Informuojame, kad Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Naujagimiams palankios ligoninės iniciatyvos keliami reikalavimai asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, norinčioms tapti Naujagimiams palankiomis ligoninėmis, 2018 m. buvo peržiūrėti ir atnaujinti, todėl Žindymo skatinimo komitetas 2018 m. rugsėjo 13 d. vykusio posėdžio metu priėmė sprendimą stabdyti asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimą pagal iki šio laiko taikytus reikalavimus ir nepriimti naujų paraiškų vertinimui.
Asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimai bus atnaujinti, kai Pasaulio sveikatos organizacija ir UNICEF parengs naujas vertinimo procedūras. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, norinčios ateityje išlaikyti arba tapti Naujagimiams palankiomis ligoninėmis, kviečiamos jau dabar domėtis Naujagimiams palankios ligoninės reikalavimų pakeitimais:
http://www.who.int/nutrition/bfhi/ten-steps/en/
Apie atnaujintus asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimus pagal Naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus informuosime papildomai.
Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyva, grįsdama savo žingsnius mokslu grįstais įrodymais, siekia apsaugoti, skatinti ir diegti žindymo praktiką asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Naujagimiui palanki ligoninė turi turėti įstaigos vadovo patvirtintą žindymo rėmimo programą, kurioje išdėstyta kaip ligoninėje laikomasi dešimties Naujagimiams palankioms ligoninėms keliamų reikalavimų ir sudaromos palankios sąlygos sėkmingai žindyti naujagimius nuo pirmos jų gyvenimo dienos.
Stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimo pagal Naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus tvarkos aprašą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras patvirtino 2013 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-1251 "Dėl Stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimo pagal naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus tvarkos aprašo patvirtinimo":
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/bcf0a0d077b111e3996afa27049d9d4e/XmPJXaiNHN
Naujagimiams palankios ligoninės Lietuvoje
Naujagimiams palankų ligoninių vertintojų sąrašas
Žindymo skatinimo komitetas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. V-249 "Dėl Žindymo skatinimo komiteto sudarymo ir jo nuostatų patvirtinimo", siekia, kad kuo daugiau kūdikių Lietuvoje būtų išimtinai žindomi iki šešių mėnesių amžiaus ir toliau būtų žindomi iki dviejų metų amžiaus ar ilgiau, užtikrinant papildomą kokybišką savalaikį maitinimą.
Žindymo skatinimo komiteto 2024 m. veiklos ataskaita
Žindymo skatinimo komiteto 2022 m. veiklos ataskaita
Žindymo skatinimo komiteto 2020 m. veiklos ataskaita
Žindymo skatinimo komiteto 2019 m. veiklos ataskaita
Žindymo skatinimo komiteto 2018 m. veiklos ataskaita
Žindymo skatinimo komitetas 2020 m. atnaujino informacinio pobūdžio lankstinuką "Sėkmingo žindymo žingsneliai", atsižvelgdamas į dažniausiai žindančioms motinoms kylančius klausimus, ir siūlo šią glaustą informaciją apie sėkmingą žindymą įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai motinai. Taip pat, atsižvelgdamas į epidemiologinę situaciją, Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinio pobūdžio lankstinuką "Žindymas ir covid-19 liga (koronoviruso infekcija)". Šį lankstinuką taip pat rekomenduoja įteikti kiekvienai nėščiajai ar iš gimdymo stacionaro išvykstančiai motinai.
Žindymas ir covid-19 liga (koronaviruso infekcija)
Žindymo skatinimo komitetas kreipiasi į organizacijas besirūpinančias PABĖGĖLIAIS:
Atkreipkite ypatingą dėmesį į mamas su kūdikiais ir mažamečiais vaikais. Paklauskite ar moteris žindo, nors ir yra ne su kūdikiu ar labai mažu vaiku. Svarbu žinoti, kad gali prireikti skirtingos pagalbos priklausomai nuo vietos, kurioje ji siūloma (krizės vietoje, traukiantis iš krizės vietos ar pasitraukus iš krizės vietos).
Žindančioms mamoms:
‧reikia pasiūlyti geriamojo vandens daugiau nei įprasta suaugusiam žmogui;
·reikia pasiūlyti ramesnę erdvę (patalpą, atskirti erdvę, tylesnį kampą bendroje erdvėje ir pan.) poilsiui ir žindymui;
·žindančioms mamoms ir kūdikiams pagal galimybes reikia užtikrinti privatumą;
·nesiūlykite čiulptukų, buteliukų ir pieno mišinių žindančioms mamoms, nes tai sumažins pieno gamybą, padidins riziką kūdikiams susirgti infekcinėmis ligomis, o motinoms patirti krūtų komplikacijas (pvz., krūtų uždegimą). Ekstremaliomis sąlygomis siūlomi pieno mišiniai neišsprendžia problemų, o tik pablogina motinos ir vaiko sveikatą bei emocinę būklę.
Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacija ir jos kvalifikuotos IBCLC žindymo konsultantės teikia informaciją, konsultuoja kaip pagelbėti motinoms su kūdikiais ir mažamečiais vaikais ekstremaliose situacijose pagal PSO, UNICEF paruoštas rekomendacijas. Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacija patalpino informaciją apie žindymą ukrainiečių kalba, kurią galima parsisiųsti, atspausdinti ir dalinti žindančioms mamoms.
VšĮ "Pradžių pradžia" taip pat yra pasiruošusi suteikti žindymo patarimus žindančioms mamoms ukrainiečių, rusų, anglų ir lietuvių kalbomis.
Mišiniais kūdikius maitinančioms mamoms:
·apmokykite jas, kaip saugiai (laikantis higienos reikalavimų) pasigaminti, sumaitinti ir saugoti pieno mišinį;
·jei mišinio etiketėje nėra pateikta informacija mamai suprantama kalba – išverskite šią informaciją;
·krizės vietoje ar traukiantis iš krizės vietos mamai sunku arba neįmanoma užtikrinti higieną gaminant mišinį (tam reikia švaraus verdančio vandens, elektros, buteliukų, žindukų, sterilizatorių, plovimo priemonių ir t.t.), todėl iškyla daugiau rūpesčių ir ligų rizikos: kūdikių žarnyno infekcijų, viduriniosios ausies uždegimų, viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Krizės vietoje ar traukiantis iš krizės vietos siūloma nenaudoti buteliukų dėl higienos trūkumo. Kūdikius mišiniais girdyti iš puodukų. Platesnė informacija pateikta šioje schemoje. Platesnė informacija pateikta šioje schemoje.
PSO Motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodeksas ir jį papildančios rezoliucijos, rekomendacijos, kaip valstybės turi užtikrinti kūdikių ir mažų vaikų maitinimą ekstremalių situacijų metu, draudžia priimti pieno mišinių ir kitų dirbtinio maitinimo priemonių gamintojų labdarą.
Ankstyvas žindymo iniciavimas krizių metu.
Atnaujinimo data: 2025-03-20