Racionalus vaistų skyrimas ir vartojimas

Racionalus vaistų vartojimas – tai toks vaistų vartojimas, kai pacientas gauna jo klinikinėms reikmėms tinkamus vaistus individualius poreikius atitinkančiomis dozėmis, kai gydymo trukmė yra tinkama, o vaisto kaina mažiausia galima valstybėje. Šiame procese dalyvauja ir gydymą skiriantis sveikatos priežiūros specialistas, ir vaistus vartojantis pacientas.
Neracionalų vaistų vartojimą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vertina kaip vieną iš didžiausių sveikatos apsaugos grėsmių. Apie 50 % vaistų išrašoma, išduodama nesilaikant racionalaus vaistų vartojimo principų ir beveik 50 % pacientų vaistus vartoja netinkamai. Neracionalus vaistų vartojimas ne tik nepadeda siekti norimo gydymo rezultato, bet ir gali sutrikdyti sveikatą bei didinti nepageidaujamų reakcijų į vaistą dažnį.
Itin svarbi problema yra netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas. Jis didina mikroorganizmų atsparumą vaistams ir lemia 33 000 mirčių per metus Europos Sąjungoje.
Pagal PSO apibrėžimą, racionaliai vaistai yra vartojami tuomet, kai jie yra skiriami atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę ir parenkant jam tinkamiausią dozę bei gydymo trukmę už optimalią kainą pacientui ir visuomenei.

Rekomendcijos sveikatos priežiūros specialistams.png

Gydymo aprašai.png

Rekomendacijos farmacijos specialistams.png

Rekomendacijos pacientams.png

Racionalus antibiotikų vartojimas.png

Racionalaus vaistų vartojimo skatinimo komiteto veikla.png

Konsultavimasis su visuomene.png

Statistika

 

Naudingos nuorodos

DUK

 

 

 

 

Atnaujinimo data: 2024-12-23