20a6d0f0-b12d-45b9-acdb-81d73f86eab6.jpg

Dažniausiai užduodami klausimai

1. Gydytojas paskyrė vaistą, jį pavartojus pasijutau gerai. Ar galiu nutraukti vaistų vartojimą?

  • Nepasitarus su Jus gydančiu gydytoju ar vaistininku nutraukti Jums paskirto vaisto vartojimo negalite, net ir tuo atveju, jeigu pasijutote gerai. Staigus vaistų nutraukimas gali pabloginti būklę, ypač jei vaistai buvo skirti ilgesniam laikotarpiui.

2. Vartoju vaistą, tačiau pajutau šalutinį poveikį, kuris yra nurodytas pakuotės lapelyje. Ką man daryti?

  • Kiekvienas vaistas gali turėti nepageidaujamą šalutinį poveikį arba kitaip dar vadinamą įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (ĮNR). Daugybė šalutinių poveikių yra tiesiogiai susiję su tuo, kaip vaistai veikia patekę į žmogaus organizmą. Pavyzdžiui, vaistai, žinomi kaip „beta blokatoriai“ mažina aukštą kraujo spaudimą, nes veikia tam tikrus receptorius, esančius kraujagyslių sienelėse – tokiu būdu jie priverčia kraujagyslių raumenis atsipalaiduoti. O atsipalaidavus kraujagyslėms, sumažėja kraujo spaudimas. Tuo pačiu metu šie vaistai veikia ir tam tikrus receptorius, esančius širdyje, dėl to kai kuriems pacientams gali sulėtėti širdies ritmas (ištikti bradikardija). Tokia būklė bus vadinama ĮNR.
  • Kai kurios ĮNR nėra tiesiogiai susijusios su vaistų veikimu paciento organizme ir nėra nuspėjamos. Kadangi kiekvienas žmogus yra individualus, tad ir atsakas į tą patį vaistą gali būti skirtingas. Labai sunku iš anksto numatyti, ar pacientas patirs kokią nors ĮNR, ar ne.
  • Labai svarbu atminti, jog kiekvienas vaistas turi pacientui skirtą informacinį pakuotės lapelį (PL), kuriame yra pateikiamos rekomendacijos, kaip vartoti vaistą bei įspėjimai dėl vaisto sukeliamų šalutinių poveikių. Informaciją (taip pat ir PL) apie Lietuvoje parduodamus vaistus galima rasti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos interneto svetainėje.
  • Dėl savo vartojamų vaistų ir galimo šalutinio jų poveikio visada galite pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Norėdami sužinoti daugiau informacijos apie vaistus, taip pat galite paskambinti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistams nemokamu telefonu +370 6 800 735 68.

3. Vartoju vaistą, tačiau pajutau šalutinį poveikį, kuris yra nenurodytas pakuotės lapelyje. Ką man daryti?

  • Jeigu pajutote šalutinį vaistų poveikį, kuris nenurodytas pakuotės lapelyje, siūlome pasikonsultuoti su šį vaistą Jums paskyrusiu gydytoju. Tik Jus gydantis gydytojas geriausiai gali įvertinti Jūsų sveikatos būklę ir nustatyti, ar pasireiškę negalavimai gali būti sukelti Jums paskirto vaisto. Bet kokiu atveju apie pasireiškusį šalutinį vaisto poveikį prašome pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
  • Jūsų pranešimai padeda stebėti rinkoje esančių vaistų saugumą ir atnaujinti vaistų saugumo informaciją. Pranešimai apie patirtas įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR) yra ypač svarbūs, kai vartojant vaistus pasireiškia netikėtų nepageidaujamų reakcijų, t. y., tokių, kurios nenurodytos pakuotės lapelyje. Būtent dėl tokių pranešimų galima nustatyti retus, netikėtus ir kartais labai sunkius nepageidaujamus vaistų poveikius.
  • Pateikti pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją galima šiais būdais:
  1. Galite pranešti tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje.
  2. Užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą ir atsiunčiant ją elektroniniu paštu: [email protected]. Paciento apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą pildymui galima rasti čia.
  3. Paskambinus nemokamu telefonu +370 6 800 735 68

4. Kokią informaciją apie vaistą pacientas gali gauti iš gydytojo ar vaistininko?

  • Kam vaistas skirtas?
  • Kada ir kaip turi būti vartojamas vaistas?
  • Kaip turi būti saugomas/laikomas įsigytas vaistas?
  • Ar gali paskirtas/įsigytas vaistas turėti sąveikas su kitais vaistais?
  • Kokie galimi paskirto/įsigyto vaisto šalutiniai poveikiai?

5. Kokios informacijos prieš paskirdamas vaistą gydytojas gali teirautis paciento?

  • Kokius vaistus pacientas šiuo metu vartoja?
  • Ar pacientas turi alergijų?
  • Ar pacientas vartoja kokius nors maisto papildus ar augalinius vaistus?
  • Ar pacientas žino, kaip pranešti apie patirtą įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą?

6. Ar vaistus saugu pirkti internetu?

  • Taip. Tačiau būtina atminti, kad visus vaistus reikėtų pirkti tik legaliose prekybos vietose arba jų internetinėse svetainėse, kurios yra pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu, kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje pirkti vaistus yra saugu. Logotipu galima pasitikėti tik tada, kai jį paspaudus atsiranda vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu sąrašas (Lietuvos atveju šią informaciją matysite Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos svetainėje).

7. Ką daryti, jei pamiršau išgerti vaistų?

  • Jei pamiršote išgerti vaistų, kitą dozę išgerkite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos vaistų dozės norint kompensuoti praleistąją. Detalesnės informacijos ieškokite Jums paskirto vaisto pakuotės lapelyje, arba pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Jei pametėte ar neberandate vaisto pakuotės lapelio, elektroninę jo versiją galite rasti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos svetainėje.

8. Ką daryti jeigu išgėriau per didelę vaistų dozę?

  • Jeigu manote, kad išgėrėte ar kas nors kitas suvartojo per daug paskirtų vaistų, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją arba artimiausios ligoninės skubiosios pagalbos skyrių, net jei negalavimo ar apsinuodijimo požymių nėra. Jei vykstate pas gydytoją ar į ligoninę, kartu su savimi pasiimkite vaisto pakuotę.

9. Kaip teisingai vartoti vaistus?

  • Pažymėtina, kad vartojant vaistus, nerekomenduojama gerti tokių gėrimų kaip greipfruto sultys, pienas, nes šie gėrimai gali turėti įtakos vaisto veikimui. Nerekomenduojama vaistus vartoti kartu su alkoholiniais gėrimais, nes gali sustiprėti alkoholio slopinamasis poveikis. Detalesnės informacijos apie teisingą vaistų vartojimą ieškokite Jums paskirto vaisto pakuotės lapelyje, arba pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

10. Ar galima vartoti pasibaigusio galiojimo ar netinkamai laikomus vaistus?

  • Pasibaigusio galiojimo vaistų vartoti nerekomenduojama, nes jie gali būti neveiksmingi arba pavojingi Jūsų sveikatai. Visada pasitikrinkite vaisto galiojimo datą ir jo laikymo sąlygas. Pasenusius arba nebereikalingus vaistus atneškite į artimiausią vaistinę ir priduokite sunaikinimui.

1. Kokios informacijos prieš išduodamas vaistą farmacijos specialistas gali teirautis paciento?

  • Kokius vaistus pacientas šiuo metu vartoja?
  • Ar pacientas turi alergijų?
  • Ar pacientas vartoja kokius nors maisto papildus ar augalinius vaistinius preparatus?
  • Ar pacientas žino kaip pranešti apie nepageidaujamą reakciją į vaistą?

2. Kaip farmacijos specialistas turi pranešti apie paciento patirtą nepageidaujamą reakciją į vaistą?

  • Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistinį preparatą  farmacijos specialistas gali pranešti tiesiogiai užpildydamas formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje.
  • Užpildydamas Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą ir atsiųsdamas ją elektroniniu paštu: [email protected]
  • Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją forma pildymui pasirenkama atsižvelgiant į  tai, kas sukėlė nepageidaujamą reakciją – vaistinis preparatas ar vakcina.
  • Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistinį preparatą, išskyrus vakcinas, forma (atsisiųsti čia)
  • Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną forma (atsisiųsti čia)

1. Kaip sveikatos priežiūros specialistas turi pranešti apie paciento patirtą nepageidaujamą reakciją į vaistą?

  1. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistinį preparatą  sveikatos priežiūros specialistas gali pranešti tiesiogiai užpildydamas formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje. 
     
  2. Užpildydamas Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą ir atsiųsdamas ją elektroniniu paštu: [email protected]Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją forma pildymui pasirenkama atsižvelgiant į  tai, kas sukėlė nepageidaujamą reakciją – vaistinis preparatas ar vakcina.
  • Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistinį preparatą, išskyrus vakcinas, forma (atsisiųsti čia)
  • Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną forma (atsisiųsti čia)

2. Kur galima rasti informaciją apie gydymo aprašus, diagnostikos ir gydymo metodikas, protokolus bei metodines rekomendacijas?  

3. Ką būtina žinoti skiriant geriamuosius antikoaguliantus?

  • Šiaulių vaistų komitetas parengė Europos vaistų agentūros (http://www.ema.europa.eu) ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos (http://www.vvkt.lt) vaistinių preparatų charakteristikų santraukose (toliau – PCS) skelbiamos informacijos santrauką. Spausti čia.

4. Kur galima pasitikrinti informaciją apie galimas vaistų sąveikas?

  • Sveikatos priežiūros specialistai, išrašydami elektroninius receptus, gali elektroninėje sistemoje patikrinti skiriamų vaistų sąveiką su kitais paciento vartojamais vaistais. Šia paslauga nuo 2019 m. gali naudotis visos gydymo įstaigos, kurios naudojasi Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo informacine sistema (ESPBI IS)​. Naudojantis šiuo funkcionalumu bus atliekamas automatinis vaistų sąveikų tikrinimas kiekvieno e. recepto išrašymo metu​. Duomenų bazėje yra virš 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų, virš 12 tūkst. kliniškai reikšmingų nepageidaujamų reakcijų​. Tikrinama pagal Lietuvoje registruotų vaistų ir veikliųjų medžiagų pavadinimus​. Aiški pateikiamos informacijos klasifikacijos schema. Nurodomi sąveikų rizikos lygmenys ir įrodymo pagrįstumas. Reiktų nepamiršti, kad kliniškai reikšmingos sąveikos dar nereiškia absoliučios kontraindikacijos. Tokiu atveju reikėtų remtis preparatų charakteristikos santraukomis arba konsultuotis su gydytojais klinikiniais farmakologais.

Atnaujinimo data: 2024-12-23