Pasaulio sveikatos organizacija
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – tai specializuota Jungtinių Tautų agentūra, įkurta 1948 m., kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti kuo aukštesnį sveikatos lygį visiems pasaulio gyventojams. Organizacijos būstinė įsikūrusi Ženevoje (Šveicarijoje), o šiuo metu PSO narėmis yra 194 šalys.
Lietuva Pasaulio sveikatos organizacijos nare tapo 1991 m. lapkričio 25 d.
PSO veiklos sritys apima:
tarptautinio bendradarbiavimo sveikatos srityje koordinavimą,
sveikatos sistemų stiprinimą,
reagavimą į sveikatos krizes (pandemijas, epidemijas, ekstremalias situacijas),
mokslinių tyrimų skatinimą,
sveikatos politikos formavimą,
pasaulinių sveikatos standartų ir gairių kūrimą.
Organizacija aktyviai dirba sprendžiant globalius iššūkius, tokius kaip:
užkrečiamųjų ir neužkrečiamųjų ligų plitimas,
psichikos sveikatos stiprinimas,
atsparumo antimikrobinėms medžiagoms mažinimas,
vakcinacijos skatinimas ir dezinformacijos prevencija.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija bendradarbiauja su PSO rengiant nacionalines sveikatos politikos gaires, dalyvauja PSO renginiuose bei prisideda prie organizacijos inicijuojamų iniciatyvų įgyvendinimo nacionaliniu lygmeniu. Lietuva taip pat remia PSO vaidmenį stiprinant pasaulinę sveikatos saugą ir skatinant atsparias sveikatos sistemas.
Daugiau informacijos apie PSO veiklą – www.who.int
Kas yra Pandemijų sutartis, koks jos tikslas?
- Atsižvelgdamos į COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo patirtį ir jos metu kilusius iššūkius, 2021 m. gruodžio mėn. specialiojoje Pasaulio sveikatos asamblėjos sesijoje PSO valstybės šalys nusprendė įsteigti tarpvyriausybinį derybų organą (toliau – INB), kuris parengtų ir derėtųsi dėl PSO konvencijos, susitarimo ar kito tarptautinio dokumento, susijusio su pandemijų prevencija, pasirengimu joms ir reagavimu į jas (toliau – Pandemijų sutartis).
- Pandemijų sutarties tikslas – stiprinti galimų pandemijų prevenciją bei pasirengimą ir reagavimą į pandemijas pasauliniu lygiu. Siekiama užtikrinti, kad bendruomenės, vyriausybės ir visi visuomenės sektoriai šalyse ir pasaulyje būtų geriau pasirengę visų pirma užkirsti kelią galimoms pandemijoms, o kilus pandemijai – bendradarbiauti efektyviau reaguojant, be kita ko, užtikrinant savalaikę prieigą prie vakcinų,asmeninių apsaugos priemonių, terapijos ir diagnostikos priemonių.
- Pandemijų sutartyje akcentuojami lygybės, teisingumo ir solidarumo aspektai, numatantys, kad sveikatos paslaugos ir priemonės turi būti prieinamos visiems, nepriklausomai nuo to, kokioje šalyje asmuo gyvena.
Kada bus pasirašyta Pandemijų sutartis?
- Po daugiau nei trejus metus trukusių intensyvių derybų, 2025 m. gegužės 20 d. PSO valstybės šalys bendru sutarimu priėmė pirmąjį pasaulinį susitarimą dėl pandemijų prevencijos, pasirengimo ir reagavimo į jas – Pandemijų sutartį.
- PSA78 metu patvirtinus Pandemijų sutartį, bus rengiamas šios sutarties priedas, skirtas Prieigos prie patogenų ir dalinimosi naudomis (toliau – PABS) sistemos išsamiam aprašymui.
- Pandemijų sutarties patvirtinimas – tai pirmas žingsnis procese iki Pandemijų sutarties įsigaliojimo. Pandemijų sutartis bus teikiama valstybių šalių pasirašymui tik kai Pasaulio sveikatos asamblėja patvirtins PABS sistemą aprašančio priedo galutinį tekstą. Lietuvai pasirašius Pandemijų sutartį, vėliau sektų sutarties ratifikavimo procedūros Lietuvos Respublikos Seime. Pandemijų sutartis įsigalios tada, kai ją ratifikuos 60 valstybių.
Kokia yra šios sutarties nauda?
- Susitarimo esmė – būtinybė visiems žmonėms užtikrinti lygias galimybes naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis pandemijų metu ir pandemijų prevencijai ir valdymui reikalingomis priemonėmis (įskaitant vakcinas, asmenines apsaugos priemones, informaciją ir reikalingas žinias).
- Svarbiausi Pandemijų sutarties teigiami aspektai:
- įsitraukia šalių iš viso pasaulio atstovai;
- nustatyti pandemijų prevencijos, pasirengimo ir reagavimo principai, tikslai ir uždaviniai;
- sustiprintas nacionalinis, regioninis ir pasaulinis atsparumams būsimoms pandemijoms ir pajėgumai reaguoti į jas;
- užtikrinamos lygios galimybės naudotis medicininėmis priemonėmis (vakcinomis, vaistais ir diagnostikos priemonėmis);
- nustatytas dalijimasis epidemiologinės priežiūros duomenimis, sukėlėjo genetine informacija ir ėminiais, sveikatos technologijomis ir kita aktualia informacija ir medžiaga;
- visame pandemijų prevencijos, pasirengimo ir reagavimo procese taikomas Vienos sveikatos principas, apimantis žmonių ir gyvūnų sveikatos bei aplinkos aspektus ir jų sąveiką.
Kas dalyvavo derybose?
- Derybose dalyvavo PSO šalys narės, kurių pajėgumai ir patirtis COVID-19 pandemijos metu labai skyrėsi, todėl buvo žiūrima į tą pačią problemą iš skirtingų pozicijų. Susitarimui pasiekti ieškota visoms pusėms tinkamų kompromisinių sprendimų.
- Pandemijų sutarties rengimo procese buvo sudarytos galimybės dalyvauti ir kitoms Jungtinių Tautų sistemos įstaigoms, nevyriausybinėms organizacijoms, palaikančioms oficialius santykius su PSO. Taip pat, organizuotos viešos sesijos, kuriose dalyvavo suinteresuotos institucijos, įskaitant tarptautines organizacijas, visuomenę, privatųjį sektorių, labdaros organizacijas, mokslo, sveikatos, viešosios politikos ir akademines institucijas bei kitus subjektus, turinčius atitinkamų žinių, patirties ir (arba) kompetencijos.
Ar Lietuva dalyvavo derybose?
- Europos Komisija (toliau – EK) buvo įgaliota Europos Sąjungos vardu, jos kompetencijai priklausančiais klausimais, derėtis dėl Pandemijų sutarties. Derybų metu buvo vadovaujamasi ES Tarybos 2022 m. kovo 3 d. sprendimo 2022/451 papildyme išdėstytais derybiniais nurodymais (https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6133-2022-ADD-1/lt/pdf). Šie nurodymai buvo atitinkamai peržiūrimi bei toliau plėtojami priklausomai nuo derybų proceso eigos. EK derybinė grupė išsakydavo sutartą diskusijose, bendrai su Europos Sąjungos šalių, įskaitant Lietuvą, atstovais priimtą poziciją.
- Lietuvos pozicijos formavimą koordinavo Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – SAM). Kadangi Pandemijų sutarties tekstas apima įvairias sritis, Pandemijų sutarties teksto projektai ir EK siūlymai teksto tobulinimui buvo derinami su Lietuvos Respublikos suinteresuotomis institucijomis (ministerijomis, SAM pavaldžiomis įstaigomis) pagal kompetenciją.
Kokia nauda Lietuvai iš Pandemijų sutarties?
- COVID-19 pandemija išryškino pagrindinius iššūkius, susijusius su pasirengimu pandemijoms ir atsaku į jas pasauliniu lygiu. Siekiant išvengti panašių krizių ateityje ir pasimokyti iš šios patirties, labai svarbu vykdyti suderintus veiksmus pandemijų prevencijai ir įgyvendinti atsaką globaliu mastu, ko ir siekiama Pandemijų sutartimi.
- Pandemijų sutartyje nustatytos pagrindinės pandemijų prevencijos, pasirengimo ir reagavimo gairės, kurios padės visoms šalims, taip pat ir Lietuvai, įsivertinti savo parengtį, įdiegti trūkstamas priemones bei prisidėti prie nacionalinio ir pasaulinio atsparumo pandemijoms. Sutarties nuostatos paspartins reikalingų medicininių priemonių kūrimą ir pagerins tiek jų, tiek sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pandemijų metu.
Ar vadovaujantis Pandemijų sutartimi PSO galės įvesti privalomą vakcinaciją ar kitas priemones?
- Sutarties tekste numatoma, kad nė viena PSO Pandemijų sutarties nuostata negali būti aiškinama kaip suteikianti PSO kokius nors įgaliojimus nurodyti, įsakyti, keisti ar kitaip nustatyti bet kurios Šalies nacionalinę ir (arba) vidausteisę arba politiką, arba įgalioti ar kitaip nustatyti reikalavimus Šalims imtis konkrečių veiksmų, pavyzdžiui, uždrausti ar priimti keliautojus, nustatyti įpareigojimus skiepytis, taikyti gydymą ar testavimą arba įvesti karantiną.
Daugiau informacijos
- Pasaulio sveikatos organizacija
Pandemic prevention, preparedness and response accord (who.int)
Intergovernmental Negotiating Body (INB) (who.int)
- Europos Komisija
An international agreement on pandemic prevention and preparedness - Consilium (europa.eu)
Kasdieninė naujienų suvestinė: 2025 m. gegužės 20 d. Daily News 20 / 05 / 2025
- 78-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje patvirtinta Pandemijų sutartis A78_10-en.pdf
- Rezoliucijos dėl PSO pandemijų susitarimo projektas Outcome of informal consultations of Member States: Draft resolution on the WHO Pandemic Agreement
Atnaujinimo data: 2025-05-21