Psichikos sveikatos stigmos mažinimas ir raštingumo didinimas
Psichikos sveikatos raštingumas – tai asmens amžiui adekvačios žinios ir nuostatos apie psichikos sveikatą ir jos rizikos veiksnius, psichikos sveikatos sutrikimus ir jų prevenciją, atpažinimą ir valdymą.
Lietuvos gyventojų psichikos sveikatos raštingumas nėra pakankamas: trūksta gebėjimų atpažinti psichikos ir elgesio sutrikimų požymius, nepakanka žinių ir tinkamų nuostatų apie psichikos sveikatos rizikos veiksnius ir jų priežastis, pagalbos sau ir kitiems būdus bei profesionalios pagalbos prieinamumą, kaip ir kur ieškoti informacijos apie psichikos sveikatą. Taip pat stinga palankaus požiūrio į rūpinimąsi psichikos sveikata.
Ne mažesnis išliekantis iššūkis yra ir paplitusi psichikos sveikatos stigma. Su psichikos sveikatos sunkumais gali susidurti kiekvienas iš mūsų, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar socialinės padėties. Sulaukus tinkamos pagalbos, psichikos sveikatos sunkumai psichikos sveikatos sunkumai yra įveikiami. Vis dėlto, kaip rodo 2022 m. atlikto tyrimo „Stigmatizuojančios Lietuvos gyventojų nuostatos psichikos sveikatos srityje“ rezultatai, dėl vyraujančios psichikos sveikatos stigmos mūsų visuomenėje dar ne visada yra drąsu kalbėti apie patiriamus psichikos sveikatos sunkumus, ar kreiptis pagalbos.
Siekiant keisti situaciją, kryptingai dirbama visuomenės raštingumo didinimo ir stigmos mažinimo kryptimis.
Atnaujinimo data: 2023-12-03