Pavojingų cheminių medžiagų žmogaus biologinėse terpėse stebėsena po gaisro Alytuje padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“
Lietuvoje atliekamas žmogaus biologinės stebėsenos tyrimas (toliau – Stebėsena), kuriuo norima įvertinti pavojingų cheminių medžiagų galimą poveikį žmonių sveikatai tarp skirtingą ekspoziciją patyrusių žmonių. Jos vykdymą nulėmė 2019 m. spalio 16 d. kilęs didelio masto gaisras Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“, kurio metu degė panaudotos padangos, į aplinką pateko daug pavojingų cheminių medžiagų. Alytaus miesto ir rajono savivadybėse minėto gaisro metu buvo paskelbta ekstremali situacija.
200 atrinktų Lietuvos gyventojų ir 100 ugniagesių-gelbėtojų bus nemokamai tiriami siekiant nustatyti, ar UAB „Ekologistika“ įvykusio gaisro metu išsiskyrusios cheminės medžiagos galimai turėjo poveikį Alytaus miesto ir rajono gyventojų sveikatai. Stebėsenos iniciatorius ir užsakovas yra Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Pagrindiniai vykdytojai: Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų institutas, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras.
Tyrimui 100 Alytaus miesto ir rajono gyventojų bei dar 100 žmonių, gyvenančių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestuose ir jų rajonuose atrinkti atsitiktinės atrankos būdu iš Registrų centro Gyventojų registro. Taip pat bus tiriami 100 ugniagesių-gelbėtojų, tiek dalyvavusių, tiek nedalyvavusių likviduojant gaisrą ir jo padarinius.
Pavojingų cheminių medžiagų (dioksinų, į dioksinus panašių medžiagų (furanų ir polichlorintų bifenilų), daugiaciklinių aromatinių angliavandenilių (benzpireno) ir metalų/metaloidų: švino, kadmio, chromo, gyvsidabrio, cinko ir arseno) koncentracijos bus tiriamos žmonių kraujyje ir šlapime. Visi tyrimo dalyviai taip pat turės užpildyti anketas nurodant gyvenamosios ir darbo aplinkos rizikos veiksnius, sveikatos būklę ir sveikatos istoriją, socialinius ir ekonominius veiksnius, gyvenseną, amžių, lytį, ūgį, svorį ir kt.).
Nuasmeninti ir apibendrinti rezultatai, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, parengtos rekomendacijos, padedančios sumažinti pavojingų cheminių medžiagų poveikį gyventojų sveikatai, bus pateikti atsakingoms institucijoms, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, Lietuvos mokslo bendruomenei ir plačiajai visuomenei. Rezultatus ir rekomendacijas planuojama pateikti iki 2021 metų pabaigos. Jei dalyviai pageidaus, jie galės gauti savo asmeninius tyrimo rezultatus.
Stebėsenos tikslai, uždaviniai, vykdymo sąlygos nustatytos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintame įsakyme teisės aktas
Plačiau apie vykdomą Stebėseną skaitykite
https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/bus-tiriama-ar-gaisras-ekologistikoje-pakenke-zmoniu-sveikatai
https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/metalu-buvimas-organizme-nebutinai-reiskia-pavoju-sveikatai
Atnaujinimo data: 2023-12-03