Akušerijos ir neonatologijos diagnostikos ir gydymo metodikos

Didelė specialistų komanda parengė 72 mokslo įrodymais pagrįstas diagnostikos bei gydymo metodikas, kurios leido standartizuoti aktualiausių šių sričių patologijų diagnostiką ir gydymą, taip pat sudarė galimybę nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams gauti kokybiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas.
Šių metodikų rengimas – unikalus skirtingus gydytojus specialistus jungiančio komandinio darbo pavyzdys. Metodikas rengė darbo grupės, sudarytos iš nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams pagalbą teikiančių Vilniaus, Kauno, Marijampolės ir Šiaulių ligoninių specialistų. Buvo sudarytos 72 darbo grupės – tiek, kiek parengta metodikų. Darbo grupes sudarė kompetentingi specialistai – gydytojai neonatologai, gydytojai akušeriai ginekologai ir akušeriai. Parengtos metodikos buvo peržiūrėtos specialistų, darbo grupių vadovų, narių, recenzentų ir visuomenės atstovų. Į pagalbą rengiant ir peržiūrint metodikas taip pat buvo pasitelkti anesteziologai, kardiologai, infektologai, endokrinologai, gastroenterologai, neurologai.
Kiekvieną metodiką sudaro 5 dalys: metodikos aprašas, procedūrų aprašas, įdiegimo aprašas, audito aprašas ir informacija visuomenei. Prie paskutiniosios dalies rengimo prisidėjo ir visuomenės nariai. Jų įžvalgų dėka sukurtos aiškios ir lengvai suprantamos rekomendacijos. Metodikas peržiūrėjo ir savo įžvalgas pateikė dviejų nevyriausybinių organizacijų – „Padedu augti“ ir „Tėvystės centras“ – atstovai.

4 pirmieji žingsniai, kad projekto metu parengtos diagnostikos ir gydymo metodikos būtų įdiegtos ligoninėje(plačiau skaitykite čia):

  1. Ligoninės direktoriaus įsakymu būtina paskirti etatinį (gaunantį atlygį) už akušerijos ir neonatologijos metodikų diegimą ir paslaugų kokybės kontrolę atsakingą žmogų (žmonių grupę)*;
  2. Paskirtas žmogus turi įvertinti, ar ligoninėje pagal teikiamų paslaugų lygį yra reikiamos priemonės ir dokumentacija metodikai įdiegti. Paskirtas žmogus turi būti atsakingas už pilną pasiruošimą metodikos įdiegmui ligoninėje.
  3. Ligoninės direktoriaus įsakymu būtina patvirtinti įdiegiamas metodikas** ir pagal jas vyksiančios paslaugų kokybės kontrolės tvarką.
  4. Nuo metodikos diegimo pirmos dienos, paskirti atsakingi žmonės, privalo vykdyti paslaugų kokybės kontrolę, pagal direktoriaus patvirtintą tvarką.

Šiame elektroniniame žinyne pateiktos visos metodikos ir jų santrumpos  http://metodikos.lt/

Metodikos buvo redaguotos, pritaikytos patogiam praktiniam naudojimui ir išleistos 5 atskirose „Handbook“ knygelėse pagal temas:
1. Normalus nėštumas ir gimdymas,
2. Skubioji akušerinė pagalba,
3. Nėštumo patologija ir gretutinės ligos,
4. Skubioji neonatologinė pagalba,
5. Naujagimių ligos ir patologinės būklės.

Atnaujinimo data: 2023-12-03