Projektas „Vėžio ir kitų neinfekcinių ligų prevencija – veiksmai, susiję su sveikatą lemiančiais veiksniais“ [JA PreventNCD]

JA PreventNCD Logo Vertical+Tagline.jpg

JA PreventNCD projektas prasidėjo 2024 m. sausio 1 d. ir tęsis iki 2027 m. gruodžio 31 d. Tai didelis tarptautinis projektas, kuriame dalyvauja daugiau kaip 100 partnerių iš 25 Europos šalių (22 ES valstybių narių bei Islandijos, Norvegijos ir Ukrainos).

Iš Lietuvos projekte dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikomis ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikomis.

Vėžys ir kitos lėtinės neinfekcinės ligos (LNL) sudaro didelę Europos ligų naštos dalį, kurios didžiosios dalies galima išvengti. Projektas JA PreventNCD skirtas spręsti šią problemą, remiant strategijas ir politiką, kuriomis siekiama sumažinti vėžio ir LNL naštą. Daugiausia dėmesio skiriama asmeniniams ir visuomeniniams rizikos veiksniams: tabako ir alkoholio vartojimui, sveikatai nepalankiai mitybai bei fiziniam pasyvumui.

Veiklos organizuojamos privalomuose darbo paketuose, orientuotuose į koordinavimą, sklaidą, vertinimą, politikos integravimą bei technines sritis, tokias kaip socialinė nelygybė ir sveikatos politika. Ši veikla grindžiama mokslinių tyrimų duomenimis apie vėžio ir kitų LNL priežastis bei veiksmingas intervencijos strategijas. Taikomas holistinis požiūris į sveikatą ir lygybę.

JA PreventNCD tikslams įtaką daro Europos kovos su vėžiu planas ir ES neužkrečiamųjų ligų iniciatyva „Sveikesni kartu“. Projekte pabrėžiama, kad sveikatos gerinimas priklauso nuo įvairių sektorių politikos, todėl svarbu įvertinti šios politikos poveikį sveikatai ir socialiniam teisingumui. Taip pat analizuojami socialiniai ir ekonominiai skirtumai bei socialiniai veiksniai, kurie turi įtakos pagrindinių vėžio ir LNL rizikos veiksnių poveikiui.

JA PreventNCD tikslas – padėti valstybėms narėms įgyvendinti veiksmingas vėžio ir LNL prevencijos strategijas. Šešiuose techniniuose darbo paketuose nagrinėjami sveikatą lemiantys veiksniai, vertinamas įvairių prevencijos metodų veiksmingumas bei efektyvumas visoje Europoje. Analizuojamos priemonės svyruoja nuo struktūrinių visuomenės lygmens priemonių iki individualizuotų intervencijų.

Bendros temos, kurios apima visus šešis techninius darbo paketus: tabako ir alkoholio vartojimas, sveikatai nepalanki mityba bei fizinis pasyvumas.

JA PreventNCD_logo.png

EU Logo.pngSekite mus socialiniuose tinkluose:

Facebook.png

Instagram.png

Linkedin.png

Atnaujinimo data: 2025-02-11