Jaunimo organizacijų atstovai, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, mokslininkai, susivieniję bendram tikslui, sukūrė jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį. Jis šiuo metu pradėtas diegti 12-oje Lietuvos savivaldybių, o numatomų įgyvendinti iniciatyvų spektras – itin platus, pradedant atvejo vadybos principu paremtų paslaugų jaunimui teikimu, aktualios informacijos jaunimo sveikatos interneto portale skelbimu, baigiant renginių jaunimui, jų tėvams organizavimu, mobilių programėlių kūrimu bei nemokamų lauko treniruoklių įrengimu.

2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“ projekto „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio sukūrimas“, apimančio plačią tikslinę grupę (14–29 metų jaunimą), įgyvendinimo metu buvo sukurtas jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelis (toliau – Modelis). Kuriant Modelį vadovautasi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, konsultuotasi su jaunimo organizacijų atstovais, atlikta jaunimo sveikatos rodiklių analizė bei jaunimo apklausos.

„Šiuo Modeliu siekiama į vieningą tinklą sujungti jau egzistuojančius sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus ir pagerinti jų bendradarbiavimą teikiant efektyvesnes, jaunimui pritaikytas sveikatos priežiūros paslaugas, – teigė projekto vadovas Romas Buivydas. – Svarbu pažymėti, kad Modelis apima visas atliktos jaunimo sveikatos rodiklių analizės bei apklausų metu nustatytas ir įvardintas aktualias sritis, t. y. psichikos sveikatos stiprinimo, sveikos mitybos skatinimo, traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos bei lytinės ir reprodukcinės sveikatos gerinimo sritis.“

Diegiant Modelį 12-oje savivaldybių bus įkurti jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinaciniai centrai, kuriuose dirbs aktyvūs, motyvuoti ir apmokyti koordinatoriai. Jie greta kitų savo funkcijų organizuos ir „žemo slenksčio“ bei atvejo vadybos principais paremtas sveikatos priežiūros paslaugas, t. y. įvertins pasikonsultuoti atvykusio jauno žmogaus sveikatos poreikius, sudarys paslaugų teikimo planą, tarpininkaus jaunuoliui kreipiantis į asmens sveikatos priežiūros ar kitas ne sveikatos sektoriaus įstaigas. Koordinatoriai dirbs saugioje ir malonioje aplinkoje, jaunimui patogiu laiku, ypatingą dėmesį skirs privatumui ir konfidencialumui.

„Koordinatorius bus apmokytas bendrauti su jaunimu, motyvuoti jaunuolį gydytis ar prireikus keisti gyvenimo būdą. Jis padės įveikti psichologinį barjerą kreipiantis į reikiamas paslaugas teikiančius specialistus ar institucijas, registruojant jaunuolį tokioms paslaugoms gauti. Koordinatorius palaikys nuolatinį ryšį tol, kol jaunuolio sveikatos problema bus išspręsta“, – pasakojo R. Buivydas.

Koordinatoriai bendradarbiaus ne tik su paslaugų teikėjais (asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigomis, švietimo ir socialines paslaugas teikiančiomis įstaigomis, nevyriausybinėmis ir jaunimo organizacijomis ir kt.), bet ir su Modelį diegiančių savivaldybių politikos formuotojais, kurie pateiktos situacijos analizės pagrindu galės vertinti padėtį konkrečioje savivaldybėje ir nuspręsti, kurioje paslaugų teikimo srityje (prevencijos, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ar pan.) reikalingi pokyčiai.

Įgyvendinant projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio sukūrimas“ buvo sukurtas inovacijomis paremtas Nacionalinis jaunimo sveikatos interneto portalas adresu www.sveikatostinklas.lt, kuriame besidomintieji galės rasti ekspertų parengtą, patikimą, lengvai prieinamą ir patrauklia forma pateiktą informaciją. Interneto portale numatyta ir tiesioginio konsultavimo galimybė.

Modelį diegiančios savivaldybės (Vilniaus ir Klaipėdos miestų, Elektrėnų, Pasvalio, Plungės, Biržų, Jonavos, Klaipėdos, Varėnos, Ukmergės, Šakių, Rokiškio rajonų) portalą papildys kiekvienai savivaldybei aktualia informacija. Modelį diegiančios savivaldybės numato įgyvendinti ir kitas jaunimo sveikatos stiprinimo iniciatyvas: įrengti nemokamos prieigos prie interneto per portalą taškus viešosiose erdvėse (Ukmergės, Šakių, Biržų rajonų savivaldybės ir kt.), sukurti portalo mobiliąją programėlę (Klaipėdos miesto savivaldybė), įrengti nemokamus lauko treniruoklius viešose vietose (Biržų, Varėnos, Pasvalio rajonų savivaldybės ir kt.). Vilniaus miesto savivaldybė planuoja bendradarbiaudama su specialistais iš Norvegijos sukurti Lietuvoje analogų neturinčias jaunimo savipagalbos programas, o Klaipėdos miesto savivaldybė numato paruošti visuomenės sveikatos mokymo savanorius. Suorganizuoti jaunimo sveikatą stiprinančius užsiėmimus bei renginius planuoja daugelis Modelį diegiančių savivaldybių.

Įgyvendinant Modelio kūrimo ir įdiegimo savivaldybėse projektus bus prisidedama prie jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo plėtojimo Lietuvoje, būtinų pokyčių paslaugų teikimo srityje nustatymo, taip pat padedama jaunam žmogui susigaudyti teikiamų paslaugų įvairovėje, gauti patikimą aktualią informaciją, pasikonsultuoti su specialistais.

Projektai įgyvendinami 2015–2016 m.

Daugiau informacijos apie projektus rasite čia

Atnaujinimo data: 2023-12-03