BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Pagalbinis apvaisinimas

INFORMACIJA APIE PAGALBINIO APVAISINIMO PASLAUGŲ TEIKIMĄ IR FINANSAVIMĄ

 

Teisinis reglamentavimas

Pagalbinio apvaisinimo paslaugos (toliau – Paslauga) teikiamos ir kompensuojamos, vadovaujantis Pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. V-1452.

 

Paslaugos gavėjai

 Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, kai:

1) moteris yra ne vyresnė kaip 42 metų amžiaus ir partneriai yra nevaisingi;

2) Tvarkos apraše nurodytais atvejais reikalinga preimplantacinė genetinė diagnostika (PGD).

Embriono PGD atliekama gydytojų konsiliumo, kuriame dalyvauja gydytojas genetikas, gydytojas akušeris ginekologas ir embriologas, sprendimu siekiant įvertinti riziką su vieno iš partnerių lytinėmis ląstelėmis perduoti didelę negalią sukeliančią ligą, nurodytą Tvarkos apraše, šiais atvejais:

1) jei vienas ar abu partneriai serga paveldima liga, kuri sukelia didelę negalią;

2) jei vienas ar abu partneriai yra monogeninės mutacijos nešiotojai;

3) jei vienas ar abu partneriai yra chromosomų aberacijos nešiotojai;

4) jei yra embriono spontaninės monogeninės mutacijos ir (ar) chromosomų aberacijos rizika.

Didelę negalią sukeliančia liga laikomas sveikatos sutrikimas, atitinkantis bent vieną iš šių kriterijų:

1) tai yra sunkų nuolatinį neįgalumą sukeliantis sveikatos sutrikimas;

2) tai yra gyvybei gresiantis sveikatos sutrikimas.

 

PSDF biudžeto lėšomis apmokamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos

PSDF biudžeto lėšomis yra apmokamos šios pagalbinio apvaisinimo paslaugos:

1) Gydytojo akušerio ginekologo konsultacija, teikiama moteriai dėl pagalbinio apvaisinimo (apmokama 1 paslauga);

2) Gydytojo akušerio ginekologo konsultacija, teikiama vyrui dėl pagalbinio apvaisinimo (apmokama 1 paslauga);

3) Gydytojo akušerio ginekologo konsultacija, kai taikoma kontroliuojamoji kiaušidžių stimuliacija (vieno gydymo ciklo metu apmokamos ne daugiau kaip 3 paslaugos);

4) Pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne savaiminio apvaisinimo būdu (IVF) arba atliekant intracitoplazminę spermatozoido injekciją (ICSI);

5) Vyriškų lytinių ląstelių paėmimas iš sėklidžių ir jų apdorojimas (TESA);             

6) Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI), kai naudojamos lytinų ląstelių banke saugomos moteriškos lytinės ląstelės;

7) Lytinių ląstelių banke saugomų embrionų paruošimas ir perkėlimas į moters kūną.

Gydytojo akušerio ginekologo konsultacijos dėl pagalbinio apvaisinimo metu partneriams atliekami laboratoriniai ir (ar) instrumentiniai tyrimai.

Moteriai – kraujo tyrimai: kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatymas, bendras kraujo tyrimas, kraujo krešumo rodiklių tyrimai (tarptautinis normalizuotas santykis (INR/TNS), dalinio aktyvuoto tromboplastino laikas (ADTL), fibrinogenas, raudonukės IgG, hormoniniai tyrimai (folikulą stimuliuojantis hormonas (FSH), liuteinizuojantis hormonas (LH), estradiolis (Eշ), prolaktinas (Prl), tireotropinis hormonas (TSH/TTH), antimiulerinis hormonas (AMH)).

Vyrui – spermograma (vyriškų lytinių ląstelių tyrimas, kurį atlieka embriologas).

Abiem partneriams atliekami tyrimai – hepatito B viruso (HBV) paviršinio antigeno (HBsAg) ir anti-HBc antikūnų, hepatito C viruso (HCV) antikūnų (anti-HCV), žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) I ir II tipo antikūnų (anti-ŽIV I/II), sifilio tyrimai, tyrimai dėl lytiškai plintančių ligų (chlamidijozės, gonorėjos, kt.).

 

Paslaugos gavimo sąlygos

Asmuo, norėdamas gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas Tvarkos apraše nurodytas pagalbinio apvaisinimo paslaugas:

1) turi būti apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu;

2) kreiptis į tą asmens sveikatos priežiūros įstaigą (toliau – ASPĮ), kuri yra sudariusi sutartį su TLK dėl paslaugos teikimo;

3) kreipdamasis į ASPĮ pacientas turi turėti šeimos gydytojo ar gydytojo akušerio ginekologo, teikiančio PSDF biudžeto lėšomis apmokamas paslaugas, siuntimą konsultacijai dėl pagalbinio apvaisinimo.

ASPĮ, sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo įsipareigoja teikti sutartyje numatytas paslaugas sveikatos apsaugos ministro nustatytomis bazinėmis kainomis.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymu ir Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 (toliau – įsakymas Nr. 357), ASPĮ gali būti teikiamos ir mokamos sveikatos priežiūros paslaugos.

 

Iš privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų pacientų teisėtas papildomas mokestis gali būti imamas šiais atvejais:

1) jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras (tokiu atveju jis sumoka jų faktinių ir bazinių kainų skirtumą);

2) jei pacientas, turintis teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras (jis sumoka šių paslaugų ar procedūrų kainą);

3) pacientas, neturėdamas šeimos gydytojo siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją;

4) jei pacientą konsultuotis pas gydytoją specialistą siunčia gydytojas, dirbantis gydymo įstaigoje, neturinčioje sutarties su TLK;

5) jei pacientas pageidauja gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas ne eilės tvarka,

6) jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į Mokamų asmens sveikatos priežiūros  paslaugų sąrašą, patvirtintą įsakymu Nr. 357.

Apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu laikomi tie asmenys, kurie pagal Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymą patys moka arba už juos mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, taip pat valstybės lėšomis draudžiami asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje.

 

Vaistų kompensavimas

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 28 d. įsakymo Nr. 49 „Dėl Kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo“ pakeitimo“ į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašą) yra įrašyti vaistai Alfa folitropinas ir Chorioninis alfa gonadotropinas. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamos minėtų vaistų įsigijimo išlaidos 100 procentų jų bazinės kainos (PSDF lėšomis kompensuojama vaisto kainos dalis).

Paciento priemoka už vaistą Chorioninis alfa gonadotropinas 100µg (bazinė kaina 23,19 Eur) būtų apie 2,42 Eur, o už vaistą Alfa folitropinas 100 TV (bazinė kaina 20,20–241,11 Eur) priemoka būtų nuo 0 iki 4,02 Eur.

Už vaistą Triptorelinum (bazinė kaina 27,91 Eur) paciento priemoka būtų apie 1,31 Eur, už vaistą Cetrorelix (bazinė kaina 21,34 Eur), paciento priemoka būtų apie 4,27 Eur.

 

Dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo su ligonių kasomis sudariusių sutartis ASPĮ sąrašas.

UAB Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika;

UAB „NORTHWAY MEDICINOS CENTRAI“;

Vaisingumo centras, UAB;

Viešoji įstaiga Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos;

UAB „Kardiolita“;

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos;

Lietuvos, JAV ir Izraelio UAB „VAISINGUMO KLINIKA“;

UAB „Jolsana“.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-08-01