Nacionalinės imunoprofilaktikos 2024–2028 m. programos Koordinavimo taryba
Nacionalinės imunoprofilaktikos 2024–2028 m. programos Koordinavimo taryba 2024 m. balandžio 25 d. vykusio posėdžio metu nusprendė pritarti dėl pneumokokinės 20-valentės vakcinos naudojimo suaugusiųjų vakcinacijai, atsižvelgiant į turimus vakcinos likučius ir pirkimo procedūroms reikalingus terminus. Pradėjus skiepyti kūdikius ir vaikus pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo pneumokokinės infekcijos buvo įsigyta dešimtvalentė pneumokokinė vakcina, kuri gali apsaugoti nuo dešimties pneumokokinės infekcijos serotipų t.y.1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F1, o rizikos grupių asmenų skiepijimui buvo nupirkta trylikavalentė pneumokokinė vakcina, kurioje serotipų skaičius pasipildė trimis serotipais 3, 6A, 19A2.
Pneumokokinė infekcija, tai ūmi infekcija, kurią sukelia Streptococcus pneumoniae (toliau – S. pneumoniae) bakterija galinti sukelti įvairias ligas. S. pneumoniae bakterija plinta oro lašeliais ir patekusi į žmogaus apatines kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Daugiau informacijos apie ligą: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/p/pneumokokine-infekcija-1/
Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį stebima sergamumo pneumokokine infekcija didėjimo tendencija, nes 2013 m. buvo registruota 17 susirgusių asmenų (0,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų), o 2023 m. – 137 asmenys (4,79 atvejo 100 tūkst. gyventojų). Per šį laikotarpį iš viso registruotos 58 mirtys nuo pneumokokinės infekcijos, tačiau didžiausias – 18 mirties atvejų skaičius fiksuotas 2023 m.³.
Pneumokokinę infekciją sukeliančių S. pneumoniae padermių žinoma daugiau nei 90 skirtingų serotipų, todėl nuolatinis S.pneumoniae serotipų stebėjimas bei vaikų ir suaugusių vakcinacija leidžia sumažinti šio sukėlėjo paplitimą visuomenėje.
Organizuojantiems ir koordinuojantiems imunoprofilaktinį darbą sveikatos priežiūros specialistams labai svarbu žinoti vakcinomis valdomų infekcijų ne tik sukėlėją bet ir jo serotipus. Lietuvoje gerėjant laboratorinei diagnostikai, kasmet išskiriama vis daugiau naujų iki šiol necirkuliavusių S.pneumoniae serotipų rūšių. Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų informacinėje sistemoje palyginus paskutinių keturiolikos metų duomenis, gautus iš laboratorijų apie S.pneumoniae serotipus pastebėta, kad daugiausiai kasmet buvo laboratorškai nustatoma 3, 19A, 4, 14, 22F serotipai4, kurie yra atsakingi už sunkias ligų formas, pvz. S.pneumoniae 3 serotipas labai dažnai sukelia tiek vaikams, tiek suaugusiems komplikuotas plaučių uždegimo formas, vaikams ūmius vidurinės ausies uždegimus ir mirtingumas nuo šio serotipo sukeltų ligų yra pats didžiausias. Užsikrėtus S.pneumoniae 19A serotipu, galima susirgti meningitu, sunkiu vidurinės ausies uždegimu, kuris gali komplikuotis klausos praradimu, taip pat šis sukėlėjas dažnai yra rezistentiškas daugeliui antibiotikų ir šis rezistentiškumas nuolat auga ir tai yra didžiulis iššūkis asmens sveikatos priežiūros specialistams skiriant gydymą ligoniams.
Vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos, kuriose yra platesnis S.pneumoniae serotipų spektras, gali apsaugoti nuo sunkių šio sukėlėjo ligos pasekmių, nes laboratorijose kasmet patvirtinami S.pneumoniae serotipų paplitimo pokyčiai visuomenėje.
Nuorodos:
1Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (nuoroda: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications/view/27693)
2Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (nuoroda: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications/view/26869)
³Statistika: sergamumas užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje (nuoroda: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/statistika-apie-uzkreciamasias-ligas/)
4Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (nuoroda: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/sergamumo-apzvalgos/apzvalgos-2022-m/)
Mums svarbi jūsų nuomonė.
Čia galite pateikti pasiūlymus dėl darbo grupių/ komisijų veiklos gerinimo.
Teikti pasiūlymąNACIONALINĖ IMUNOPROFILAKTIKOS 2024–2028 METŲ PROGRAMA
NACIONALINĖS IMUNOPROFILAKTIKOS 2024–2028 METŲ PROGRAMOS KOORDINAVIMO TARYBOS DARBO REGLAMENTAS