BDAR

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Skausmo medicina

SAM: pirmą kartą lėtinis skausmas įstatyminėje bazėje įvardintas kaip liga. 

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį gerėja teikiamų specializuotų skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugų kokybė bei prieinamumas pacientams patiriantiems lėtinį skausmą. Šiuo įsakymu reglamentuotas ir šių paslaugų, išlaidų apmokėjimas PSDF biudžeto lėšomis, išplečiamas skausmo gydymo paslaugų spektras.

Pokyčiai inicijuoti, siekiant pagerinti gydymo paslaugų prieinamumą vaikams ir suaugusiesiems, kuriems lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius ir neatlėgsta, sugijus pažeistiems audiniams. Pirmą kartą Lietuvoje nustatyta, kad lėtinis skausmas laikomas atskira liga, slopinančia organizmo funkcines galias ir neigiamai veikiančia gyvenimo kokybę.

Vietoje anksčiau buvusių invazinių dienos stacionaro paslaugų, kurias galėjo teikti tik vienos specialybės gydytojai anesteziologai reanimatologai, bus teikiamos naujos ambulatorinės specializuotos skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugos, taip pat – specialistų komandos teikiamos ambulatorinės specializuotos paslaugos. Išplėtėme invazinių skausmo gydymo dienos stacionaro procedūrų sąrašą, kuris nebuvo atnaujintas nuo 2003 m. Tokiu būdu pacientams taps prieinami šiuolaikiški invaziniai skausmo gydymo metodai ir bus sumažintos jų kančios.  

Išplečiamos dienos stacionaro paslaugos, kurias galės teikti įvairių įsakymu nustatytų profesinių kvalifikacijų gydytojai (gydytojai anesteziologai reanimatologai, gydytojai neurologai ar gydytojai neurochirurgai, taip pat įvadinę skausmo medicinos programą baigę ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą gydytojai onkologai chemoterapeutai, gydytojai onkologai radioterapeutai ir kt.).

Šių specializuotų paslaugų teikime dalyvaus ne tik anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai, bet ir išplėstinės praktikos slaugytojai, baigę anestezijos ir intensyviosios terapijos specializaciją, taip pat – mokymo programą skausmo malšinimo tema baigę ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą bendrosios praktikos slaugytojai. Numatyta, kad specializuotų paslaugų teikime dalyvaus medicinos psichologai, o taip pat – kineziterapeutai, baigę mokymo programą skausmo malšinimo tema. Tai padidins ir paslaugų prieinamumą pacientams bei jų kokybę.

Numatytas paslaugų organizavimas atitinka tarptautines rekomendacijas. Atsiranda specialistų komandos, į kurios sudėtį įeina gydytojas, psichologas ir kineziterapeutas, kurie teiks paslaugas pagal Tarptautinės skausmo studijų asociacijos rekomendacijas. Šios paslaugos labiau atitinka kai kurių socialiai labiau pažeidžiamų pacientų grupių poreikius: nustatytas tam tikrų paslaugų teikimas paciento namuose, kai pacientas dėl sunkios fizinės būklės negali atvykti į sveikatos priežiūros įstaigas. Šie pokyčiai labai reikalingi ir laukti, nes tokių paslaugų poreikis tik didėja. Tad labai svarbu užtikrinti, kad jos būtų kiek galima greičiau prieinamos ir suteiktos kokybiškai.

Išsamesnę informaciją apie skausmo mediną teikia Lietuvos skausmo klinikų asociacija.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-18