Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Asmens sveikatos priežiūra

SAM: pirmą kartą lėtinis skausmas įstatyminėje bazėje įvardintas kaip liga

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį gerėja teikiamų specializuotų skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugų kokybė bei prieinamumas pacientams patiriantiems lėtinį skausmą. Šiuo įsakymu reglamentuotas ir šių paslaugų, išlaidų apmokėjimas PSDF biudžeto lėšomis.

Pokyčiai inicijuoti, siekiant pagerinti gydymo paslaugų prieinamumą vaikams ir suaugusiesiems, kuriems lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius ir nesibaigia, sugijus pažeistiems audiniams. Pirmą kartą Lietuvoje nustatyta, kad lėtinis skausmas laikomas atskira liga, slopinančia organizmo funkcines galias ir neigiamai veikiančia gyvenimo kokybę.

Ministro A. Verygos teigimu, svarbiausia yra tai, kad išplečiamas skausmo gydymo paslaugų spektras.

„Vietoje anksčiau buvusių invazinių dienos stacionaro paslaugų, kurias galėjo teikti tik vienos specialybės gydytojai anesteziologai reanimatologai, bus teikiamos naujos ambulatorinės specializuotos skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugos, taip pat – specialistų komandos teikiamos ambulatorinės specializuotos paslaugos. Išplėtėme invazinių skausmo gydymo dienos stacionaro procedūrų sąrašą, kuris nebuvo atnaujintas nuo 2003 m. Tokiu būdu pacientams taps prieinami šiuolaikiški invaziniai skausmo gydymo metodai ir bus sumažintos jų kančios“, - pažymėjo A. Veryga.

Ministras pažymėjo, kad šiuo įstatymu išplečiamos dienos stacionaro paslaugos, kurias galės teikti įvairių įsakymu nustatytų profesinių kvalifikacijų gydytojai (gydytojai anesteziologai reanimatologai, gydytojai neurologai ar gydytojai neurochirurgai, taip pat įvadinę skausmo medicinos programą baigę ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą gydytojai onkologai chemoterapeutai, gydytojai onkologai radioterapeutai ir kt.).

SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Cechanovičienė pabrėžė, kad šių specializuotų paslaugų teikime dalyvaus ne tik anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai, bet ir išplėstinės praktikos slaugytojai, baigę anestezijos ir intensyviosios terapijos specializaciją, taip pat – mokymo programą skausmo malšinimo tema baigę ir turintys tai patvirtinantį pažymėjimą bendrosios praktikos slaugytojai. Numatyta, kad specializuotų paslaugų teikime dalyvaus medicinos psichologai, o taip pat – kineziterapeutai, baigę mokymo programą skausmo malšinimo tema. Tai padidins ir paslaugų prieinamumą pacientams bei jų kokybę.

I. Cechanovičienės teigimu numatytas paslaugų organizavimas atitinka tarptautines rekomendacijas. „Atsiranda specialistų komandos, į kurios sudėtį įeina gydytojas, psichologas ir kineziterapeutas, kurie teiks paslaugas pagal Tarptautinės skausmo studijų asociacijos rekomendacijas. Šios paslaugos labiau atitinka kai kurių socialiai labiau pažeidžiamų pacientų grupių poreikius: nustatytas tam tikrų paslaugų teikimas paciento namuose, kai pacientas dėl sunkios fizinės būklės negali atvykti į sveikatos priežiūros įstaigas. Šie pokyčiai labai reikalingi ir laukti, nes tokių paslaugų poreikis tik didėja. Tad labai svarbu užtikrinti, kad jos būtų kiek galima greičiau prieinamos ir suteiktos kokybiškai“, – teigia specialistė.

SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė G. Klimienė pastebėjo, kad dienos stacionaro paslaugos sparčiai populiarėja visame pasaulyje, Lietuva – ne išimtis. „Pacientams tai labai patogu, nes reikiamas paslaugas jie gali gauti per vieną ar kelias dienas, nesiguldami į ligoninę ir nevarstydami poliklinikos durų. Tai galimybė be streso suteikti vaikams reikalingą ištyrimą, o taip pat gydymą, kuris dėl savo sudėtingumo negali būti teikiamas poliklinikoje arba paguldant į ligoninę. Ypač tai patogu mažiesiems pacientams ir jų tėveliams, nes juk vaikai nemėgsta lankytis pas gydytojus, jiems svarbu kuo mažiau laiko leisti ligoninėse“, – sako G. Klimienė.

Nuo šiol dienos stacionare bus atliekama daugiau ir sudėtingesnių dienos stacionaro specializuotų skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugų, reikiamų procedūrų. Nustatytas konkrečių ligų ir sveikatos sutrikimų, kuriais sergant teikiamos specializuotos skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugos bei ligų ir sveikatos sutrikimų atveju teikiamų dienos stacionaro specializuotų paslaugų teikimo bei atliekamų procedūrų sąrašas, dėl kurių anksčiau pacientus reikėdavo hospitalizuoti.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos užtikrina būtinąją medicinos pagalbą ir teikia planines sveikatos priežiūros paslaugas. Jos yra ir viešosios, ir privačios. Asmenys, prisirašę prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasa, gauna visas valstybės laiduojamas (nemokamas) asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Gydytojas, dirbantis privačioje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, sudariusioje sutartį su ligonių kasa, turi teisę savo aptarnaujamiems gyventojams išrašyti kompensuojamųjų vaistų, esant indikacijų, siųsti pas specialistus.

Sveikatos apsaugos ministerija vykdo asmens sveikatos įstaigų tinklo restruktūrizavimą, kurio tikslas – užtikrinti geresnį gyventojų sveikatos priežiūros paslaugų poreikių patenkinimą, aukštesnę paslaugų kokybę, saugumą ir prieinamumą bei racionalesnį išteklių panaudojimą.


Skelbiamas GMP dispečerinių valdomos teritorijos išdėstymas ir išoriniai telefono numeriai (spausti šią nuorodą)