Šiais metais pradėta ruoštis psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo bendruomenėje paslaugos teikimui – tai nauja pagalbos priemonė pacientams, turintiems didelę pakartotinio arba priverstinio hospitalizavimo riziką. Planuojama, jog kitais metais ją pradės teikti specialios mobilios komandos, sudarytos iš 10 skirtingų kvalifikacijų specialistų – gydytojo psichiatro, 6 psichikos sveikatos slaugytojų, socialinio darbuotojo, medicinos psichologo, ergoterapeuto. Pilnos apimties komandos galės teikti paslaugas 200 pacientų, o perpus mažesnės sudėties komandos – apie 100 pacientų.
Žmonės, kurie dėl sudėtingos savo sveikatos būklės dažnai pakartotinai grįžta į ligoninę (taip pat ir priverstiniam gydymui), kuriems sudėtinga laikytis gydymo režimo ir taikyti savarankiško gyvenimo įgūdžius, galės gauti ilgalaikę, tęstinę ir mobilią pagalbą. Paslaugos bus teikiamos tiek gydymo įstaigose, tiek, prireikus, pacientų gyvenamojoje vietoje ir bendruomenėje – tad pacientui gauti pagalbą bus dar paprasčiau.
Įgyvendinant projektą ir pasitelkiant ES lėšas iki 2027 m. siekiama įsteigti 19 gydymo bendruomenėje komandų visose Lietuvos apskrityse, apskričių centruose. Komandų steigimui (patalpų įrengimui, automobiliams ir kt.) numatyta 3,6 mln. eurų investicijų iš ES lėšų. Jos kasmet teiks paslaugas 2700 sudėtingiausius psichikos ir elgesio sutrikimus turinčių pacientų.
Lietuvos patirtis – vertinama Europoje
Lietuvos patirtis, pereinant prie paciento atsigavimą skatinančių priemonių, tapo matoma ir palankiai įvertinta kitų šalių. Lietuva – viena pirmųjų šalių Europoje, įsidiegusi reguliaraus psichikos sveikatos ir socialinės globos įstaigų paslaugų atitikties žmogaus teisių standartams vertinimo ir veiklos tobulinimo sistemą, naudojant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) „QualityRights“ metodiką. Plačiau apie tai skaitykite ČIA.
Įvertinus Lietuvos patirtį vykdant psichikos sveikatos priežiūros reformą, „JA ImpleMENTAL“ projekto koordinatoriai pasirinko vykti į Lietuvą susipažinti su Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros paslaugų organizavimu bei organizuoti „QualityRights“ mokymus. Į šį pažintinį turą ir mokymus, vykusius balandžio 22-23 d. atvyko „JA ImpleMENTAL“ projekte dalyvaujančių šalių psichikos sveikatos specialistai iš visos Europos. Mokymų metu PSO ekspertai Lietuvą pateikė kaip pavyzdį diegiant decentralizuotas, į paciento atsigavimą orientuotas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.
Atnaujinimo data: 2024-09-23
Nacionalinio vėžio instituto klinikinė veikla integruojama į VUL Santaros klinikas
PSDF lėšomis bus kompensuojami trys šiuolaikiški onkogenetiniai tyrimai
Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais
Jungiant Alytaus ligonines, gerės paslaugų kokybė ir prieinamumas gyventojams