BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Vaikų vasaros stovyklose – saugus ir kokybiškas poilsis

Data

2006 06 01

Įvertinimas
0

Stovyklavietės turi būti prižiūrimos

Visi stovyklos teritorijoje esantys įrenginiai turi būti patikimai sutvirtinti, tvarkingi, nekelti pavojaus vaikų sveikatai. Žolė nupjauta taip, kad jos aukštis nebūtų didesnis kaip 10 cm. Jei yra įrengtos smėlio dėžės, smėlis prieš kiekvieną sezoną ( pavasarį) turi būti keičiamas.
 
Buitinių atliekų konteineriai turi būti sandarūs, pastatyti ant nelaidaus skysčiams kieto pagrindo, ne arčiau kaip 20 m. atstumu nuo gyvenamųjų ir maisto tvarkymo patalpų.

Pagrindiniai keliai įvažiuoti į stovyklos teritoriją, pėsčiųjų takai tamsiu paros metu turi būti apšviesti.

Stovyklavietėse vaikams miegą galima organizuoti palapinėse, vadovaujantis turistinės stovyklos paslaugų teikimo reikalavimais. Palapinė turi būti su dugnu ir su čiužiniu.

Visi įrengimai ir baldai stovykloje turi būti pritaikyti vaikams, atitikti jų amžiaus ypatumus.

Kiekvienas vaikas turi būti aprūpintas lova, pagalve, šilta antklode ir ne mažiau kaip 2 patalynės komplektais ir 3 rankšluosčiais. Rankšluosčius į stovyklą vaikai gali atsivežti patys. Draudžiama naudoti dviaukštes lovas vaikams iki 10 metu amžiaus.

Karštas vanduo turi būti tiekiamas į maisto tvarkymo patalpas, skalbyklą, dušus, asmens higienos kambarį, medicinos patalpas, o naujose ir rekonstruotose stovyklose ir į prausyklas bei plovyklas kojoms. Dušuose, prausyklose vandens kokybė turi atitikti geriamojo vandens kokybę.

Vienam vaikui turi būti numatyta ne mažiau kaip 130 litrų vandens per parą, įskaitant ir karštą vandenį ( 40 litrų ).

Sanitarinėse – higieninėse patalpose santechninė įranga ( praustuvai, unitazai ir kt. ) turi būti parinkti ir sumontuoti taip, kad atitiktų vaikų ūgį.

Stovyklų pagrindinėse patalpose turi būti natūralus ir dirbtinis apšvietimas. Tik dirbtinis apšvietimas leidžiamas maisto sandėliuose, buitinėse patalpose, ūkiniuose pastatuose, dušuose ir tualetuose. Mažiausia gyvenamųjų ir bendrųjų poilsio patalpų dirbtinė apšvieta turi būti 100 lx, valgyklos – 150 lx, koridorių, sanitarinių patalpų – 50 lx. Kitų patalpų apšvietimo vertės turi atitikti visuomenės sveikatos  priežiūros teisės aktų reikalavimus.

Valgiaraštis iš kokybiškų produktų

Prieš stovyklos atidarymą valgiaraštis turi būti suderinamas su visuomenės sveikatos centru.
Valgykloje turi būti numatyta tiek vietų, kad vaikai galėtų pavalgyti viena pamaina. Vienam vaikui valgykloje turi būti numatytas ne mažesnis kaip 1 m2 plotas. Nesant tokių sąlygų – vaikai gali būti maitinami atskiromis grupėmis.

Draudžiama gaminti patiekalus ir naudoti maisto produktus netinkamus vaikų mitybai: subproduktus (inkstus, smegenis, plaučius), žuvų konservus (išskyrus žygių metu), sultinių koncentratus, nepramoninės gamybos konservuotus gaminius, nešiluminiu būdu pagamintus gėrimus, žlėgtainius, gruzdintus ir kremo gaminius, grybų, šaltienos, drebutinius mėsos ir žuvies patiekalus, taip pat patiekalus, kuriems tinkamai pagaminti trūksta technologinių įrenginių (blynelius su mėsa, makaronus su mėsa ir panašius patiekalus).

Jei stovykloje poilsiauja vaikai atvykę iš kitų valstybių, valgiaraščiai gali būti sudaromi atsižvelgiant į vaikus atlydėjusių vadovų pageidavimus. Jei būtina, gali būti sudarytas atskiras valgiaraštis.

Draudžiama vaikų maitinimui naudoti valgio likučius ar maistą, pagamintą praėjusią dieną, o taip pat gyvenamose patalpose laikyti tėvų atvežamą maistą.

Vaikams maitinti skirti indai ir įrankiai turi būti geros kokybės (nesuskilę, neišdaužytais kraštais, nesulūžę), esant reikalui, juos turi būti įmanoma dezinfekuoti.

Vaikai stovykloje  turi būti maitinami  kas 3,5- 4 valandos.

Prie valgyklos turi būti įrengtos praustuvės rankoms nusiplauti ir džiovintuvai ar vienkartiniai rankšluosčiai.

Mėgautis saule tik ryte ir po pietų

Vaikai stacionarioje stovykloje turi keltis ne anksčiau kaip 8 val. Nakties miegas vaikams iki 10 metų turi būti organizuotas nuo 21 val., o vyresniems kaip 10 metų ne vėliau kaip 22 val. Kai vyksta bendri stovyklos renginiai, nakties miegą nustato stovyklos vadovas, bet ne vėliau kaip 23 val.

Saulės procedūros sveikiausios, kai atliekamos iki 11 val. ir po 16 val. Siūloma saulės procedūrų trukmė pateikta 2 lentelėje.

Saulės procedūrų metu vaikai turi būti su kepuraitėmis ar skarutėmis.

Vaikams, kurie turi pagal sveikatos būklę tam tikrų apribojimų, buvimo laikas saulėje yra trumpinamas.

Vaikai gali pradėti maudytis saulėtą, nevėjuotą dieną, esant ne žemesnei kaip 20° C vandens ir 23° C oro temperatūrai. Po savaitės reguliaraus maudymosi  vaikai gali maudytis kai vandens temperatūra ne žemesnė kaip 16° C.

Pirmąją dieną maudymosi trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 7 minutės. Buvimo laikas vandenyje kasdien gali būti ilginamas 5 minutėmis ir pasiekti iki 30 minučių.

Vaikų, kurie mokosi plaukti, grupėje gali vienu metu būti ne daugiau kaip 10.
Karštomis dienomis vaikai gali maudytis 2 kartus per dieną.

Stovyklos patalpas reikia tvarkyti kiekvieną dieną

Stovyklos patalpos turi būti valomos kasdien drėgnu būdu, atidarius langus ir orlaides. Miegamieji turi būti valomi drėgnu būdu 1 kartą per dieną.

Maisto tvarkymo vietos valomos kasdien pagal reikmes, naudojant leistinas valymo priemones. Valgymo salė turi būti valoma po kiekvieno valgymo. Stalai po kiekvieno valgymo plaunami šiltu vandens, 2% geriamosios sodos ir muilo tirpalu ar kitais leistinais paviršių valikliais.

Prausyklos, dušai, skalbyklos, tualetai, asmens higienos kambarys ir juose esantys įrengimai turi būti valomi pagal poreikį, bet ne rečiau kaip 2 kartus per dieną panaudojant leidžiamas valymo priemones.

Visas patalpas turi valyti ūkio darbuotojai. Miegamuosius dienos metu gali pasivalyti patys vaikai.

Čiužiniai, pagalvės, antklodės prieš kiekvieną pamainą turi būti išvėdinamos lauke. Vieną kartą per metus, prieš prasidedant stovyklavimo sezonui (ar pasibaigus sezonui), pagalvės, antklodės turi būti išvalomos cheminiu būdu.

Kasdien vaikams turi būti sudarytos sąlygos asmens higienai palaikyti. Patalynė turi būti keičiama pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kas 7 – 10 dienų, priklausomai nuo pamainos trukmės. Siūloma patalynę keisti, kai vaikai išsiprausia duše ar pirtyje.

Sanitarinių – higieninių patalpų (tualetų, dušų, higienos kambarių ), pirčių baseinų patalpų sienos, grindys ir kiti paviršiai turi būti nelaidūs vandeniui, lengvai valomi, atsparūs plovimui bei naudojamos valymo, plovimo ir dezinfekcijos medžiagoms.

Prieš ruošiantis stovyklauti - neužmirškite pasitikrinti sveikatos

Visi vaikai atvykstantys į stovyklas turi turėti pažymą, išduotą asmens sveikatos priežiūros įstaigos apie jų sveikatos būklę. Draudžiama į stovyklą priimti vaikus, neturinčius nustatytos formos medicininės pažymos.

Stacionariose stovyklose medicininę vaikų priežiūrą atlieka bendruomenės slaugytojas. Jo funkcijos:

  • apsirūpinti reikiamais vaistais ir tvarsliava pirmajai medicinos pagalbai suteikti bei turėti priemonių apsisaugojimui nuo erkių;
  • patikrinti visų atvykstančių į stovyklą vaikų ir stovyklos personalo medicinines pažymas;
  • pateikti informaciją kūno kultūros (plaukimo) vadovui  apie vaikų sveikatą, rekomenduojamą režimą maudantis; įvertinti būsimo žygio dalyvių sveikatą;
  • prižiūrėti kaip vykdomas dienos režimas, maitinimo organizavimas, stovyklos teritorijos, paplūdimio ir maudymosi vietų bei patalpų valymas;
  • vykdyti nelaimingų atsitikimų prevenciją ir, esant reikalui, teikti būtinąją medicinos pagalbą;
    pildyti ambulatorinių ligonių registracijos žurnalą;
  • teikti informaciją apie grupinius infekcinius susirgimus, nelaimingus atsitikimus, susijusius su apsinuodijimais, teisės aktų nustatyta tvarka;
  • pasibaigus stovyklavimo laikui, kiekvieno vaiko medicininėje pažymoje, jei vaikas buvo susirgęs, įrašyti diagnozę, ligos trukmę. Tokiu atveju medicininė pažyma su įrašu grąžinama išvykstančiam vaikui.

Daugiau informacijos

Reda Ulinskaitė
ŠVSC atstovė spaudai
Tel. 841596376
El.p [email protected]

Josana Motiejauskaitė
ŠVSC Visuomenės sveikatos kontrolės skyriaus vedėja
Tel. 841596386
[email protected]