Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Utenos visuomenės sveikatos centras informuoja

Data

2012 12 20

Įvertinimas
0
Utenos visuomenės sveikatos centras informuoja
Utenos visuomenės sveikatos centras informuoja

Vienerių metų vaikas apsinuodijo pakramtęs skalbimo priemonės „Ariel“ pagalvėlę, penkiolikmetė paauglė prigėrė įvairių vaistų, moteris bandė nuodyti žiurkių nuodais – šie faktai liudija, kad apsinuodijimai yra opi mūsų visuomenės problema. Apsinuodijimas – tai nuodingų, žmogaus organizmui kenkiančių ar net gyvybiškai pavojingų medžiagų poveikis, joms patekus į organizmą per burną, gleivines, įkvepiamą orą, odą.

[end_header] Apsinuodijimas registruojamas tuomet, kai asmuo patenka į gydymo įstaigą. Anykščių rajone per šių metų 11 mėnesių užregistruotas 31 apsinuodijimo atvejis , pernai per visus metus užfiksuota 14 tokių atvejų. Kelerių metų apsinuodijimų tyrimo analizė rodo, kad dažniau apsinuodija vyrai. Pagal amžių pirmauja suaugusieji (21), į medikų rankas pateko ir 10 vaikų (0-17 metų).

Kokiomis medžiagomis apsinuodijama dažniausiai? Medikamentais šiemet apsinuodijo 16 asmenų, alkoholiu bei alkoholiu kartu su medikamentais – 10, kitomis medžiagomis (acetonu, valymo priemonėmis, korozinėmis medžiagomis ir kt.) – 5 asmenys. . 

Kelia nerimą, kad pusė apsinuodijusiųjų siekė nusižudyti. Iš pernai registruotų 14 apsinuodijusių asmenų 8 bandė užbaigti gyvenimą savižudybe, šiemet iš 31 apsinuodijusiojo savo noru pasitraukti iš gyvenimo ketino 17 anykštėnų, iš jų –14 suaugusiųjų ir 3 paaugliai. Nusižudyti apsinuodydamos siekė 12 moterų ir 5 vyrai.

Visais minėtais atvejais, išskyrus vieną, anykštėnai nuodijosi išgerdami įvairių medikamentų, dažniausiai raminamųjų, analgetikų, kraujospūdį mažinančių ar kitų namuose rastų vaistų, keletas jų gėrė vaistus ir alkoholinius gėrimus kartu. Dažniausiai norėdami nusižudyti nuodijasi nerandantys išeities iš susidariusios padėties, turintys įvairių pergyvenimų, sveikatos problemų asmenys. Paaugliai šiam žingsniui ryžtasi susipykę su draugais, tėvais, norėdami juos pagąsdinti.

Šiemet 8 asmenys apsinuodijo atsitiktinai, iš jų 6 vaikai (0-17 metų). Vaikai apsinuodijo dėl suaugusiųjų kaltės radę nesaugiai laikomų medikamentų, buitinės chemijos priemonių, suaugusieji – per klaidą išgėrę netinkamai laikomų skysčių – acetono, rūgščių ir kt.

Alkoholiu dažniausiai apsinuodija juo piktnaudžiaujantys, įvairius alkoholinius gėrimus savaitėmis geriantys asmenys. Daugiausia žmonių apsinuodija namuose ar namų aplinkoje.

Jei kilo įtarimas, kad apsinuodijo vaikas ar suaugęs žmogus, reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą. Deja, ne visada pavyksta išgelbėti nukentėjusįjį. Apsinuodijimas sutrikdo svarbiausių organų ir sistemų funkcijas, todėl gali baigtis mirtimi. Pernai respublikoje užregistruoti penki mirtimi pasibaigę apsinuodijimo atvejai, vienas jų – mūsų  rajone.

Apsinuodijus medikamentais dažniausiai pasireiškia mieguistumas, vangumas, judesiai tampa nekoordinuoti, pakinta elgesys, galimas sąmonės praradimas. Apsinuodijus alkoholiu jaučiamas alkoholio kvapas, pykinimas, galvos svaigimas, skausmas, žmogus vemia, kalba tampa nerišli ir kt.

Daugiau informacijos:

Genovaitė Skardžiuvienė,

Utenos visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus vyresnioji specialistė

el.p. genovaite.skardziuviene@utenosvsc.sam.lt
 

Elvyra Sabalytė,
Utenos visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene)
el.p. elvyra.sabalyte@utenosvsc.sam.lt