BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Trečius metus iš eilės Nacionalinė laboratorija sulaukia šimtaprocentinio įvertinimo iš PSO

Data

2019 12 20

Įvertinimas
0
tyrimai.jpg

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), Lietuvoje atliekanti poliomielito viruso tyrimus, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) šią savaitę akredituota kaip poliomielito nacionalinė laboratorija 2020-iems metams. 

Tai reiškia tarptautinį įvertinimą, kad poliomielito viruso laboratoriniai tyrimai Lietuvoje atliekami kokybiškai, atliepiant pasaulinius standartus, kadangi dalyvavimas PSO poliomielito laboratorijų tinklo (The Global Polio Laboratory Network) organizuojamoje atliekamų tyrimų kokybės įvertinimo programoje parodo, ar laboratorija geba teisingai diagnozuoti susirgimą. NVSPL trejus metus iš eilės gavo 100 proc. įvertinimą.

Nors Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis užregistruotas 1972 metais ir Lietuva priklauso laisvam nuo poliomielito regionui, visada egzistuoja įvežtinių atvejų grėsmė, dėl to skiepai nuo poliomielito išlieka Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje, o dėl galimų įvežtinių poliomielito viruso atvejų tiriami visi asmenys iš Užsieniečių registracijos centro ir Pabėgėlių priėmimo centro. Lietuvoje poliomielito viruso tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, kuri PSO tam akredituota ir 2020-iesiems metams. 

NVSPL taip pat dalyvauja pasaulinėje poliomielito likvidavimo programoje. „Artėjančiais metais laboratorinės poliomielito priežiūros laukia dideli iššūkiai, kadangi visas pasaulis pereina jau prie paskutinio III poliomielito viruso likvidavimo etapo. 2020 metais NVSPL turi būti įdiegti molekuliniai enteroviruso intratipavimo metodai, kurie PSO bus akredituoti 2021 metais. Iššūkiai laukia ir kitų šalies laboratorijų. Galutiniame poliomielito likvidavimo etape turėtų būti užtikrinama, kad nutraukus vakcinaciją nebūtų galimybės šiai infekcijai atgimti“, – sako NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.

Poliomielitas yra ūmi virusinė infekcija, kuriai dažnai nepasireiškia jokie simptomai. Kai kuriais atvejais virusas su krauju patenka į centrinę nervų sistemą, kur pirmiausiai užkrečia ir suardo motorinius neuronus, taip sukeldamas atitinkamų galūnių raumenų susilpnėjimą bei paralyžių. Šis virusas neturi gydymo, tačiau yra kontroliuojamas skiepais.

Daugiau informacijos:
Simona Kalvelytė
NVSPL Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė (viešiesiems ryšiams)
El.p. simona.kalvelyte@nvspl.lt 
tel. (8 5) 270 9229

 

SAM Spaudos tarnyba