BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Teikiamos rekomendacijos vaistinėms ir farmacijos specialistams

Data

2020 02 28

Įvertinimas
1
vaistai6.jpg

Lietuvoje nustačius pirmąjį užsikrėtimo COVID-19 atvejį ir reaguojant į visuomenės baimes, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė rekomendacijas vaistinėms ir farmacijos specialistams dėl COVID-19 infekcijos prevencijos ir situacijų valdymo. 

Inicijuojant ir vykdant COVID-19 prevencinius veiksmus, farmacijos specialistų vaidmuo yra labai svarbus, padedant išlaikyti visuomenės rimtį, objektyvios ir tikslingos informacijos sklaidą. Šios SAM teikiamos rekomendacijos duoda gaires, į ką atkreiptinas farmacijos specialistų dėmesys, bendraujant su pacientais, kuriems pasireiškė į gripą panašių simptomų.

SAM REKOMENDACIJOS VAISTINĖMS IR FARMACIJOS SPECIALISTAMS

Taip pat, siekiant nesusidaryti palankioms sąlygoms COVID-19 plisti, farmacijos specialistams, kitiems vaistinių darbuotojams bei vaistinių klientams rekomenduojama laikytis standartinių infekcinių ligų plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, esant galimybei, vengti artimo sąlyčio (išlaikyti bent vieno metro atstumą) su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys. Taip pat rekomenduojama neliesti burnos, akių rankomis. 

Farmacijos specialistams rekomenduojama dezinfekuoti rankas naudojant rankų dezinfekcinį skystį, reguliariai dezinfekuoti paviršius, kurie dažniausiai turi sąlytį su vaistinės klientais ir farmacijos specialistais, pavyzdžiui, prekystalius, durų rankenas ir kt. 

Pabrėžtina, kad nuolat dėvėti medicinines kaukes nėra rekomenduojama sveikiems asmenims. Nėra įrodymų, kad tai būtų efektyvu išvengiant infekcinių ligų, įskaitant COVID-19. Medicinines kaukes rekomenduojama dėvėti žmonėms, kuriems jau yra pasireiškę kvėpavimo takų infekcijos simptomai, tokie kaip kosulys, sloga, čiaudulys. Respiratoriai yra rekomenduojami tais atvejais, kai yra teikiamos paslaugos ligoniams, galimai sergančiais COVID-19 sukelta infekcija.
Ekstremalios padėties metu prašoma vaistinių užtikrinti standartinių infekcinių ligų plitimą mažinančių priemonių prieinamumą farmacijos specialistams, taip pat užtikrinti prevencinių priemonių (pvz. dezinfekcinių skysčių), bei peršalimo ir gripo simptomams lengvinti skirtų vaistinių preparatų, antibiotikų, antivirusinių vaistų atsargas ir prieinamumą visuomenei. 

Taip pat rekomenduojama atsisakyti rinkodaros priemonių, kurios skatina gyventojų susibūrimą vaistinėse specifiniu metu, pavyzdžiui, pasirenkant dienas ar valandas, kada taikoma papildoma nuolaida įsigyjamoms prekėms vaistinėse.

Pažymėtina, kad virtualioje erdvėje jau atsiradus siūlymų įsigyti vaistų bei maisto papildų COVID-19 sukeltai infekcijai gydyti bei jos profilaktikai, SAM ragina ir pačius gyventojus būti sąmoningus, atidžius, nepirkti neaiškios kilmės produktų ir neužsiimti savigyda, o pasitikėti gydytojais. Šiuo metu pasaulyje nėra vaistinių preparatų, kurie specifiškai veiktų COVID-19 virusą ir būtų patvirtinti šios infekcijos gydymui. Vienintelis COVID-19 infekcijos gydymas šiuo metu yra simptominis. 

Daugiau informacijos bei atnaujinamą stebimų žmonių ir atliekamų tyrimų statistiką skelbiama čia: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas.

SAM Spaudos tarnyba