copyright

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Tarptautinės antikorupcijos dienos proga – apie paciento ir medicinos darbuotojo orumą

Data

2016 12 09

Įvertinimas
0
Santoros vaiku ligonine.JPG

Gruodžio 9 dieną visame pasaulyje minima tarptautinė antikorupcijos diena. Ji skirta atkreipti visuomenės dėmesį į šį ypač žalingą poveikį bet kurios valstybės gyvenimui turintį reiškinį ir paskatinti žmones užkirsti kelią šiai neteisėtai veiklai. Įvairiose pasaulio šalyje rengiamos akcijos, diskusijos apie korupcijos keliamus iššūkius ir būdus ją pažaboti, transliuojamos laidos  šia tema, rengiami reportažai žiniasklaidoje. Sveikatos apsaugos ministerija, skatindama aktyvesnį visuomenės dalyvavimą antikorupcinėje veikloje ragina visus Lietuvos žmones nelikti abejingais sveikatos sistemos pažangą temdančioms korupcijos tendencijoms, kurti orumu ir pagarba pagrįstus pacientų ir medicinos darbuotojų santykius.

Nuo 2012 m. Sveikatos apsaugos ministerija kasmet organizuoja antikorupcinių iniciatyvų atranką. Šių metų gruodžio 9-ą dieną Lietuvos Respublikos Seime vyko diskusija „Lietuvos įsipareigojimai įgyvendinant Jungtinių Tautų konvencijos prieš korupciją nuostatas: pasiekimai ir nesėkmės“, kurios metu taip pat buvo apdovanoti  Lietuvos medicinos studentų asociacijos, Jaunųjų gydytojų sąjungos bei teisėsaugos atstovai. Sveikatos apsaugos ministerija 2016 m. gruodžio 16 d. taip pat planuoja skirti apdovanojimus šių metų antikorupcinių iniciatyvų sveikatos apsaugos sistemoje konkurso laimėtojams.  

Veiksmingomis antikorupcinėmis iniciatyvomis laikoma veikla (akcijos, renginiai), kurios tikslas – korupcijos prevencija, antikorupciniai projektai, kultūros, meno kūriniai, žurnalistiniai ar kiti tyrimai, straipsniai, laidos kovos su korupcija tema, kitos kasmet įgyvendinamos korupcijos prevencijos priemonės sveikatos sistemoje.

Korupcija sveikatos sistemoje Lietuvoje nuolat tiriama, vertinama ir aptariama. Taip pat nuolat ieškoma vis efektyvesnių antikorupcinės veiklos būdų. 2015 m. statistiniais duomenimis, 76 proc. Lietuvos gyventojų, kurie per paskutinius 12 mėnesių lankėsi gydymo įstaigose, teigė, kad patys asmeniškai neoficialiai gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams neatsilygino. Pinigų ar dovanų mažiau linkę duoti jauniausi (15−29 metų) gyventojai, didmiesčių gyventojai, respondentai turintys nebaigtą vidurinį išsilavinimą. 16 proc. respondentų nurodė, kad gydytojams ar kitam medicinos personalui davė pinigų, 5 proc. davė dovanų.  2012–2013 m. 25 proc. pacientų davė pinigų medicinos darbuotojams, o 2014 m. – 21 proc.

Sveikatos apsaugos ministerijoje visą parą veikia nemokama linija ir pasitikėjimo telefonas 8 800 66 004 (veikia visą parą), kuriuo kviečiami skambinti visi pastebėję ar įtarę neteisėtą veiklą gydymo įstaigose. Tik aktyvus visuomenės vaidmuo, nesitaikstymas su korupcijos apraiškomis padės kurti orius ir garbingus pacientų ir gydytojų santykius.

                     

SAM Ryšių su visuomene skyrius, samrsv@sam.lt, http://sam.lrv.lt

 Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!