BDAR

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Panevėžio apskrityje siaučia vėjaraupiai

Data

2010 12 22

Įvertinimas
0
Panevėžio apskrityje siaučia vėjaraupiai
Panevėžio apskrityje siaučia vėjaraupiai
Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai informuoja, kad Panevėžio apskrityje vis daugiau registruojama asmenų, sergančių vėjaraupiais.
Centro duomenimis per šių metų 11 mėnesių Panevėžio apskrityje užregistruota 911 susirgimų vėjaraupiais. Vien lapkričio mėnesį užregistruota 245 vėjaraupių atvejai. Daugiausiai serga Panevėžio, Rokiškio ir Biržų gyventojai, taip pat vaikai iki 17 metų, kurie  sudaro beveik 96 proc. visų susirgusiųjų.
[end_header]

Vėjaraupiai – tai ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Šią ligą sukelia Varicella-zoster virusas, priklausantis Herpesviridae šeimai. Didžiausią grėsmę vėjaraupių infekcija kelia kūdikiams, nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs.
 Vėjaraupiai plinta trim būdais: oro lašeliniu būdu (kosint, čiaudint, kalbant), taip pat per placentą (jei serga nėščioji) ir tiesioginio kontakto metu, kai yra liečiami bėrimai. Inkubacinis ligos periodas, iki pirmųjų ligos požymių pasireiškimo, trunka 11-21 dieną. Svarbu atminti, kad likus porai dienų iki ligos pradžios, žmogus jau gali užkrėsti kitus. Ligos pradžia ūmi. Iš pradžių pasireiškia nespecifiniai požymiai – karščiavimas, silpnumas, bloga savijauta. Vėliau išberia veido, plaukuotos galvos dalies, rankų, kojų – viso kūno odą, kartais net gleivines. Beria bangomis, kas 1–2 dienas. Išbertas vietas labai stipriai niežti. Asmuo, sergantis vėjaraupiais, aplinkiniams pavojingas apie 10 dienų, todėl labai svarbu, kad ligonis laikytųsi gulimo režimo, gertų daug skysčių.
 
Nuo vėjaraupių geriausiai apsaugo – skiepai. Skiepijimai rekomenduojami vaikams nuo vienerių metų, ypatingai tiems, kurie lanko darželius bei mokyklas ar sergantys lėtinėmis ligomis, imunodeficitais. Taip pat rekomenduojama pasiskiepyti suaugusiems, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais bei kitus asmenis, turinčius didelę kontakto su šia infekcija riziką.
Asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, taip pat turėtų pasiskiepyti nuo vėjaraupių.
 
Primename, kad vėjaraupių vakcina negalima skiepyti nėščiųjų. Vakcinos nereikėtų skiepyti ir asmenims, kuriems neseniai buvo perpiltas kraujas ar buvo skiriami imunoglobulinai.
 
Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: rimgaudas.markelis@panevezys.vvspt.lt
Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt