BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Pacientas turi teisę gauti kompensuojamus vaistus

Data

2006 03 15

Įvertinimas
0
Jau keleri metai eidami poliklinikon, konsultuotis pas specialistus pasiimame ir kompensuojamųjų vaistų pasus. Tai reiškia, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiesiems pacientams, kurie yra gydomi ambulatoriškai (ne ligoninėje), šeimos gydytojai ar gydytojai konsultantai, dirbantys sutartį su ligonių kasomis sudariusiose įstaigose, gali skirti, išrašyti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kompensuojamų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių.  [end_header]
 
Medikamentai ir medicinos pagalbos priemonės kompensuojami pagal keletą sąrašų: Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti (sąrašas A), Kompensuojamųjų vaistų (sąrašas B) bei atskirą medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kompensuojama ne visa, bet vadinamoji bazinė vaisto kaina – mažmeninės kainos, už kurią vaistai parduodami vaistinėje, dalis. Ši dalis ir gali būti kompensuojama 100, 90, 80 ir 50 procentų.
 
Iš praktikos žinome, kad ir už 100 proc. kompensuojamus vaistus tenka primokėti. To priežastys – skirtumas tarp bazinės ir visos vaisto kainos bei skirtingų farmacijos firmų nustatytos kainos už medikamentą tuo pačiu bendriniu pavadinimu. Gydytojas turėtų paaiškinti pacientui (pastarasis gali pasiteirauti to ir pats), už kuriuos vaistus reikės primokėti daugiau, o už kuriuos – mažiau. Savo ruožtu apie priemokos dydį bei apie turimus vaistus informuoja ir vaistininkas. Vaistinėse turi būti pigiausių to paties bendrinio pavadinimo grupės vaistų, esančių didmeninės prekybos rinkoje.  
 
Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašo (A) sudarymo esmė – visiems apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu kompensuoti tam tikrų ligų gydymą. Tad šis sąrašas sudarytas atsižvelgiant į ligų paplitimą, jų įtaką gyventojų sveikatai. Kiekvienai ligai gydyti numatomi kompensuotini vaistai. Medikamentų bazinė kaina kompensuojama 100 proc., jei jie skiriami lėtinėms, progresuojančioms ligoms ir būklėms gydyti: tuberkuliozei, navikams, cukriniam diabetui, šizofrenijai, epilepsijai, astmai bei kitoms.
 
Kompensuojamųjų vaistų sąrašas (B) sudaromas atsižvelgiant į atskirų socialinių grupių pacientų – vaikų, pensininkų, neįgaliųjų – finansines galimybes įsigyti vienus ar kitus vaistus. Pagal šį sąrašą vaistų bazinė kaina kompensuojama 50 proc. tokių socialinių grupių pacientams: pensininkams, II grupės invalidumo pensiją gaunantiems gyventojams, arba iš dalies darbingiems asmenims, kuriems nustatytas 30– 40 proc. darbingumo lygis, taip pat šalpos (socialinių pensijų) gavėjams.
 
Vaikams iki 18 m. ir nedarbingais pripažintiems asmenims, taip pat pensininkams, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis (I grupės invalidams) pagal abu anksčiau minėtus sąrašus vaistai kompensuojami 100 proc. bazinės kainos.
 
Kaip minėjome, kompensuojamieji vaistai pacientams išrašomi kompensuojamųjų vaistų pasuose. Juos išduoda medicinos įstaigos, pasirašiusios su teritorine ligonių kasa atitinkamą susitarimą. Geriausia kreiptis į polikliniką, kurioje dirba jūsų šeimos gydytojas, ir pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei prašymą išduoti kompensuojamųjų vaistų pasą. Beje, pirmasis toks pasas išduodamas nemokamai, o keičiant jį apdraustasis  turi grąžinti senąjį vaistų pasą bei sumokėti 3 litus (jei negrąžina senojo, naujasis kompensuojamųjų vaistų pasas gali būti išduodamas tik apdraustajam sumokėjus 50 litų).
 
Jei pacientui gyvybiškai būtina skirti kompensuojamųjų vaistų, o jis tuo metu neturi vaistų paso, gydytojas gali išrašyti medikamentus specialios formos recepte, kuris naudojamas išskirtiniais atvejais.
 
Primename, kad pirmą kartą ligoniui, kuriam nustatyta lėtinė liga, vaistų išrašoma iki 1 mėnesio gydymo kursui (vaistai gali būti išrašomi vienai ar kelioms dienoms). Tik įsitikinus, kad vaistai veiksmingi, galima skirti iki 3 mėnesių trunkantį gydymo kursą (išskyrus narkotinius ir psichotropinius vaistus). Sergantiesiems kitomis (ne lėtinėmis) ligomis kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių vienu kartu gydytojas gali išrašyti vienam mėnesiui, jei liga ūmi – 7 dienų gydymo kursui.
 
Valstybinės ligonių kasos prie SAM
Ryšių su visuomene skyrius
www.vlk.lt