BDAR

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Naudinga patirtis vertinant sveikatos technologijas

Data

2016 12 12

Įvertinimas
0
eglės 2016-12-12.jpg

Europos Komisija Briuselyje sukvietė visų Europos Sąjungos šalių sveikatos priežiūros technologijų vertinimo srities – HTA Network tinklo – atstovus susitikti ir aptarti medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė), metodų, intervencijų, chirurginių procedūrų, vaistų ir kitų sveikatos priežiūros technologijų vertinimo klausimus. HTA Network tinklą 2013 m. įsteigė Europos Komisija, siekdama globaliau ir aktyviau spręsti politinius ir strateginius sveikatos priežiūros technologijų saugumo, klinikinio ir ekonominio efektyvumo vertinimo klausimus. Akreditavimo tarnyba atstovauja Lietuvai šiame tinkle nuo jo įsteigimo pradžios.

 Kiekvienais metais Europos Sąjungoje sveikatos priežiūros sistemai išleidžiama apie 1 300 mlrd. eurų, iš jų 220 mlrd. tenka farmacijos produktams ir 100 mlrd. – medicinos priemonėms finansuoti. Iš viso tai sudaro maždaug 10 % Europos Sąjungos bendrojo vidaus produkto (BVP). Akivaizdu, kad šios išlaidos sveikatos sistemai didės, nes sparčiai senėjant Europos populiacijai, didėja įvairių sveikatos priežiūros technologijų – paslaugų, priemonių, prietaisų, metodų, intervencijų, procedūrų, vaistų – poreikis. Esant tokiai demografinei ir ekonominei situacijai, kiekviena šalis skatinama protingai naudoti sveikatos sistemos biudžetą ir, prieš priimant svarbius sprendimus įsigyti ar finansuoti naują sveikatos priežiūros technologiją, atlikti išsamų jos vertinimą.

Sveikatos priežiūros technologijos vertinimas pateikia nagrinėjamos technologijos privalumus ir trūkumus, saugumo lygį pacientams, trumpalaikę ir ilgalaikę klinikinę naudą diagnozuojant, gydant, atliekant profilaktiką ar stebėjimą, taip pat technologijos įtaką šalies sveikatos sistemos biudžetui. Sveikatos technologijų vertinimas padeda apsaugoti pacientus nuo netinkamų ar nesaugių priemonių, medikams suteikia objektyvią ir patikimą informaciją apie naujas technologijas, jų galimybes ar keliamas grėsmes, o šalies sveikatos sistemos politikams palengvina racionalių sprendimų priėmimą.  

Europos Komisija pažymi, kad sveikatos technologijų vertinimas – šiuolaikinės sveikatos priežiūros sistemos elementas. Daugelyje Vakarų Europos šalių pirmosios šiuos vertinimus atliekančios institucijos įsteigtos prieš 20 metų. Iš viso Europoje tokių institucijų yra apie 50. Europos Komisija siekia užtikrinti, kad sveikatos priežiūros technologijų vertinimas aktyviai vyktų ne tik šalyse nacionaliniu lygmeniu, bet skatina šalis kooperuotis ir kartu vykdyti įvairių technologijų vertinimus. Toks bendradarbiavimo ir kooperavimosi modelis ypač palankus Vidurio ir Rytų Europos šalims, tarp jų ir Lietuvai.

Akreditavimo tarnyba jau 5 metus atlieka sveikatos priežiūros technologijų, susijusių su medicinos priemonėmis, vertinimus. Per šį laikotarpį atlikta 16 vertinimų. Daugiausiai vertinimų atlikta technologijoms, skirtoms diagnozuoti ar gydyti kardiologijos, onkologijos, neurologijos, endokrinologijos, otorinolaringologijos, urologijos srities sveikatos sutrikimus. Susipažinti su Akreditavimo tarnybos parengtais sveikatos priežiūros technologijų vertinimais ir rekomendacijomis galite paspaudę čia.

   „Džiaugiamės įgaudami vis daugiau žinių bei patirties sveikatos priežiūros technologijų vertinimo srityje ir tuo suteikdami politikams įrankį, padedantį priimti racionalius sprendimus, kurių laukia tiek pacientai, tiek medikai“, – teigia Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.