BDAR
Close

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Ministras A. Veryga: „Pradedama priklausomybės ligų centrų pertvarka užtikrins kokybiškas paslaugas pacientams“

Data

2017 02 20

Įvertinimas
0
IMG_9026.JPG

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė pradeda priklausomybės ligų centrų (PLC) pertvarką, kuria siekiama plėsti įvairiomis priklausomybės ligomis sergantiems žmonėms reikalingas paslaugas, efektyviai koordinuoti jų vadybą bei atsisakyti perteklinių paslaugų, kurios teikiamos šiuo metu kai kuriuose iš jų. Tuo tikslu Vilniaus PLC pertvarkomas į Priklausomybių gydymo ir reabilitacijos centrą, iš kurio bus koordinuoja likusių centrų Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veikla.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ši pertvarka neišvengiama ir tam yra ne viena priežastis.

„Pirmiausia, labai svarbu užtikrinti, kad juose pacientai, sergantys įvairiomis priklausomybėmis, pavyzdžiui, priklausomi ne tik nuo alkoholio, narkotikų, bet ir turintieji priklausomybių azartiniams lošimams, kompiuteriams, valgymo sutrikimų, gautų kokybiškas paslaugas, kurių, deja, ne visada gauna. Be to, šie penki priklausomybės ligų centrai, nepaisant to, kad jų tikslai turi būti vienodi, veikia skirtingai, nėra vieningo požiūrio į problemų sprendimą ir pagalbą žmonėms. Taip pat yra ir neefektyvus valdymas kai kuriuose iš jų“, - sako ministras A. Veryga.

Tad, ministro A. Verygos teigimu, netolimoje ateityje juose paslaugas galės gauti ir daugiau žmonių, nes bus plečiamas pacientams reikalingų paslaugų ratas.

Tai, kad pokyčiai šioje srityje reikalingi, viceministrės Gintarės Šakalytės teigimu, parodė ir atlikta PLC veiklos analizė po to, kai jų vadovai prašė papildomai šiems metams skirti 300 tūkst. eurų.

 „Radome tai, ką radome. Tenka apgailestauti, kad centrai patys nusistato skirtingus kokybės standartus ir jais vadovaujasi. Pavyzdžiui, ne visuose centruose pacientams kartą per metus atliekami privalomi tyrimai dėl ŽIV, Hepatito C ir sifilio“ – sako viceministrė G. Šakalytė.  

Atlikta analizė taip pat parodė, kad kai kurie PLC taiko mokslu nepagrįstus, SAM neaprobuotus medicinos metodus, skaidriai neatskiria mokamų ir nemokamų paslaugų, nevienodai išnaudoja sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis sudarymo ir paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) galimybes, teikia nevienodus duomenis, veda skirtingas apskaitas.

„Teisės aktai reikalauja pacientams taikyti moksliškai pagrįstus metodus. Visgi realybė tokia, kad trūkstant nacionalinių klinikinių metodikų, kiekvienas priklausomybės ligų centras rengia vidaus dokumentus protokolus, procedūras savaip. Tai neracionalu, žmogiškųjų išteklių, gydymo kokybės, inovacijų diegimo prasme“, – sako viceministrė G. Šakalytė.

Ministras A. Veryga tikisi, kad sujungus priklausomybės ligų centrus bus sukurta veiksminga vadovavimo sistema, įvertinti centrų materialiniai ir žmogiškieji ištekliai, paslaugų teikimo trūkumai ir potencialas, didės paslaugų prieinamumas ir gydymo kokybė.

SAM Ryšių su visuomene skyrius

El. paštas: [email protected] 

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!