Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Ketinama atsisakyti gyvsidabrio termometrų

Data

2008 09 19

Įvertinimas
0

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai derina Lietuvos poziciją dėl gyvsidabrio termometrų uždraudimo tiekimo į rinką. Tokia galimybė svarstoma Europos parlamento ir tarybos direktyvos projekte. Europos Sąjungos Tarybos darbo grupės „ Pavojingos medžiagos ir preparatai „ posėdyje buvo siūloma, kad po dviejų metų būtų uždrausta tiekti į rinką gyvsidabrinius žmonių temperatūros matavimo termometrus.

,,Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama išanalizuoti sveikatos priežiūros įstaigų išteklius, vykdo Lietuvos gydymo įstaigų apklausą, kurios metu prašoma pateikti duomenis apie turimų gyvsidabrio termometrų ir kitų medicininių matavimo prietaisų skaičių. Šiaulių visuomenės sveikatos centras pritaria Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos projektui įrašyti draudimą tiekti į rinką ir naudoti visus medicinoje naudojamus gyvsidabrio matavimo prietaisus. Draudimą tiekti į rinką ir naudoti visus medicinoje naudojamus gyvsidabrio matavimo prietaisus siūlytume taikyti jau po dviejų metų", – teigia ŠVSC direktoriaus pavaduotoja.

Medikės teigimu, 2004 m. Šiaulių apskrityje, Šiaulių VSC užregistravo 11 cheminio pobūdžio atvejų, iš jų -10 atvejų dėl aplinkos užteršimo gyvsidabriu, atliko 805 tyrimus dėl gyvsidabrio garų nustatymo patalpų ore ( 2005 m. – 10 atvejų, iš jų 8 -  dėl aplinkos užteršimo gyvsidabriu, atlikta 348 tyrimai). Gyvsidabrio garų koncentracija užterštose patalpose siekė 0,052 mg/m3, kuri viršijo didžiausią leidžiamą koncentraciją net 173 kartus.

,,Apsinuodijimas gyvsidabrio garais gali sukelti rimtų padarinių sveikatai. Nes iš karto po ūmaus apsinuodijimo gyvsidabrio garais jo koncentracija kraujyje būna  didelė. Tad  gyvsidabris  įsisavinamas gana greitai. Metabolizuojasi smegenyse, vėliau inkstuose, kur ir randama didžiausia jo koncentracija. Jei gyvsidabrio koncentracija maža, jo  garai kaupiasi kvėpavimo takuose, jei didesnė – smegenyse, inkstuose, kepenyse ir širdyje", – pasakoja J. Tamošiūnienė.

Anot gydytojos, reikėtų žinoti, kad pirmieji ūmaus apsinuodijimo požymiai yra silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, sutrinka miegas. Atsiranda  vėmimas, seilėtekis bei metalo skonis burnoje. Kartais jaučiami pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Tačiau didžiausią žalą gyvsidabris daro centrinei nervų sistemai. Mažėja protinio darbo našumas, sutrinka miegas, padidėja irzlumas. Pasireiškia kraujavimas iš dantenų, svorio kritimas. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, vėliau vystosi toksinė encefalopatija ( galvos smegenų nepakankamumas ).

Pastebėjus pirmuosius ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymius, rekomenduojama išgerti vandens su aktyvuota anglimi ( 1-2 šaukštai  aktyvuotos anglies 1 stiklinei vandens ), vandens su kiaušinio baltymu ( 2 kiaušinio baltymai stiklinei vandens ) arba 5-6 kiaušiniai  0,5 l. pieno ir stengtis sukelti vėmimą ir viską išvemti.

Apsinuodijusius būtina kuo greičiau nugabenti į gydymo įstaigą. Kontaktavusiems asmenims su gyvsidabriu rekomenduojama pasitikrinti sveikatą.

Sudaužytas termometras. Kaip elgtis?

Jei sudaužėte termometrą, nekils grėsmė sveikatai, jeigu išvesite iš patalpos vaikus,  kruopščiai surinksite gyvsidabrį ( matomus mažus lašelius) ir išvėdinsite patalpas. Pradėti rinkti reikia nuo užteršto ploto pakraščių ir rinkti vidurio link. Atliekant valymą,  dėvėti marlines kaukes ( ant nosies), gumines pirštines. Surinkti gyvsidabrio lašelius galite  ir patys, nebūtina kviestis priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistus. Juos  galima rinkti drėgnu klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Tuomet popieriaus lapą su gyvsidabriu įdėti į stiklinį indą su vandeniu ir užkimšti kamščiu arba uždaryti dangteliu. Indą kelis kartus pakratykite ir gyvsidabris nuo popieriaus nusėda ant indo dugno. Išėmus popierių, juo vėl galima rinkti gyvsidabrį. Taip pat  lašelius galima rinkti ir gumine kriauše su nedidele angele viršuje, per kurią ji sujungta su specialiu stikliniu rinktuvu. Lašeliai renkami ir  siurbliu ( skirtu tik tam tikslui ).

Surinkus gyvsidabrį, grindys ( jeigu reikia ir visi kiti paviršiai ) išplaunamos pakaitintu iki ( 70 -80 ) C  ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu ( 52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens ), nutrinama šepečiais, o paskui viskas perplaunama vandeniu. Galima naudoti ir kitas priemones, kaip pvz., 0,2 proc. vandeninį kalio permanganato tirpalą, parūgštinta druskos rūgštimi ( 5 ml. rūgšties ir 2 g kalio permanganato 1 litrui vandens ); ne mažiau kaip 20 proc. chlorkalkių tirpalą ( 250 g chlorkalkių  1 litrui vandens ), ne mažiau 5- 10 proc. druskos rūgšties tirpalu (7-12 g druskos rūgšties 1 litrui vandens).

Panaudojus bet kurias nukenksminimo priemones, vėliau visus paviršius perplauti vandeniu. Atliekant valymą, dėvėti marlines kaukes ( ant nosies ), gumines pirštines.
Po visų atliktų darbų būtina nusiprausti su muilu rankas ir veidą, išskalauti dantis, persirengti ir išplauti rūbus ( skalbiant papildomai prie skalbimo miltelių įdėti 10 g chlorkalkių 10 l vandens ). Neužmiršti gerai išvėdinti patalpas ir apribokite buvimą toje aplinkoje.

Kur dėti gyvsidabrio termometrą ?

Šiauliuose Pramonės g. 8 eksploatuojama antrinių žaliavų aikštelė ( saugykla ), kurioje priimami ir gyvsidabrio termometrai. Pavojingų atliekų tvarkymo uždaroji akcinė bendrovė „ TOKSIKA „ Aukštrakiuose priima atliekas pagal sudarytas sutartis. 

Ar žinote...

Gyvsidabris – blizgus, vienintelis skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas.
Gyvsidabrio garai 7 kartus sunkesni už orą. Gyvsidabris garuoja kambario temperatūroje. Gyvsidabrio didžiausia leidžiama koncentracija ore -0,0003 mg/  m3 , darbo aplinkos ore – 0,03mg/ m3. Gyvsidabrio junginiai patenka į organizmą per odą, virškinimo traktą arba įkvepiant. Daugiausia apsinuodijama per kvėpavimo takus. Iš virškinamojo trakto gyvsidabris ne nesirezorbuoja išsiskiria su išmatomis, todėl, patekęs per burną, praktiškai nekenksmingas.

 Daugiau informacijos:

Reda Ulinskaitė
ŠVSC atstovė spaudai
Tel. 8 41 59 63 76
El.p spauda@svsc.lt


Janina Tamošiūnienė
ŠVSC direktoriaus pavaduotoja
Tel. 8 41 59 63 70
el.p.direktoriaus_pav@svsc.lt