Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena

Data

2012 11 30

Įvertinimas
0
Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena
Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena
Kasmet gruodžio 1-ąją yra minima Pasaulinė AIDS diena, kuria siekiama padidinti visuomenės informuotumą apie ŽIV/AIDS ir užkirsti kelią šiai pavojingai ligai.
 
 
 
[end_header]
Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, Panevėžio apskrityje 2012 metais sausio – spalio mėn. užregistruoti 5 nauji ŽIV infekcijos atvejai. Visi ŽIV užsikrėtę asmenys – Panevėžio miesto gyventojai, iš kurių 3 moterys ir 2 vyrai.
 
ŽIV sukelia ligą, kurios paskutinė stadija – AIDS, t. y. įgytas imunodeficito sindromas, pasireiškiantis įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), atsakingus už imuninę sistemą. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų.
 
ŽIV plinta trimis būdais: lytinių santykių metu, taip pat per kaują, kai dalijamasi užkrėstais švirkštais, adatomis ar perpilant kraują, taipogi ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu ar maitinant krūtimi.
 
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.
 
Centro specialistai pataria vengti atsitiktinių lytinių santykių, jų metu visada naudoti prezervatyvą. Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, rekomenduojama nesinaudoti kitų panaudotais (nesteriliais) švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais. Vengti kraujo ir jo produktų perpylimo. Specialistams, atliekantiems invazines procedūras, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones ir vengti mikrotraumų, kad būtų išvengta kontakto su paciento biologiniais skysčiais.
 
 
Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt