BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Abejojantiems dėl grybų radioaktyvumo – specialistų konsultacijos

Data

2006 08 28

Įvertinimas
0

Iškilus abejonėms dėl grybų radioaktyvumo rekomenduojama skambinti RSC specialistams telefonu 2361936 arba kreiptis adresu Kalvarijų 153, Vilniuje, kur bus suteikta specialistų konsultacija. 
 
 Radiacinės saugos centro specialistai kartu su visuomenės sveikatos centrų darbuotojais radiologiškai tiria mūsų šalies miškuose augančius grybus ir miško uogas. Šiemet ištirta virš 70 grybų mėginių iš Varėnos, Trakų, Vilniaus rajonų, kuriuose šiuo metu gausu grybų. Nustatyta, kad vidutiniai Cs-137 kiekiai grybuose nemažėja.

 Didesni, tačiau neviršyjantys leidžiamų normų, šio radionuklido kiekiai miško dirvožemyje yra šalies pietvakarinėje dalyje, Varėnos, Švenčionių rajonuose, virš kurių po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje praslinko radioaktyviųjų išmetimų debesys. Cs-137 yra ilgaamžis, jis suskils po daugelį dešimčių metų. Žmogaus organizmo Cs-137 yra įsisavinamas kaip jo stabilusis analogas kalis ir tokiu būdu patekęs su maistu, švitina organizmą iš vidaus.

  Palyginti „švarios“ nuo šio radionuklido yra voveraitės, mažiau kaupia ir tikriniai baravykai. Raukšlėtieji gudukai, meškutės – tai rūšys, kurios sukaupia, palyginti, didesnį Cs-137 kiekį. Didžioji „radiacijos“ dalis lieka vandenyje, grybus verdant.

 Grybai iš vietovių, kurios buvo labiau užterštos po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje (Ukrainos, Baltarusijos, kai kurių Rusijos sričių) yra privalomai radiologiškai tiriami Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pavaldžiose laboratorijose. VMVT duomenimis, šiais metais jau importuota per 300 tonų tokių grybų. 
 
 

Daugiau informacijos:

Radiacinės saugos centro direktorius
Albinas Mastauskas
Tel. 8 5 2361936


SAM Ryšių su visuomene skyrius
Tel. 8 5 2604892