Vyriausybė siūlo atšaukti įstatymų pataisas ir nesteigti Hepatito registro

Data

2017 08 02

Įvertinimas
0
ball-457334_960_720.jpg

Ministrų kabinetas siūlo atšaukti įstatymų pataisas, kuriomis Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra įpareigota įsteigti Hepatito registrą. Vyriausybė rekomenduoja tikslingai išnaudoti šiuo metu jau veikiančius registrus ir neeikvoti papildomai valstybės lėšų, kurias galima panaudoti racionaliau.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ankstesnis Seimas yra priėmęs įstatymų pataisas, kurios numato, kad būtina sukurti naują Hepatito registrą ir registruoti epatitu B ir C sergančius žmones. Taip pat įstatymų pataisomis buvo siekiama, kad kraujo donorai būtų tikrinami ne tik Kraujo donorų registre, bet ir naujai įsteigtame Hepatito registre. Tačiau tai būtų tik perteklinis ir nereikalingas žmonių registravimas ir medicinos darbuotojų apsunkinimas, kai informacijos apie pacientus ar donorus reikia ieškoti iš karto keliose duomenų bazėse.

„Įvedus šį registrą, prieš imant iš donoro kraują reikėtų patikrinti Kraujo donorų ir Hepatito registrus, tačiau toks informacijos kaupimas dviejuose registruose yra labai neracionalus. Visų kraujo donorų informacija jau yra kaupiama Kraujo donorų registre, tad dubliuoti šią funkciją ir apsunkinti darbuotojus yra tikrai netikslinga, juolab, kad naujo registro steigimas ir palaikymas kainuotų nemažai“, – sako ministras A. Veryga.

Šiuo metu šalyje veikia Kraujo donorų registras kuriame kaupiami donorų duomenys. Jau šiuo metu užtikrinamas kraujo donorų saugumas, nes pagal esamą teisinį reglamentavimą visais atvejais kraujo donoro duotas kraujas ištiriamas dėl infekcinių ligų, įskaitant hepatitus B ir C. Taip pat naujo registro sukūrimas pareikalautų nemenkų papildomų išlaidų ir tai tikrai nebūtų efektyvus jų panaudojimas.

„Kai mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema yra sudėtinga, žmonės laukia ilgose eilėse, kad patektų pas gydytojus, būtų tikrai didžiulė prabanga skirti kelis šimtus tūkstančių eurų registrui, kurio iš tiesų nereikia. Todėl siekiame kuo racionaliau panaudoti pinigus ir juos skirti tam, kas iš tiesų yra reikalinga“, – teigia ministras A. Veryga.

Skaičiuojama, kad naujo Hepatito registrui sukurti prireiktų apie 250 tūkst. eurų, o šios sistemos išlaikymas kainuotų dar apie 30 tūkst. eurų per metus. Tad Sveikatos apsaugos ministerija, kaip ir visa Vyriausybė sieks, kad informacinių technologijų plėtrai skiriamos lėšos būtų naudojamos tik racionaliai, o diegiami informacinių ir ryšių technologijų sprendimai kurtų pridėtinę vertę, būtų efektyviai naudojamos jau sukurtos informacinės sistemos ir registrai.

Kontaktai žiniasklaidai:

Lina Bušinskaitė-Šriubėnė
Sveikatos apsaugos ministro patarėja
tel. +370 5 219 3330,
mob. +370 683 76527, 
el. paštas lina.sriubene@sam.lt

Alina Žilinaitė
Ryšių su visuomene projektų vadovė
Sveikatos strateginės plėtros skyrius
tel.+370 5 260 4890,
mob. +370 699 42285,
el. paštas alina.zilinaite@sam.lt