DUK

Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
 • Vaikų sveikata 209
  • 1. Laba diena, Vaikui lankančiam priešmokyklinio ugdymo grupę sveikatos pazymą išduotą gydytojo, į darželį būtina atiduoti orginalą, ar galima pateikti kopiją? Ar istatyme yra reglamentuota, kad turi būti pateikiamas sveikatos pažymos orginalas? ačiū už atsakymą

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   vadovaujantis LR SAM 2016-01-26 įsakymu Nr. V-93 „Dėl LR SAM 2010-04-22 įsakymo Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75            : 2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ pakeitimo“ IX skyriaus 79 punktu, kiekvienais metais vaiko tėvai (globėjai) švietimo tiekėjui pateikia vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a).  Galimybės naudoti kopijas pirmiau minėtas įsakymas nereglamentuoja.

   Daugiau informacijos:
   Valerija Milda Tabarienė

   vyriausioji specialistė

      Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos

                                   Asmens sveikatos priežiūros departamento

                                   Motinos ir vaiko sveikatos skyrius

                                   tel. (8 5) 219 3316 el. p. : valerija.tabariene@sam.lt  

      

    

   Atnaujinta: 2016 09 28

  • 2. Laba diena, Mano sūnelis Lietuvoje skiepu DTaP (kokliušas,difterija,stabligės vakcina), paskiepintas tris kartus (dviejų, keturių, ir šešių mėnesių). Šiuo metu jam 7 metukai ir jis, pagal lietuviškąjį skiepų kalendorių, minėta vakcina, turėtų būti skiepijamas ketvirtąjį kartą. Tačiau, šiuo metu mes gyvename Norvegijoje ir, sesutė pažiūrėjusi skiepų knygutės įrašus, mums pasakė : "jūs šį skiepą esate gavę jau 4 kartus, todėl jūsų vaikas bus skiepijamas tik tuomet, kai jam sueis 15 metų (Norvegijoje DTaP skiepu vaikai skiepijami tik 4 kartus)". Labai noriu sužinoti, ar toks didelis laiko tarpas, atotrūkis, nesumažins skiepo efektyvumo? Juk paskutinį kartą skiepuką gavo tik būdamas šešių mėnesių. Ar skiepas pasiteisina nuo dūrių skaičiaus ar nuo atitinkamo, medicinos apspręsto periodiškumo ? Labai laukiu Jūsų patarimo, ar septynmečiams priklausantį DTaP skiepą, man sūnelį pasiskiepinti parsivežus į Lietuvą, ar sutikti su Norvegijos medikų nuomone, jog jis skiepuką begaus tik 15 metų ? Dėkoju Ieva

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo difterijos, stabligės, kokliušo (DTaP) skiepijama 2,4,6,18 mėn., 6-7 ir 15-16 metų amžiuje, pagal Norvegijos skiepų kalendorių – 3, 5, 12 mėn., 7 ir 15 mėn. amžiuje. Jeigu Jūsų sūnus yra skiepytas tik trimis dozėmis šios vakcinos, jam turėtų būti įskiepyta ketvirta dozė. Tokiu atveju reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Lietuvoje pirminės imunizacijos schemą sudaro 3 dozės, o Norvegijoje – 2 dozės. Todėl trys dozės yra pirminė imunizacija, ir reikalinga revakcinacija. Jei Jūsų Sūnus yra skiepytas keturiomis dozėmis (paskutinė 18 mėn. amžiuje), jis gali būti skiepijamas dabar (pagal Lietuvos schemą) arba vėliau (pagal Norvegijos schemą).

   Puikios sveikatos Jums, Jūsų sūnui ir visai šeimai!

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2016 09 23

  • 3. Sveiki. Jau nuo kitos savaites mano dvimetis turi pradeti lankyti darzeli. Taciau siandien sulaukiau darzelio direktores skambucio. Mano sunus yra alergiskas pieno produktams ir bulvems. Darzelio direktore pasiule mums lankyti darzeli puse dienos arba kreiptis i darzeli alergiskiems vaikams. Nes neva pieno atsisakyti ar ji pakeisti galima vandeniu o vat bulves labai sunkiai kuom pakeisti. Ir tai bus papildomas darbas seselei ir kitoms darbuotojoms sudaryti atskira meniu ir pagal ji gaminti. Ir ale labai daug laiko uztruks kol viska sutvarkys. Alergiskiems vaikams skirtame darzelyje vietos nera. Mano klausimas - ar direktore turi teise nepriimti mano vaiko visai diena? Ir kiek laiko uztrunka sudaryti atskira meniu ir ji patvirtinti tam tikru instanciju?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Vadovaujantis šiuo metu galiojančiomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuostatomis, jei vaikas pateikia ikimokyklinio ugdymo įstaigai sveikatos pažymą, kurioje nurodyta, kad vaikui reikalingas pritaikytas maitinimas (Jūsų atveju alergija pieno produktams ir bulvėms), darželis turi organizuoti tokį maitinimą vaikui, koks yra reikalingas.

   Pritaikyto maitinimo valgiaraščiai dažniausiai rengiami pakeitimo būdu, t.y. patiekalai ar produktai, kurių vaikas negali vartoti pakeičiami kitais. Tai kažkiek užtrunka. Tačiau visai atskiro valgiaraščio rengti nėra reikalaujama. Bulves galima keisti kruopomis, duona, daržovėmis. Valgiaraščio pritaikymo terminai priklauso nuo darželyje dirbančio specialisto organizuotumo. Parengtas valgiaraštis turi būti suderinamas su teritoriniu  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padaliniu (ne ilgiau kaip per 20 darbo dienų).

   Dėl direktorės teisių priimti ar nepriimti vaiką į darželį, ar nepriimti jo visai dienai, maloniai prašome konsultuotis su savivaldybe, nes vaikų ugdymo įstaigos yra jų pavaldume.

    

    

   Pagarbiai,

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos priežiūros departamento

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 09 06

  • 4. Laba diena, 1999 m. lapkričio 25 d. LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 510 „Dėl rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų tvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. 510) yra patvirtintos rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos. Vadovaujantis 2011 m. lapkričio 11 d. LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymo Nr. V-964 (toliau – Įsakymas Nr. V-964) 16 punktu, pusryčiams vaikas turi gauti 20–25 proc., pietums – 30–40 proc., pavakariams ar priešpiečiams – 10–15 proc. (gali būti organizuojami abu šie maitinimai, tada jų bendras kaloringumas turi sudaryti 10–15 proc.), vakarienei – 20–25 proc. rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo. Ar šiais dokumentais darželiai, sudarydami dienos meniu vaikams, privalo vadovautis, ar normos iš tiesų yra tik rekomenduojamos? Auginame alergišką vaiką, kuriam daug ko negalima valgyti. Iš galimų valgyti produktų sudarytas alergiško vaiko meniu neatitinka šių normų (nukrypsta daugiau nei leidžiami 10%), tokio meniu netvirtina ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tačiau tokiu atveju nusižengiama Įsakymo Nr. V-964 29.3 punktui, kuriame nurodoma, kad pagal gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. 027-1/a) turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas. Be to, yra ribojama vaiko teisė lankyti darželį ir jame gauti maitinimą. Kokie būtų šios problemos sprendimo būdai? Gal galėtų SAM specialistai, rengdami naują Įsakymo Nr. 510 redakciją (kurią planuojama parengti 2016 m. III ketvirtyje), įtvirtinti nuostatas, kad sudarant meniu alergiškam vaikui šių normų nėra privaloma laikytis, tačiau jos turi įmanomai maksimaliai atitikti patvirtintas? Ačiū!

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   1999 m. lapkričio 25 d. LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymo Nr. 510 „Dėl rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų tvirtinimo“ pakeitimo įsakymo projektas, jau yra parengtas tvirtinimui ir, tikimės, kad artimiausiu metu bus patvirtintas. Patvirtinus įsakymą, jį iš karto bus galima taikyti valgiaraščių rengimui. Šioje redakcijoje rekomenduojami suvartoti riebalų, baltymų, angliavandenių kiekiai yra reglamentuoti procentų intervalu, kas labai palengvina valgiaraščių rengimą.

   Taip pat rengiama Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo nauja redakcija, kurioje taip pat bus patikslinti pritaikyto maitinimo organizavimo reikalavimai.

   Dėkojame už malonų bendradarbiavimą.

   Linkime puikios sveikatos.

   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos priežiūros departamento

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   Tel.: 8 (5)2193343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 06 06

  • 5. Laba diena. Neseniai su vaiku lankėmės pas šeimos gydytoją. Vaikas rudenį jau eis į pirmą klasę. Medicinos sesutė mums pasakė, kad pažymoje, kurią išduos į mokyklą turės įrašyti informaciją apie skiepus. Mano vaikas yra skiepytas penkiavalenčiu skiepu (kokliušas, difterija, stabligė, poliomelitas ir HIB), tačiau neskiepytas nuo raudoniukės, tymų ir kiaulytės. Sesutė minėjo, kad tokiu atveju pažymoje vis tiek bus nurodyta "neskiepytas". Mano klausimas būtų toks, ar tikrai mokyklinukų pažymose turi būti informacija apie skiepus? Jei taip, tai, ar gydymo įstaiga turi teisę rašyti "neskiepytas", jei vaikas dalį skiepų yra gavęs. Ir kokią įtaką ši informacija turi vaiką priimant į mokyklą, ar mokykla turi teisę nepriimti vaiko į mokyklą, jei vaikas nėra gavęs dalies skiepų?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Pirmiausiai, jokie ribojimai ar reikalavimai dėl skiepų priimant į mokyklas ar jas lankant nėra taikomi. Reikalavimai, kad vaikas turi būti skiepytas nuo tymų, raudonukės ir poliomielito taikomi naujai į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas priimamiems vaikams (nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. tik ikimokyklinio ugdymo įstaigoms).

   Vaiko sveikatos pažymėjimo pildymo tvarkos apraše nurodoma, kad turi būti įrašas apie skiepijimų, kurie reikalingi norint lankyti ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo įstaigą,  būklę.

   Pagarbiai ir su geriausiais linkėjimais Jūsų vaikui ir visai Jūsų šeimai.
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 05 11

  • 6. Laba diena. Turim 3 mėnesiu dukryte. Buvom pas vaiku daktarą ir prašėm siuntimo pas tokius specialistus kaip: ortopedą, neurologą, kardiologą profilaktiniam patikrinimui. Daktaras nužvelgęs kūdiki konstatavo, kad ji sveika ir siuntimo neišrašė. Dar pasišaipė, kad nereikia ieškoti ligos kur jos nėra. Ir jo 35 metų darbo stažas jį įgalina visus negalavimus diagnozuoti be specialisto pagalbos. Norėtume sužinoti kokia yra siuntimu išrašymo pas specialistus tvarka. Ir ar vaiko daktaras gali atsisakyti išrašyti siuntimą kai mes to prašome.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas įvertina vaiko sveikatos būklę, vadovaudamasis sveikatos apsaugos ministro 2015 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-383 patvirtintu Vaikų sveikatos tikrinimų tvarkos aprašu. Ši tvarka apibrėžia vaiko profilaktinės sveikatos priežiūros periodiškumą, jį apžiūrinčius specialistus, apžiūros metu privalomus veiksmus ir būtinus profilaktiškai atlikti tyrimus, už kuriuos tėveliams mokėti nereikia, jie yra valstybės finansuojami iš PSDF biudžeto lėšų. Esant indikacijų, pirminės sveikatos priežiūros gydytojas siunčia vaiką profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pas kitus gydytojus specialistus. Profilaktiniai tikrinimai ne tik padeda laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet ir suteikia puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus.

    Tėveliams pageidaujant, sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose privačiose arba valstybinėse įstaigose vaiką gali pakonsultuoti norimi specialistai, tačiau tokios konsultacijos suteikiamos mokamai – tai yra, jos valstybės lėšomis nefinansuojamos.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais

   Valerija Milda Tabarienė

   vyriausioji specialistė

    

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos

                                   Asmens sveikatos priežiūros departamento

                                   Motinos ir vaiko sveikatos skyrius

                                   tel. (8 5) 219 3316 el. p. : valerija.tabariene@sam.lt  

      

    

   Atnaujinta: 2016 03 15

  • 7. Sveiki, Sūnui jau 7 mėn, tik gimęs jis nebuvo paskiepytas mano prašymu (dėl įgimtos ligos, kurią turi brolis, pagal žodinę brolį gydančio specialisto rekomendaciją). Neatsiradus jokioms indikacijoms, nuo 6 mėn pradėjom skiepyti priklausančiais skiepais ir šiandien gavom jau antrą hepatito B skiepo dozę. Tačiau turime problemų su tuberkuliozės skiepu. Šeimos gydytoja ir įstaigos kurioje lankomės vadovybė teigia, kad niekaip negali susitarti su miesto ligonine, kurioje gimė sūnus, dėl jo paskiepyjimo. Įstaiga kurioje lankomės, tuberkuliozės skiepo neturi, nes jiems nepriklauso. Į ką reiktų kreiptis, kokia eiga, tvarka norint paskiepyti jį trūkstamu skiepu? ar reikia prieš tai atlikti "Mantu" testą?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   BCG (tuberkuliozės) vakcina skiriama 2–3 dieną po gimimo ir skirta apsaugoti kūdikius pirmaisiais gyvenimo metais nuo sunkių hematogeniniu keliu išplintančių tuberkuliozės formų.  Dėl BCG (tuberkuliozės) vakcinos ir skiepijimo technikos ypatumų skiepijimai atliekami ten, kur skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, t.y. gimdymo stacionaruose. Skiepijant vyresniame amžiuje, Jūsų nurodytu atveju 7 mėn. amžiuje prie skiepijimą reikia atlikti tuberkulino mėginį.  Todėl rekomenduotina, kad šeimos gydytojas konsultuotųsi su vaikų tuberkuliozės specialistais ir aptartų skiepijimo tikslingumą ir procedūrą, t.y. Vaikų ligonine VšĮ Vilniaus universiteto Santariškių klinikų filialas (tel. (8 5) 272 0570).

   Linkime sveikatos Jūsų mažyliui ir visai šeimai!

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 02 29

  • 8. Laba diena, neaiškus LR sveikatos apsaugos ministro patvirtintos higienos normos HN 75:2010 "Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" reikalavimas dėl skiepų nuo poliomielito, tymų ir raudonukės. Vaiko sveikatos pažymėjime turi būti įrašas apie skiepus - ne/paskiepytas. Ar reikalavimas būti paskiepytam nuo minėtų ligų taikomas kiekvienam vaikui, šiuo metu lankančiam (atvykusiam į ugdymo įstaigą iki 2016-01-01) ir naujam pradėsiančiam lankyti (nuo 2016-01-01) ar tik naujiems vaikams, pradėsiantiems lankyti ugdymo įstaigą nuo 2016-01-01 ? Taip pat girdėjau informaciją, kad tėvai, atsisakantys paskiepyti vaiką, bus baudžiami. Ar tai tiesa? Iš anksto dėkoju už atsakymus.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. birželio 12 d. įsakyme Nr. V-683 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ pakeitimo“ numatyta, kad priimant vaiką į įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a) (toliau – pažymėjimas). Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant skiepų kontraindikacijų, į įstaigą toks vaikas nepriimamas. Šis įsakymas įsigalioja 2016 m. sausio 1 d.

   Minėti reikalavimai taikomi naujai į įstaigas, vykdančias ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, priimamiems vaikams.

   Dėl tėvų administracinės atsakomybės dėl vaikų neskiepijimo yra parengti teisės aktų projektai.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2016 01 11

  • 9. Laba diena Buvo skelbta kad Jūsų tinklalapyje skelbiami rekomenduojami meniu mokinių maitinimui,niekur nerandame,gal galite nurodyti nuorodas,kur ieškoti? su pagarba
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Rekomenduojami valgiaraščiai skelbiami Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro tinklalapyje: http://www.smlpc.lt, skyriuje Sveika mityba ir fizinis aktyvumas.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 10. Laba diena, kaip supratau pagal naują tvarką mokyklinio amžiaus vaikams nebeprivalomos sriubos. Ar tai galioja ir ikimokyklinio amžiaus vaikams ir nemokamą maitinimą gaunantiems moksleiviams.Ačiū. P.S Koks dokumentas tai reglamentuoja. Tėvams kyla labai daug klausimų.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Mokinių maitinimą reglamentuoja: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. įsakymas Nr. V-645 „Dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 89-4735). Šis teisės aktas galioja ir nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams, lankantiems bendrojo lavinimo mokyklas. Ikimokyklinio amžiaus vaikų maitinimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose reglamentuoja HN75:2010 (Žin., 2010, Nr. 50-2454).
    
   Pagal naują mokinių maitinimo organizavimo tvarką pietūs susideda iš: karšto patiekalo, daržovių ar vaisių, duonos ir gėrimo. Maloniai prašome žiūrėti 6 ir 31 punktus įsakyme Nr. V-645.
    
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 11. sveiki, nuo š.m. liepos 27 d. įsigaliojo "Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas", kuriame 39,8 p. nurodyta,kad kiekvieną dieną turi būti patiekta daržovių IR vaisių, rekomenduojama šviežių. Ar sudarant pietų valgiaraštį, kuris derinamas su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga privaloma kiekvieną dieną tiekti vaisius?aciu...
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo 39.9 punkte nurodoma: „kiekvieną dieną turi būti patiekta daržovių ir vaisių, rekomenduotina šviežių.
    
   Teikiant derinti valgiaraščius visuomenės sveikatos centrams, juose reikia nurodyti, kokius vaisius patieksite  (žali vaisiai, vaisių sultys, vaisių salotos ar pan.). Jei vaikai gers vaisių sultis, tą dieną galima papildomai neduoti šviežių vaisių.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, faks. +(370 5) 2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 12. Prašome paiškinti mums rūpimus klausimus dėl mokinių maitinimo: 1. Dėl patiekalų įvairovės - ar tą dieną kai yra mėsos patiekalų gali būti pateikiami patiekalai iš žuvies, varškės, daržovių? 2. Ar tikrai sveikas mokinių maitinimas nepateikiant jiems sriubos ar galime (privalome) virti sriubas?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimus. teikiame atsakymus:
    
   1. Siekiant užtikrinti, kad vaikai gautų subalansuotą ir visavertę mitybą Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo 39.10 punkte nurodyta kokiu dažnumu turi būti pateikti mėsos, žuvies ar miltiniai (varškės, bulvių) patiekalai. Jei pagal valgiaraštį kuri nors diena yra pvz. "žuvies diena", tai tą dieną, pagrindinio maitinimo metu neturi būti mėsos patiekalų ar picų. Tuo tarpu miltinių (varškės, bulvių) patiekalų dieną, neturi būti mėsos gaminių, bet gali būti plokštainiai, varškės ar bulvių apkepai ir pan. Daržovės ir vaisiai gali ir turi būti kiekvieną dieną.
    
   2. Sriuba laikoma menkaverčiu produktu, todėl jos nėra valgiaraščiuose. Vaikai turi gauti šviežių daržovių, jų sulčių, baltymų ir kitų vertingų maisto medžiagų, o ne pakeisti tai sriuba, kurios pagrindas yra vanduo. Tačiau sriuba nedraudžiama. Tuo atveju reikėtų pasirengti autentišką valgiaraštį ir suderinti jį su visuomenės sveikatos centru. Jame turėtų būti atitinkamai sumažinti kitų patiekalų kiekiai, kad neviršyti nurodyto kaloringumo.
    
   Daugiau informacijos:
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 13. Laba diena, Koks įstatymas ar kitas teis. dokumentas reglamentuoja naujagimių registravimą poliklinikose? Jeigu aš noriu naujagimį užregistruoti poliklinikoje pagal savo gyvenamąją vietą (ta kuri yra arčiausiai mano namų), ar joje turi teisę man pasakyti, kad "pas mus yra perpildyta, eikit bandykit registruoti į kitą polikliniką"?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Manome, kad poliklinika pasiielgė teisingai.
   Šią sritį reglamentuoja 2005 m. gruodžio 5 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-943 ,,Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo bei pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo tvirtinimo".
    
   Siunčiame nuorodą:
    
   Šio įsakymo II skyriuje yra nustatyti pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros šeimos gydytojo aptarnaujamų gyventojų skaičiaus normatyvai pagal apylinkės tipą:
   Eil. Nr.       Apylinkės tipas           normatyvas
   Aptarnaujami gyventojai iki 18 metų, proc. Aptarnaujamų gyventojų skaičiaus
   1. I tipas daugiau kaip 90 procentų            950
   2. II tipas nuo 50 iki 90 procentų                 1100
   3. III tipas nuo 20 iki 50 procentų               1350
   4. IV tipas mažiau kaip 20 procentų           1550
    
   Jūs galite kreiptis į poliklinikos vadovybę ir išsiaiškinti realius normatyvus pagal apylinkės tipą.
    
   Jei Jūsų šeima yra prisiregistravusi minėtoje poliklinikoje, patartume visiems kartu (su naujagimiu) persiregistruoti į kitą, Jums patinkančia gydymo įstaigą. Tokią teisę turi kiekvienas pacientas kartą per metus.
    
   Linkime sveikatos Jums ir Jūsų šeimai.
    
   Daugiau informacijos:
   Šeimos sveikatos skyriuje
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 14. Laba diena, Kiek laiko, sergantis nuo gimimo, dviejų metų vaikas gali būti gydomas nestacionariai (namuose), ligos kodas – K 21.0 (Gastroezofaginio refliukso liga su ezofagitu (Erozinė GERL forma))? Ar kompensuojamos protonų siurblio inhibitoriu (PSI) įsigijimo išlaidos? Ačiū. Pagarbiai, Renata
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Supratome, kad norėtumete sužinoti apie gydymo vaistais kurso trukmę, nes visų ligų gydymas šiuo metu pirmiausia yra ambulatorinis (namuose).  Tik esant indikacijoms, pacientą gydytojas siunčia gydyti ar papildomai ištirti į stacionarą.
    
   Konkrečiu atveju, dėl patologinio GER (gali būti ir fiziologinis) – refliuksinio ezofagito  –  gydytojas skiria ir koreguoja gydymą tik įvertinęs ligtolinio gydymo veiksmingumą ir tyrimų duomenis. Paprastai į stacionarą nukreipiami pacientai dėl dažnų kvėpavimo sustojimų ar vėmimo su krauju, taip pat dėl svorio neaugimo.
    
   Vaistų grupė protonų siurblio inhibitoriai nėra pirmojo pasirinkimo vaistai, gydant vaikų refliuksinį ezofagitą. Vaistų parinkimas ambulatoriškai ar stacionare, ambulatorinio gydymo jais trukmė (gydymo kursas) arba gydymo stacionare būtinumas, trukmė  priklauso nuo   konkretaus  vaiko bendros būklės įvertinimo  ir vaiką  gydančiojo gydytojo sprendimo. Dažnokai prireikia ir specialisto – gydytojo vaikų gastroenterologo konsultacijos ar specialaus ištyrimo stacionare. Labai svarbi yra refliuksinio ezofagito pasikartojimo epizodų prevencija (antrinė GER profilaktika), kurią sudaro pozicinis, dietinis ir medikamentinis gydymas.
    
   Apie vaistų kompensavimą tiksliausiai Jūs informuos informuos Valstybinė ligonių kasa www.vlk.lt
    
    
   Daugiau informacijos: 
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 15. Laba diena, Noriu paklausti, nuo 2010-07-19 d. įsigaliojus ministro įsakymui "dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo" mokyklos valgyklos visuomenės sveikatos priežiūros specelistė reikalauja iš maitinimo įstaigos vadovo maisto produktų ir bufetinių prekių sertifikatų. Pagal kokį minėto įsakymo punktą tai yra reikalaujama. Ant etikečių viskas yra nurodyta: sudėtis, galiojimai net paruošimo būdai. Dėkoju už atsakymą
   Laba diena,
    
   Dėkojame jums už klausimą.
    
   Gaminių sertifikatai nebūtini, jei yra etiketės, kuriose nurodyta produkto sudėtis. Jei jų nėra – sertifikatai yra vienintelis būdas įrodyti, kad gaminiuose nėra 37 str. nurodytų draudžiamų sudėtinių dalių, jei to neįmanoma įrodyti kitaip.
    
   Daugiau informacijos:
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 16. Laba diena, Noriu paklausti, nuo 2010-07-19 d. įsigaliojus ministro įsakymui "dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo" 32 punkte, išvardinti produktai kurie negali buti tiekiami mokinių maitinimui. Prašau smulkiau paaiškinti kas priklauso saldainių kategorijai.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Saldainių kategorijai priskiriami šokoladiniai saldainiai, ledinukai, čiulpinukai, pastilės, guminukai, dražė ir pan..
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 17. Laba diena Paaiškinkite prašau,sveikatos apsaugos ministro įsakymą "dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo" 16 punktą, kur reikalaujama nurodyti užkandžių asortimento sąrašus, patiekalo pavadinimusir gamintojus. Gamintojai dar tik taikosi prie reikalavimų ir kuria atitinkamus maisto produktus kurių pavadinimų mes dar nežinome ir nežinome gamintojų. Kodėl užkandžių asortimento sąraše reikia nurodyti visus maisto produktų ar patiekalų pavadinimus, o 37 punkte nurodytos tik maisto produktų grupės, kurių negalima teikti mokiniams, pavadinimai ir gamintojai ten nenurodyti, nors jie tai tikrai yra jau žinomi. Ar reikalaujama užkandžių asortimento sąrašus iškabinti skelbimų lentoje, jeigu kiekvieną dieną yra rašomas užkandžių valgiaraštis. Taip pat, noriu paklausti, ar gaivieji gėrimai, atitinkantys minėtus reikalavimus, pirktinės (bufetinės) prekės - skaitosi užkandžiai. Sekantis klausimas dėl kavos mokytojams, ar galima ruošti ir pardavinėti? Dėkoju.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Užkandžiai turi būti tiekiami pagal maisto produktų asortimento sąrašus. Tie užkandžiai, kuriais prekiaujate jau dabar turi būti įtraukti į šį sąrašą. Jei mokslo metų bėgyje bus pasiūlyti kiti užkandžiai atitinkantys reikalavimus, užkandžių asortimento sąrašas mokslo metų bėgyje gali būti papildytas ir iš naujo patvirtintas mokyklos steigėjo ar jo įgalioto asmens.
   Užkandžių valgiaraštis turi būti iškabintas skelbimų lentoje.
   Gaivieji gėrimai taip pat priklauso užkandžiams.
   Mokytojams kavą galima ruošti ir parduoti.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 18. Prašome patikslinti, ar ,,Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas", patvirtintas 2010-07-19 yra privalomas profesinio mokymo įstaigoms, kuriose yra gimnazijos skyriai?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Norėtume patikslinti, kokios mokyklos turi vadovautis „Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašu“ (Žin., 2010, Nr. 89-4735).
    
   Bendrojo lavinimo mokykla – mokykla, vykdanti priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ar atitinkamas specialiojo ugdymo programas. (LR Švietimo įstatymas (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2003, Nr. 63-2853);
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 19. Laba diena, Norėčiau Jūsų paklausti ar šeimos daktaras turi teisę sergančiam vaikui išrašyti homeopatinius vaistus. Kaip žinoma homeopatijos efektyvumą grindžiantys mokslo tyrimai vertinami kritiškai. „Nei teoriniai, nei empiriniai homeopatijos pagrindai nėra pripažįstami svarbių medicinos ar mokslo organizacijų, nes nėra jų teisingumą paremiančių įrodymų.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Taip gydantis gydytojas turi teisę skirtį tokį gydymą, koks jam atrodo tikslingas ir efektyvus. Tačiau Jūs taip pat turite eisė prašyti skirti kitus vaistus, jei Jūsų nuomone paskirti vaistai nėra efektyvūs.
    
   Daugiau informacijos
   Šeimos sveikatos skyrius

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 20. Laba diena, nuo š.m. liepos 27 d. įsigaliojo "Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas" . 39.10 p. nurodyta, kad pagrindinio maitinimo metu turi būti pateikti pagal valgiaraštį kuri nors diena yra pvz. "žuvies diena", tai tą dieną, pagrindinio maitinimo metu neturi būti mėsos patiekalų ar picų. Kas yra pagrindinis maitinimo metas? Ar gali būti valgykloje karšti patiekalai ne pagrindinio maitinimo metu (pamokų metu ir. t.t.) tokiom dienom ar gali būti pvz. mėsos patiekalai ar ne? Pagarbiai, Liuda
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pietūs tiekiami per ilgasias pertraukas.
   Jei pasirinktą dieną per pietus gaminami žuvies patiekalai, tai pietų metu mėsos ar kitų patiekalų neturi būti tiekiama.
   Šaltiems ir šiltiems užkandžiams (ne pietų patiekalai) šis reikalavimas netaikomas.
    
   Daugiau informacijos:
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 21. Kokios mokyklos turi vadovautis „Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašu“ (Žin., 2010, Nr. 89-4735)?
   Bendrojo lavinimo mokykla – mokykla, vykdanti priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ar atitinkamas specialiojo ugdymo programas. (LR Švietimo įstatymas (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2003, Nr. 63-2853);
   Jei priešmokyklinis ugdymas vykdomas vaikų darželiuose, reikia vadovautis Lietuvos higienos norma HN75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji reikalavimai“ (Žin., 2010, Nr. 50-2454).
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 22. Kaip turi būti pažymėti su teritoriniu visuomenės sveikatos centru suderinti valgiaraščiai?
   Vadovaudamiesi Dokumentų rengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 2001, Nr. 30-1009), 42 punktu, siūlome suderintų valgiaraščių žymėjimui naudoti žymą:
                                SUDERINTA
                                Teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas (pvz., Vilniaus visuomenės sveikatos centro)
                                2010 m.                                 d. Valgiaraščio vertinimo pažyma Nr.   
    
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 23. Kur patalpinti rekomenduojami valgiaraščiai?
   Rekomenduojami valgiaraščiai pateikti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro tinklalapyje: http://www.smlpc.lt, skyriuje „Sveika mityba ir fizinis aktyvumas.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 24. Kaip pažymėti valgiaraščius, kai jie yra iš rekomenduojamų Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro tinklapyje http://www.smlpc.lt, skyriuje „Sveika mityba ir fizinis aktyvumas" sąrašo?
   Mokinių maitinimui parengtų valgiaraščių tituliniame lape turi būti nurodyta, kuo vadovaujantis šie valgiaraščiai parengti:
   Pvz.: „Parengta vadovaujantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro tinklalapyje pateiktais rekomenduojamais valgiaraščiais“
   Pirmame parengtų valgiaraščių lape turi būti pateiktas pasirinktų patiekalų sąrašas.
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 25. Kas atsakingas už maitinimo organizavimo priežiūrą mokykloje?
   Tvarkos aprašo 21 punkte nustatyta: „Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas ar kitas mokyklos steigėjo įgaliotas asmuo prižiūri, kad mokinių maitinimas būtų organizuojamas pagal mokyklos steigėjo ar jo įgalioto asmens patvirtintus valgiaraščius ir užkandžių asortimento sąrašus“. Kitas mokyklos steigėjo įgaliotas asmuo skiriamas tuo atveju, jei mokyklos visuomenės sveikatos specialistas neturi galimybės vykdyti 21 punkto reikalavimų t.y. mokykloje būna rečiau nei kartą per savaitę.
    
   Daugiau informacija:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 26. Kodėl pietų metu nėra sriubos mokyklose?
   Mokiniams mokykloje tikslinga patiekti vieną sotų patiekalą su daug daržovių ar vaisių, kuris užtikrins, kad mokinys ilgai bus sotus ir gaus pilnavertį maitinimą, užtikrinantį jo baltymų, angliavandenių ir riebalų poreikį.
    
   Sriuba mitybos požiūriu yra menkavertis patiekalas, nes turi mažai biologiškai vertingų medžiagų, užima didelę skrandžio dalį ir greitai mokinys vėl jaučiasi alkanas.
   Sriubas galima tiekti kartu su laisvai pasirenkamais užkandžiais.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2016 05 18

  • 27. Kas yra laisvai pasirenkami šalti ir (ar) šilti užkandžiai (Tvarkos aprašo 14.2 punktas)?
   Užkandžiams priskiriami − visi kiti patiekalai ir maisto produktai, kurie netiekiami per pietus. Ne pietų metu, t.y. ne per ilgąsias pertraukas.

   Tinka viskas, kas neįtraukta į maisto produktų grupių sąrašą, kurios neturi būti tiekiamos mokinių maitinimui (Tvarkos aprašo 37 punktas).
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2016 02 09

  • 28. Ar galima mokykloje maitinti žmones „iš gatvės“?
   Žmonės „iš gatvės“ neturi būti maitinami, nes bendrojo lavinimo mokykloje neteikiamos viešojo maitinimo paslaugos (HN21:2010 (Žin., 2010, 14-678):
   „9. Mokyklos patalpose ir sklype gali būti vykdoma tik su mokinių ugdymu susijusi veikla, taip pat kultūrinis ir neformalusis bendruomenės švietimas.“
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2017 04 04

  • 29. Ar mokytojai taip pat maitinami patiekalais gaminamais pagal mokinių valgiaraščius?
   Taip, nes mokykla − tai ugdymo įstaiga, kur aiškinama sveikos ir teisingos mitybos prasmė, todėl mokytojai ir valgykloje turi būti pavyzdys mokiniams šioje srityje.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 11 26

  • 30. Kaip organizuoti geriamojo vandens tiekimą mokiniams?
   Jei įmanoma, įrengiamos geriamojo vandens talpos. Jei nėra galimybių jas įrengti, galima tiekti centralizuotai tiekiamą vandenį. Rekomenduojama geriamojo vandens tiekimą organizuoti mokyklų valgyklose. Vietose, kur tiekiamas geriamasis vanduo turi būti vienkartinio arba daugkartinio naudojimo stiklinaitės. Mokiniai neturėtų gerti vandens tiesiai iš čiaupo jį apžiodami ar semdami rieškučiomis. Kad sudaryti galimybę mokiniams gauti kambario temperatūros vandens (siekiant išvengti gerklės peršalimo), jis gali būti tiekiamas iš tam skirtų rezervuarų, grafinų, iš anksto išpilstomas į stiklines ir pan.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 31. Prašome paaiškinti naujos mokinių maitinimo tvarkos aprašo 32 punktą
   Pietų karštų patiekalų pateikimo idėja tokia: vieną dieną gaminami 1-3 mėsos patiekalai, kad mokinys pasirinktų, bet tą dieną valgytų vieną ar kitą mėsos patiekalą (pvz.: maltinį ar troškinį ar vištieną). Kitą dieną (1 kartą savaitėje) patiekiami keli žuvies patiekalai. Dar kitą dieną pagal punktą 39.10.3 gaminama, pavyzdžiui: bulvių plokštainis, varškėčiai ir daržovių troškinys ar pan. Įvairumas yra tai, kad neleidžiama kartotis patiekalams dažniau nei kartą per 2 savaites ir būtinai valgomas tam tikros grupės maistas. Reglamentuota taip organizuoti maitinimą, kad vaikai pratintųsi ir valgytų sveikatai palankų maistą, tiek mėsą, tiek žuvį, tiek kitus produktus. Kas dieną gaminant įvairius patiekalus, pavyzdžiui: du patiekalus iš mėsos, vieną iš varškės ar miltų, vieną iš bulvių arba žuvies, neužtikrinama, kad vaikas nemėgstantis žuvies ar mėsos, ją valgys, nes visada gali pasirinkti varškės patiekalą, ar picą. Yra vaikų, kurie kas dieną ir valgo tik picą, nes ją labiausiai mėgsta. O tinkamos mitybos požiūriu tai yra netinkamas pasirinkimas. Pagal dabartinę tvarką vaikai bus pratinami valgyti įvairų ir jų mitybos poreikius užtikrinantį maistą (ir žuvį, ir mėsą, ir kt. produktus), o ne tik savo mėgstamą patiekalą.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 32. Ar reikalaujama mokykloje vieną dieną gaminti 1-3 patiekalus iš paukštienos?
   Paukštiena priklauso mėsos produktams, todėl atskirai "paukštienos dienos" organizuoti nereikia.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2016 11 14

  • 33. Ar būtina tą pačią dieną per pietus tiekti ir daržovių ir vaisių?
   Vaisiai nebūtinai turi įeiti į pietų patiekalą, jei jame yra daržovių.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 34. Norėtume susipažinti su dažniausiai užduodamais klausimais dėl naujos mokinių maitinimo tvarkos mokyklose. Ačiū.
   Dėkojame jums už rūpinimąsi vaikų sveikatą.
    
   Išsamiau:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 35. Laba diena, noriu paklausti - ar patiekalų gamybai, skirtų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams, galima naudoti maisto produktus, kurių sudėtyje yra modifikuotas bulvių krakmolas, modifikuotas kukurūzų krakmolas? Dėkoju už atsakymą
   Modifikuoti krakmolai yra leidžiami vaikų mitybai, nes tai nėra "genetiškai modifikuoti produktai".
    
   Krakmolų modifikavimas (maisto pramonei palankių savybių suteikimas) atliekamas bulvių ar kukurūzų krakmolą apdorojant karščiu, fermentais ar tam tikromis cheminėmis medžiagomis.
    
   Tačiau mitybiniu požiūriu krakmolas yra paprastasis angliavandenis – menkavertis maisto komponentas, naudojamas maisto pramonėje kaip užpildas, tirštiklis, stabilizatorius. Kai yra galimybė pasirinkti panašų produktą be krakmolo, siūlytume rinktis be jo.
    
   Daugiau informacijos:
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 30

  • 36. Laba diena, kokiai orai temperatūrai esant kūno kultūros pamokas galima vesti lauke 5 klasės mokiniams ir koks dokumentas tai reglamentuoja? Dėkoju.
   Kūno kultūros pratybos lauke gali būti organizuojamos esant ne žemesnei nei -8°C temperatūrai, mokiniams vilkint tinkamą sportinę aprangą ir avalynę. Lyjant, sningant, esant nepatenkinamoms sąlygoms sporto aikštynuose (šlapiai ir (ar) slidžiai aikštelių paviršiaus dangai) kūno kultūros pratybos negali vykti lauke.
    
   Siunčiame tai reglamentuojančio dokumento nuorodą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 37. Laba diena noriu paklausti, kodėl Jūsų skelbtuose valgiaraščiuose, konditerinių užkandžių (bandelės) receptūrose, visur nurodoma naudoti aliejų, ar bus didelis nusižengimas jei aliejų keisime margarinu ar sviestu, kuris atitinka Jūsų reikalavimus.
   Aliejų bandelių receptūroje galima keisti į sviestą ar margariną, atitinkančius ,,Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo” reikalavimus.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 38. Sudarant ikimokyklinio amžiaus gr vaikams perspektyvinius valgiaraščius – meniu higienos normoje nurodytos rekomendacijos; pvz, 1–3mvaikučiams kcal dienos norma nuo 1300–1400. Ar reikia sudaryti dienos normą mažesnę,atsižvelgiant į tai kad vaikas dar valgo namie?
   Lietuvos higienos normos HN75:2010 (Žin. 2010, Nr. 50-2454), reglamentuojančios ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų bendruosius sveikatos saugos reikalavimus 91.2 punktas reglamentuoja: „pusryčiams vaikas turi gauti 20–25 proc., pietums – 35–40 proc., pavakariams ar priešpiečiams – 10–15 proc. (gali būti organizuojami abu maitinimai, tada jų bendras kaloringumas turi sudaryti 10–15 proc.), vakarienei – 20–25 proc. rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo, jei tokie maitinimai yra valgiaraščiuose“
    
   Rekomenduojamos paros energijos ir maistinių medžiagų normos vaikams (Žin., 1999, Nr. 102-2936):
   1-3 m. vaikams rekomenduojama suvartoti 1400 kcal/parą
   4-6 m. vaikams rekomenduojama suvartoti 1700 kcal/parą.
   Vadovaujantis aukščiau pateiktomis teisės aktų nuostatomis turėtų būti rengiami ikimokyklinio amžiaus vaikų perspektyviniai valgiaraščiai.
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 39. Ar gali vaikai mokykloje, ne pietų pertraukos metu, nusipirkti šiltų užkandžių pvz. varškės apkepą, kotletą ar kt.?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Taip, vaikai mokykloje gali nusipirkti šiltų užkandžių jiems patogiu metu (ne pietų pertraukos metu).
    
   Daugiau informacijos:
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Viusomenės sveikatos departamentas

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 40. Laba diena, patarkite prašau, kaip elgtis su mokyklų bufetuose prekiaujamom picom, karštais sumuštiniais, tai -"greitas"maistas Einama prie to, kad nors mokyklose vaikai priprastų maitintis sveikai, o mokyklų valgyklų darbuotojai stato prieš faktą, kad naujame SAM įsakyme nėra paminėta kad picomis ir kitais greito maisto produktais mokyklų bufetuose prekiauti uždrausta. Kaip išspręsti šį klasimą be isterijų ir pykčių. Ačiū
   Laba diena,
    
   Atsakome į Jūsų klausimą.
         Sveikatos apsaugos ministerija, patvirtindama naująją mokinių maitinimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarką, siekė, kad mokiniai mokykloje gautų visavertį ir sveiką maitinimą, ir tuo pačiu metu būtų ribojamas jų maiste cukraus ir riebalų kiekis (tuo stabdant Lietuvos gyventojų prisidėjimą prie pasaulinės nutukimo epidemijos plitimo), draudžiami kai kurie sveikatai nepalankūs maisto produktai ir maisto priedai.
         Picos ir kiti Jūsų išvardyti maisto produktai nepriskiriami draustinų produktų kategorijai nes jose nėra nei riebalų, nei cukraus pertekliaus, nei maisto priedų, nei kancerogenų. Todėl jos gali būti tiekiamos mokinių pietums nustatytu (gana retu) dažnumu.
         Mes suprantame, kad picos (ar karšti sumuštiniai) yra pakankamai kaloringas ir sotus produktas, tačiau pietų metu į tai atsižvelgta subalansuojant pietų kaloringumą kitų sudedamųjų dalių sąskaita.
        Mokyklų bufetams netaikomi subalansuoto maitinimo kriterijai, laikant, kad juose esantys produktai skirti papildomam nenuolatiniam ar pagrindiniam maitinimui. Be to tai yra tam tikras "saugiklis", kad vaikai per pertraukas nebėgtų į kioskus ir artimiausias parduotuves pirkti bulvių traškučių, saldainių, gaiviųjų gėrimų ir kitų nepalankių sveikatai produktų.
        Po tam tikro laiko įvertinsime naujosios mokinių maitinimo tvarkos realaus taikymo privalumus ir trūkumus ir, jei reikia, atliksime būtinus pakeitimus.
        Dėkojame už žinutę.
    
   Pagarbiai,
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 2193338, Fax. +(370 5) 2661402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 41. Suprantantiems apie maistą yra žinoma, kad mėsa yra baltymai, kad košės angliavandeniai, sultys - sacharozė, ir šie dalykai tarpusavyje prastai suderinami. O pagal dabartinė tvarka (na ir anksčiau tas pats) viskas suplakama į krūvą. Kur logika ir kur bus sveikatos pas vaikus? O jeigu nežinote - pasidomėkite, paskaitykite literatūra.
   Laba diena,
    
   Norėčiau atsakyti į Jūsų klausimą.
    
   Visuomenėje yra paplitę daug mitų ir pseudomokslinių teorijų, susijusių su mityba ir sveikata. Viena iš tokių – "produktai turi būti derinami tarpusavyje".
    
   Ši teorija yra moksliškai nepagrįsta ir oficialiai nepatvirtinta nei vienoje šalyje. Gamtoje praktiškai nėra maisto produktų, turinčių tik vieną maisto medžiagą – visose yra ir riebalų, ir angliavandenių ir baltymų. Labai mažai produktų kurie būtų beveik gryni – tai taukai, cukrus ir pan, tačiau ir juose yra nedideli kiekiai priemaišų. Todėl nerealu ir netikslinga maitintis pagal minėtą teoriją. Žmogaus organizmas visiškai prisitaikęs prie mišraus maisto. Virškinimo metu suskaidomos ir įsisavinamos įvairios nedžiagos. Mityba turi būti įvairi, tik tada ji užtikrins reikiamą maisto medžiagų ir energijos poreikį.
    
   Pagarbiai,
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 42. Sveiki, Turiu aisq ir konkretų klausimą. Katik gimusio vaikučio skiepijimas? Tai saugu? Patikima? Kiek ministerija atsakinga už šalutinį poveikį? Jei mano vaikas susirgs pvz: autizmu ir pan? Kas už tai atsakingas? Ar yra atliekami kokie nors tyrimai apie vakcinų žalą? Ar domitės vakcinų sudėtimi? Ar žinote, kad dedamas givsydabris (kuris yra nuodingas, dedamos bezdzioniu, dar kokiu gyviu DNR, kurios neiasą kokiomis dar ligomis serga?) Delko viskas yra paremta pinigais? Kam naudinga, kas daugiau pinigu turi tam ir palankios sąlygos. O ant mūsų LT piliečių visiems nusisvilpt Dekui. Atsakymą norėčiau gauti i el. pasta.
   Laba diena,
    
   Naujagimiai pirmą parą Lietuvoje skiepijami nuo tuberkuliozės  ir hepatito B. Vakcinos yra saugios ir patikimos, tačiau visada  yra  tikimybė, kad ir nedidele, pašalinėms reakcijoms. Jūs  minite autizma, kaip skiepų pašalinę reakciją. Yra atliktos didžiulės  studijos ir jokių įrodymų, kad skiepai daro įtaką autizmui nėra. 
    
   Prieš skiepijant, tėvai supažindinami, kokios pašalinės reakcijos  galętų būti po vieno ar kito skiepo. Tęvai pasirašo sutikimą skiepyti  savo vaiką. Valstybė finansuoja vakcinas nuo tam tikrų labai sunkių ligų vaikams iki 18 metų, tačiau skiepai vaikams nėra privalomi.  Jeigu tėvai atsisako skiepyti savo vaikutį, jie prisiima atsakomybę sau,  jei liga kurios galima išvengti skiepais, bus labai sunki, o gal net  nepagydoma.
    
   Vakcinos tiriamos daugybę metų kol pradėdamos naudoti žmonėms.  Tyrimai tęsiami ir tada kai vakcinos jau naudojamos ne pirmus  metus. Pašalinės reakcijos visame pasaulyje registruojamos ir  analizuojamos.  Vakcinų sudėtis nėra jokia paslaptis. Prie kiekvienos vakcinos yra  informacinis lapelis, kuriame smulkiai nurodytos visos sudedamosios  dalys ir jų kiekiai.  Jūsų minimo gyvsidabrio jau daug metų nėra vakcinose, o apie kitų gyvūnų  DNR net ir kalbeti nėra ko.  Vakcinos yra brangus preparatai, nes tai nėra vaistai. Jų gamyba labai  sudėtinga ir joms keliami labai dideli reikalavimai, todel tyrimai tęsiami  daugelį metų.
    
   Pagarbiai gyd. Jolanta Dieninienė, tel. (8 5) 215 9273.
     Uzkreciamųjų ligų ir AIDS centras

    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 43. Laba diena, esu mama ir buvau nustebinta, kad mokykloje prekiaujama Estrella RINGS bulvių traškučiais. Ar tai leistina ir nenusižengiama sveikatos apsaugos ministro 2010m liepos 19d. įstatymui Nr.V-645 dėl mokinių maitinimo organizavimo tvarkos aprašo? Pridedu produktų sudėtis: Grietinės ir svogūnų skonio traškučiai. Sudėtis:kukurūzų miltai, ryžių miltai, saulėgrąžų aliejus, svogūnų milteliai, druska, cukrus, kvapiosios medžiagos, maltodekstrinas, augalinių riebalų milteliai, pasukų milteliai, mielių ekstraktas, mielių milteliai, petražolės, česnakų milteliai. Druskos kiekis 2,7% Sūrio ir atriųjų paprikų skonio traškučiai. Sudėtis: kukurūzų miltai, saulėgrąžų aliejus, sūrio milteliai, išrūgų milteliai, pieno baltymai, augaliniai riebalai, dekstrozė, druska, svogūnų milteliai, mielių ekstraktas, bulvių krakmolas, pomidorų milteliai, aitriųjų paprikų milteliai, česnakų milteliai, cukrus, dažikliai (paprikų ekstraktas, beta karotenas), rūgštis (citrinų rūgštis). Druskos kiekis 2,1 %. Dėkoju už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą ir už tvirtą pilietinę mamos poziciją.
    
   Ar mokinių maitinimas tinkamai organizuojamas pagal patvirtintus valgiaraščius? Į šį klausimą turi atsakyti mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas ar kitas mokyklos steigėjo įgaliotas asmuo, įvertindamas situaciją ir kartą per savaitę pildydamas „Valgiaraščio ir mokinių maitinimo atitikties“ žurnalą.
    
   Nustatęs pažeidimų, šis specialistas privalo nedelsdamas raštu apie tai informuoti maitinimo paslaugos teikėją ir mokyklos steigėją. Mokinių maitinimo organizavimo trūkumai privalės būti pašalinti tą pačią dieną arba apie juos bus pranešta Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
    
   Maloniai prašome kreiptis į Jūsų mokyklos visuomenės sveikatos specialistą. Jokiais bulvių traškučiais mokyklose prekiauti draudžiama.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 44. Laba diena, norėjau sužinoti kokie teisės aktai reglamentuoja vaikų fizinį krūvį, kai sveikatos pažymoje Nr.027-1/a nurodoma parengiamoji ar specialioji grupė. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos yra patvirtintas dokumentas ,,Kūno kultūros pamokos silpnesnės sveikatos moksleiviams metodinės rekomendacijos" (daugiau informacijos www.smm.lt). ten ir apibrėžaimos Jūsų minėtos sąvokos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 45. Laba diena. Valio, pagaliau mūsų valdininkai susiprotėjo ir pradeda ginti mus ir mūsų vaikus. Aš kalbu apie maitinimą mokyklose. Apie maisto nesuderinamumą aš jau klausiau. Jūsų pozicija aiški, ir tikiuosi kad veliau pasikeis (kaip ir apie maitinimą prieš ši įsakymą). Dabar klausymas sekantis: ar saugus produktai kurie naudojami vaikų maitinimui? Ar kas nors prižiūrės ar juose nėra GMO, E priedų, hormonų, pesticidu ir t.t.? Kur garantijos? Pvz. karštas patiekalas kuris susideda iš bulvių košės, salotų ir karbonado. Tai šiose produktuose gali būti, ne pasakysiu kitaip, būtinai bus - bulvės su pesticidais (na užaugintos ant chemijos), mėsa su hormonais ir antibiotikais, salotai kinietiški užauginti ant m..ir chemijos. Šis įsakymas tik pirmas žingsnis. Reikia kito Laukiu atsakymo. Dėkui
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimus, už tvirtą pilietinę poziciją ir malonų bendradarbiavimą. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybą prižiūri, kad į rinką, o taip pat į bendrojo lavinimo mokyklas būtų tiekiami tik tie maisto produktai, kurie atitinka teisės aktų reikalavimus.
    

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 46. Laba diena, pagal ministro įsakymą 2010 07 19 Nr. V-645 dėl mokinių maitinimo yra uždrausti naudotini kenksmingi maisto priedai. Kodėl analogiško įstatymo nėra darželinukų maitinimo klausimu. Kodėl mažesnių vaikų mityboje įstatymas nedraudžia naudoti šių priedų? Pvz.: populiarioje Vegetoje kenksmingi maisto priedai yra, o ją vartoja beveik visos įstaigos?

   Laba diena,

        Visų pirma norime informuoti, kad visi maisto priedai, esantys rinkoje, yra leidžiami Europos Sąjungoje ir turi savo registracijos numerį. Jie nėra kenksmingi jei neviršijamos jų leidžiamos koncentracijos. Tačiau, kadangi bendrojo lavinimo mokyklose nuo š.m. rugsėjo 1 d. pradėti taikyti vaikų maitinimo šviežiu ir natūraliu maistu principai, nuspręsta neleisti kai kurių maisto priedų, visai nebūtinų ruošiant šviežią maistą.

        Maisto priedai dažniausiai naudojami "ekonominės klasės" maiste, siekiant suteikti maistui savybių, kurių jis neturi, pagerinti skonį, kvapą prailginti tinkamumo vartoti terminą ir pan. Tuo tarpu mokyklose, naująja tvarka nustatyti visaverčio ir subalansuoto maitinimo kriterijai, pradėtas tiekti natūralus ir šviežias maistas, todėl nėra būtinybės vartoti maisto priedus. Juk namuose šeimininkė taip pat nepila į puodą šių priedų, nes to paprasčiausiai nereikia.

        Šiais metais nustatėme taisykles maitinimui mokyklose, kitais metais planuojame nustatyti panašias ir vaikų darželiams. Pradėjome nuo mokyklų todėl, kad didžioji dauguma vaikų mokosi ir maitinasi mokyklose, o darželiuose situacija yra geresnė - nėra produktų, draudžiamų mokyklose (bulvių traškučių, gazuotų ir energinių gėrimų ir pan.), gaminamas šviežesnis maistas.

    

   Pagarbiai,

   Dr. Almantas Kranauskas

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos departamento

   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas

   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402

   almantas.kranauskas@sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 47. Labas vakaras, siandien suzynojau kad nevedus vaiko i vaiku darzeli tris dienas nebereikalinga pazyma is gydytojo. Ar tai gali buti tiesa? Jei taip tai kaip reglamentuota? Atsakyma noreciau gauti i elektronini pasta. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (Žin., 2010, Nr.50-2454), apibrėžia, kad po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams (globėjams) pateikus gydytojo pažymą (F 094/a).
    
   Kaip pateisinamas vaiko neatvykimas į ugdymo įstaigą dėl kitų priežasčių (ne dėl ligos),  turėtų būti numatyta ir apibrėžta įstaigos vidaus tvarkos taisyklėse.
    
   Pagarbiai
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   Eglė Savulienė
   Tel. (8 5) 260 4895
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 48. Laba diena, anksčiau buvau pateikusi klausimą dėl mokykloje prekiaujamų Estrella RINGS traškučių. Teko pabendrauti su mokyklos sveikatos specialistu. Atsakymas buvo toks, kad tai ne bulvių traškučiai ir jų pagrindą sudaro kukurūzų miltai, ryžių miltai. Tai kaip yra ištiesų - ar galima prekiauti šiais produktais tokios sudėties. Dar kartą pridedu produktų sudėtis: Grietinės ir svogūnų skonio traškučiai. Sudėtis:kukurūzų miltai, ryžių miltai, saulėgrąžų aliejus, svogūnų milteliai, druska, cukrus, kvapiosios medžiagos, maltodekstrinas, augalinių riebalų milteliai, pasukų milteliai, mielių ekstraktas, mielių milteliai, petražolės, česnakų milteliai. Druskos kiekis 2,7% Sūrio ir atriųjų paprikų skonio traškučiai. Sudėtis: kukurūzų miltai, saulėgrąžų aliejus, sūrio milteliai, išrūgų milteliai, pieno baltymai, augaliniai riebalai, dekstrozė, druska, svogūnų milteliai, mielių ekstraktas, bulvių krakmolas, pomidorų milteliai, aitriųjų paprikų milteliai, česnakų milteliai, cukrus, dažikliai (paprikų ekstraktas, beta karotenas), rūgštis (citrinų rūgštis). Druskos kiekis 2,1 %. Dėkoju už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame už klausimą.
   Norime pranešti, kad ,,bulvių trašučiai" – tai bendrinis produktų grupės pavadinimas. Rinkoje yra įvairių traškučių – bulvių, kukurūzų, ryžių, taip pat pagamintų iš įvairių šių ir kitų produktų miltų mišinių.
    
   Priežastis, kodėl šie traškučiai draudžiami – tai nepalankus sveikatai produktas, kepintas, turintis kancerogeninio akrilamido (susidarančio kaitinant krakmolą), jame daug prastų, termiškai paveiktų riebalų, daug druskos. O skonio stiprikliai ir kiti maisto priedai tik dar labiau menkina šio produkto vertę.
    
   Žiūrint formaliai – draudžiami tik bulvių traškučiai. Tačiau kukurūzų ar panašūs, riebaluose virti ar kepti traškučiai, svaikatos požiūriu niekuo nesiskiria nuo bulvinių. Šiuo metu rengiamas Mokinių maitinimo bendrojo lavinimo mokyklose aprašo pakeitimas, kuriuo numatoma mokyklose uždrausti visus traškučius ir sūrias lazdeles, nes šie produktai nepalankūs sveikatai.
    
   Pagarbiai,
   Dr. Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. +(370 5) 219 3338, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 49. Laba diena norejau suzinoti kokiomis oro salygomis ikimokyklineje istaigoje vaikai gali buti vedami arba nevedami i lauka ? koks dokumentas tai reglamentuoja. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame jums už klausimą.
   Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ reglamentuoja, kad kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12oC temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8oC temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.).
    
   Daugiau informacijos:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 50. 13 metų berniukui vidutinio sunkumo alerginė bronchinė astma. Ar gali būti nustatomas neįgalumo lygis? Jei taip, kuriam laikui? Kokias lengvatas tai suteiktų? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Apgailėstaujame, bet tai ne Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencijos sritis. Maloniai prašome kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 51. Laba diena.Idomu,ar nedrauziama vaikams dazeli ziureti animacinius filmus(per kompjuteri),jei galima tai kiek laiko leistina.Aciu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Nėra draudžiama vaikams žiūrėti filmus per kompiuterį. Ikimokyklinio amžiaus vaikams gydytojai okulistai rekomenduoja televizorių žiūrėti iš ne mažesnio kaip 3 metrų atstumo, ne ilgiau kaip 1 val. per dieną ir ne dažniau kaip 2–3 kartus per savaitę.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 52. Laba diena, Patarkite, prašau, kur internete galėčiau rasti Lietuvos vaikų iki 18 metų augimo ūgio-svorio diagramas (dar kitaip - procentilių lenteles)? Radau informaciją, kad tokios lentelės yra pateikiamos vaiko sveikatos raidos istorijoje, forma Nr. 025-112 a , tačiau pas mus poliklinikoje tokių dalykų nėra.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą. Deja, neturime duomenų, kad internete vaikų iki 18 metų ūgio ir svorio procentilinio vertinimo lentelės būtų pateiktos. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro tinklalapyje www.hi.lt yra įvardintos ir prieinamos privalomos statistinės formos (tarp jų ir minima sena, praktiškai nevartojama apskaitos forma 025-112/a, kurioje minėtų lentelių taip pat nėra). Jas pateikia, kiek žinoma, medicinos profilio studentams ir moksleiviams mokymo metu kolegijos arba universitetai, bet aš galėčiau rekomenduoti tik pirminį, autorinį ir deja, tik spausdintinį darbą : J. Tutkuvienė, Vaikų augimo ir brendimo vertinimas. Vilnius,1995. Šis darbas yra rekomenduotinas kaip SAM metodinės rekomendacijos.

   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. 219 3316

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 53. Laba diena,auginu vaika kuriam nustatyta diagnoze SYNCOPE.DEFEKTUS SEPTI ATRIORUM. Jei butu galima trumpai paminesiu tai ,kad viskas prasidejo pries penkerius metus,vaikas alpdavo su samones netekimu,teko reanimuoti ne karta,stoja sirdis.Vaikas gydytas 2.5 metu nuo epilepsijos po to gydymas nutrauktas.3 metus gyveno be nustatytos diagnozes ir tik sia vasara pavyko rasti teisinga diagnoze.Todel noriu jusu paklausti ar vaikui su sia diagnoze priklauso invalidumas? fizinis kruvis mokykloje apribotas.Dekoju uz atsakyma.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Dėl neįgalumo pagal kompetenciją maloniai prašome kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 54. Laba diena, norėjau sužinoti priežastis kodėl kai vaikui yra paskirta reabilitacija su mamoms priežiūra (mums 2,7m) mamai nedarbingumo pažymėjimas yra neišduodamas. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame už klausimą.
   Atsakydami į antrąjį paklausimą, informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. V-533/A1-189 „Dėl teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo“ patvirtintų Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklių 57.2 punktu elektroniniai pažymėjimai sergančiam vaikui slaugyti išduodami reikalingam slaugos laikotarpiui, bet neilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, slaugant ambulatoriškai, stacionare ar medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje vaiką iki 18 metų, sergantį sunkiomis ligomis, įrašytomis į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą sąrašą. Dėl šios nuostatos išaiškinimo kreipėmės į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SoDra) Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoją J. Bimbirienę. Ji patvirtino, kad elektroninis pažymėjimas sergančiam vaikui slaugyti gali būti išduodamas tik slaugant minėtame sąraše įrašyta liga sergantį vaiką.
    
   Pagarbiai
   Rasa Biekšienė
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 55. Sveiki,noriu paklaust kodėl iš kompensuojamų vaistų sąrašo išbrauktas singulair?Taip mes žinome,kad yra kito gamintojo vaistai su ta pačia veikliaja medžiaga.Ar jums yra žinoma,kad daugumai vaikų pavartojus pvz.monkasta vėl teko gryžt prie singulairo dėl pablogėjusios sveikatos?Ačiu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Maloniai patarume Jums pagal kompetenciją oficialiu raštu tiesiogiai kreiptis į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašo tikslinimo komisiją:
    
   Komisija informuos Jus apie priimtus sprendimus.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 56. Laba diena, norėčiau žinoti kokio svorio neišnešiotuką galima išrašyti i namus ? Mūsų kūdikėlis gimė 2010-12-08 d., 33 savaičių, svoris 1250 gr. Namo buvo išrašytas 2010-12-26 d., svėrė 1300 gr., nuolat svyravo kūno temperatūra. Kas lemia išrašymą iš ligoninės: svoris ar savaitės ? Ar turėjome teisę likti ligoninėje, kad svoris siektų bent 2 kg ? Aciu už atsakymą. 2011-02-06
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Apie naujagimio išrašymo iš ligoninės laiką sprendžia gydantis gydytojas pagal vaikučio būklę.
   Daugiau informacijos:
   Šeimos sveikatos skyrius
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 18

  • 57. laba diena, eptynerių metų vaikui yra diagnozuoti mišrūs raidos sutrikimai F83. Yra kalbos, smulkiosios motorikos, elgesio, dėmesio sutrikimai. Kamuoja galvos skausmai, kartais labai stiprūs, pykinimas. Tik kalbos sutrikimą gydo logopedė. Vaiko sveikatos būklė šiuo metu yra ženkliai pablogėjusi. 1.Kuris/kurie gydytojai turi gydyti? (Šiuo metu mus tik siuntinėja šeimos gydytojas, psichiatras, neurologas). 2.Koks gydymas turėtų/galėtų priklausyti ir kuris gydytojas tai turi skirti? ( reabilitacijos paslaugos, terapijos ir pan.). (Labai prašau išvardinti, nes nei vienas iš gydytojų informacijos nesuteikia). 3.Kuris gydytojas skiria sanatorinį gydymą?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Visą gydymą, jo eigą, priemones nustato vaiką gydantis šeimos gydytojas, jis taip pat sprendžia, pas kokius specialistus reikia siųsti tolesniam gydymui, jis informuoja apie reabilitacijos galimybes. ir pan.
    
   Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojus Medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarkos pasikeitimams daugiau vaikų galės pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto iš viso skiriama apie 133,4 mln. litų, ir ne mažiau kaip 20 proc. šių lėšų tenka vaikams teikiamoms paslaugoms apmokėti. Beje, pernai, preliminariais duomenimis, vaikams tokių paslaugų buvo suteikta maždaug už 25,3 mln. litų.
   Naujoje tvarkoje ypač akcentuojamas pacientų informavimas. Reglamentuojama, kad gydantis (šeimos) gydytojas privalo vaiko tėvams pranešti apie reikiamą ir skiriamą medicininę reabilitaciją ar gydymo procedūras (jei vaikui 16 metų, informacija suteikiama jam pačiam) ir jų paprašyti parašu patvirtinti, kad tokią informaciją gavo. Medicininiuose dokumentuose taip pat turi būti užfiksuota, jei minėtų paslaugų atsisakoma. Ar vaikui reikia reabilitacijos ir kokias procedūras skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, todėl gydantysis gydytojas turėtų pasiųsti pas jį konsultacijos. Be to, sveikatos priežiūros įstaigoje, taip pat ir teritorinėje ligonių kasoje siunčiamam į reabilitacinę gydymo įstaigą ar sanatoriją pacientui, vaiko tėvams turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas, nes pacientas turi teisę ir galimybę pats pasirinkti, į kurią jam parankiau vykti. Primename, kad internetu (Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Medicininė reabilitacija“) galima sužinoti, kuriose vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose yra laisvų vietų, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos.
   Nuo šių metų sausio 1-osios papildytas ligų, kuriomis sergantys vaikai siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, sąrašas. Taip pat sutrumpėjo bendrųjų kontraindikacijų sąrašas. Vaikai, kuriems nėra galimybių suteikti pirmojo etapo paslaugų (jos skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje; šis etapas būtinas ligos komplikacijoms išvengti, siekiant trumpesnės gydymo stacionare trukmės, mažesnės neįgalumo tikimybės), po gydytojo reabilitologo konsultacijos gali būti iš karto siunčiami į antrojo arba trečiojo etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą.
   Nuo sausio 1-osios vaikai iki 8 metų (anksčiau ši riba buvo iki 7 m.) turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos ir judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.
   Taip pat šiek tiek pasikeitė kai kurie reikalavimai reabilitacinio bei sanatorinio gydymo paslaugas teikiančioms įstaigoms: dabar kai kurie skyriai galės būti ir mažesni, t. y. juose galės būti ne mažiau kaip 10 ar 5 (priklausomai nuo profilio) lovos. Tikimasi, jog tai leis įstaigoms dirbti rentabiliau.
                                            
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa
    prie Sveikatos apsaugos ministerijos
   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 58. Nuo gimimo vaikas turi sveikatos problemų, nustatytas invalidumas nuo vaikystės. Invalidumas buvo pratęsinėjamas kas 2 metai, nuo 2006 m. neįgalumas nustatytas iki 18 metu. Per šį laikotarpį sveikatos būklė pablogėjo, buvo atlikta sudėtinga stuburo operacija, atlikti kiti tyrimai, gulėjome ligoninėje ir sanatorijoje. Pasikeitus vaiko sveikatos būklei dėl neįgalumo lygio peržiūrėjimo nesikreipėm. Š.m. kovo mėn. vaikui sukaks 18 metu. Kokia yra praktika neįgalumo nustatymui, esant sveikatos problemai nuo gimimo? Kur kreiptis dėl neįgalumo nustatymo ar invalidumas bus suteiktas terminuotai, ar visam laikui?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 59. Sveiki, rašau jums norėdama sužinoti, kaip šiuo metu yra reguliuojamas vaikų racionas ikimokyklinėse įstaigose. Nuo mažens savo trimetei neduodame visokiausių pusfabrikačių , perdirbtų maisto produktų, maisto su dažikliais, saldiklaiis ir panašiais priedais. Labai apsidžiaugėme išgirdę, kad bus priimamas įstatymas draudžiantis tokį maistą teikti ugdymo įstaigose. Labai sunerimome atvedę savo mažylę į darželį ir jau pirmosiomis dienomis pastebėję, kad vaikams pietums teikiamos dešrelės (visi žino, kad jos - menkavertis maistas), nenatūralūs gėrimai , kaip antai braškinis Miau pienas (gaminamas ne natūralais pieno, o pieno miltelių pagrindu ir į jo sudėtį įeina nenatūralūs dažikliai...)... Labai prašau siteikti informacijos apie įstatymus ir nutarimus šiais klausimais ir rekomendacijas, ko galima būtų imtis, kad vaikai būtų sveikai maitinami darželyje...
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą ir už rūpinimasi savo vaiko sveikata. Šiuo metu vaikų maitinimą ikimokyklinėse įstaigose reglamentuoja Lietuvos higienos normos HN75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą“ Dešimtas skyrius (Žin. 2010, Nr. 50-2454). Nuo kitų mokslo metų ikimokyklinių ugdymo įstaigų maitinimą reglamentuos papildytas sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. įstatymas „Dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin. 2010, 89-4735).
    
   Maloniai kviečiame susipažinti su naujausia Sveikatos apsaugos ministerijos ,,Maisto pasirinkimo piramidę":
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
   wqww.sam.lt
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 60. 5 metu vaikas karsciuoja, temperatura 39,7, apylinkes pediatras i namus nevaziuoja, nes vyksta tik pas karsciuojancius vaikus iki 1 metu. Kokiu SAM Ministro isakymu nustatyta tokia tvarka?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Ligonių lankymo namuose tvarka turi būti numatyta gydymo įstaigos vidaus taisyklėse. Maloniai prašome kreiptis į administraciją.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 18

  • 61. Laba diena. Kokios yra vaikų 3-10 m. amžiau KMI normos Lietuvoje, kaip skaičiuojama? Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Vaikų iki (18 metų) svoris ir ūgis nėra vertinamas Kūno masės indeksu (KMI). Įvertinti, ar vaikas auga proporcingai naudojamos vaikų augimo diagramos. Jomis atskirai vertinamas berniukų ir mergaičių augimas. Galima įvertinti vaiko svorį ar ūgį pagal jo amžių. Taip pat svorio ir ūgio priklausomybę.
   Siunčiame Jums vaikų augimo diagramas.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 62. Laba diena, norėjau pasitikslinti ar mokyklai tiekiamuose produktuose tikrai negali būti konservanto E202. Niekur neradau, kad būtų parašyta, kad jis kenksmingas. Prašyčiau nurodyti dokumentą, kuriame tai aprašyta.Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Pagal kompetenciją informuojame, kad siekiant suvienodinti vaikų maitinimo organizavimo principus bendrojo lavinimo mokyklose bei griežčiau reglamentuoti sveikatai nepalankių maisto produktų pateikimą užkandžių ir gėrimų automatuose, bufetuose ir valgyklose 2010 m. liepos 19 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras patvirtino įsakymą Nr. V-645 „Dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas). Maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas nustato privalomuosius mokinių maitinimo, vykdomo bendrojo lavinimo mokyklose, reikalavimus: mokinių maitinimo organizavimo tvarką, valgiaraščių rengimo tvarką, taip pat apraše išvardijamos maisto produktų grupės, kurios neturi būti tiekiamos mokinių maitinimui.
    
   Tvarkos aprašo 37 punktas nustato, kad mokiniams maitinti negali būti tiekiamos šios maisto produktų grupės: bulvių traškučiai, kiti riebaluose virti gaminiai, saldainiai, šokoladas ir jo gaminiai, konditerijos ir kiti gaminiai su šokoladu ar kremu, maisto produktai su maisto priedais, išvardytais Tvarkos aprašo 3 priede, gazuoti gėrimai, energiniai gėrimai, gėrimai ir maisto produktai, pagaminti (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, sultinių koncentratai, rūkyti ir konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai, maistas, pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų arba į kurio sudėtį jie įeina. Pagal šio punkto reikalavimus mokiniams maitinti skirtuose maisto produktuose neturi būti konservanto E 202 kalio sorbato ir kitų konservantų, išvardytų Tvarkos aprašo 3 priede. 
    
   Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad įsakymu draudžiami ne maisto priedai, o produktai su išvardytais maisto priedais, jeigu jie tiekiami mokiniams maitinti. Maisto priedus reglamentuojantys teisės aktai yra 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1333/2008 dėl maisto priedų (OL 2008 L 354, p. 16) ir Lietuvos higienos norma HN 53:2010 „Leidžiami naudoti maisto priedai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. V-108 (Žin., 2010, Nr. 21-1009), į kurią perkeltos atitinkamų Europos Sąjungos direktyvų nuostatos. Tvarkos aprašo 37 punkte nurodyti produktai draudžiami, kadangi pagal sveikos mitybos principus jie negali patenkinti mokinių fiziologinių poreikių, neteikia naudos, ilgai vartojant gali padidinti antsvorio riziką ir kt.
    
   Daugiau informacijos:
   Dr. Roma Adomaitytė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus
   vyriausioji specialistė
   Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius
   Tel. +(370 5) 219 3341, Fax. +(370 5) 266 1402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 63. Laba diena.turiu mergaite sergancia reta liga,manes netenkina Lietuvos gydytoju gydymas,noriu veztis ja i uzsieni operacijai,manau ten ja atliktu geriau.ar nepriklauso mergaitei jokia Lietuvos pinigine parama?ar bus galimybe paskui vel gydytis cia,jei iskiltu problemu del tos pacios ligos?nusivylusi mama.aciu uz bet koki atsakyma.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Pacientai gydyti į Europos Sąjungos ir kitas užsienio šalis siunčiami tik tuomet ir jų gydymo išlaidas apmoka PSDF biudžetas, jei ligoniui suteiktos konsultacijos ir taikyti visi Lietuvoje galimi tyrimo ir gydymo metodai nedavė teigiamų rezultatų. Galutinį sprendimą dėl ligonio gydymo užsienyje priima tik sveikatos apsaugos ministro sudaryta speciali komisija. Į užsienį konsultuoti, tirti ar gydyti siunčiamas asmuo turi būti apdraustas arba apsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu.
   Daugiau informacijos:
   Jadvyga Miceikaitė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 64. Laba diena, Norėčiau Jūsų paklausti, ar bendrojo lavinimo mokyklose (mokyklos fojė, kur yra didžiausias mokinių srautas pertraukų metu) gali būti pastatyti kavos aparatai (automatai), kuriuose vaikai gali nusipirkti juodos kavos, espresso kavos? Ar tokie gėrimai mokyklose nėra draudžiami? Ačiū už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą. Bendrojo lavinimo mokyklose negali būti pastatyti kavos aparatai (automatai), kuriuose vaikai gali nusipirkti kavos.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. įsakymo Nr. V-645 „Dėl Mokinių maitinimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin. 2010, Nr. 89-4735) 37 punkte nustatyta, kokios maisto produktų grupės mokiniams maitinti negali būti tiekiamos. Šiame punkte kava apibrėžta taip: gėrimai ir maisto produktai, pagaminti (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto.

    Gražios dienos,

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 219 3343, Fax. +(370 5)266 1402

   ieva.gudanaviciene@SAM.LT
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 25

  • 65. Ar gali Kauno A.Sabonio krepšino centre Pašiles g. 39a, Kaunas, kur sportuoja vaikai, pardavineti alu ir kitus alkoholinius gerimus?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į šią sritį kuruojančią instituciją:
   NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTAS
    
   Adresas: Šv. Stepono g. 27, 01312 Vilnius,
   telefonas (8 5) 266 8060,
   faksas (8 5) 266 8095,
   el. p.: ntakd@ntakd.lt
   Įstaigos kodas: 302610311
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 66. Laba diena Kur galime kreiptis del gydytojo nekompetetingumo? dukra davede iki plauciu uzdegimo ir dar buvau apsaukta kitos gydytojos,kad nekontroliuoju daktares.Kita dukra pradejo kosinti,paprasiau vaistu,o ji pasake,kad kosulys nuo seletekio,mat mazas vaikas,ir jai gydymas nereikalingas.Aciu uz atsakyma
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Valstybinę medicininio audito inspekciją www.vmai.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 67. Laba diena, norejau suzinoti, kai vaikui nustatytas astminis bronchitas, i sanatorine reabilitacija yra siunciamas tik ligos periodu ar gali buti siunciamas ir po ligos, mums patogiu metu(tarkim praejus menesiu ir daugiau)? butu malonu atsakymo sulaukti i elektronini pasta.Aciu.
   DAUGIAU VAIKŲ GALĖS PASINAUDOTI
   REABILITACIJOS PASLAUGOMIS
    
   Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojus Medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarkos pasikeitimams daugiau vaikų galės pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto iš viso skiriama apie 133,4 mln. litų, ir ne mažiau kaip 20 proc. šių lėšų tenka vaikams teikiamoms paslaugoms apmokėti. Beje, pernai, preliminariais duomenimis, vaikams tokių paslaugų buvo suteikta maždaug už 25,3 mln. litų.
   Naujoje tvarkoje ypač akcentuojamas pacientų informavimas. Reglamentuojama, kad gydantis (šeimos) gydytojas privalo vaiko tėvams pranešti apie reikiamą ir skiriamą medicininę reabilitaciją ar gydymo procedūras (jei vaikui 16 metų, informacija suteikiama jam pačiam) ir jų paprašyti parašu patvirtinti, kad tokią informaciją gavo. Medicininiuose dokumentuose taip pat turi būti užfiksuota, jei minėtų paslaugų atsisakoma. Ar vaikui reikia reabilitacijos ir kokias procedūras skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, todėl gydantysis gydytojas turėtų pasiųsti pas jį konsultacijos. Be to, sveikatos priežiūros įstaigoje, taip pat ir teritorinėje ligonių kasoje siunčiamam į reabilitacinę gydymo įstaigą ar sanatoriją pacientui, vaiko tėvams turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas, nes pacientas turi teisę ir galimybę pats pasirinkti, į kurią jam parankiau vykti. Primename, kad internetu (Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Medicininė reabilitacija“) galima sužinoti, kuriose vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose yra laisvų vietų, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos.
   Nuo šių metų sausio 1-osios papildytas ligų, kuriomis sergantys vaikai siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, sąrašas. Taip pat sutrumpėjo bendrųjų kontraindikacijų sąrašas. Vaikai, kuriems nėra galimybių suteikti pirmojo etapo paslaugų (jos skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje; šis etapas būtinas ligos komplikacijoms išvengti, siekiant trumpesnės gydymo stacionare trukmės, mažesnės neįgalumo tikimybės), po gydytojo reabilitologo konsultacijos gali būti iš karto siunčiami į antrojo arba trečiojo etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą.
   Nuo sausio 1-osios vaikai iki 8 metų (anksčiau ši riba buvo iki 7 m.) turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos ir judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.
   Taip pat šiek tiek pasikeitė kai kurie reikalavimai reabilitacinio bei sanatorinio gydymo paslaugas teikiančioms įstaigoms: dabar kai kurie skyriai galės būti ir mažesni, t. y. juose galės būti ne mažiau kaip 10 ar 5 (priklausomai nuo profilio) lovos. Tikimasi, jog tai leis įstaigoms dirbti rentabiliau.
                                            
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa
    prie Sveikatos apsaugos ministerijos

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 68. Laba diena, noreciau suzinoti kur galiu rasti ligu sarasa, pagal kuri priklauso sanatorinis gydymas. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Reabilitaciją skiria tik pacientą gydantis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis.
   Siunčiame teisės akto nuorodą:
    
   Daugiau informacijos:
   SAM Asmens sveikatos departamentas
   Bendrosios pagalbos skyrius
   Rasa Biekėšienė
   Tel. (8 5) 266 1475
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 69. Užregistravau vaiką konsultacijai pas gydytoją, atvažiuojantį į rajono pirminės sveikatos priežiūros centrą. Man paskakė, kad už konsultacija reikės susimokėti 10 litų, nors ir turiu siuntimą. Ar teisėtai imamas šis mokestis? *** Tame pačiame sveikatos priežiūros centre kaskart imamas vieno lito mokestis už išrašytą vizito lapą (nežinau tikslaus pavadinimo), kuriame gydytojas nurodo ligos kodą ir kt. informaciją. Ar tai teisėta?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami, norėtume informuoti, kad valstybės laiduojamų (nemokamų) asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr.112-3099) 49 straipsnis.

   Vadovaujantis minėtu teisės aktu pacientui nemokamai teikiamos gydytojo specialisto paslaugos, kai pacientas kreipiasi su šeimos gydytojo siuntimu. Konsultacijos metu atliekami visi tiriamieji gydomieji veiksmai iš konsultacijos bazinės kainos.

   Atsakydami į antra Jūsų klausimą, norime paaiškinti, kad vieno lito mokestis imamas neteisėtai. Maloniai patariame kreiptis į Jūsų teritorinę ligonių kasą (www.vlk.lt)

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 70. Laba diena. Turiu mergaite neisnesiota. 10 men. Vaikas labai blogai valgo. Atejo laikas skiepitys. paprasiau pas gydytoja . kad pries skiepijima noriu patikrinti gemoglobina. nes zinu jeigu gemoglobinas maziau negu 90 skiepitys negalima. Ji man atsake , kad pagal taisykles ,kraujo tyrimas bus daromas kai vaikus sukaks metai. Ar tai taisinga , pries skiepijima ar reikia daryti kraujo tyrima.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Minėtą informaciją pagal vaiko amžių turėtų pateikti Jūsų pasirinktos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau-PASPĮ) šeimos arba vaikų ligų gydytojas.
    
   Vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimo tvarka (3 priedas) nauja redakcija yra išdėstyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 74-3769), o valstybės biudžeto lėšomis vaikai (tėvams sutikus) PASPĮ skiepijami, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V-1066 „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus“ (Žin., 2008, Nr. 1-27).
    
   Vadovaujantis minėtais įsakymais, sveikam neišnešiotam vaikui kraujo tyrimą  rekomenduojama atlikti 1 mėn., 5-6 mėn. ir 2-3 metų amžiaus. Prieš skiepijant kraujo tyrimo atlikti nereikia. Nuo hepatito B Jūsų dukra jau turėtų būti paskiepyta: 1-ąją gyvenimo parą, 1 mėn. ir 6 mėn. amžiaus.
    
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 71. Sveiki,turiu bronchine astma serganti berniuka. O jis serga, labai daznai(galima sakyti kas menesi ar du) ir gdymas taip pat trunka ilgai apie menesi. Pirines reabilitacijos etapus jau esam praeje jau keleta sykiu ir po to gdytoja seimos siulo ambulatorine reabilitacija, o kai paprasau kad siustu i sanatorija, tai isgirstam atsakyma kad nera reikalo. Ir pabrezia, kad nesvarbu priklauso ar ne mums, spendzia jie kada siusti, ir nemato reikalo. O kad vaikas nespeja issikapstyti is ligos ir vel suserga, tai i tai demesio neatkreipia! Ar mes galim kazkaip issikovoto sanatorini gydyma ar ne? Po sirgimo praejo apytiksliai 1,5men ir siandien jis vel serga, tik gydytoja akcentuoja. kad kol kas serga lengvai.Prasau atsakykit, nes jau nusibodo varstyti gydytojos duris ir maldauti tai kas priklauso.
   DAUGIAU VAIKŲ GALĖS PASINAUDOTI
   REABILITACIJOS PASLAUGOMIS
    
   Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojus Medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarkos pasikeitimams daugiau vaikų galės pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto iš viso skiriama apie 133,4 mln. litų, ir ne mažiau kaip 20 proc. šių lėšų tenka vaikams teikiamoms paslaugoms apmokėti. Beje, pernai, preliminariais duomenimis, vaikams tokių paslaugų buvo suteikta maždaug už 25,3 mln. litų.
   Naujoje tvarkoje ypač akcentuojamas pacientų informavimas. Reglamentuojama, kad gydantis (šeimos) gydytojas privalo vaiko tėvams pranešti apie reikiamą ir skiriamą medicininę reabilitaciją ar gydymo procedūras (jei vaikui 16 metų, informacija suteikiama jam pačiam) ir jų paprašyti parašu patvirtinti, kad tokią informaciją gavo. Medicininiuose dokumentuose taip pat turi būti užfiksuota, jei minėtų paslaugų atsisakoma. Ar vaikui reikia reabilitacijos ir kokias procedūras skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, todėl gydantysis gydytojas turėtų pasiųsti pas jį konsultacijos. Be to, sveikatos priežiūros įstaigoje, taip pat ir teritorinėje ligonių kasoje siunčiamam į reabilitacinę gydymo įstaigą ar sanatoriją pacientui, vaiko tėvams turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas, nes pacientas turi teisę ir galimybę pats pasirinkti, į kurią jam parankiau vykti. Primename, kad internetu (Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Medicininė reabilitacija“) galima sužinoti, kuriose vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose yra laisvų vietų, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos.
   Nuo šių metų sausio 1-osios papildytas ligų, kuriomis sergantys vaikai siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, sąrašas. Taip pat sutrumpėjo bendrųjų kontraindikacijų sąrašas. Vaikai, kuriems nėra galimybių suteikti pirmojo etapo paslaugų (jos skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje; šis etapas būtinas ligos komplikacijoms išvengti, siekiant trumpesnės gydymo stacionare trukmės, mažesnės neįgalumo tikimybės), po gydytojo reabilitologo konsultacijos gali būti iš karto siunčiami į antrojo arba trečiojo etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą.
   Nuo sausio 1-osios vaikai iki 8 metų (anksčiau ši riba buvo iki 7 m.) turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos ir judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.
   Taip pat šiek tiek pasikeitė kai kurie reikalavimai reabilitacinio bei sanatorinio gydymo paslaugas teikiančioms įstaigoms: dabar kai kurie skyriai galės būti ir mažesni, t. y. juose galės būti ne mažiau kaip 10 ar 5 (priklausomai nuo profilio) lovos. Tikimasi, jog tai leis įstaigoms dirbti rentabiliau.
                                            
   Valstybinė ligonių kasa
    prie Sveikatos apsaugos ministerijos
   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 72. Laba diena, Vilniaus regbio akademija organizavo sporto varžybas tarp mokyklų. Jų metu vaikas patyrė traumą: neteko priekinio danties, o kitas buvo nuskeltas. Po suteiktos pagalbos stomatologijos ligoninėje (buvo susiūtos dantenos, įstatytas ir įtvertas išmuštas dantis) teko kreiptis į privatų odontologo kabinetą dėl nuskelto danties nervo pašalinimo, nes poliklinikos darbo laikas jau buvo pasibaigęs. Norėčiau sužinoti: 1. ar vaikai, dalyvaujantys tokio pobūdžio renginiuose, draudžiami nuo nelaimingų atsitikimų 2. kas atsako už vaikų saugumą tokiuose renginiuose 3. ar patirtos išlaidos, tokios kaip antibiotikams, nuskausminamiesiems, rentgeno nuotraukoms, odontologo paslaugoms, gali būti kompensuotos ir kur, su kokiais dokumentais kreiptis 4. jei vaikas toliau bus gydomas privačiam odontologijos kabinete (nesudariusiame sutarties su ligonių kasom) ar patirtos išlaidos galėtų būti kompensuojamos? 5. jei dantis visik neprigis ir teks protezuoti, ar poliklinikose įmanoma tai padaryti?
   Sveiki,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. 
   Už vaikų, dalyvaujančių sporto renginiuose saugumą ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų atsako renginio organizatoriai.
    
   Norėtume informuoti, kad teritorinė ligonių kasa su pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančia įstaiga, nepriklausomai nuo jos nuosavybės formos, sudarytoje sutartyje numato mokėjimą už paslaugų kompleksą, taip pat ir už pirminę ambulatorinę odontologinę asmens sveikatos priežiūrą. Vadovaujantis Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 „Dėl Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 67-2175), 9.1 punktu, vaikams ir vyresniems, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau iki jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus atitinkamą pažymą už suteiktas pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas mokėti nereikia.
   Pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų, mastas (sudėtis) patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 23 d.
   įsakymu Nr. V-483 „Dėl Pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš PSDF biudžeto lėšų, masto (sudėties) patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 62-2361).
              
   Jeigu pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas teikiamos sutarties su teritorine ligonių kasa nesudariusioje įstaigoje, apmokėjimas už tokias paslaugas iš PSDF biudžeto lėšų nenumatytas.
    
   Iš PSDF biudžeto kompensuojant dantų protezavimo išlaidas nuo 2009 m. spalio 1 d. vadovaujamasi Dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarkos aprašo nauja redakcija, kuri patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. V-743 (Žin., 2009, Nr. 112-4784).
    
   Šiame apraše numatyta, kad iš PSDF biudžeto dantų protezavimo paslaugos kompensuojamos ir apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu vaikams.
   UŽ suteiktas paslaugas kompensuojama iki 4000 balų. Nuo 2011 m. birželio 1
   dienos numatoma, kad vieno balo vertė bus 0,92 lito.
    
   Pagarbiai
    
   Alfredas Taminskas
   Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus
   vyriausiasis specialistas
   Tel. (8 5) 236 4147
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 73. Laba diena, Kur galima rasti tikslų ikimokyklinėms vaikų įstaigoms rekomenduojamų medikamentų ir pirmosios pagalbos rinkinių sudėtį bei kiekį, koks dokumentas tai reglamentuoja?
    

   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

   ĮSAKYMAS

    

   DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS IR FARMACIJOS SPECIALISTŲ KOMPETENCIJOS TEIKIANT PIRMĄJĄ MEDICINOS PAGALBĄ, PIRMOSIOS MEDICINOS PAGALBOS VAISTINĖLIŲ IR PIRMOSIOS PAGALBOS RINKINIŲ

    

   2003 m. liepos 11 d. Nr. V-450

   Vilnius

    

   Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo (Žin., 1997, Nr. 30-712; 2002, Nr. 43-1601) 9 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 55-1064; 2000, Nr. 95-2968) 20 straipsnio 3 dalimi bei Europos Sąjungos šalių rekomendacijomis dėl pirmosios pagalbos teikimo,

   1.Nustatau sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetenciją teikiant pirmąją medicinos pagalbą.

   2. Tvirtinu pridedamus naujos redakcijos:

   2.1. Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašymą;

   2.2. Anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinio aprašymą;

   KEISTA:

   2005 03 31 įsakymu Nr. V-206 (nuo 2005 04 01)

   (Žin., 2005, Nr. 45-1501)

    

   2.3. Vaistinės pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašymą;

   2.4. Dviračio pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.5. Įmonės pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.6. Kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.7. Minimalų kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.8. Kelionės pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.9. Motociklo pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.10. Riedutininko pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą;

   2.11. Žygio pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą.

   3.Pavedu asmens sveikatos priežiūros, visuomenės sveikatos priežiūros ir farmacijos įmonių bei įstaigų vadovams užtikrinti, kad pirmosios medicinos pagalbos teikimo žinios būtų atnaujinamos teisės aktų nustatyta tvarka ir tai būtų registruojama įmonės dokumentuose (protokoluose).

   4. Nustatau, kad:

   4.1. vaistiniai preparatai ir medicinos pagalbos priemonės pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlėms ir pirmosios pagalbos rinkiniams įsigyjami tik vaistinėse;

   KEISTA:

   2005 03 31 įsakymu Nr. V-206 (nuo 2005 04 01)

   (Žin., 2005, Nr. 45-1501)

    

   4.2. seno pavyzdžio transporto priemonės pirmosios pagalbos vaistinėles naudoti ne ilgiau kaip iki 2004 m. sausio 1 d.;

   4.3. asmenys, turintys seno pavyzdžio vaistinėles, iki 2004 m. sausio 1 d. gali jas atnaujinti medicinos pagalbos ir kitomis priemonėmis;

   4.4. asmenims, pageidaujantiems savarankiškai sukomplektuoti ar papildyti pirmosios pagalbos rinkinius, nemokamai informaciją teikia, pirmosios pagalbos teikimo aprašymą arba pirmosios pagalbos teikimo atmintinę pasiūlo vaistinėse dirbantys farmacijos specialistai;

   4.5. nuo 2004 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikoje gali būti naudojami 2.6 arba 2.7 punktuose pateikti kelių motorinės transporto priemonės rinkiniai;

   4.6. pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės ir pirmosios pagalbos rinkiniai ženklinami teisės aktų nustatyta tvarka;

   4.7. pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba pirmosios pagalbos teikimo atmintinė turi būti suderinta su Sveikatos apsaugos ministerija;

   4.8. pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba pirmosios pagalbos teikimo atmintinė gali būti platinama jos rengėjo pasirinktu būdu;

   4.9. teisės aktuose vartotos sąvokos „pirmosios pagalbos vaistinėlė“, „vaistinėlė“ atitinka sąvoką „pirmosios pagalbos rinkinys“.

   5. Leidžiu aprobuotais Lietuvos Respublikoje 2.4–2.11 punktuose įvardytais pirmosios pagalbos rinkiniais prekiauti automobilių salonams, automobilių detalių parduotuvėms, degalinėms, prekybos ir techninės apžiūros centrams bei vaistinėms.

   6. Laikau netekusiais galios:

   6.1. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. lapkričio 15 d. įsakymą Nr. 550 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos rinkinių ir pirmosios pagalbos rinkinių“ (Žin., 2002, Nr. 114-5109);

   6.2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. vasario 18 d. įsakymą Nr. V-110 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos rinkinių ir pirmosios pagalbos rinkinių“ pakeitimo“ (Žin., 2003, Nr. 18-796).

   7. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti sveikatos apsaugos ministerijos valstybės sekretoriui.

    

   SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                                              JUOZAS OLEKAS

   ______________

    

   PATVIRTINTA

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

   2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450

    

   SVEIKATOS PRIEŽIŪROS IR FARMACIJOS SPECIALISTŲ KOMPETENCIJA TEIKIANT PIRMĄJĄ MEDICINOS PAGALBĄ

    

   Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistai turi mokėti teikti pirmąją medicinos pagalbą asmenims, kurių gyvybei ar sveikatai dėl nelaimingo atsitikimo arba ūminės pavojingos ligos gresia pavojus:

   1. Įvertinti pagrindinius gyvybės požymius (sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą).

   2. Atlikti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą.

   3. Gaivinti netekusius sąmonės, užspringusius, skenduolius, pakaruoklius, ištiktus šoko, perkaitusius, ištiktus saulės smūgio ar elektros traumos, pavojingos gyvybei būklės dėl ūmių ligų, apsinuodijimų bei traumų atvejais.

   4. Stabdyti kraujavimą, tvarstyti.

   5. Malšinti skausmą.

   6. Imobilizuoti pažeistą sritį.

   ______________

    

   PATVIRTINTA

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

   2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450

    

   ĮSTAIGOS, ĮMONĖS MEDICINOS PUNKTO (SVEIKATOS TARNYBOS), SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS PIRMOSIOS MEDICINOS PAGALBOS VAISTINĖLĖS APRAŠYMAS

    

   1. Pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės turi būti įstaigų, įmonių medicinos, darbo medicinos punktų, sveikatos priežiūros tarnybų, poliklinikų (ambulatorijų, centrų ir kt.) procedūrų kabinete, o stacionarų – priėmimo skyriuje.

   2.

   KEISTA:

   1. 2004 03 03 įsakymu Nr. V-96 (nuo 2004 03 04)

   (Žin., 2004, Nr. 39-1286)

   2. 2005 03 31 įsakymu Nr. V-206 (nuo 2005 04 01)

   (Žin., 2005, Nr. 45-1501)

   3. 2008 02 14 įsakymu Nr. V-93 (nuo 2008 02 24)

   (Žin., 2008, Nr. 22-817)

    

   Pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės sudėtis:

   Vaistinio preparato, medicinos pagalbos ir kitų priemonių pavadinimas

   Kiekis

   1. Ac. Salicylicum 1 % sol. spir.

   2 pakuotės

   2. Ac. Acetylsalicylicum 500 mg tab.

   2 pakuotės

   3. Aminophyllinum 2,4% amp. 5 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   4. Ammonii causticum 10% sol.

   mažiausia vidinė pakuotė

   5. Atropini sulfas 0,1% amp. 1 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   6. Ac. Ascorbinicum 5% amp. 2 ml

   2 pakuotės

   7. Carbo activatus 250-300 mg tab.

   5 pakuotės

   8. Captoprilum 25 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   9. Clemastinum 1 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   10. Diazepamum 10 mg amp. 2 ml

   2 pakuotės

   11. Diazepamum 5 mg tab.

   2 pakuotės

   12. Diphenhydraminum 1 % amp. 1 ml arba Clemastinum 2 mg/ 2 ml amp.

   mažiausia vidinė pakuotė

   13. Dexpanthenolum 130 g aer.

   mažiausia vidinė pakuotė

   14. Dopaminum 200 mg amp. 10 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   15. Drotaverinum 40 mg amp. 2 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   16. Drotaverinum 40 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   17. Enzystal tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   18. Epinephrinum 1 mg amp. 1 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   19. Furosemidum 20 mg amp. 2 ml

   2 pakuotės

   20. Furosemidum 40 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   21. Glyceryli trinitras 0,5 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   22. Glucosum 40% amp. 5 ml

   4 pakuotės

   23. Ibuprofenum 400 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   24. Iodum 5% sol. spir.

   3 flak.

   25. Lidocainum 10% aer.

   mažiausia vidinė pakuotė

   26. Lidocainum 2% amp. 2 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   27. Loperamidum 2 mg caps.

   mažiausia vidinė pakuotė

   28. Magnesii sulfas 25% amp. 5 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   29. Metamizolum 500 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   30. Metamizolum 50% amp. 2 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   31. Metoclopramidi hydrochloridum 10 mg tab.

   mažiausia vidinė pakuotė

   32. Metoclopramidum 0,5% inj. 2 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   33. Naloxonum hydrochloridum 0,4 mg amp. 1 ml

   mažiausia vidinė pakuotė

   34. Natrii chloridum 0,9% amp. 5 ml

   2 pakuotės

   35. Natrii chloridum 0,9% sol. pro infus.250 ml

   2 but.

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 74. Laba diena, mano vaikui poliklinikoje, vaiko raidos centre, diagnozuotas sulėtėjęs kalbos vystimasis. Reikalinga logopedo pagalba. Bet nepaisant to, kad logopedas poliklinikoje kaip ir galėtų priimti (turi laisvo laiko)- nepriima motyvuodamas tuo, kad vaikas lanko darželį ir todėl ligonių kasos jam nekompensuos užsiėmimų. Darželyje logopedas vaiko nepriima, nes dirba tik 0,25 etato ir užsiiminėja tik su priešmokyklinukais. Kaip gauti būtiną vaikui logopedo pagalbą? Dėkoju už atsakymą. Pagarbiai, Eglė R.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pirmiausia šiai paslaugai gauti reikia gydytojo siuntimo. Pagal 1998 m. kovo 12 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. 132 kalbos korekcijos paslaugos teikiamos antrinio ir tretinio lygio paslaugas teikiančiose sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose dirba reabilitacijos specialistų komanda: gydytojai reabilitologai, logopedai, psichologai, kineziterapeutai ir kt.  Pacientams kalbos korekcijos paslaugas skiria (duoda siuntimą)  gydytojai: reabilitologai, pediatrai, neurochirurgai, neurologai, otorinolaringologai, vaikų odontologai, ortodontai, veido ir žandikaulių chirurgai.  Vienam pacientui už suteiktas kalbos reabilitacijos paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų apmokama ne daugiau kaip už 20 val. per metus. Teritorinės ligonių kasos, pasirašydamos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo sutartis su nustatytomis sveikatos priežiūros įstaigomis, suderina kalbos korekcijos paslaugų kiekį, už kurį bus apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.  Kilus neaiškumų reikėtų aiškintis gydymo įstaigoje (kreiptis į įstaigos administraciją), taip pat galite paskambinti į artimiausią teritorinę ligonių kasą ir išsiaiškinti su kuriomis įstaigomis ji yra sudariusi sutartis dėl šių paslaugų apmokėjimo.   
   Pvz.,  Vilniaus TLK yra sudariusi sutartis su šiomis  gydymo įstaigomis: 
   VšĮ Druskininkų ligonine,
   VšĮ Alytaus apskrities St. Kudirkos ligonine, 
   VšĮ Ukmergės ligonine,  
   VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, 
   VšĮ Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligonine,
   Vilniaus universiteto Onkologijos institutu, 
   VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centru, 
   VšĮ Karoliniškių poliklinika,  
   VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės "Santariškių klinikomis",
   VšĮ Vilniaus universiteto vaikų ligonine,  
   VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika, 
   VšĮ Centro poliklinikos diagnostikos centru, 
   VšĮ Šeškinės poliklinika, 
   VšĮ Antakalnio poliklinika.  
   Tad turint gydytojo siuntimą dėl kalbos korekcijos paslaugų galima kreiptis į bet kurią iš šių įstaigų (šiuo atveju Vilniaus TLK aptarnaujamos zonos gyventojams).
    
   Pagarbiai,
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Vita Lyskoitienė, tel. 236 4168
   Europos a. 1,  03505 Vilnius
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 75. Laba diena, noriu paklausti, mes su vaiku 2.5 m. gulejome ligonineje , del broncho pneumonijos, zinau, pagal istatyma vaikui priklauso kelialapis i sanatorija, kai paklausiau gydytojos buvo pasakyta, kad vietu nera, veliau pasake, kad galiu suieskoti pati, per dvi dienas apskambinau visas santorijas , vietu nera, nors kitos mamos isvaziuodamos ta pacia diena , kaip ir mes is ligonines ,jau rytoj (06.23)vyksta i sanatorijas.Klausimas, kas turejo pasirupinti vieta sanatorijoje , ar patys tevai, ar turejo paskirti gydytoja.Aciu uz atsakyma is anksto.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Vieta sanatorijoje turi pasirūpinti vaiko tėvai.
   Informacija apie laisvas vietas yra skelbiama Valstybinės ligonių kasos interneto svetianės specialiajame puslapyje:
    
   Jūsų gydytoja privalėjo Jus apie tai informuoti.
   Taigi, siūlome išsirinkti vietą ir kuo skubiaus išvykti.
   Linkime puikios sveikatos Jums ir Jūsų mažiukui.
    
   Daugiau informacijos:
    

   Daugiau vaikų galės pasinaudoti

   reabilitacijos paslaugomis

    

   Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojus Medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarkos pasikeitimams daugiau vaikų galės pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto iš viso skiriama apie 133,4 mln. litų, ir ne mažiau kaip 20 proc. šių lėšų tenka vaikams teikiamoms paslaugoms apmokėti. Beje, pernai, preliminariais duomenimis, vaikams tokių paslaugų buvo suteikta maždaug už 25,3 mln. litų.

   Naujoje tvarkoje ypač akcentuojamas pacientų informavimas. Reglamentuojama, kad gydantis (šeimos) gydytojas privalo vaiko tėvams pranešti apie reikiamą ir skiriamą medicininę reabilitaciją ar gydymo procedūras (jei vaikui 16 metų, informacija suteikiama jam pačiam) ir jų paprašyti parašu patvirtinti, kad tokią informaciją gavo. Medicininiuose dokumentuose taip pat turi būti užfiksuota, jei minėtų paslaugų atsisakoma. Ar vaikui reikia reabilitacijos ir kokias procedūras skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, todėl gydantysis gydytojas turėtų pasiųsti pas jį konsultacijos. Be to, sveikatos priežiūros įstaigoje, taip pat ir teritorinėje ligonių kasoje siunčiamam į reabilitacinę gydymo įstaigą ar sanatoriją pacientui, vaiko tėvams turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas, nes pacientas turi teisę ir galimybę pats pasirinkti, į kurią jam parankiau vykti. Primename, kad internetu (Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Medicininė reabilitacija“) galima sužinoti, kuriose vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose yra laisvų vietų, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos.

   Nuo šių metų sausio 1-osios papildytas ligų, kuriomis sergantys vaikai siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, sąrašas. Taip pat sutrumpėjo bendrųjų kontraindikacijų sąrašas. Vaikai, kuriems nėra galimybių suteikti pirmojo etapo paslaugų (jos skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje; šis etapas būtinas ligos komplikacijoms išvengti, siekiant trumpesnės gydymo stacionare trukmės, mažesnės neįgalumo tikimybės), po gydytojo reabilitologo konsultacijos gali būti iš karto siunčiami į antrojo arba trečiojo etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą.

   Nuo sausio 1-osios vaikai iki 8 metų (anksčiau ši riba buvo iki 7 m.) turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos ir judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.

   Taip pat šiek tiek pasikeitė kai kurie reikalavimai reabilitacinio bei sanatorinio gydymo paslaugas teikiančioms įstaigoms: dabar kai kurie skyriai galės būti ir mažesni, t. y. juose galės būti ne mažiau kaip 10 ar 5 (priklausomai nuo profilio) lovos. Tikimasi, jog tai leis įstaigoms dirbti rentabiliau.

    

                                             Valstybinė ligonių kasa

    prie Sveikatos apsaugos ministerijos

    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 24

  • 76. Laba diena,esam socialiai remtina seima turim 2 mergaites jos serga bronchine astma, mazajai 4 metai ir neseniai nustate alergija maistui paskutine 4 klase pieno produktams ir erkutems tyrimai labai brangus nori kad mes dar juos pasidarytumem,nes vaikas gali buti alergiskas kitam maistui norejau suzinoti ar gali mums kompensuoti tuos tyrimus?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Alergologo konsultacijos metu yra galimybė atlikti kai kuriuos alergologinius mėginius, tačiau sudėtingesniais atvejais – o pagal parašymą matyti, kad šis atvejis būtent toks ir yra – sudėtingesnis alergologinis ištyrimas  yra atliekamas stacionaro sąlygomis. Galima patarti mamai prašyti alergologo ar šeimos gydytojo siuntimo stacionariniam ištyrimui ir gydymui ir tokiu atveju visi tyrimai, reikalingi diagnozės nustatymui,  bus kompensuojami PSDF biudžeto lėšomis.

    

   Pagarbiai

   Vida Kuliešienė

   Valstybinės ligonių kasos prie SAM

   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus

   vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23

   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 77. Laba diena. Gryzome is uzsienio i Lietuva atostogoms ir ispuole skiepas dukrytei,poliklinikose nenori mums jo suteikti nes neturime sveikatos draudimo,bet mes norime patys susimoketi,bet medikai sako kad tai neimanomas dalykas neva dukryte gime ne Lietuvoje. Buvome Kauno miesto skiepu centre,ten gavome toki paty atsakyma. Kur mes galetume kreiptis kad dukryte gautu skiepu nustatytu laiku ir kad uz ji PATYS galetume SUSIMOKETI? Labai dekoju uz informacija ji mums labai svarbi.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami norėtume informuoti, kad paskiepyti vaiką galite bet kurioje privačioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje kuri teikia šią paslaugą. Tačiau norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad šiai paslaugai atlikti, privalote turėti vaiko skiepijimo pasą arba dokumentą kuriame būtų nurodyta kokie skiepai jau atlikti Jūsų vaikui.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 78. Laba diena. Turiu 16-mečius dvynius. Atsisakiau paskutinio stabligės-difterijos skiepo. Šeimos gydytoja reikalauja raštiško atsisakymo skiepytis. Prašau sveikatos apsaugos ministerijos atsiųsti įsakymą ar kitą dokumentą, kurio pagrindu būtinas raštiškas atsisakymas skiepytis. Gydomės Jonavos PPC, gyd. D.Zdanavičiūtė.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Šią sritį reglamentuoja Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas:
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 79. Ar yra koks nors teisės aktas, numatantis darželio auklėtojų pareigą vesti vaikus į lauką, nes yra tokių auklėtojų, kurios tingi tai daryti. Kokios yra vaiko, lankančio darželį buvimo laike normos, įvertinus įvairias oro sąlygas, tuomet, kai jis yra darželyje? Klausimai užduoti konkrečiai dėl Vilniuje esančių darželių.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame Jums šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
   http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=371081&p_query=&p_tr2=
   (LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
   Į S A K Y M A S
    
   DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 75:2010 „ĮSTAIGA, VYKDANTI IKIMOKYKLINIO IR (AR) PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMĄ.
   BENDRIEJI SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO
    
   2010 m. balandžio 22 d. Nr. V-313
   Vilnius)
   Šiame teisės akte yra nuostata:
   ,,Kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12oC temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8oC temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.)."

   Linkime sėkmės ir sveikatos.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    


   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 80. sveiki,noreciau suzinoti jei pasikeite gyvenama vieta is vieno rajono i kita, ar as privalau keisti seimos gydytoja pagal gyvenama vieta.turiu dukra sergancia diabetu,jai kas menesi seimos gydytojo yra israsomas insulinas ir juosteles.anksciau gyvenome Marijampoleje,dabar Lazdiju rajone.mums patogiau butu Marijampole
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Jus galite pasirinkti tą gydymo įstaigą ir tą šeimos gydytoją, kuri(is) Jums labaiu patinka. Keisti gydymo įstaigą ar gydytoją nemokamai galima 1 kartą į metus. Turite tiesiogiai kreiptis į registratūrą tos gydymo įstaigos, kurią pasirinkote ir ten Jums viską paaiškins.
    
   Linkime sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 81. Kokia medicininė dokumentacija turi būt ikimokyklinėse ugdymo įstaigose. Kokie teisės aktai tai reglamentuoja?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vykdant sveikatos priežiūrą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, rekomenduojama vadovautis:
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 3 d. įsakymu „Dėl sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijų patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 18-714);
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji  sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 50-2454).
    
   Atkreiptinas dėmesys, kad minėtų įstaigų steigėjai turi teisę priimti sprendimą taikyti papildomai ir kitų reikalavimų jų įsteigtoms įstaigoms.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. 8 5 219 3316 SAM ASD
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 82. Laba diena. Ar poliklinikoje dantų apnašų valymas vaikui (15 metų) yra mokamas? Poliklinikos odontologė sako, kad vaikams iki 18 metų nemokamas, o Šilainių Sveikatos Centro odontologas sako, kad mokamas. Tai man dabar persirašyt į polikliniką ar kažkuris iš jų nežino-meluoja? Ačiū. Vilma
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Draustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims nemokamai teikiama pirminė odontologinė pagalba. Pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, mastas (sudėtis) patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. V-483 „Dėl Pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, masto (sudėties) patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 62-2361).
    
    
   Tačiau, vadovaujantis Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 „Dėl Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 67-2175), 9.1 punktu, gyventojai (išskyrus vaikus ir vyresnius, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau iki jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus atitinkamą pažymą) moka už plombines medžiagas, kitas odontologines medžiagas ir vienkartines priemones, atsižvelgiant į šių medžiagų ir priemonių kiekį ir tuo metu galiojančias kainas.
   Dėl pirminės odontologinės priežiūros paslaugų apimties bei kompensavimo
    
   Prisirašiusiems pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose pas šeimos gydytoją gyventojams turi būti teikiama ne tik pirminė ambulatorinė asmens sveikatos bei pirminė ambulatorinė psichikos sveikatos, bet ir pirminė ambulatorinė odontologinė asmens sveikatos priežiūra (pagalba), už kurių teikimą gydymo įstaigoms Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmoka teritorinės ligonių kasos, atsižvelgdamos į prisirašiusiųjų asmenų skaičių. Neturinčios pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros (pagalbos) specialistų gydymo įstaigos privalo pasirašyti sutartis teikti jose prisirašiusiems gyventojams šią pagalbą su kitomis gydymo įstaigomis, vykdančiomis tokią veiklą. Pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų išlaidos kompensuojamos iš lėšų, skirtų pirminio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiai įstaigai už prirašytą gyventoją. Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų metines bazines kainas įsakymu tvirtina sveikatos apsaugos ministras.
    
   Gyventojai dažnokai skundžiasi, kad už pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros (pagalbos) paslaugas gydymo įstaigose reikalaujama mokėti, jiems neteikiama informacija, kokios yra numatytos šios pagalbos (priežiūros) apimtys, už kurias gydymo įstaigoms sumoka teritorinės ligonių kasos. Pateikiame sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. V-483 patvirtintą pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, mastą (sudėtį), tikintis, kad ši informacija padės gyventojams apginti savo interesus bei teises.
   PATVIRTINTA
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. V-483
   PIRMINĖS ODONTOLOGINĖS PRIEŽIŪROS (PAGALBOS) PASLAUGŲ, KOMPENSUOJAMŲ IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO BIUDŽETO LĖŠŲ, MASTAS (SUDĖTIS)
   1. Būtinosios medicinos pagalbos teikimas.
   2. Vaikų dantų ėduonies profilaktika:
   2.1. higieninio indekso ir asmeninių higieninių įgūdžių įvertinimas (vieną kartą per metus);
   2.2. pacientų teisingos burnos higienos mokymas;
   2.3. individualių profilaktikos priemonių parinkimas;
   2.4. profesionalios burnos higienos atlikimas (vieną kartą per metus 13–18 metų amžiaus vaikams);
   2.5. dantų paviršių dengimas fluoridų preparatais.
   3. Sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika.
   4. Dantų ėduonies gydymas.
   5. Pulpito (išskyrus dantų kanalų kalcifikaciją ir vidinę rezorbciją) gydymas.
   6. Apikalinio periodontito (išskyrus dantų kanalų pergydymą) gydymas.
   7. Nesisteminės kilmės nekariozinių dantų ligų gydymas.
   8. Dantų akmenų virš dantenų ir po jomis nuėmimas.
   9. Gingivito gydymas.
   10. Liežuvio bei burnos gleivinės ligų diagnozavimas ir gydymas po specialisto konsultacijos.
   11. Ikivėžinių ligų įtarimas.
   12. Premedikacijos ir vietinės nejautros atlikimas.
   13. Dantų ir dantų šaknų traukimas.
   14. Ūmių odontologinės kilmės žandikaulių uždegimų (periostito, alveolito, perikoronarito) diagnozavimas ir gydymas.
   15. Seilių liaukų ir veido žandikaulių srities limfinės sistemos ligų diagnozavimas ir gydymas po specialisto konsultacijos.
   16. Laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas.
   17. Pirmosios pagalbos suteikimas ištikus žandikaulių traumai ir gydymas po specialisto konsultacijos.
   18. Danties vainiko lūžimo gydymas.
   19. Danties išnirimo (išskyrus visišką danties išnirimą) gydymas.
   20. Kaltinių nenuimamų dantų protezų nuėmimas.

   Daugiau informacijos:
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 83. Laba diena, mano vaikui diagnozuotas lengvo laipsnio klausos pazeidimas, nustatyta pagrindine liga: neurosensorinis klausos pazeidimas abipusis, klausos aparatai nepriklauso, isoperuoti adenoidai, angina dalinai. Taip pat raidos centre diagnozuota kalbos israiskos sutrikimas. Rajono neurologe nustate fiziologini raidos sutrikima (rengiasi dalinai, tualeto igudziu neturi). Ar gali jam buti autizmas? kokius tyrimus reikia atlikti norint diagnozuoti sia liga? Ar priklauso vaikui neigalumas? aciu uz atsakyma. Jurate
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome visais su savo vaiko sveikata susijusiais klausimais – diganozės, tyrimai ir pan. – pagal kompetenciją konsultuotis tik su Jūsų gydančiais gydytojais ar šios srities specialistais. O dėl neįgalumo nustatymo Jums reikėtų kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Linkime Jums ir Jūsų vaikučiui sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 84. Laba diena. Vaikas (2 metu) susirgo angina, auksta temperatura laikosi jau 4 dienas,pries tai prasirgome savaite be temperaturos,slogavo,lankem poliklinika. Kai turime temperatura seimos gydytojas privalo ateiti i namus pagal iskvietima, ar as pati turiu vesti vaika i poliklinika?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Kiekviena gydymo įstaigą savo pacientų lankymo namuose tvarką nustato pati. Maloniai patariame kreiptis į administraciją.
    
   Linkime sveikatos Jūsų mažyliui ir visai šeimai.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 85. 14 m. vaikas patyrė traumą, kurios metu buvo patempti kaklo raumenys, gydytojas teigia, kad reikia įsigyti kaklo įtvarą. Kokia įtvaro įsigyjimo tvarka, ar nėra jie vaikams kompensuojami, o gal gydymo įstaiga turėtų pati mobilizuoti kaklą ir tik tada vaiką išleisti į namus?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame, kad ortopedijos techninės priemonės, tame tarpe ir kaklo įtvarai, yra kompensuojami vadovaujantis Valstybės paramos ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti organizavimo tvarkos aprašu (toliau – Aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. V-234 (Žin., 2006, Nr. 37-1335; 2007, Nr. 75-2986; 2008, Nr. 8-305; 2009, Nr. 72-2951; 2010, Nr. 50-2457), bei ortopedijos techninių priemonių sąrašais, patvirtintais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009-06-10 įsakymu Nr. V-466 „Dėl ortopedijos techninių priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, ir jų bazinių kainų sąrašų patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 72-2952).
    
    
   Vadovaujantis minėtais teisės aktais, ortopedijos technines priemones skiria gydytojai specialistai pagal nustatytą diagnozę. Pagal Jūsų laiške nurodytą diagnozę – kaklo raumenų patempimas – kaklo įtvaras nėra kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Tačiau norėdami suteikti kuo tikslesnę informaciją, turėtume žinoti konkrečiai Jūsų vaikui nustatytą diagnozę ir ligos kodą.
    
    
   Jei pacientui pagal nustatytą diagnozę gydytojas paskiria kompensuojamą ortopedijos techninę priemonę, tuomet išrašo siuntimą ir su juo pacientas turi kreiptis į ortopedijos įmonę, sudariusią sutartį su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos dėl priemonės įsigijimo.
    
   Gydymo įstaigoje dirbantys gydytojai specialistai įvertinę paciento būklę parenka tolimesnę gydymo metodiką, todėl, ar kaklo įtvaras yra būtina ar tik rekomenduojama gydymo priemonė, mes patvirtinti negalime.

   Daugiau informacijos:
   Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ortopedijos technikos kompensavimo skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Pyragytė  tel. (8-5)237 0724, el. paštas: jolanta.pyragyte@vlk.lt
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 86. Labadiena! Noreciau suzinoti nuo kokio amziaus vaikeliui NDNT gali jau nustatyti neigaluma? aciu uz atsakyma!
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 10 25

  • 87. Laba diena, norėčiau pasiteirauti ar vaiku chirurgas Karoliniškių poliklinikoj teisetai is manes pareikalavo 25 litus už išrašą, reikalingą pateikti draudimo kompanijai?

   laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo 1996 m. spalio 3 d. įstatymo Nr. I-1562 , II skyriaus 6 straipsnio 6 punktu, paciento pageidavimu turi būti pateikta ligos istorija, ambulatorinė kortelė ar kiti paciento medicinos dokumentai, išskyrus atvejus, kai tai iš esmės gali pakenkti paciento sveikatai ar sukelti pavojų jo gyvybei. Vadovaujantis aukščiau minėto įstatymo 7 punktu, pacientas turite teisę prašyti, kad jo lėšomis būtų padarytos ligos istorijos ir (ar) kitų medicinos dokumentų kopijos.

   Taip pat gydymo įstaiga privalo vadovautis šiuo teisės aktu:

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. liepos 1 d. įsakymas Nr. V-658 ,,Dėl paciento teisės susipažinti su įrašais savo medicinos dokumentuose tinkamumo įgyvendinimo"

   Jį galima rasti:

   http://www.sam.lt/go.php/Pacientu_teises

   O dėl dokumetų kopijų kainų, nustatytų šioje gydymo įstaigoje patartume kreiptis tiesiogiai į administraciją.

   Sėkmės.

   Kazys Žilėnas

   atstovas spaudai

   Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Europos aikštė 1, 03505 Vilnius

   Tel.: (85) 2364105, mob. 8 687 41 445

   El. p.: kazys.zilenas@vlk.lt

   www.vlk.lt

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 88. Laba diena, gal galite atsiusti atsakymus į pateiktus klausymus, arba nuorodas į teisės aktus, kur yra aprašyta skirtingo mokyklinio amžiaus vaikų leistini mokymosi bei fiziniai krūviai: *kontrolinių darbų skaičius per dieną, per savaitę; *koks leistinas kuprinės svoris; *kiek m2 ar m3 priklauso 1 mokiniui klasėje, moks leistinas triukšmo lygis (db) *koks maksimalus pamokų sk. skirtingo mokyklinio amžiaus vaikams; *jei mokykla yra aukštesnė nei 2a, kaip turi būti atsižvelgta i mokinių amžių planuojant ir skirstant klases; *kokie sveikatos bei higienos reikalavimai yra vykdant fizinio lavinimo užsiėmimus; ir t.t. dėkoju už atsakymus. pagarbiai, Artūras M.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame teisės akto nuorodą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 89. Laba diena, norėjau sužinoti ar jau yra kokių pakeitimų ikimokyklinių įstaigų vaikų maitinime.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   2011 11 11 sveikatos apsaugos ministras patvirtino „Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašą“, kurio nuostatos įsigalios nuo 2012 07 01. Šiuo metu maitinimo organizavimą ikimokyklinėse įstaigose reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymas Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai “ patvirtinimo “ (Žin., 2010, Nr. 50-2454).
    
   Daugiau informacijos:
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 90. Sveiki. Ar įsigijant inhaliatorių vaikui 1,5 m. yra kompensuojama ar ne? Ačiū

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų pateiktą klausimą, informuojame, kad tarpinės, skirtos inhaliuoti antihistamininius vaistus, yra įrašytos į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C sąrašą), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000-10-06 įsakymu Nr. 529 (Žin., 2000, Nr. 85-2609; 2009, Nr. 141-6237) bei į 2011 m. Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyną. C sąraše nurodyta, kad vaikams iki 7 metų, sergantiems bronchų astma ir gydomiems inhaliuojamais vaistais, išrašoma 1 metalinė tarpinė arba 2 plastikinės (po 1 plastikinę tarpinę kas 3 metai). Išrašo vaikų pulmonologas.

   Pažymime, kad kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės yra kompensuojamos 100 proc. bazinės kainos, o paciento priemokas galite pasitikslinti internetinėje svetainėje, adresu www.vlk.lt, skyrelyje kompensavimas, kuriame patalpintas 2011 m. Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainynas.

    

   Pagarbiai,

   Rūta Štreimikytė,

   Vaistų kompensavimo skyriaus vyriausioji specialistė, Valstybinė ligonių kasa prie SAM, Europos aikštė 1, LT-03505, Vilnius, Tel. (8 5) 236 4192, El.p. ruta.streimikyte@vlk.lt

   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2017 07 04

  • 91. Laba diena, norėčiau sužinoti, kodėl atlikus širdies operaciją mažamečiam vaikui, tėvai neturi galimybės jo slaugyti. Konkrečiu atveju, 2 metų vaikui buvo atlikta širdies operacija - atverta krūtinė, tvarkyti rimti vožtuvo defektai, prieširdžių yda. Po 7 d. išleidžiant iš Santariškių chirurgas V. Lebetkevičius ir vaikų kardiologas K. Lankutis griežtai nurodė pora mėn. vaiką saugoti nuo infekcijos židinių, t.y. neleisti į darželį, nevežti į sanatorijas, o slaugyti namuose, vos ne karantino sąlygomis (mūsų atvejis ne išskirtinis - taip liepiama visiems "širdukų" tėvams). Tačiau, tiek jie, tiek vėliau šeimos gydytojas pareiškė, jog joks slaugos biuletenis tėvams nepriklauso ir kuris nors iš tėvų turi imti nemokamų atostogų. Mano šeimoje nemokamoms atostogoms nėra nei norų, nei galimybių. Kiek man žinoma iš konkrečių atvejų mano aplinkoje, suaugusiems atlikus širdies operacijas duodamas ne vienas mėnuo pasveikti, krūtinės ląstai suaugti ir pan. Vaikui sloguojant slaugos biuletenį gauti nėra jokių kliūčių, tačiau pooperaciniam laikotarpiui tėvai slaugyti vaiko negali, kitaip tariant, kadangi slauga tėvams nepriklauso, o vaiko i darželį leisti negalima, belieka 2 metų vaikui palikti raktą nuo namų ir instrukciją kaip naudotis orkaite, kad vaikas pats galėtų savimi pasirūpinti!!! Žinoma, yra ir teigiama pusė. Reikia džiaugtis, jog atlikus širdies operaciją vaikas akimirksniu pasveiko, krūtinės ląsta suaugo per kelias dienas, imuninė organizmo sistema tik iškėlus koją iš Santariškių patapo "tobula". Visų tėvų, esančių toje pačioje situacijoje, vardu, noriu paklausti, kas turi slaugyti mano vaiką, jei man to daryti nėra teisinių galimybių. lauksiu jūsų atsakymo
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Sergančio šeimos nario (tiek vaiko, tiek suaugusiojo) slaugą reglamentuoja Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas (Žin., 2000, Nr. 111-3574) ir Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklės (toliau — Taisyklės) patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. V-633/A1-356 (Žin., 2010, Nr. 89-4740).
    
   Atkreiptinas dėmesys, kad slaugant šeimos narį ar prižiūrint vaiką ilgiau, nei numatyta Taisyklėse, asmenims gali būti išduodama Medicininė pažyma (forma Nr. 094/a), kuri pateisina neatvykimą į darbą. Gydytojas ją išduoda ir tęsia (Taisyklėse numatyta tvarka) kiekvieną kartą ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų. Tokiu atveju socialinio draudimo išmoka (ligos pašalpa) neskiriama. Dėl galimybės šeimai gauti socialinę paramą galima pasiteirauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje tel. (8-5) 266 8182 .
    
    
                         Žiniai: 10 straipsnis. Pavadinimas - Lietuvos Respublikos 2007 m. gruodžio 4 d. įstatymo Nr. X-1338 (nuo 2008 m. sausio 1 d.) (Žin., 2007, Nr. 132-5346) redakcija
                         Ligos pašalpos sergančiam šeimos nariui slaugyti arba vaikui prižiūrėti mokėjimo trukmė
                         1. Kai apdraustasis asmuo slaugo sergantį šeimos narį,  pašalpa iš  Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama   mokėti nuo  pirmosios  slaugymo  dienos  ir mokama  ne  ilgiau  kaip   7 kalendorines dienas.
                         2. Lietuvos Respublikos 2007 m. gruodžio 4 d. įstatymo Nr. X-1338 (nuo 2008 m. sausio 1 d.) (Žin., 2007, Nr. 132-5346) redakcija
                         Turinčiam  teisę gauti ligos pašalpą šio įstatymo 8 straipsnyje nustatyta  tvarka  šeimos  nariui, globėjui, slaugančiam sergantį iki   keturiolikos  metų  vaiką,  arba  motinai  (tėvui),  įmotei (įtėviui),   prižiūrinčiam   vaiką,  kurio  priežiūrai  suteiktos nėštumo  ir gimdymo ar vaiko priežiūros atostogos kitam asmeniui, kuris  dėl  savo  ligos  ar  traumos negali šio vaiko prižiūrėti, pašalpa  iš  Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama mokėti  nuo  pirmos vaiko slaugymo ar priežiūros dienos ir mokama ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų.
                         3. Lietuvos Respublikos 2009 m. balandžio 28 d. įstatymo Nr. XI-237 (nuo 2009 m. gegužės 1 d.)  (Žin., 2009, Nr. 49-1941)      redakcija
                         Turinčiam  teisę gauti ligos pašalpą šio įstatymo 8 straipsnyje nustatyta   tvarka   šeimos   nariui   ar  globėjui,  slaugančiam stacionare  sergantį  iki  septynerių metų vaiką, taip pat šeimos nariui,   globėjui   ar   rūpintojui,   slaugančiam   stacionare, ambulatoriškai  ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje vaiką iki aštuoniolikos metų, sergantį sunkiomis ligomis,  kurių  sąrašą  tvirtina sveikatos apsaugos ministras ir socialinės  apsaugos  ir  darbo ministras, pašalpa iš Valstybinio socialinio  draudimo  fondo  lėšų  pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo  dienos  ir  mokama visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316
   http://www.sam.lt/go.php/lit/Seimos_sveikatos_skyrius/17
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 92. Laba diena, kreipiuosi i Jus dėl situcijos paaiškinimo:viename iš Klaipėdos darželių-mokyklų prieš savaitę laiko susirgo vaikas skarlatina.Apie šį atvejį nebuvo pranešta tėvams, tik kai vaikai masiškai ėmė sirgti, buvo gauta iš tėvų informacija vienoje iš poliklinikų, tuomet ši informacija žodžiu buvo platinama ir darželyje-mokykloje.Gydytoja iš san.epideminės apsilankė darželyje po geros savaitės, t.y.manau,kad tokia informacija buvo nuslėpta sąmoningai.Situacija šiai dienai yra tokia, kad vaikai-buvę kontakte ir galimai šiuo metu esantys potencialūs ligos nešiotojai ir toliau lanko darželį-mokyklą.Karantinas neskelbiamas, aiškinama,kad esame ES ir todėl karantinų nebėra(nors tokio teisės kato neradau). Sveiki vaikai,einantys dabartiniu momentu nėra apsaugoti nuo galimo susirgimo ir tolimesnių padarinių. Ar teisingai elgiasi darželis-mokykla neskelbdama karantino tokiu atveju, ir jeigu taip, tai ar ateidamas vaikas su sloga, ar kosėjantis yra daugiau pavojingas (kadangi tokių negalima vesti į darželį) už tą, kuris nešioja skarlatinos infekciją? Ačiū už atsakymą, Pagarbiai,mama
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal komepetenciją kreiptis tiesiogiai į Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 93. Laba diena! noreciau issiaiskinti ar gali buti darzelyje vykdomas remontas grupese, tarkim wc kambarelio remontas ( nebuvo avaringos situacijos).kitoj grupej miegamasis ar zaidimu kambarys buvo remontuojamas, vaikai tuo metu kitose grupese vis budavo glaudziami. o kaip supratau remontas darzelyje bus istisus metus vis kitose grupese. mano vyresnysis sunus serga alergine bronchine astma ir jis i daromus remontus reaguoja, jam tai issaukia priepolius. Noreciau suzinoti ar gali buti daromi remontai darzelyje jei tai nera avaringa situacija!?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tieisogiai į Jūsų visuomenės sveikatos centrą.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 94. Sveiki, patarkite,kaip galima itraukti vaikus i sveika gyvenimo buda,susidomejima sportu,ir paaugliu atsisakyma alkoholio ir cigareciu bei kt. psichotropiniu medziagu ne tik vilniaus mokinius,bet ir kitu rajonu ? kaip rasete: i Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.deja,ne lietuva,o tik vilnius.taigi,kodel nera nieko siuloma kaimo,rajono mokykloms?cia paaugliai degraduoja,mamos pacios uz savo pinigus kvieciasi psichologus,kad juos paveiktu,bet to nepakanka.gal galit padeti? aciu,medicinos studente laura
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į šią sritį kuruojantį Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą www.smlpc.lt. Šis centras  koordinuoja ir Sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo veiklą.
    
   Linkime Jums puikios sveikatos ir laimingų artėjančių Naujųjų metų.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 95. Laba diena, mane domina medicininių pažymų apie mokinio praleistas pamokas išdavimas. Kokia informacija jame privalo būti pateikiama, ar yra tokių pažymų apskaita? Viena iš mūsų apylinkės bendrosios praktikos gydytojų išduoda tokias pažymas be jokio numerio, jas išrašo bet kada, kada mokinys paprašo, net ir praėjus kuriam laikui nuo praleistos dienos, be to, žinome, kad tas mokinys praleistą dieną pas gydytoją net nesilankė. Ligos kodas visiems rašomas vienodas - J02.9 Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyrius išnagrinėjo Jūsų klausimą.
   Informuojame, kad suteikus asmens sveikatos priežiūros paslaugas, mokiniams dėl praleistų pamokų medicininių pažymų (pažymėjimų) išdavimas teisės aktų  nėra reglamentuotas.
   Klausimus, kurie iškilo pedagogams, siūlytume aptarti su Švietimo ir mokslo ministerija.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. 8 5 219 3316 SAM ASD
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 96. Laba diena,mano dukra mokosi Vilniaus Santaros vidurinėje mokykloje.Gruodžio mėnesį klasėje,kurioje mokosi mano dukra(2a klasė)mokyklos mėd.darbuotoja aptiko 3 vaikus su utelėmis,bet niekam,išskyrus klasės auklėtoja apie tai nepranešė.Sausio 11 pas tuos pačius vaikus vėl aptiko uteles.Klausymas toks:ar turi sergančiams utelėmis vaikams šiuo atveju paskirtas karantinas?Ar turi pranešti mokytojams visiems tėvams klasėje apie tokią situacija?Jei ne-tai kodėl?Ar turi sveiki vaikai tokį ilgą laiko tarpą mokytis su utelėmis?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis į šią sritį kuruojantį Vilniaus visuomenės sveikatos centrą, kuris išsiaiškins situaciją ir atsakys į visus Jus dominančius klausimus:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 97. Laba diena, prašau padėkite man suprasti LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymo dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose 2010 liepos 19d. Nr. V-645 32 punktą. Jame parašyta : "Pietų metu t.b. patiekiami pasirinkti 1-3 karšti tos pačios maisto kategorijos karšti pietų patiekalai." Negaliu suprasti, keli karšti patiekalai turi būti tiekiami - 2, 3? Jeigu 1 patiekalas - tai jau negali pasirinkti. Vaikas tą patiekalą valgo arba lieka nevalgęs. Pvz. vaikas nemėgsta ir nevalgo balandėlių. Kito pasirinkimo mokyklos maitinimo įstaiga nesiūlo. Vaikas lieko nevalgęs. Ar turiu teisę reikalauti maitinimo įstaigos, kad būtų siūlomi pietų metu bent 2 tos pačios maisto kategorijos karšti patiekalai?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Sveikatos apsaugos ministro 2010 liepos 19 d. įsakymo Nr. V-645 „Dėl Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo tvirtinimo“ 32 punkte nustatyta, kad pietų metu mokiniams turi būti patiekiami pasirinkti 1-3 karšti tos pačios maisto produktų kategorijos patiekalai. 1 patiekalas nustatytas mažoms mokykloms į kurias maistas dažniausiai pristatomas termosuose. Šiose mokyklose labai sudėtinga organizuoti kelių karštų pietų pasirinkimą. Didelėse mokyklose vaikams turi būti patiekiami 2–3 karšti pietų patiekalai, kad jie galėtų pasirinkti. Todėl jeigu Jūsų vaikas mokosi mokykloje, kurioje vietoje gaminamas maistas, Jūs turite teisę reikalauti maitinimo paslaugas teikiančios įstaigos, kad būtų siūlomi bent 2 tos pačios maisto kategorijos karšti patiekalai  pietų metu.
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 98. Laba diena, Maitinimas ikimokyklinėje įstaigoje (darželyje) organizuojamas pagal 2010-04-22 Įsak. Nr.V-313, bet mums iškilo aktualus klausimas dėl maisto produktų dienos normų. Kokiu ministro įsakymu turėtume vadovautis nustatydami produktų kiekio normas darželinio amžiaus vaikams? Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.  
   Ikimokyklinėms ir bendrojo ugdymo įstaigoms nėra nustatytos maisto produktų dienos normos. Maisto produktų dienos (atskiro maitinimo) normos yra nustatomos tik socialiai remtiniems asmenims.
    
   Ikimokyklinės įstaigos turi vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. 510 „Dėl Rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų tvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 102-2936). Šio įsakymo dalis skirta ikimokyklinėms įstaigoms yra pateikta Jūsų minimo įsakymo (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymas Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 50-2454) 2 priede.
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 99. Laba diena, vaikas prieš 3 metus persirgo erkiniu encefalitu. Simptomai, kurie kamavo ligos metu išliko iki šiol t.y. didžiuliai galvos skausmai, ne rečiau kaip vienas kartą per savaitę. Gydymo kaip tokio ir nėra, tačiau gal reabilitacija jam galėtų bent laikinai, kuriam palengvinti jo būseną? Klausimas būtų toks: ar LR teisės aktai numato reabilitacijos kursą pagal minėtą ligą? Pagarbiai, vaiko mama, Žana.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome dėl reabilitacijos kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
    
   Linkime puikios sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   ww.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 100. Laba diena.Norejau suzinoti ar vaikui su diagnoze F80,0,F90,0.F93,8 priklauso invalidumas ir sanatorija?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Dėl neįgalumo pagal kompetenciją maloniai prašome kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją
    
   O dėl reabilitacijos – į savo vaiko gydantį gydytoją arba į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
   http://www.vlk.lt/vlk/pag/?page=vs&ii=naudingos_nuorodos
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 10 01

  • 101. Sveiki, mane domina tokia informacija, nuo ko priklauso vaikučiams (kūdikiams) skiriama ankstyvoji rebilitacija ir jos nemokamų procedūrų skaičius? Ar yra bendras įsakymas, ar kiekvienas miestas ir kiekviena poliklinika vadovaujasi savo kažkokiais įstatymais? Nes Šiauliuose Dainų poliklinikoje vaikučiams skiriama po 18 nemokamų procedūrų, o Vilniuje Antakalnio poliklinikoje tik 4 ar 5 procedūros nemokamos, o už likusias reikia mokėti, nors tvirtinama, kad būtina vaikučiams bent 10 atlikti, kad būtų kažkokia iš to nauda. Ačiū už informaciją.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 728 „Dėl Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos antrinio ir tretinio lygio paslaugų organizavimo principų, aprašymo ir teikimo reikalavimų“ (Žin., 2000, Nr. 109-3488),  ankstyvoji reabilitacija prioritetine tvarka gali būti skiriama vaikams iki 4 metų, įvertinus vaiko psichomotorinę raidą ir diagnozavus vaikų raidos sutrikimą.
   Ambulatorinių paslaugų kompleksas sudaromas ne mažiau kaip iš dviejų diagnostikos ar gydymo procedūrų ir šios paslaugos teikiamos per vienerius metus, atsižvelgiant į vaiko raidos įvertinimo rezultatus, šeimos poreikius. Priklausomai nuo sutrikimų sunkumo gali būti skiriamas skirtingas ambulatorinių kompleksų skaičius per metus. ( Organizavimo principų, – to paties įsakymo 1 priedo  5 punkto dalis.)
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316, SAM ASD
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 102. Laba diena. Susidūriau su tokia problema.Prieš 4metus paėmėm globot mergaitę iš Telšių vaikų namų. Vaistų knygelės negavom.Kai paklausiau pasakė, kad nėra. Šiandien poliklinikoj susirgus mergaitei reikėjo išrašyt vaistus.Daktarė pasiskambino į globos namus ir ten buvo paaiškinta,kad jau iš tėvų paimta mergaitė atvažiavo į globos namus be vaistų paso.Tėčio nėra, mama mirė. Iš kur man dabar gauti jos vaistų pasą. Negi dabar aš turiu eit mokėt 50lt. kad išimt naują.Gi mes jo nepametėm. Ką galėtumėt patarti tokioje situacijoje? Gal yra kokia išimtis tokioje situacijoje?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame Jums pagal kompetenciją pasikonsultuoti Jūsų teritorinėje ligonių kasoje:
   http://www.vlk.lt/vlk/pag/?page=vs&ii=naudingos_nuorodos
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 103. Nepilnametė visą savaitę praleidžia J. Laužimo specialiojoje mokykloje. Jai kas tris valandas būtinas šlapimo pūslės kateterizavimas. Prašome paaiškinti, ar J. Laužiko specialiosios mokyklos slaugytoja turi licenziją suteikti vaikui kateterizavimo pagalbą. Būsime dėkingi už skubų atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą www.vaspvt.gov.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 104. Laba diena, Kokia situacija yra siais metai su pažymom į vaikų stovyklą. Ar tinka pazyma -forma 027-1/a, kuri galioja metus. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis L R sveikatos apsaugos ministro 2010 m. rugsėjo 7 d. įsakymu  Nr. V-765  (Žin., 2010, Nr. 108-5567)                            
   DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 79:2010 "VAIKŲ POILSIO STOVYKLA. BENDRIEJI SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI" PATVIRTINIMO 56 punktu,  „Į  stovyklą  priimami  tik  turintys  Vaiko    sveikatos pažymėjimą  (forma Nr. 027-1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai“.
   Kartu noriu atkreipti dėmesį, kad įsakymas liečia VAIKŲ POILSIO STOVYKLĄ. Jeigu vaikas planuoja lankyti sporto, treniruočių ir kt. stovyklas, jų rengėjai gali pareikalauti Sportuojančio ir užsiiminėjančio kūno kultūra sveikatos patikrinimo medicininės pažymos (forma Nr. 068/a) ar pan. Šią informaciją vaikai arba jų tėvai turėtų iš anksto susižinoti ir pasirūpinti reikiama pažyma arba jos kopija.
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316
   SAM ASD
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
   www.sam.lt
    
                                  
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 105. Laba diena, Ketiname leisti savo vaiką į spec. darželį, tačiau ją reikia kas 4 h kateterizuoti. Darželyje paaiškino, kad jie nekateterizuoja ir nekateterizuos. Ar yra kažkokia tvarka dėl kateterizavimo darželiuose? KAip turėtume elgtis tokioje situacijoje? Ačiū!
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (Žin., 2010, Nr.50-2454), apibrėžia, kad vaikas gali būti priimtas į įstaigą  ir vėliau kiekvienais metais tik tėvams (globėjams) pateikus Vaiko sveikatos pažymėjimą (F 027-1/a). Draudžiama priimti sergančius ar turinčius užkrečiamųjų ligų požymių vaikus. Vadovaujantis Sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašu ir Vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijomis, patvirtintomis  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 3 d. Nr. V-58 (Žin., 2009, Nr. 18-714) rekomenduojama Įstaigos administracijai Įstaigos nuostatų atskirame skyriuje pateikti vaikams teikiamų asmens ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą ir nurodyti pareigybes, kurioms priskirtos teikti atitinkamos sveikatos paslaugos, tarp kurių įvardyta vaistų vaikams administravimas pagal gydytojų rekomendacijas ir asmens sveikatos informacijos konfidencialumo užtikrinimas, o dvišalėje (teisėto vaiko atstovo ir Įstaigos)ugdymo sutartyje ar kituose dokumentuose išdėstyti atvejus, kai teisėtas vaiko atstovas turi pasiimti vaiką iš įstaigos, būtent: kai vaikui nustatomi ūmių užkrečiamų ligų požymiai, kai vaiko liga riboja jo dalyvavimą grupės veikloje, kai vaiko būklė reikalauja didesnės darbuotojų kompetencijos ir dėmesio, negu jie gali suteikti, nepažeisdami kitų vaikų interesų, kai vaiko liga kelia pavojų kitų vaikų ir darbuotojų sveikatai.
    
   Ugdymo įstaigos administracija ir tėvai (globėjai) rūpimus klausimus, liečiančius vaiko sveikatos klausimus, turėtų išsamiai aptarti prieš vaikui pradedant lankyti ugdymo įstaigą arba sveikatos būklei pasikeitus.
    
   Pagarbiai
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   Valerija Milda Tabarienė
   Tel. (8 5) 219 3316
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 106. Laba diena, norejau suzinoti, ar galima naudoti ikimokyklinio amziaus vaiku mityboje ikimokyklineje įstaigoje vaflius perteptus kakavos skonio kremu? aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų mitybai tiekti vaflius, perteptus kakavos skonio kremu – draudžiama (konditerijos gaminys su kremu ir (ar) šokoladu), vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ 89 punktu.
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 30

  • 107. Laba diena,mokykloje sunaus klaseje berniukas susirgo tuberkulioze,smulkmenu nezinau,taciau vaikams buvo padarytas mantu tyrimas,pries tai reikejo tevams pasirasyti sutikima,ar visi pasirase tikrai nezinau.po keliu dienu gavau siuntima nuvykti i tuberkuliozini kabineta tolimesniems tyrimam nes mantu tyrimas paraudo iki 10mm,gavau soka,visiskai net neitariau kas yra tas mantu tyrimas...ar neturejo mokyklos vadove informuoti tevu? kodel niekas nieko nepaaiskino,neinformavo,kodel tyrimus dare tik musu klaseje,juk tas vaikas begiojo po visa mokykla ir neaisku kiek laiko ir kokia tuberkuliozes forma jis serga? parasykite prasau kaip turi vykti tokios situacijos procesas pagal Lietuvoje galiojancius istatymus? aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu „Dėl tuberkulino mėginių atlikimo“ (Žin., 2002, Nr. 80-3467), bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze kolektyve vaikams siekiant pagerinti tuberkuliozės profilaktiką, kiekvienais metais asmens sveikatos priežiūros įstaigose turi būti atliekami tuberkulino mėginiai. Tuberkulino mėginys (Manthoux / Mantu / tyrimas) padeda nustatyti, ar vaikas yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterija. Papildomos konkrečios informacijos (kodėl ir kam atliekamas minėtas mėginys, ką reiškia ir kaip vertinamas 10 mm paraudimas odoje mėginio vietoje ir t. t.) Jums turėtų suteikti įstaigos, kurioje atliktas tuberkulino mėginys ar specializuoto Vaikų tuberkuliozės ambulatorinio skyriaus gydytojai, apžiūrėję ir įvertinę vaiko sveikatos būklę.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316 SAM ASD
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 108. Laba diena, norėčiau sužinoti,kada bus pakoreguota svetainė www.smlpc.lt patiekalų receptūros?nes mitybos specialistai aiškino pagal naują įstatymą kuris įsigalios nuo liepos 1d čia duoti patiekalai nevisai tinkami pagal šį įstatymą,juk jos pagalba remiuosi sudarydama valgiaraščius vaikams.ši svetainė didžiulė pagalba.ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą:
   www.smlpc.lt
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 109. Laba diena, mano nepilnametei dukrai reikia protezuoti vieną dantį, žinau, kad nepilnamečiams protezavimas nemokamas, odontologijos klinikoje sakė, kad vaiką reikėtų užrašyti į eilę protezavimui, kreipiausi į savo t.y. Antakalnio polikliniką, tačiau man buvo pasakyta, kad ten neatlieka dantų protezavimo. Noriu paklausti, kur galėčiau kreiptis, kad mano dukrą įtrauktų į eilę dėl danties protezavimo. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame Jums kreiptis į Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio kliniką:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 110. sveiki as turiu du vaikelius sergancius ,vienas del kalbas ,nervu daktare suncia i sanatorija ,kita mergyte serga venu tramboze ,ir mes negaunam kelialapio ,i sanataorija ,juk kiekviena mama nori kad vaikas pasveikti ,bet daktare pasake neturim pinigu ,kaip suprasti ,juk as noriu vaikams padeti , kur man kreiptis kad gauti ,ji metu laiko nesedi ,nevaiksto ,ji po insulto buvo ,prasiau jusu pagalbos
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame Jums pagal kompetenciją kreiptis tieisogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 111. sveiki noreciau paklausti mano dukte metuku serga venu traboze ,ir turi f83,berniukui irgi f83 yra del kalbos ,bet seimos daktare neduoda kelialapio i sanatorija nes mergaite yra po insulto ir reikia jai dar pradeti vaikscioti ,o ji sako neturiu pinigu jus susti ,tai kur mum kreiptis kad gauti kelialapi ,nes jau mes nezinom kur gauti ,juk nori kad vaikai butu sveiki ,ar mokykloje juoktusi kad tu invalidas turi grupe ,prasiau padeti ,pagarbei laura cvilikaite
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM infornacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 112. Laba diena norėjau pasiteirauti ar šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija vykdo jaunimui palankių paslaugų politiką. Ar projektas buvo vykdomas tik 2003-2005 metais ir tęsiamas 2006 metais? Kaip dėl dabartinės situacijos? Ačiū už atsakymą
   Laba diena,
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad, vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais (Europos šalių socialinės apsaugos sistemas koordinuojančias reglamentais), asmuo socialiniu ir sveikatos draudimu yra draudžiamas toje valstybėje narėje, kurioje dirba ir moka socialinio (sveikatos) draudimo įmokas. Vadinasi, darbo Suomijoje metu Jūs būsite apdrausta sveikatos draudimu šioje šalyje ir naudositės šios šalies sveikatos sistema tarsi būtumėte Suomijos pilietė. Taigi ir insulinas bei gliukozės kiekio matavimo juostelės jums bus skiriamos Suomijos teisės aktų nustatyta tvarka. Siūlome turėti į anglų kalbą išverstą išrašą iš medicinos dokumentų, patvirtinantį, kokį gydymą gydytojai Jums skyrė Lietuvoje.
    
   Pateikiame Jums nuorodą, kur galite anglų kalba paskaityti Suomijos Socialinio draudimo įstaigos KELA informaciją apie vaistų kompensavimą. Parastai kompensuojama 42 proc. vaisto kainos, tačiau specializuotam gydymui skirtų vaistų išlaidos kompensuojamos 72 proc. ar 100 proc.,bet reikia sumokėti 3 EUR vertės recepto mokestį. http://www.kela.fi/in/internet/english.nsf/NET/131003131216MH
    
   Pagarbiai
   Lina Noreikienė
   Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tarptautinių ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Tel. 236 4153 Faks. 236 4111 El. paštas: lina.noreikiene@vlk.lt

   Atnaujinta: 2015 09 30

  • 113. Laba diena,mano sunus,kuriam dabar yra 4m. yra gimes su vienu inkstu.Turimas inkstukas yra truputi didesnis nei iprastai,tyrimai geri,jauciasi gerai.Noreciau paklausti ar priklauso mano sunui neigalumas? Aciu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją  www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 114. Laba diena, mano vaikas turi lengvos formos neigaluma. Pas vaika visos desines puses spazminis paralyzius. Ji negali apsirengti pati ie nusirengti. Šiuo metu esu dekretinese. man rudeni grizti i darba.Norejau paklausti jei vaikas turi invaliduma ar gali pratesti dekretines. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Sociainės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 115. Laba diena, Norėčiau pasidomėti, kokie teisės aktai reglamentuoja vaikų iki 6 m. profilaktinius sveikatos tikrinimus ir kokios paslaugos patenka į šiuos patikrinimus (akių tikrinimas, kraujo tyrimai, ortopedo konsultacijos ir pan.) Ačiū už konsultaciją.
   Laba diena,
    
   Minėtą informaciją pagal vaiko amžių turėtų pateikti Jūsų pasirinktos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos šeimos arba vaikų ligų gydytojas.
    
   Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka (3 priedas) nauja redakcija yra išdėstyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 74-3769).
    
   Vadovaujantis minėtu įsakymu, sveikam išnešiotam vaikui kraujo ir šlapimo tyrimus  rekomenduojama atlikti 5–6 mėn., 2–3 metų ir 6–7 metų amžiaus. Prieš skiepijant kraujo tyrimo atlikti nereikia. 1–3 mėn. vaiką 1 kartą konsultuoja vaikų ligų gydytojas, 1–3 metų 1 kartą — gydytojas oftalmologas.  Gydytojas odontologas nuo 1 metų amžiaus  vaiką konsultuoja 1 kartą per metus. 6–7 metų amžiaus vaikui rekomenduojama atlikti elektrokardiogramą ir pamatuoti arterinį kraujo spaudimą, 1 kartą konsultuoja vaikų ligų gydytojas ir gydytojas oftalmologas.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 116. Laba diena,norėčiau paklausti,ar gali visuomenės sveikatos specialistas,sporto mokykloje pasirašyti ant med. paraiškos(esant gydytojo medicininiai pažymai) kad vaikai gali dalyvayti varžybose.Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas gali pateikti pažymą, patvirtinančią, kad konkretus vaikas priklauso tam tikrai fizinio pajėgumo grupei ar turi pateiktą tam tikrą gydytojo išvadą. Visuomenės sveikatos specialistas neturi teisės leisti ar neleisti vaikui dalyvauti varžybose. 
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 117. Kokia forma ir kiek mėnesių galioja medicininė pažyma i moksleivių sporto stovyklą
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.  
   Priklausomai nuo sporto stovyklos vykdomos programos: jeigu vykdoma neformaliojo vaikų švietimo programa ir į ją atvyksta nesportuojantys vaikai, tai pateikiamas vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a) , išduotas ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją.
    
   O mokiniai, lankantys organizuotas kūno kultūros ir sporto pratybas bei dalyvaujantys varžybose, sporto mokymo įstaigų mokiniai – pagal nurodytą tvarką  nustatytu periodiškumu pasitikrinę sveikatą ir pateikę sportuojančiojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (forma Nr. 068/a) ar sportininko sveikatos stebėjimo kortelę (forma Nr. 061/a) ar jos kopiją.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 118. Laba diena.Atstovauju moksleivų sporto mokyklai ,kaip visuomenės sveikatos specialistė.Renkant med pažymas, susiduriu su treneriu nepasitenkinimu, kad per dažna patikra,(kas 4 mėn ,pagal sveikatos ministro įsakymą)jie man aiškina , kad gana kas 6mėn ,ar kartą metuose.Keik kartų per metus sporto mokyklos moksleiviams reikia tikrintis sveikatą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Sporto mokymo įstaigų mokiniai sveikatą turi tikrintis Sportuojančių asmenų sveikatos tikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 119. laba diena. Noreciau paklausti per kiek laiko daromas vaikui invalidumas kai priduodi dokumentus. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 12 16

  • 120. Laba diena, Norėjau pasiteirauti,mano dukra 16 m.važiuos į sanatoriją,bet prieš tai turi praeiti 1 etapą reabelitac.centre. Kodėl vaikams skiriama mokamos proceduros,tai gi vaikai nedirbantis neturi jokiu pajamu. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame, kad šiuo metu teikiant medicininės reabilitacijos paslaugas vadovaujamasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu  Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo” (Žin., 2008, Nr. 12-407).
    
   Šiame įsakyme numatyta, kad „Asmens sveikatos priežiūros (toliau – ASP) įstaigose, siekiant išvengti komplikacijų, sutrumpinti laikino nedarbingumo trukmę bei sumažinti neįgalimą, asmenims nuo pat gydymo pradžios pradedamos teikti medicininės reabilitacijos, t. y. pirmojo reabilitacijos etapo, paslaugos. Šios paslaugos teikiamos iš lėšų, skirtų atitinkamo profilio stacionariniam arba ambulatoriniam gydymui.
    
   ASP įstaigai, teikiančiai antrinio lygio fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo paslaugas, pirmojo reabilitacijos etapo paslaugos apmokamos iš konsultacinei pagalbai skirtų lėšų kaip konsultacijos arba už jas pagal įstaigų sutartinius įsipareigojimus sumoka pirminio lygio ASP paslaugas teikianti įstaiga iš lėšų, skirtų už prirašytą gyventoją. Jeigu negalima suteikti šio etapo medicininės reabilitacijos paslaugų, pacientas gali būti iš karto siunčiamas į antrojo arba trečiojo etapo paslaugas teikiančią ASP įstaigą, medicinos dokumentuose nurodant priežastį.“
   Taigi siūlymas apsimokėti už pirmojo reabilitacijos etapo paslaugas matomai yra neteisėtas. Siūlytume kreiptis į įstaigos administraciją arba raštu į teritorinę ligonių kasą, kurios aptarnaujamoje teritorijoje gyvenate.
    
   Pagarbiai
    
   Alfredas Taminskas
   Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Tel. (8 5) 236 4147

    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 121. Sveiki, ka manote apie ožkos piena ir jo nauda kūdikiams. Turiu dukryte 4 mėn, mūsų gydytoja griežtai nusistačiusi prieš ir jo nerekomenduoja.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atkreipiame dėmesį, kad kūdikių maitinimui iki 6 mėn. amžiaus rekomenduojamas maitinimas išskirtinai motinos pienu. Tik toks maitinimas užtikrina visavertę kūdikio mitybą.

   Maitinant kūdikį ožkos ar karvės pienu, būtina pieną virinti dėl mikrobiologinės taršos pavojaus, taip pat atkreipiame dėmesį, kad vartojant nevirintą pieną galima užsikrėsti erkiniu encefalitu.

   Siūlome maitinant kūdikį laikytis šeimos gydytojos ar pediatrės, prižiūrinčios kūdikio sveikatą, rekomendacijų.

    

   Linkime puikios sveikatos!

   Pagarbiai,

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos departamento

   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyriausioji specialistė

   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402

   ieva.gudanaviciene@SAM.LT

   www.sam.lt

    

    

   Atnaujinta: 2017 01 01

  • 122. Laba diena, susiduriau su dilema. Vaikas eis į pirmą klasę. Mokykla, kuria vaikas lankys reikalauja pateikti užpildytą sveikatos pažymėjimą (formą Nr. 027-1/a ir moksleivio sveikatos raidos istoriją (forma Nr. 026/a). Poliklinika atsisako pildyti moksleivio sveikatos raidos istoriją, nes teigia, kad ši forma negalioja, o pildoma tik forma Nr. 027-1/a. Prašau atsakyti, kas teisus ir kokių įstatymu, įsakymu ar kitu teisės aktu reikia vadovautis sprendžiant šį klausimą, kad galima būtų vienai ar kitai įstaigai nurodyti teisės aktą ir jo straipsnį, kuris reglamentuoja šį klausimą, kad viena iš jų pradetų vadovautis galiojančiais teisės aktais savo darbe.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už laišką. Atsakydami į Jūsų klausimą, norėtume informuoti, kad pagrindinis dokumentas, kuriuo turėtumėte vadovautis, yra Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymas Nr. V-1035/ISAK-2680 „Dėl sveikatos priežiūros mokykloje aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 153-5657). Minėto įsakymo 17 punkte apibrėžta, kad pagrindiniai Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymai, reglamentuojantys sveikatos priežiūros mokykloje apskaitos ir statistinės atskaitomybės formas yra statistinės ataskaitos formos Administracinės teritorijos metų higienos būklės įvertinimas Nr. 6-1 (sveikata), patvirtintos Lietuvos  Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. V-16 (Žin., 2003, Nr. 66-3010), 10 lentelė ir statistinė apskaitos forma Nr. 027-1/a "Vaiko sveikatos pažymėjimas", patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro  2004 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. V-951 (Žin., 2005, Nr. 3-38).

   Kokiais atvejais turėtų būti naudojama Statistinė apskaitos forma 026/A „Vaiko sveikatos raidos istorija“, jokie teisės aktai neapibrėžia.

    

   Pagarbiai,

   Valerija Milda Tabarienė, tel. 219 3316 SAM ASD

   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 123. Laba diena, norėčiau pasiteirauti, gimus kūdikiui jis užrašomas į gydymo įstaigą ne pagal gyvenamąją vietą. Ar tokiu atveju slaugytoja ar gydytoja privalo atvykti pas kūdikį per parą laiko po grįžimo iš ligoninės? Kaip tokiu atveju vyksta kūdikio lankymas?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimo tvarka (3 priedas), kurios  nauja redakcija yra išdėstyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 74-3769), iki 1 mėnesio amžiaus naujagimį namuose privalo 1 kartą aplankyti ir apžiūrėti, o tėvus informuoti apie prisiregistravimo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau-PSPĮ) tvarką slaugytojas, akušeris arba gydytojas. Tėvai gali pasirinkti PSPĮ savo nuožiūra. Pacientų lankymo namuose tvarką tvirtina PSPĮ vadovas, ji gali skirtis įvairiose įstaigose ir turi būti viešai prieinama susipažinimui lankantis ar registruojantis PSPĮ.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. 219 3316
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 124. Laba diena, norėčiau sužinoti ar vaikų gydytoja man pageidavus gali išrašyti siuntimą pas kitą specialistą į Santariškių konsultacinę vaikų polikliniką. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. birželio 28 d. Įsakymu Nr. V-636 yra patvirtinta Siuntimų ambulatorinėms specializuotoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti ir brangirsiems tyrimams bei procedūroms atlikti įforminimo, išdavimo ir atsakymų pateikimo tvarkos apršas.
    
   Pagal minėtą teisės aktą siuntimas – tai gydytojo kreipimasis į kitą gydytoją, siekiant pasikonsultuoti dėl paciento sveikatos būklės, diagnozės nustatymo ar patikslinimo, gydymo taktikos (pradėti, pratęsti, pakeisti ar nutraukti pradėtą gydymą) ar darbingumo, pateikiant informaciją apie pacientui iki siuntimo nustatytą diagnozę, atliktus tyrimus ir konsultavusių gydytojų specialistų  išvadas, taikytą gydymą bei užpildant nustatytos formos medicinos dokumentus. Taigi, dėl siuntimo išdavimo gydytojo specialisto konsultacijai sprendžia gydantis gydytojas.
   Taip pat yra apibrėžta, kad gydytojas, išduodamas siuntimą, pacientui turi suteikti informaciją, kuriose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (nurodyti bent 3) dirba nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas specialistas. Asmuo gali rinktis bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kuri teikia reikiamas konsultacijai paslaugas ir yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa.
    
    
    
   Pagarbiai
   Eglė Savulienė
   Tel. (8 5) 260 4895
    
    

   Atnaujinta: 2015 10 19

  • 125. Laba diena, Mano 16 m. dukra nuo mažens serga alergišku rinitu, šienlige. Tris kartus turėjo dusulio priepuolius. gulėjo ligoninėje. Norėčiau pasiteirauti, ar ji turi teisę gauti nemokamą ar kompensuojamą reabilitaciją ir/ar sanatorinį gydymą? Poliklinikoje gydytoja pasakė, kad šiai ligai procedūros nėra atliekamos, tik skiriami vaistai (tabletės). Ar iš tikrujų taip yra? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pagal kompetenciją atsakydama į klausimą, norėčiau informuoti, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ patvirtintame Vaikų sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo specialiųjų reikalavimų apraše yra numatyta, kad vaikams, kuriems yra diagnozuotas vazomotorinis ir alerginis rinitas (ligos kodas J 30), gali būti skiriamas 18 dienų trukmės sanatorinis (antirecidyvinis) gydymas. Per 10 darbo dienų turėtų būti skirta 10 kineziterapijos procedūrų, 8 masažo procedūros, 5 fizioterapijos procedūros, 2 psichologo konsultacijos.
    
   90 proc. sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo kainos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojama vaikams iki 7 metų ir asmenims iki 18 metų, kurie teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais.
    
   Dėl medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo pacientui reiktų kreiptis į gydantį (ar savo šeimos) gydytoją. Jis, vadovaudamasis minėtu įsakymu patvirtintu Vaikų atrankos ir siuntimo į sanatorinio gydymo sveikatos priežiūros įstaigas tvarkos aprašu, turėtų spręsti apie vaiko sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo poreikį.
    
   Pagarbiai
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus
   vyriausioji specialistė Rasa Biekšienė
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 126. Laba diena, norėčiau sužinoti nustatytą vaikų skaičių apylinkėje, pas gydantį gydytoją. Taip pat SAM nutarimo, įsakymo datą ir numerį.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Šeimos gydytojo aptarnaujamų gyventojų skaičių pagal apylinkės tipą reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro 2005-12-05 įsakymas Nr.V-943 ( Tvarkos aprašo II skirsnis).
   Šiame teisės akte nurodyti ir pacientų skaičiai.
    
   Pagarbiai
   A. Armonavičienė

    

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 127. Kas gali sudaryti valgiaraštį darželyje-mokykloje? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.  
   Valgiaraščių sudarymo klausimai – kas ir kaip gali sudaryti valgiaraščius, bei kada juos reikia derinti, išdėstyta Sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 140-6573) 44 punkte.
   Be to, norime informuoti, kad šiuo metu su Sveikatos apsaugos ministerija derinami įvairių firmų parengti valgiaraščiai ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, kurie turėtų pasirodyti rinkoje artimiausiu metu.
    
   Pagarbiai,
   Almantas Kranauskas
   Sveikatos apsaugos ministerija,
   Visuomenės sveikatos departamento
   Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas
   Tel. (8 5) 219 3338

    

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 128. Ar priklauso invalidumo pasalpa kudikiui ,kuriam degnozuota dauno sindromas.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 129. Ar priklauso invalidumo pasalpa kudikiui ,kuriam nustatyta pagal genetini kraujo tyrima Dauno sindromas.Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal komptenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 130. Laba diena, ar ikimokyklinės įstaigai valgiaraštis paruoštas pagal ,,Pavyzdinių ikimokyklinių vaikų ugdymo įstaigų 20 dienų perspektyvinių valgiaraščių ir patiekalų receptūrų rinkinys“ iš UAB „VR Trading“ yra tinkantys, ar jų nereikia tvirtinti visuomenės sveikatos centre?? Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pagal leidinį ,,Pavyzdinių ikimokyklinių vaikų ugdymo įstaigų 20 dienų perspektyvinių valgiaraščių ir patiekalų receptūrų rinkinys“, platinamą UAB „VR Trading“, sudarytų valgiaraščių ikimokyklinėms ugdymo įstaigoms derinti su teritorinėmis visuomenės priežiūros įstaigomis nereikia, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. patvirtinto įsakymo Nr. V-946 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin. 2011, Nr. 140-6573) 44.2 punktu.
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 131. Labai aktualus suderinamumas su grupių komplektavimu lopšelio nuo 1 m. iki 3 m. ir darželio nuo 3 m iki 5(6) metų amžiaus vykdant pagrindinius įstaigų, kurios vykdo ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas, maitinimo organizavimo reikalavimus nustato LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ (toliau – Higienos norma). Vykdant Maitinimo tvarkos aprašą , kuris įsigaliojo nuo 2012m. liepos 1 d. Vaikų maitinimo valgiaraščiai turi būti sudaromi pagal rekomenduojamas paros energijos ir maistinių medžiagų normas vaikams, atsižvelgiant į vaikų ugdymo trukmę per parą (šios higienos normos 2 priedas). Maisto paruošimas ir patiekalų įvairumas turi atitikti vaikų amžiaus ypatumus ir sveikos mitybos principus bei taisykles. Sudaromi atskiri 10 dienų valgiaraščiai 1–3 ir 4–7 m. amžiaus vaikams.vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. patvirtinto įsakymo Nr. V-946 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin. 2011, Nr. 140-6573) 44.2 punktu. Kaip elgtis vadovui, kai lopšelio grupės yra iki 3 m. ir maitinimui nustatytos normos atitinka, tačiau jei leista komplektuoti grupes nuo 3 metų iki 5(6) metų amžiaus - gali likti nuskriausti trimečiai vaikai, kai jiems yra tiekiamas maitinimas skirtas 4 metų amžiaus vaikui- tiek neatitinkantis vaiko amžiaus paros normą, tiek ir tėvams turintiems trimetį, bet mokantį už keturmečio- septynmečio (dažniausiai suaugusiojo - nes tokios porcijos nustatytos yra ir darželio darbuotojams) maitinimui nustatytą normą. Ar nevertėtų vaiką trimetį iki metų pabaigos ir priskirti prie lopšelio grupės, o jau tam kuriam tais kalendoriniais metais sueina 4 metai komplektuoti į darželio grupes- atsirastų tolygesnis komplektavimas, labiau atliepiantis vaikų maitinimo organizavimą pagal vaikų amžiaus nustatytas grupes.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Siunčiame atsakymą:
    
    Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. patvirtinto įsakymo Nr. V-946 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin. 2011, Nr. 140-6573) 29.2 punktu atskiri valgiaraščiai turi būti sudaromi 1-3 ir 4-7 m. amžiaus vaikams.
    
   Atkreipiame dėmesį, kad šis punktas buvo tiesiogiai perkeltas iš LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, iki 2012-07-01 reglamentavusio maitinimo organizavimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose,  ir visai nekeistas. Todėl valgiaraščių rengimo tvarka pagal vaikų amžiaus grupes išliko ta pati. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad valgiaraščiai ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose turi būti sudaromi 15 dienų.
    
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. patvirtintas įsakymas Nr. V-946 nereglamentuoja mokėjimo už maitinimą tvarkos. Tačiau logiška, jei vaikas lankantis darželio grupę ir valgantis darželio porciją, moka už darželio maitinimą, jei lopšelio – tai už lopšelio. Kitu atveju darželio grupėse 3 metų amžiaus vaikus reikėtų maitinti lopšelio porcijomis.
   Komplektuojant vaikų grupes reikia vadovautis LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
    
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 132. laba diena, turiu dukra, kuri serga cerebriniu paralyzium, turi vidutini neygalumo lygi. siais metais budama sanatorijoje suzinojau, kad su musu negalia(CP) priklauso gauti namie sportuoti priemones, tai yra kilimelis, kamuolys ir ritinys minkstas. taip mes galetume uzsiimt geresnemis mankstomis namuose. apylinkes daktarai apie sita dalyka nesuteike jokios informacijos, nes paprasciausiai nezino. todel rasau tikedamasi informacijos.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Visais neįgalumo klausimais maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į šią sritį kuruojančia Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 10 01

  • 133. Laba diena, gal galite atsiųsti 2012.09.07.straipsnį Vaikų neskiepijimas kelia grėsmę visos visuomenės sveikatai. Geros dienos
   Vaikų neskiepijimas kelia grėsmę visos visuomenės sveikatai 
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotojoje diskusijose aptarta veiksmingiausia visuomenės sveikatos apsaugos nuo užkrečiamųjų ligų priemonė – skiepijimas. Apie mažėjančio vaikų skiepijimo keliamus iššūkius; gydytojų, tėvų atsakomybę; vakcinų svarbą valdant sveikatai pavojingas ligas Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje savo nuomonę išsakė ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų pareigūnai, mokslininkai, žiniasklaidos atstovai.
    
   Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis atkreipė diskusijos dalyvių dėmesį į skiepijimų aktualumą ir jo įtaką užkrečiamųjų ligų valdymui, kontrolei ir profilaktikai. „Rudenį dažniausiai pradedame kalbėti apie gripą, kitus pavojus suaugusiųjų, o ypač vaikų sveikatai, tačiau užkrečiamosios ligos ir apsauga nuo jų – visus metus aktuali tema, – teigė viceministras. – Lietuvoje įgyvendinama Nacionalinė imunoprofilaktikos programa, vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, veikia nepageidaujamų povakcininių reiškinių registravimo sistema, didinama tėvų, gydytojų, visuomenės sveikatos specialistų atsakomybę“. Pasak A. Klišonio, mažėjančios vaikų skiepijimo apimtys – valstybės rūpestis, verčiantis visiems kartu spręsti, ką dar galima padaryti, kad visuomenė būtų sveika ir saugi. Svarbus vaidmuo čia tenka ir žiniasklaidai, ir tėvams, kurie taip pat prisiima vakcinomis valdomų ligų riziką.
    
   Mokslininkai teigia, kad vakcinų skiepijimas – veiksmingiausia medicinos intervencija per visą medicinos istorija, kurios dėka suvaldyta ar net išnaikinta daug užkrečiamųjų ligų. Specialistų susirūpinimą kelia mažėjančios vaikų vakcinacijos apimtys Lietuvoje. Pagal mūsų valstybės vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijimai atliekami nuo 10 infekcijų, šešių rūšių vakcinomis. Visos vakcinos atitinka ES keliamus saugumo ir veiksmingumo standartus. Gydytojų profesinė ir moralinė pareiga – teikti informacija apie skiepijimą ir registruoti nepageidaujama vakcinų poveikį. Statistiniais duomenims, iš 800 tūkst. kasmet Lietuvoje atliekamų vakcinacijų tik 0,006 proc. sukelia neįprastų ar nepageidaujamų reakcijų (apie 50 atvejų). Pasaulyje nėra jokių mokslo įrodymais pagrįstų duomenų, kad skiepijimai gali sukelti lėtines ligas ar kitus sveikatos sutrikimus vaikams. Vaikų skiepijimų programas vykdo ir visos kitos pasaulio šalys.
    
   Diskusijos dalyviai – Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius, Baltijos imunoprofilaktikos asociacijos prezidentas profesorius Vytautas Usonis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė Daiva Razmuvienė, kiti ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų pareigūnai, žiniasklaidos atstovai – išreiškė viltį, kad aktyvus bendradarbiavimas ir objektyvus moksliniais įrodymais pagrįstas visuomenės informavimas padės išsaugoti milijonus gyvybių visame pasaulyje.
    
   Daugiau informacijos:
   Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis
   Tel. (8 5) 266 1404, audrius.klisonis@sam.lt
   SAM Ryšių su visuomene skyrius
   samrsv@sam.lt, www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 134. Laba diena, atsakykite, prašau, ar vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro išleistu įsakymu Nr. V-964 2011 m. lapkričio mėn. 11 d. dėl "maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendro ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaogose tvarkos aprašo" galima naudoti kakavą ruošiant patiekalus, kepant konditerinius gaminius ir kt. Pagal 17 pinktą tokio žodžio , kaip kakava, nerasta. Tikrinant vienai organizacijai (negaliu atskleisti kokia tai organizacija) - galima, kitiems tikrintojams - negalima. Kur rasti teisingą atsakymą. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio mėn. 11 d. įsakymu Nr. V-964 ,,Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo" galima naudoti kakavą ruošiant patiekalus, kepant konditerinius gaminius ir pan.
    
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    

   Atnaujinta: 2015 10 28

  • 135. Sveiki,noriu paklausti ar reikia patvirtinti visuomenės sveikatos centre valgiaraščius ,jeigu sudarėme pagal naujas VR "Trading" 20 dienu perspektyviniu valgiaraščiu ir patiekalu receptūrų rinkinyje esnčias technologines korteles,
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Sudarius valgiaraščius pagal UAB „VR Trading" leidinyje „Pavyzdinių ikimokyklinių vaikų ugdymo įstaigų 20 dienų perspektyvinių valgiaraščių ir patiekalų receptūrų rinkinys“ esančias technologines korteles, šių valgiaraščių su Visuomenės sveikatos centrais derinti nereikia. Šiuos valgiaraščius turi patvirtinti tik sudarytojas.
    
   Pagarbiai,
   Ieva Gudanavičienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 136. Laba diena. mano dukrai dabar 6 metai. 3 metais buvo daignozuota toliaregystė pereinanti į žvairumą. Buvo paskirta nešioti akinius dengiant vieną akį 3 val. dienoje. Šiai dienai situacija nežymiai pablogėjo, todėl buvo paskirti stipresni akiniai dengiant vieną akį visą dieną. Pasidomėjus dėl galimybės taisyti padėtį korekcijos ar operacijos būdu gydytojų nuomonės labai skirtingos. Vieni teigia, kad padėtį galima ištaisyti iki 7-8 metų amžiaus, iki akys galutinai nesusiformavę. Kiti teigia, kad tai susitvarkys savaime prasidėjus brendimui, o jai taip nenutiks, tik tada galima kažką daryti. Treti nurodo, kad korekcija galima nou 20 metų amžiaus. Suprantama, kad kiekvienas atvejas individualus, bet kai nuomonės taip kardinaliai skiriasi, katrų klausyti?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame pasikonsultuoti su aukštesnio lygio secialistais, gavus siuntimą iš gydančio gydytojo, ar individualiai bet kokioje klinikoje, pvz.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2016 01 13

  • 137. Lba diena noriu paklausti, ar vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro išleistu įsakymu Nr. V-964 2011 m. lapkričio mėn. 11 d. "dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų cocialinės globos įstaigose tvarkos aprašo" galima prekiauti UAB Pieno Žvaigždių gaminamu gėrimu "Miau" , kur ant pakuotės yra užrašyta "šokoladinis pieno gėrimas", kur šokolado kiekis 0,5%. Minėtame įsakyme 17 punkte yra draudžiamas šokoladas ir jo gaminiai, nors dalyvaujant programoje "pienas vaikams", minėtas gėrimas yra įtrauktas. Klausiu todėl, kad mokyklos sveikatos priežiūros specialistė tikrina pagal "raidę" kas parašyta ministro įsakyme, o ten yra žodis šokoladas. Taip pat, ar galima prekiauti varškės sūreliais su šokoladiniu glaistu. Ačiū Didelis ačiū už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio mėn. 11 d. įsakymo Nr. V-964  ,,Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo" 17 punktu, vaikų maitinimui draudžiama tiekti šokoladą ir jo gaminius bei konditerijos gaminius su šokoladu.

   Šokoladinis pieno gėrimas „Miau“ ir šokoladu glaistyti varškės sūreliai priskiriami pieno produktų grupei, o šių produktų sudėtyje esantis kakavos kiekis yra ženkliai mažesnis nei nustato LR žemės ūkio ministro 1999m. liepos 1 d. įsakymas Nr. 288 „Dėl privalomųjų kakavos ir šokolado produktų kokybės reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 60-1964). Todėl šokoladinis pieno gėrimas „Miau“ ir šokoladu glaistyti varškės sūreliai yra leidžiami tiekti vaikų maitinimui.

    

   Pagarbiai,

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos departamento

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402

   ieva.gudanaviciene@SAM.LT

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 138. laba diena norečiau paklausti mano sunui 4m mes sergam bronhine asma sunkios formas ir taipoge turim alergija.Turi invaliduma mano darbas 12val per diena ar man priklausitu sutrumpinta darbo diena?per menesi aš dirbu 15 darba dienu ar dienu skaičus turi buti mazesnis ?dekui
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 139. Laba diena. Žinau, jog ikimokyklinėse ugdymo įstaigose draudžiama nešti vaistus. Auklėtojos tiesiog griežtai jų nepriima. Tačiau, jei vaikas serga alergine astma ir jam reikalingos periodinės inhaliacijos su medikų išrašytais vaistais. Ar yra išimtis šiuo atveju?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Ikimokyklinės ugdymo įstaigos vidaus tvarką nustato  savivaldybės ar Švietimo ir mokslo ministerija. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos ten nėra teikiamos. (Nebent minėta įstaiga turėtų atitinkamą licenciją ASP paslaugoms teikti.
   Pagal kompetenciją maloniai patariame kreiptis tiesiogiai į savivaldybę ar ŠMM.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Tabarienė, tel. 219 3316
   SAM Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 140. Laba diena, aš dirbu vaikų globos namuose,visuomenės sveikatos priežiūros specialiste. Lankydamasi Žalgirio klinikoje, mūsų vaikams paskyrė nešioti dantų breketus, kurie yra nekompensuojami. Sakykite prašau, gal globos namų vaikams yra kažkokia išimtis gauti breketus nemokamai, arba bent jau dalinai valstybės finansuojant. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 141. Sveiki, norėčiau paklausti Jūsų, kur būtų galima rasti patikimos informacijos apie vaikų apsinuodijimų paplitimą Lietuvoje? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą prie Ekstremalių sveikatai situacijų centro
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2016 02 20

  • 142. Sveiki, Noriu paklausti, ar yra reglamentuotas teisės aktais vaikų iki 3 metų priėmimas pas šeimos gydytoją be eilės? Situacija tokia, kad kiekvieną mėnesį (kūdikio profilaktinis patikirinimas iki 1 metų) atėjus pas šeimos gydytoją tenka laukti iki 2 val, kol priims, arba ateinam pasiskiepyti ir vėl laukiam 2 valandas ir daugiau... Iš anksto registruotis negalime, nes eilės pas šeimos gydytoją 2 savaitės ir daugiau, o per tą laiką vaikas gali ir susirgti. Ir koks teisės aktas reglamentuoja sergančių, karščiuojančių ligonių priėmimą be eilės pas gydytoją? Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Už asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų paslaugų organizavimą ir prieinamumą atsakingas įstaigos vadovas bei įstaigos steigėjas. Informacija apie teikiamas paslaugas ir jų teikimo tvarką matomoje vietoje turėtų būti prieinama visiems ASPĮ pacientams.
    
   Planinės, profilaktinės paslaugos turėtų būti teikiamos tik iš anksto užsiregistravus ir paskirtu laiku. Atskirų teisės aktų karščiuojantiems, sergantiems ar kt. pacientams priimti be eilės nėra.
    
   Kartu norėčiau atkreipti dėmesį, kad pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 583 patvirtintą Gyventojų prisirašymo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – PASPĮ) tvarką, gyventojas gali pasirinkti bet kurią norimą PASPĮ ir gydytoją (šeimos gydytoją, vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją ir gydytoją psichiatrą).
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė,
   Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyrius,
   tel. (8 5) 219 3316
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 143. Laba diena. Mano vaikui 3 metukai, lanko darželį. Norėčiau paklausti ar yra kokios normos, kurios nustato, kada vaikai turi būti išvedami į lauką (esant kokioms oro sąlygom) ir kas tai kontroliuoja? Dekoju
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Šią sritį reglamentuoja
    
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. Nr. V-313 įsakymas ,,DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 75:2010 „ĮSTAIGA, VYKDANTI IKIMOKYKLINIO IR (AR) PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMĄ. BENDRIEJI SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO"
   Siunčiame Jums šio teisės akto nuorodą:
   http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=371081&p_query=&p_tr2=
   Jo XI skyriuje ,,Vaikų priėmimas, dienos režimas" nurodoma:
    
   100. Kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12oC temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8oC temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.).
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 144. Laba diena, norėjau paklausti kodėl negalima kokyklose vaikams virti kiesieliaus Ačiū už atsakymą/

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose vaikų maitinimui kisielių tiekti draudžia LR sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio mėn. 11 d. įsakymas Nr. V-964  ,,Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo" 17 punktas. Į minėtą punktą kisielius įtrauktas dėl mažos mitybinės ir didelės energinės vertės.

    

   Pagarbiai,

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Visuomenės sveikatos departamento

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   Tel. +(370 5) 2193343, Fax. +(370 5)2661402

   ieva.gudanaviciene@SAM.LT

   www.sam.lt

    

    

    

   Atnaujinta: -1 11 30

  • 145. Laba diena. Susidurem su viena problema.Jau beveik keturi metai kaip gyvename ne lietuvoje ir neseniai mums prisireike skiepu kalendoriaus kurio deja mes niekada neturime ir neturejome ir todel negalime toliau skiepyti savo vaiko.Kur galima gauti si skiepu kalendoriu, pagal kuri gydytojas matytu kokie skiepai buvo atlikti musu vaikui.Aciu uz atsakyma
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame šią sritį reglamentuojačnio teisės akto nuorodą:

   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

   Į S A K Y M A S

    

   DĖL Lietuvos Respublikos Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus

    

   2007 m. gruodžio 22 d. Nr. V-1066

   Vilnius

    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 146. pagal dabartinę tvarką išsikviesti gydytoją į namus mažam vaikui yra bėda. mano vaikas sloguoja, kosti jau savaitė, karščiuoja. gydytoja sutiko tik pakonsultuoti telefonu, o dabar praėjus savaitei ir būklei blogėjant pasiūlė nebent atvykti į pačią polikliniką, nes tokiu atveju į namus nevykstama. gal planuojama tą tvarką keisti arba gal galima kur nors susipažinti su išvadomis kuo sergančio vaiko vežimas į polikliniką yra geriau nei gydytojo vizitas į namus?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pacientų lankymo namuose tvarką kiekviena gydymo įstaiga nusistato pati savo vidaus tvarkos taisyklėse.
   Maloniai patariame kreiptis tiesiogiai į administraciją arba į Jūsų savivaldybės skyrių, kuriam poliklinika yra pavaldi.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 147. Sveiki, profilaktiskai nusprendeme patikrinti ar vaikas vartoja narkotikus, alkoholi. Kreipemes i Klaipedos vaiku ligonines priemimo skyriu. Viskas tvarkoje- priime slapima, liepe pasiskambinti ir... sumoketi 100 lita. Kame reikalas, kas uz tokia suma beateis tikrinti vaiku, kas per nesamone, gal valstybe nesuinteresuota vaiku sveikata, gal kazkam naudinga, kad vaikai vartotu narkotikus ir tevai apie tai nezinotu???
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą
    
   Atsakydami į Jūsų klausimą norėtume informuoti, kad vadovaujantis LR Sveikatos sistemos įstatymo (Žin. 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr. 112-3099) 49 straipsnio 5 punktu, valstybės laiduojama (nemokama) asmens sveikatos priežiūra LNSS įstaigose teikiama nemokamai, už šios priežiūros paslaugas iš paciento negali būti reikalaujama papildomo mokesčio. Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tai šių paslaugų, medžiagų, procedūrų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys.
    
   Taip pat norėtume paaiškinti, kad pirmiausiai turėjote kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertinęs nusiskundimus nuspręstų kokie būtų tolimesnieji veiksniai ir esant reikalui, paskirtų tyrimus, kurių išlaidos būtų kompensuotos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 27

  • 148. Sveiki, Iškilo klausimas: nuo kokio amžiaus Lietuvoje asmuo įsigyti stipraus alkoholio? Niekur nerandu atsakymo į šį klausimą. kažkada buvo tvarka, kad nuo 18 parduodamas tik alus, o stiprieji - asmenims nuo 21erių. Dėkoju už atsakymą. Pagarbiai, Akvilė
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Bet kurie alkoholiniai gėrimai Lietuvoje parduodami asmenims nuo 18 metų amžiaus.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 149. Trumpai apibūdinu situaciją. Sūnus 1999 m. patyrė burnos ertmės traumą.Skubią pagalbą suteikė Žalgirio klinikos specialistai 2012-12-19. Išraše iš medicinos dokumentų įrašė įtvarą tvarkyti po 3-4 sav. Nuvykus į Centro poliklinikos Naujamiesčio filialą, kuriame vaikas registruotas, po valandos trukmės apsilankymo gavome siuntimą atgal į Žalgirio kliniką ondontologo konsultacijai. Žalgirio klinikoje paaiškėjo, kad reikalingas buvo siuntimas pas kito profilio specialistą- endodontologą. Po pakartotinio kreipimosi į savo vaiko polikliniką gavome naują siuntimą , šį kartą pas reikiamą specialistą, kuris po apžiūros parašė išvadą, kurioje, kiek įmanoma perskaityti, rekomenduojamas endodontologinis gydymas. Su šiais dokumentais dar kartą nuvykus į vaiko polikliniką , gydytojas pasakė, kad jie neturi galimybių atlikti tai, kas nurodyta išraše ir išrašė dar 2 siuntimus į Žalgirio kliniką apžiūroms, kurios jau buvo atliktos- pas ondodonologą ir endodonologą. Lyg to būtų negana, šiandien gavau trečią siuntimą pas burnos ertmės chirurgą. Klausimas- kas gydys mano vaiką, negi dar mėnesį vaikščiosiu su siuntimais, o situacija prastės? Į ką kreiptis, norint, kad vaikui būtų suteiktas profesionalus gydymas?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Gydytojas odontologas, įtaręs ar nustatęs burnos, žandikaulių ar dantų ligą, kurios diagnostika ar gydymas yra priskirti tam tikro gydytojo odontologo specialisto kompetencijai, turi siųsti pacientą konsultacijos pas tam tikrą gydytoją odontologą specialistą, nes būtent tiksliai diagnozei nustatyti ir atitinkamam gydymui paskirti yra reikalinga tam tikro specialisto kompetencija ir medicininės technologijos/įranga.
    
   Teisės aktų nuostatos neriboja, kiek kartų pacientas gali būti siunčiamas pas specialistus. Esant reikalui, gydytojas odontologas visuomet turi išduoti siuntimą, todėl pateiktoje situacijoje yra gerai, kad vaikas siunčiamas pas specialistus ir nerizikuojama jo sveikata – nesiimama atlikti gydytojo odontologo kompetencijai nepriskirtų tiriamųjų ar gydomųjų veiksmų.
    
   Linkime sveikatos Jūsų vaikui ir visai Jūsų šeimai.
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 150. Sveiki, norėjau paklausti ar mama turi teisę lankyti 8 metų vaiką ligoninėje, jai toje ligoninėje yra paskelbtas karantinas dėl gripo? Dėkoju.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Deja, bet neturi teisės.
    
   Pagarbiai,
   Eglė Savulienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   vyriausioji specialistė
   Tel. (8~5) 2604895
   El. p.: egle.savuliene@sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 151. Laba diena. Rebitologas 5 men. kudikiui paskyrė masažus. Kursas 10vnt. Diagnozė: padidėjęs raumenų tonusas. Norejau sužinoti, kiek priklauso nemokų masazų? T.y. Kiek kompenduoja TLK?
   Laba diena,
   Dėkojame už klausimą.
   Informuojame Jus, kad, jeigu apdraustasis privalomuoju sveikatos draudimu asmuo turi siuntimą į gydytojo specialisto konsultaciją ir kreipiasi į gydymo įstaigą, kuri sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa šiai paslaugai teikti, tai gydytojo specialisto konsultacija ir jos metu atliekami pagal gydytojo specialisto kompetenciją visi pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. birželio 18 d. įsakymo Nr. 329 „Dėl bazinių kainų patvirtinimo“ nuostatomis, turi būti atliekami nemokamai.  Vaikų ir suaugusiųjų medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo organizavimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos  apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymas Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“. Vadovaujantis minėto įsakymo nuostatomis,  pacientą gydantis gydytojas, esant reikalui, siunčia į fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultaciją dėl pavienių  medicininės reabilitacijos paslaugų (kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, masažas ir kt.) skyrimo. Kokios ir kiek procedūrų turi būti skiriama pacientui, nusprendžia fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas konsultacijos metu.
    
   Taip pat informuojame, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 49 straipsnio 5 punktu, jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, procedūras, medžiagas, tai šių paslaugų, procedūrų, medžiagų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys. Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys. Jūsų minimu atveju, jeigu 5 mėnesių kūdikui fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas konsultacijos metu paskyrė pavienių medicininės reabilitacijos procedūrų (masažo) kursą, tai jis turi būti atliekamas nemokamai toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas buvo konsultuojamas.
    
    
   Pagarbiai
   Rūta Liaudanskienė
   Vilniaus teritorinės ligonių kasos
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   vedėjos pavaduotoja
   Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius
   Tel. (8 5 )  266 1333
   El. paštas ruta.liaudanskiene@vlk.lt
   ww.vlk.lt
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 152. laba diena norejau paklausti, kokiomis ligomis persirgus 2 metuku vaikui priklauso sanatorinis gydimas. Ar persirgus meningokoku, meningitu, puluojanciu meningiotu ar priklauso po siu ligu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad vaikų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymas Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo (Žin., 2008, Nr.12-407). Dėl Jūsų minėtų ligos diagnozių pirmiausia reikia kreiptis į šeimos (gydantį) gydytoją.Ar  reikia taikyti medicininę reabilitaciją nusprendžia šeimos (gydantysis)  gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos išvada ir vadovaudamasis tai reglamentuojančiais teisės aktais.
    
   Meningito, kaip uždegiminės nervų sistemos ligos kodas (pagal Tarptautinės statistinės ligų ir susijusių sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“), minėtu įsakymu patvirtintame Medicininės reabilitacijos paslaugų vaikams teikimo specialiųjų reikalavimų apraše yra nurodytas, bet, kaip minėjome, tik fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį, sprendžia apie vaiko medicininės reabilitacijos paslaugų poreikį.
    
    
   Pagarbiai, Vilma Naunikienė Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyr.specialistė Šiaulių teritorinė ligonių kasa Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   Tel.: (8 41) 526535
   El. paštas: vilma.naunikiene@vlk.lt
   www.ligoniukasos.lt
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas.

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 153. Laba diena! Mano vaikui 9 metai ir jinai negali praryti tabletes. Bet mūsų gydytoja neišrašo suspensijos (pvz. besiptole). Jinai sako, kad mus jau nepriklauso. Ar teisi gydytoja?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Vadovaujantis Vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112, skystos vartojamos per burną farmacinės formos vaistai išrašomi vaikams iki 6 metų ir asmenims, turintiems rijimo sutrikimų (TLK-10 kodas R13), visiems kitiems asmenims – tik tais atvejais, kai Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne, atsižvelgiant į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašą), tai pačiai ligai gydyti neįrašyti kitų vartojamų per burną farmacinės formos vaistai, kurių ATC kodas sutampa pagal 4 kodo lygius arba jei neskystos vartojamos per burną farmacinės formos vaistai pagal vaistinio preparato charakteristikų santrauką skiriami pacientams gydyti nuo nustatyto amžiaus ar svorio.
    
    
   Atkreiptinas dėmesys, kad apie konkretaus vaisto išrašymo taisykles išsamią informaciją gali pateikti tik gydantis vaiką gydytojas arba vaistininkas. Jeigu tėvai sutinka norimą vaisto formą nusipirkti, reikalingas ir gydytojo paskirtas norimos formos (suspensija, lašiukai ir t. t.) vaikui vaistinis preparatas, perspėjus vaiką gydantį gydytoją,  gali būti išrašomas paprastu receptu ir vaistinėje parduodamas be kompensavimo (šiuo atveju visą vaistinio preparato kainą apmoka tėvai).
    
    
   Pagarbiai
   Valerija Milda Tabarienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Šeimos sveikatos skyriaus
   vyriausioji specialistė
   tel. (8 5)  219 3316
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 20

  • 154. Laba diena.Kokią pažymą išduoda poliklinika moksleiviui vykstant i JAV.Ar privalo gydytojas pildyti JAV ambasados anketas apie sveikatą lietuvių ir anglų kalbomis,jeigu ne,tai kas tai gali padaryti?
   Nėra nustatytos formos pažymos, kurią asmens sveikatos priežiūros įstaiga privalo išduoti moksleiviui vykstant į JAV. Kiekviena šalis gali prašyti skirtingos informacijos apie asmens, atvykstančio į šalį, sveikatos būklę.
    
    
   Gydytojas neprivalo pildyti JAV ambasados anketas, nes tai nėra sveikatos priežiūros paslauga. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos gali imti mokestį už pažymų, nesusijusių su asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimu asmeniui,  išdavimą.
    
    
   Siūlytume kreiptis į įstaigos, prie kurios vaikas yra prisirašęs, vadovą, su prašymu išduoti pažymą apie vaiko sveikatą, nurodant JAV prašomus duomenis. Pažyma gali būti pateikta lietuvių kalba, o jos vertimu į anglų kalbą turėsite pasirūpinti patys.
    
   Pagarbiai,
   Eglė Savulienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   vyriausioji specialistė
   Tel. (8~5) 2604895
   El. p.: egle.savuliene@sam.lt
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 155. Kokio amžiaus neišnešiotam gimusiam kūdikiui šeimos gydytojas turėtų paskirti atlikti kraujo tyrimus pirmą kartą (profilaktiškai)? Ar gimusiam neišnešiotam kūdikiui šeimos gydytojas turėtų paskirti vartoti geležį?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaudamasis sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 patvirtinta Vaikų sveikatos tikrinimų tvarka, šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas įvertina vaiko sveikatos būklę.
    
   Ši tvarka apibrėžia vaiko iki 18 metų amžiaus  profilaktinės sveikatos priežiūros periodiškumą, jį apžiūrinčius specialistus, apžiūros metu privalomus veiksmus ir būtinus profilaktiškai atlikti tyrimus. Esant indikacijų, pirminės sveikatos priežiūros gydytojas siunčia vaiką profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pas kitus gydytojus specialistus. Minėtoje tvarkoje nurodyta, – jeigu vaikas gimė neišnešiotas, po ABO (kraujo grupių su motina nesutapimo) ar Rh konflikto, įgimtos infekcijos, 1 mėn. amžiaus  atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus. Dėl geležies ar kitų vaistinių preparatų (pvz., vit. D) skyrimo sprendžia gydytojas.
    
    
    
   Pagarbiai
   Valerija Milda Tabarienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Šeimos sveikatos skyriaus
   vyriausioji specialistė
   tel. (8 5)  219 3316
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 156. Laba diena mano sunus gyvena Anglijoje nuo gimimo noretume sia vasara ji siusti i vaiku vasaros stovykla Lietuvoje norejau suzinoti kaip gauti medicinine forma 079/a mes gydytojo Lietuvoje neturime ir ar uztektu EHIC korteles. Sunui 7 metai. Is anksto dekoju uz atsakyma
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kadangi Jūsų sūnus yra ne Lietuvos nuolatinis gyventojas, Jums reikėtų susisiekti  su vaikų vasaros stovyklos administracija ir išsiaiškinti, ar jiems tiktų medicininė pažyma, išduota Anglijoje Jūsų vaiko šeimos gydytojo  apie jo sveikatos būklę. Lietuvoje nuolat gyvenančiam vaikui užtektų pristatyti tą pačią pažymą ar jos kopiją, kurią vaikas kasmet pristato į mokyklą. 
    
   Galite pabandyti kreiptis į privačias gydymo įstaigas Lietuvoje, kurios taip pat išduoda mokamas medicinines pažymas vaikams, vykstantiems į vasaros stovyklas.  O Jūsų minima Europos sveikatos draudimo kortelė (EHIC) bus būtina Lietuvoje, jei Jūsų sūnui prireiktų neatidėliotinos medicinos pagalbos.
    
    
   Pagarbiai,
   Salvinija Andriušienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Klaipėdos teritorinė ligonių kasa
   tel.  8 700 88888
   el.p. salvinija.andriusiene@vlk.lt

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 157. Sveiki! Su 2 men. vaiku planuojame metams isvykti i Ukraina. Kokiu reikes vaiko dokumentu is Lietuvos, norint priregistruoti vaika Ukrainos poliklinikoje? Dekui.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Ukrainos ambasadą.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 158. Sveiki. Dukra (13 metų) susilaužė kojos pirštą. 1. Kodėl nedirbantis vaikas, valstybės drausta turėjo primokėti už langetę 25 litus. 2. Kodėl plastmasinė langetė kainuoja 500 litų.!!!!! (didžiausia nesąmonė) 3. Kodėl valstybė kompensuoja tik 95%, o ne 100%. Pasirinkimo jokio. Pagarbiai. Raimondas
    Laba diena,
       
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų laišką, norime informuoti, jog įtvarai kompensuojami vadovaujantis Valstybės paramos ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu LR sveikatos apsaugos ministro 2006 m. kovo 31 d. įsakymu V-234 (Žin., 2006, Nr. 37-1335; 2007, Nr. 75-2986; 2008, Nr. 8-305; 2009, Nr. 72-2951; 2010, Nr. 50-2457; 2010, Nr.129-6596; 2012, Nr. 84-4400) bei ortopedijos techninių priemonių sąrašais, patvirtintais LR sveikatos apsaugos ministro 2012 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. V-698 "Dėl ortopedijos techninių priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojos sveikatos draudimo fondo biudžeto, ir jų bazinių kainų sąrašų patvirtinimo" (Žin., 2012, Nr. 84-4405).
       
   Jūsų turimas kulkšnies-pėdos įtvaras yra įrašytas į trečiąjį ortopedijos techninių priemonių (toliau - OTP) ir jų bazinių kainų sąrašą ir šios OTP įsigijimo išlaidos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto asmenims iki 18 metų, kuriems yra nustatytas neįgalumas (100 proc. OTP bazinės kainos yra kompensuojama tik asmenims iki 18 metų, kuriems yra nustatytas neįgalumas).
      
   Ortopedijos techninių priemonių bazinių kainų kompensavimo lygmenys ir bazinės kainos yra nustatytos minėtuose LR sveikatos apsaugos ministro patvirtintuose teisės aktuose, o Valstybinė ligonių kasa pagal šią nustatytą tvarką kompensuoja šių priemonių įsigijimo išlaidas.
    
   Dėl siūlymų keisti tvarką maloniai prašome kreiptis pagal kompetenciją tiesiogiai į Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisiją:
    
   Daugiau informacijos:
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 159. Laba diena auginu 4 metuku dukrytę, kuri turi sunkią širdies ydą. Pradėjome lankyti darželį, tačiau iškilo didelė problema. mes kasdieną geriame vaistus, be kurių mes neišgyventume. O tau būna 4 kartus dienoje(kas 6 valandas). Darželis nesutinka sugirdyti mano atneštų vaistų. Perdozuoti neimanoma, nes jau atnešu suskirsčius dozemis.Kaip spręsti šia problema?Kur kreiptis?Ar nepažeidžiamos kokios teisės?Nes kad vaikas galėtu lankyti darželi turiu aš nedirbti, kad pati girdyčiau vaistus ar samdyti tam žmogų..med.seselės darželyje nėra. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Ikimokyklinės ugdymo įstaigos vidaus tvarką nustato  savivaldybės ar Švietimo ir mokslo ministerija. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos ten nėra teikiamos. (Nebent minėta įstaiga turėtų atitinkamą licenciją ASP paslaugoms teikti).
   Pagal kompetenciją maloniai patariame kreiptis tiesiogiai į savivaldybę ar Švietimo ir mokslo ministeriją.
    
   Pagarbiai,
   Valerija , tel. 219 3316
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas.
   Šeimos sveikatos skyrius
    
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 160. Labadiena. Mano 8 m dukrai atsirado skaudus guzelis kairiajame sone netoli dubens kaulo. Tai tikrai ne sutrenkimas. Siuo metu serga latingitu tai manau irgi nesusije. Esam ne Lietuvoje. Gal zinote kas tai galetu buti ? Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome kuo skubiau kreiptis į gydantį gydytoją.
   Linkime puikios sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2016 10 11

  • 161. Laba diena, pagal naujus reikalavimus vaikai prieš mokyklą tikrinasi ne tik sveikatą, bet ir dantis. Labai šaunus sumanymas, bet ar teisėtai Kaune Šilainių sveikatos centre iš mūsų buvo paimtas dešimties litų mokestis? Paklausus už ką mokestis, buvo atsakyta, kad už vienkartines priemones, naudotas per apžiūrą. Tos priemonės buvo pirštinės. Tai ar ne per didelė pirštinių kaina? Jei tas patikrinimas yra privalomas visiems vaikams, tai kaip jis gali būti mokamas? Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome dėl mokėjimo už gydymo palsaugas teisėtumo pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą
   Vienas numeris - 8 700 88 888
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 162. Laba diena, Labai įdomi situacija susidaro: vaikas (8 metai) susilaužė koją, atlikta operacija - įdėti implantai, gyjimo periodas 2-3 mėnesiai, o vaiko slaugymui nedarbingumo išdavimas galimas tik 2 savaitėm. Vaiką auginu viena. Vaiko gydytojo pasiūlymas buvo nueiti pas mano šeimos gydytoją ir paprašyti išduoti man nedarbingumą. Tačiau, atsiprašau, aš nesergu, kodėl man gydytojas turėtų išgalvoti ligą? Laukiu pasiūlymų, kaip man šiai dienai užtikrinti vaiko slaugymą pasibaigus 2 sav. terminui. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 163. Jei vaikas gulejo 1 diena ligoninej, buvo adenoidu salinimas. Po to buvo slaugytas namie, vaikas yra iki 3 metu amziaus. Uz operacijos diena yra israsytas nedarbingumas ligoninej, o kiek dienu gali si nedarbinguma pratesti vaiku gyd poliklinikoje? 13 ar 14 dienu? Is viso nedarbingumas mano atveju gali testis 14 dienu ar 15?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į ,,Sodros" Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyrių.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 164. Sveiki, norėjau sužinoti, kur būtų galima nusipirkti skiepų pasą vaikams, kad šeimos gydytojas galėtų ten surašyti visus vaikų gautus skiepus. Kiek žinau kai kuriuose gimdymo namuose jie buvo dalinami, tačiau mums jų niekas nedavė. O šeimos gydytojas sakė rašo ant paprasto balto A4 lapo. Ar juos surašius ant lapo jie galios vykstant į užsienį? Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Užkrėčiamųjų ligų ir AIDS centrą:
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 165. Laba diena, noriu paklausti dėl vaikų pažymų einant į mokyklą ar darželį, nuo gegužės 22 d. atsirado naujas odontologo patikrinimas. Mes pažymas gavom dar iki gegužės 22 d. kai nereikėjo odontologo, tai ką mums dabar daryti, ar mokykla ir darželis priims tokias pažymas, nejaugi, mums vėl reikia eiti pas gydytojus dėl tų pačių pažymų? Aš manau, kad pakeitimus reikia priiminėti dar prieš pradedant išdavinėti pažymas.
   Laba diena,
    
   Dėkojjame Jums už klausimą.
   Profilaktiškai tikrintis sveikatą turi visi vaikai iki 18 metų. Išduotas vaikų sveikatos pažymėjimas galioja metus. Taip pat reikia atminti, kad vaikai, pradedantys lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi pateikti nustatytos formos Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a).
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 166. Sveiki. Turiu naujagimi ir noriu informuoti pirmines sveikatos prieziuros istaiga. As lankausi Antakalnio poliklinikoje, vyras registruotas ir lankosi Trakuose. Vaikas bus registruotas Trakuose. Ar galiu pasirinkti Traku vaiku poliklinika? Ar butina ir man keisti gydymo istaiga? Aciu.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu (toliau — įstatymas) (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 1998, Nr. 52-1425; 2004, Nr. 115-4284; 2009, Nr. 145-6429), nepilnamečio paciento (asmens iki 18 metų, išskyrus asmenis nuo 16 iki 18 metų kuriuos teismas pripažino visiškai veiksniais) atstovas pagal įstatymą (tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai) teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti gydytoją, slaugos specialistą ir sveikatos priežiūros įstaigą. Nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus, o su nepilnamečio medicinos dokumentais turi teisę susipažinti jo atstovai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 583 „Dėl Gyventojų prisirašymo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų tvarkos“ (Žin., 2001, Nr. 96-3400; 2011, Nr. 82-4018), asmuo (globėjas), pasirinkęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą (PASPĮ) bei konkretų gydytoją (šeimos gydytoją, vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją ir gydytoją psichiatrą), atvyksta į pasirinktos įstaigos registratūrą ir užpildo bei pasirašo „Prašymą gydytis pasirinktoje pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje“ (forma Nr. 025-025-1/a). Jeigu PASPĮ yra įdiegusi elektroninę interaktyvią prisirašymo paslaugą, minėtą formą asmuo (globėjas) gali užpildyti elektroniniu būdu, prieš tai patvirtinęs savo tapatybę Viešojo administravimo institucijų informacinių sistemų interoperabilumo sistemoje.
   Kartu norėtume atkreipti dėmesį, kad PASPĮ vadovas tvirtina įstaigos vidaus darbo tvarką, kuri turi būti įstaigoje viešai prieinama susipažinti. Tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai gali iš anksto susipažinti su pasirinktos įstaigos darbo, pacientų lankymo namuose ir kt. tvarka.

   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė
   Vyriausioji specialistė
   Nėščiųjų sveikatos priežiūros skyrius
   Motinos ir vaiko sveikatos valdyba
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Tel. nr. (8 5) 219 3316, el. p. valerija.tabariene@sam.lt

   www.sam.lt


    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 167. Norėčiau sužinoti ar priklauso sanatorinis gydymas sergant Laimo liga vaikui 13metu,aciu

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą www.vlk.lt

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 168. Laba diena. Šių metų rugpjūčio mėn. abu vaikus (1,5 metų ir 9 metų) paskiepijau nuo vėjaraupių. Imunitetas susiformavo, nes turėjome kontaktą su sergančiu ir vaikai neužsikrėtė. Noriu paklausti, kaip turėtume elgtis, nes skiepų kabinete gydytoja sakė, kad vakcinaciją būtina pakartoti po 5 savaičių, o mūsų šeimos gydytoja visiškai priešingai - vyresniajam vaikui (9 metų) sakė, kad niekada nebereikės skiepyti, o mažajam (1,5 metų) - reikės pakartotinai paskiepyti 6 metų. Kol kas pakartotinai nesiskiepijome. Būsiu dėkinga už informaciją.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvoje vakcina nuo vėjaraupių nėra įtraukta į skiepijimų kalendorių, todėl skiepijama pagal indikacijas nurodytas specialiojoje vaisto charakteristikoje (SPC). Vėjaraupių vakcinos pagal dabar galiojančią SPC skiepijamos 2 dozės, tarp kurių laikotarpis negali būti mažesnis nei 4 savaitės (rekomenduojama 6 savaitės), gali būti ilgesnis.

   Daugiau informacijos galite gauti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centre  www.ulac.lt .

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt


    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 169. Sveiki, ar TLK kompensuoja nuolatinių krūminių dantukų silantavimą, jei vaikui yra 5 metai? Dantukai jau išdygę, nors dar nesulaukėm 6-erių. Ačiū už atsakymą.

   Laba diena,
    

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame, kad vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2055-09-16 įsakymu Nr. V-713 “Dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos aprašo bei krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų bazinių kainų patvirtinimo (Žin. 2005, Nr. 114-4179, su pakeitimais) vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos aprašas nustato vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių dengimo silantais tvarką bei lėšų skyrimą ir atsiskaitymą už šias paslaugas.

   Pagarbiai,
   Danguolė Petrauskaitė
   Kauno teritorinės ligonių kasos
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   vyresn. specialistė 

   www.vlk.lt

    

   a

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 170. Laba diena, mano 3 metu vaikui nustatyta bronchu astma. Del sios ligos jau gulejome kelis kartus reanimacijoje, negalime lankyti darzelio, nes ten tevai veda sloguojancius sergancius vaikus. Ar mes i darzeli turime teise nestis pompute - inhaliatoriu, jei tiesiog vaikui pradejus koseti prireiktu inhaliacijos. Gal but yra specialus darzelis Vilniuje tokiems vargsiukams. Aci uz atsakyma.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Ikimokyklinės ugdymo įstaigos vidaus tvarką nustato savivaldybės ar Švietimo ir mokslo ministerija. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos ten nėra teikiamos (nebent minėta įstaiga turėtų atitinkamą licenciją ASP paslaugoms teikti).

   Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (Žin., 2010, Nr.50-2454), apibrėžia, kad vaikas gali būti priimtas į įstaigą ir vėliau kiekvienais metais tik tėvams (globėjams) pateikus Vaiko sveikatos pažymėjimą (F 027-1/a).

   Vadovaujantis Sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašu ir Vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijomis, patvirtintomis  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 3 d. Nr. V-58 (Žin., 2009, Nr. 18-714) istaigos administracijai rekomanduojama savo nuostatų atskirame skyriuje pateikti vaikams teikiamų asmens ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą ir nurodyti pareigybes, kurioms priskirtos teikti atitinkamos sveikatos paslaugos.

   Ugdymo įstaigos administracija ir tėvai (globėjai) rūpimus klausimus, liečiančius vaiko sveikatos klausimus, turėtų išsamiai aptarti prieš vaikui pradedant lankyti ugdymo įstaigą arba sveikatos būklei pasikeitus.

   Vadovaujantis anksčiau minėtu 2009-02-03 įsakymu V-58, ikimokyklinės ugdymo įstaigos gali būti valstybinės, savivaldybių ir nevalstybinės, o taip pat ir kitos įstaigos, kurios vykdo ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas. Steigėjams minėtas įsakymas rekomenduoja vadovautis Sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašu ir Vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijomis nustatant jų įsteigtose ikimokyklinio ugdymo įstaigose sveikatos priežiūros organizavimo modelius, steigiant specialistų pareigybes ir vykdant sveikatos priežiūrą šiose įstaigose.

   Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo informaciją kiekvienu individualiu atveju suteikia pasirinktas pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios prirašytas pacientas, šeimos arba vaikų ligų gydytojas. Specialios tvarkos dėl vaikų, sergančių nefroziniu sindromu ugdymo įstaigose nėra.

   Dėl specialių darželių maloniai patariame teirautis Vilniaus miesto savivaldybėje.

   Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje sveikatos priežiūros paslaugas teikia visuomenės sveikatos specialistas, kuris turi mokėti teikti pirmąją pagalbą.

   Pagarbiai
   G. Paulauskienė
   Vaikų sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
   (8 5) 266 1473, genovaite.paulauskiene@sam.lt

    

   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 171. Sveiki, norėčiau sužinoti, ar mano dukrytei priklauso kompensuojama gastrostoma. Mergaitei yra nustatytos šios diagnozės: įgimtos daugybinės formavimosi ydos, corpus callosum dalinė agenezė, įgimta klubų diplazija, galūnių displazija, gastrostoma, pseudomonas aeruginosa, mažylę dažnai reikia atsiurbinėti.

   Laba diena,Dėkojame Jums už klausimą.

   Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame, kad keičiant perkutaninės endoskopinės gastrostomos vamzdelį (PEG vamzdelis) iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto jis nekompensuojamas.

   Pagarbiai,

   Danguolė Petrauskaitė

   Kauno teritorinės ligonių kasos

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus

   vyresn. specialistė         

   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 172. Laba diena, Noreciau pasiteirauti, atvaziavo draugai is Rusijos pas mus dirbti i Visagina, tik vyras dirba (mokescius moka Rusijoje), turi laikina leidima gyventi Lietuvoje, parveze vaikus (2 ir 4 metu), klausimas: 1) ar galima priregistruoti vaikus pas pediatra nemokamai? ir kreiptis pas gydytoja, skiepiti vaikus. Ar reikes moketi uz paslaugas? 2) ar reikes moketi uz greitosios pagalbos iskvietima, jei pas vaika temperatura tarkim? (ligonineje pasake, kad jie mano, kad uz greitaja moket nereikes, uz gydytojus reikes) Aciu jums

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 str., (Žin., 1996, Nr. 55-1287 ; 2002, Nr. 123-5512 ; 2004, Nr. 68-2370 , Nr. 171-6325 , Nr. 188-7002; 2005, Nr. 61-2159; 2013, Nr. 107-5274 ) privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami laikinai Lietuvos Respublikoje gyvenantys užsieniečiai, jeigu jie teisėtai dirba Lietuvos Respublikoje, bei nepilnamečiai jų šeimos nariai.

   Pagarbiai,
   Danguolė Petrauskaitė
   Kauno teritorinės ligonių kasos
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   vyresn. specialistė

   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 173. Laba diena, norėčiau sužinoti ar gydytoja, priimdama nepilnametį vaiką (13 m.) be tėvų bei išrašanti jam vaistų elgiasi teisingai? Klausiu dėl to, kad nemažai mokinių, vengiančių lankyti mokyklą eina į polikliniką pas gydytojus ir gauna pažymą, patvirtinančią, jog mokinys lankėsi sveikatos priežiūros įstaigoje. Neretai tėvai apie tai net nežino.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Tai apie ką Jūs rašote yra pažeidimas.

   Informuojame, kad Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 102 -2317; 2009, Nr. 145 -6425) (toliau – PTŽSAĮ) 14 straipsnyje yra įtvirtintas draudimas teikti sveikatos priežiūros paslaugas be paciento arba jo atstovo sutikimo, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus:

   1. Pacientui nuo 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jo sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus, kai pacientas negali savo valios išreikšti pats.

   2. Nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus. Sveikatos priežiūros specialistai visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus;

   3. Nepilnametis pacientas iki 16 metų, kuris, gydytojo pagrįsta nuomone, išreikšta medicinos dokumentuose, gali pats teisingai vertinti savo sveikatos būklę, turi teisę savarankiškai kreiptis ir spręsti dėl jam reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, išskyrus įstatymų numatytus atvejus.

   4. Įstatymai gali numatyti atvejus, kai sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo turi teisę duoti tik pilnametis pacientas.

   Pagal PTŽSAĮ 22 str. 1 d. nepilnamečiam pacientui iki 16 metų atstovauja jo atstovai pagal įstatymą: vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas, rūpintojas. Pacientui nuo 16 metų gali atstovauti ir atstovas pagal pavedimą. Pagal PTŽSAĮ toks pavedimas įforminamas notarine tvarka arba pacientas apie savo pasirinktą atstovą pasirašytinai gali nurodyti savo medicinos dokumentuose.

    

   Pagarbiai

   Sveikatos apsaugos ministerija
   Motinos ir vaiko sveikatos valdyba
   Vaiko sveikatos skyrius
   Genovaitė Paulauskienė

   tel. (8 5) 266 1473, genovaite.paulauskiene@sam.lt

   Atnaujinta: 2015 11 26

  • 174. Sveiki, Turime neišnešiota kūdikį, kuriam yra problemos su pilvu ir kol kas ne vienas gydytojas nepadėjo išpręsti šio klausymo. Gulėjom ligoninėje, kur užsikrėtėm papildomai roto virusu, pagydė ir paleido namo. Dabar einam į polikliniką, kur mus siunčia daryti D vitamino tyrimą ir tai mokoma paslauga. Tai norėčiau sužinoti, Ta kaip gydytojai gali gydyti vaiką, kai tam reikalingas tyrymas, bet už jį tėvai turi sumokėti? tai jei tėvai neturi pinigų, tai gaunasi tyrymas nedaromas, vaikas negydomas? Abudu tėvai dirbanti, moka mokesčius, bet už paslaugas reikia mokėti?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame, kadangi D vitamino tyrimas nepriskirtas šeimos gydytojo ar gydytojo pediatro, teikiančio pirminio lygio paslaugos, kompetencijai, Jūsų vaiką turėtų siųsti antrinio arba tretinio lygio paslaugas teikiančio gydytojo pediatro (vaikų ligų gydytojo) konsultacijai, kuris reikalui esant, paskirs šį tyrimą nemokamai.

   Pagarbiai ir su geriausiais sdveikatos linkėjimais

   Danguolė Petrauskaitė

   Kauno teritorinės ligonių kasos

   www.vlk.lt

    

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus

   vyresn. specialistė

   Atnaujinta: 2015 09 13

  • 175. Laba diena,sakykite,kada Lietuvoje pagaliau bus leista skiepyti vaikus nuo b grupes meningokoko???juk tokia vakcina europoje jau yra.kada ir mes galesime skiepyti vaikus nuo sios baisios ligos?kiek vaiku dar turi mirti kad pagaliau si vakcina butu Lietuvoje?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą. Meningokokinės infekcijos B tipo vakcina (konjuguota) yra patvirtinta (registruota, ją leidžiama naudoti) Europos vaistų agentūroje. Tai reiškia kad ją galima naudoti visose Europos Sąjungos šalyse ir atskirai registruoti šalyse nereikia. Tai pirmą kartą sukurta ir patvirtinta B tipo meningokokinės infekcijos vakcina (konjuguota).

   Ši vakcina skirta kūdikių ir vaikų skiepijimui, todėl ateityje šalys, kurioms aktuali B tipo meningokokinės infekcijos problema (Lietuva taip pat) svarstys šios vakcinos įtraukimą į nacionalinius vaikų skiepijimo kalendorius.

    

   Šiuo metu sprendimas dėl šios vakcinos įtraukimo į vaikų skiepijimų kalendorius dar nėra priimtas nei vienoje ES šalyje, tačiau kai kuriose šalyse ja jau prekiaujama.

    

   Vakcinos gamintojo (Novartis Vaccines and Diagnostics) atstovai informavo, kad Lietuvoje ši vakcina pasirodys šiais metais.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 176. Laba diena, LR sveikatos apsaugos ministro įsakyme Dėl tuberkuliozės mėginių atlikimo nustatyta bendra norma, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigose kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami 7 metų amžiaus. Mano sūnui šiuo metu yra 6, rudenį pradės lankyti pirmą klasę, tačiau 7 sukaks tik lapkričio mėn. pabaigoje. Gydytoja poliklinikoje pakonsultavo, kad be tuberkuliozės mėginio neišduos sveikatos pažymos mokymo įstaigai. Gal galite atsakyti, ar minėtas mėginys yra būtinas sveikatos pažymai į mokyklą gauti, jei taip, tai koks teisės aktas tai reguliuoja. Aciu.

   Laba diena,

    

   Dėkojame už Jūsų klausimą.
   Kaip Jūs ir minėjote, Sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatyta, kad 7 metų vaikams atliekamas tuberkulino mėginys. Tačiau teisės aktuose nėra nurodyta, kad tuberkulino mėginys būtų siejamas su sveikatos tikrinimu prieš mokyklą ir sveikatos pažymos išdavimu vaikų ugdymo ir mokymo įstaigai.

    Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (toliau – Įsakymas Nr. 301), (3 priedas), nustatytas tikrinimo periodiškumas, privalomieji veiksmai ir būtini tyrimai, kaip dažnai vaiko sveikata profilaktiškai turėtų būti tikrinama šeimos gydytojo arba PASPĮ vaikų ligų gydytojo bei gydytojo odontologo ir kt. Įsakymo Nr. 301 3 priede nenustatytas Privalomumas atlikti tuberkulino mėginį.

    Įsakymo Nr. 301 1 priedo III skyriuje „Medicininės dokumentacijos pildymas atlikus profilaktinius sveikatos tikrinimus“ nustatyta, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų duomenys įrašomi į paciento asmens sveikatos istoriją (F Nr.  025/a) ar vaiko sveikatos raidos istoriją (F Nr. 025 - 112 a) ir kitus  reikiamus dokumentus. Atlikus profilaktinį tikrinimą, pacientui išduodama nustatytos formos pažyma.

   Patikrinus vaiką, išrašomas formos Nr. 027-1/a Vaiko sveikatos pažymėjimas, kuris pristatomas į ugdymo įstaigą ir galioja 1 metus nuo vaiko tikrinimo.

    

   Daugiau informacijos:

   Genovaitė Paulauskienė

   Vyriausioji specialistė

   Vaikų sveikatos skyrius

   Motinos ir Vaiko sveikatos valdyba
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 177. Laba diena, Norėčiau sužinoti kokios yra vykdomos prevencinės programos, ar projektai susiję su vaikų regėjimu? Gal būt Lietuvoje yra kokia nors strategija, kuria siekiama išsaugoti gerą vaikų regėjimą ar pan.?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami, pirmiausia informuojame, kad siekiant išsaugoti regėjimą, naujagimių sveikata tikrinama nuo 35 sav. gestacinio amžiaus, vadovaujantis Naujagimių akių tikrinimo tvarkos aprašu, patvirtintu   LR sveikatos apsaugos ministro 2012-05-28 įsakymu Nr. V-470, kuriuo pavesta Higienos institutui rinkti, kaupti ir analizuoti duomenis apie naujagimių akių tikrinimą.

   Profilaktiškai tikrinant vaiko sveikatą šeimos medicinos paslaugas teikiantis šeimos ar vaikų ligų gydytojas vadovaujasi Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka, nustatyta LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 301 (3 priedas), kuris buvo išdėstytas nauja redakcija ir patvirtintas 2010 metų birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 (toliau – Įsakymas Nr. 301).

   Įsakymu Nr. 301 nustatyta, kad iki 1 mėnesio amžiaus kūdikį konsultuoja gydytojas oftalmologas, jei jis nebuvo apžiūrėtas akušerijos stacionare.

   1-3  gyvenimo metais ir 6-7 metų amžiaus vaikas turi būti tikrinamas gydytojo oftalmologo vėl po 1 kartą.

   12-17 gyvenimo metais kiekvieno apsilankymo metu įvertinamas regėjimas.

   Esant indikacijų vaikas bet kada gali būti siunčiamas gydytojo oftalmologo konsultacijai.

   Pagarbiai,

    

   Genovaitė Paulauskienė

   Vyriausioji specialistė

   Vaikų sveikatos skyrius

   Motinos ir Vaiko sveikatos valdyba

   LR sveikatos apsaugos ministerija

   Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius

   Tel. +370 5 266 1473
   www.sam.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 178. Laba diena, norėjau paklausti ar artimiausiu metu nėra numatyta dalinai kompensuoti mergaitėms skiepus nuo gimdos kaklelio vėžio? Dėkoju už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame už klausimą.

   Nacionalinėje imunoprofilaktikos 2014-2018 metų programoje, patvirtintoje Sveikatos apsaugos ministro 2014-01-03 įsakymu Nr. V-8, skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos mergaitėms numatyta įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 2016 metais.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 179. Laba diena, iskilo dilema ar galima vaikui sutaisyti dantis ? Pasirodo jai neturi pinigu - ne? Abu su vyru dirbame, kodel mes turime moketi, juk mes mokame privalomaji draudima i ligoniu kasas? Jai suma butu nedidele, tai as suprasciau ( kai kur reikia sumoketi uz medziagas, nuskausminima ir t.t.t) Esame prisiregistrave seimos centre, stomotologo kabinetas - ten komercinis ( kainos irgi ). Kodel su siuntimu negaliu gyditis kitoje poliklinikoje? Kodel seimos centre privatus stomotologo kabinetas , kodel kitose poliklinose jis nekomercinis? Ka tokiu atveju daryti - keisti poliknika ? Aciu ua atsakyma.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami norėtume informuoti, kad pirminė odontologinė asmens sveikatos priežiūra – tai nespecializuotų kvalifikuotų odontologinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų pagal gydytojo odontologo medicinos normos reikalavimus, kompleksas. Už pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimą atsako asmens sveikatos priežiūros įstaiga prie kurios apdraustasis privalomuoju sveiktos draudimu yra prisirašęs. Šių paslaugų teikimą  gali užtikrinti savo įstaigos odontologijos kabinete (jeigu jį turi) arba pagal sutartį kitoje įstaigoje, teikiančioje odontologijos paslaugas.

   Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 1999-07-30 įsakymo Nr. 357 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 67-2175; 2002, Nr.115-5168; 2008, Nr. 59-2239) 3 priedo, 9.1. punkto nurodymu, teikiant asmens sveikatos priežiūros įstaigose odontologijos paslaugas, gyventojai (išskyrus vaikus ir vyresnius, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau iki jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus atitinkamą pažymą) moka už plombines medžiagas, kitas odontologines medžiagas ir vienkartines priemones, atsižvelgiant į šių medžiagų ir priemonių kiekį ir tuo metu galiojančias kainas.

   Taigi, už vaiko dantų gydymą pas odontologą, priskirtą šeimos gydytojui (viešojoje ar privačioje įstaigoje), neturite mokėti.

   Ligonių kasa už odontologinę asmens sveikatos priežiūrą moka asmens sveikatos priežiūros įstaigai, kurioje asmuo yra prisirašęs prie šeimos gydytojo, nustatytą metinę bazinę kainą, todėl jeigu Jūs kreipsitės į gydytoją odontologą kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (kurioje nesate prisirašę prie šeimos gydytojo), už vaiko dantų gydymą turėsite mokėti.

   Kazimieras Varžgalis,

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjas

   tel. (8 37) 32 32 15, el. p. kazimieras.varzgalis@vlk.lt       

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 180. Laba diena, norėjau sužinoti ar yra kompensuojama epifisiodezės operacija X formos kojų tiesinimui 12 metų vaikui. Anot ortopedo, tai vienintels būdas korekcijai.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad pagal Jūsų pateiktą informaciją negalime konkretizuoti numatomos operacijos indikacijų ir apimties. Rekomenduotume Jums gauti gydytojų specialistų pateiktą išvadą dėl medicininių indikacijų ir operacinio gydymo būtinybės. Patikslinus nurodytus duomenis būtų galimą spręsti operacijos kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis klausimus.

    Pagarbiai,

    

   Salvinija Andriušienė

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja

   Klaipėdos teritorinė ligonių kasa

   tel.  8 700 88888

   el.p. salvinija.andriusiene@vlk.lt

   www.klaipedostlk.lt

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 181. Sveiki, sakykit ar privalo gyddytojas atvykti į namus pas karsčiuojantį kūdikį?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Nuo 2014 m. gegužės 1 d. įsigaliojo naują pacientų lankymo namuose tvarką, pagal kurią gydytojas privalo atvykti į namus ne tik pas karščiuojantį, bet pas sergantį kūdikį, net jei jis neturi temperatūros.

   Jei Jūs turite problemų su Jūsų kūdikio gydančiu gydytoju, maloniai patariame kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.

   Linkime sveikatos Jums ir Jūsų šeimai.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2016 08 17

  • 182. Laba diena, noreciau suzinoti kas kiek laiko privalo gyytojas tirti 1,5m vaiko krauja, jei jis daznai serga. pvz pradejom sirgti 39 temp gydytoja istyre ir krauja ir slapima nieko nerado, sugerem vaistu, pagerejo, po dveju savaiciu vel vaikas susirgo paprasiau vel istirti krauja, tai gavau toki atsakyma, kad nera cia ko tirti kas menesi to kraujo, aciu.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakant į klausimą, kuo remiantis gydytojas turėtų profilaktiškai tikrinti vaiko sveikatą, skirdamas atlikti kraujo ar kt. tyrimus,  informuojame, kad šeimos medicinos paslaugas teikiantys šeimos ar vaikų ligų gydytojai turi vadovautis Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka, nustatyta Įsakymu Nr. 301 (3 priedas) bei kitais jų veiklą reglamentuojančiais teisės aktais.

   Kiekvienu konkrečiu atveju gydantis gydytojas sprendžia, kada ir kokio tyrimo reikia.

    

   Pagarbiai,

    

   Genovaitė Paulauskienė

   Vyriausioji specialistė

   Vaikų sveikatos skyrius

   Motinos ir Vaiko sveikatos valdyba

   LR sveikatos apsaugos ministerija

   Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius

   Tel. +370 5 266 1473

   www.sam.lt

    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 183. Laba diena, vaikas vyksta į stovyklą. Gavome iš poliklinikos sveikatos pažymą f.027. Ar būtinai reikia pateikti į stovyklą sveikatos pažymą f.079/a ?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. rugsėjo 7 d. įsakymo Nr. V-765 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji saugos reikalavimai patvirtinimo“  nuostata teigia: „56.  Į  stovyklą  priimami  tik  turintys  Vaiko    sveikatos pažymėjimą  (forma Nr. 027-1/a) [4.7], išduotą ne anksčiau   kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai.“

    Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 184. Laba diena, Noriu paklausti ar 1-os klasės mokiniai rugsėjo mėn. privalo mokyklai pateikti Moksleivio sveikatos raidos istoriją (Forma Nr. 026/a) ar pakanka tik Vaiko sveikatos pažymėjimo (Forma Nr. 027/a). Dėkoju už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. rugpjūčio 10 d. įsakymo Nr. V-773 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ nuostata teigia: „98.  Mokyklos  vadovas ar jo įgaliotas asmuo užtikrina,   kad mokiniai  iki  18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės   akto [4.7]  nustatyta  tvarka pasitikrinę sveikatą ir  pateikę   vaiko sveikatos  pažymėjimą  (forma  Nr. 027-1/a) [4.15],  išduotą   ne anksčiau  kaip  prieš metus. Naujoje mokykloje  pradėję   mokytis mokiniai  vaiko  sveikatos pažymėjimą (forma Nr.  027-1/a)   turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 d.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija

   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 185. Laba diena, noriu pasiteirauti dėl sveikatos apsaugos ministro 2014 m. birželio 12 d. įsakymo Nr. V-683 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. V-313 "Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 "Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" patvirtinimo pakeitimo. Higienos normos HN 75:2010 94 punktas nustato, kad "Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant skiepų kontraindikacijų, į įstaigą toks vaikas nepriimamas". Ar aukščiau nurodyta nuostata reiškia, kad nepaskiepytas nuo tymų, raudonukės ir poliomielito vaikas įstaigos lankyti negalės, ar ši nuostata taikoma tik priimant vaiką į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, t.y. jeigu vaikas jau priimtas į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, jis ją galės toliau lankyti nepriklausomai nuo to, skiepytas ar ne? Dėkoju už Jūsų atsakymą!

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. birželio 12 d. įsakymo Nr. V-683 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. V-313 "Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010  "Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" patvirtinimo pakeitimo“ nuostata teigia, kad „94. Priimant vaiką į įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a) [4.5, 4.10]. Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant skiepų kontraindikacijų, į įstaigą toks vaikas nepriimamas.“

   Tai traktuotina, kad nuo 2016 metų sausio 1 d. pateikiant Vaiko sveikatos pažymėjimą (priimant ar kiekvienais metais), jei jame bus nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant skiepų kontraindikacijų, jis negalės lankyti įstaigos.

   Šiuo įsakymo pakeitimu siekiama saugios aplinkos vaikų ugdymo įstaigose, užkertant kelią užkrečiamųjų ligų plitimui. Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausią apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija ragina suprasti galimą pavojų bei savo atsakomybę ir neatidėti skiepijimo arba jo visai neatsisakyti, kad apsaugotumėte savo vaiką, savo šeimą ir aplinkinius. Taip pat primename, kad rekomenduojami skiepai ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

   Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo gydymo įstaigą.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

    

    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 186. Laba diena, Norėčiau patikslinti, 2014-07-04 ministro įsakymo V-769 43 punkto išdėstymą. Ar ikimokyklinėje įstaigoje, dirbančioje 12 val. per dieną, vaikų maitinimas turi būti organizuojamas 4 kartus, t.y. pusryčiai, pietūs, pavakariai ir vakarienė; ar gali būti organizuojamas 3 kartus – pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Dėkoju už atsakymą.

   Pagal minėto įsakymo 29 punkto išdėstymą "1–7 m. amžiaus vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5 val."
   Tai reiškia, kad ikimokyklinėje įstaigoje, dirbančioje 12 val. per dieną, vaikų maitinimas turi būti organizuojamas 4 kartus, t.y. pusryčiai, pietūs, pavakariai ir vakarienė.

   Pagarbiai
   SAM Ryšių su visuomene skyrius

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 187. Laba Diena,norėčiau paklausti dėl kasmetinės vaikų sveikatos patikrinimo pažymos.Ar vaikams iki 5-6 metų irgi privaloma turėti odontologo pažymą,kuria reikia pateikti darželiuj?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą. Taip ir ikimokyklinukams galioja ta pati tvarka:

   Sveikatos apsaugos ministerija primena tėveliams, kad vasarą su vaiku reikia apsilankyti pas savo šeimos medicinos paslaugas vaikams teikiantį šeimos ar vaikų ligų gydytoją dėl jo profilaktinio sveikatos tikrinimo, jei to nepadarė anksčiau. Vaikų sveikata profilaktiškai privalo būti tikrinama kiekvienas metais sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytu periodiškumu. Jei vaiko sveikata yra tikrinama gydymo įstaigoje, prie kurios vaikas yra priregistruotas, už paslaugas mokėti nereikia.

   Lankančių ugdymo įstaigas (ikimokyklinio ugdymo įstaigas, bendrojo ugdymo mokyklas, neformaliojo vaikų švietimo mokyklas, formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklas) vaikų tėvai ar globėjai lankomai ugdymo įstaigai turi pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą, išduotą ne anksčiau kaip prieš metus. Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos. Vaiko sveikatos pažymėjimą (ar jo kopiją) taip pat būtina pateikti ir jei vaikas priimamas į vaikų poilsio stovyklą.


   Kai vaiko sveikata tikrinama paskutinę akimirką ir kai už gydytojo kabineto durų laukia tėvelių su savo atžalomis eilė, nuodugniai patikrinti vaiko sveikatą ir suteikti išsamias rekomendacijas yra sudėtingiau. Gydytojas, nustatęs ir įvertinęs  rizikos vaiko ar paauglio sveikatai veiksnius (neracionalią mitybą, fizinio aktyvumo stoką, žalingų įpročių, t. y. rūkymo, alkoholio ir kt. vartojimo pradmenis, saugaus elgesio taisyklių transporto priemonėse ir keliuose bei vandens telkiniuose nesilaikymą ar kt.), esamą fizinę bei psichikos sveikatos būklę, gali siųsti vaiką kitų reikiamų specialistų konsultacijos, paskirti reikalingus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus. Tokie išsamūs tyrimai – puiki proga įsitikinti, kad vaikas iš tiesų kuo ilgiau galės išlikti sveikas arba jam bus laiku skirtas reikiamas ištyrimas ar gydymas. 

   Ar papildomi tyrimai konkrečiam vaikui konkrečiu atveju reikalingi, sprendžia sveikatos priežiūros specialistai, kurie visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus. Reikėtų prisiminti, kad kiekvienas tyrimas vaikui gali sukelti stresą.

   Visais atvejais sveikatos priežiūros specialistas (gydytojas, slaugytojas, burnos higienistas, logopedas, kineziterapeutas ir kt.) turi pateikti rekomendacijas vaikui ir jo atstovams dėl fizinio krūvio, racionalios mitybos, kalbos lavinimo, regos, vengtinų alergenų, saugaus elgesio kelyje bei transporto priemonėse, traumų, nudegimo  ir smurto, žalingų įpročių profilaktikos ir kt.. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gydytojas, slaugytoja arba medicinos registratorė turėtų nurodyti kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti, iškilus neaiškumams, gydytojo ar asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbo metu. Ši informacija yra labai svarbi ir vaikų sveikatos specialistams, ir švietimo bei ugdymo įstaigoms.

   Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma 027-1/a) išduoda asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Vaiką iki 16 metų amžiaus pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

   Kiekvieno kasmetinio apsilankymo metu gydytojai pagal vaiko amžių įvertina: kalbą, psichomotorinę raidą (1–4 gyvenimo metai), regėjimą (1–17 m.), klausą (1–7 m.), atramos judamąjį aparatą (1–17 m.), kraujo tyrimą (2–17 m.), šlapimo tyrimą (2–17 m.), ūgį, svorį (5–17 m.), elektrokardiogramą (EKG) (5–7 m.), arterinį kraujo spaudimą (AKS) (5–17 m.), psichikos sveikatos būklę (8–17 m.), mitybos ir higienos įgūdžius (8–11 m.), gliukozės kiekį kraujyje (12–17 m.).

   Vaikui, jo tėvams ar globėjams slaugytoja arba burnos higienistas jau nuo pirmojo dantuko išdygimo turi paaiškinti, kaip elgtis, kad dantų ėduonis neišsivystytų (kaip valyti, prižiūrėti dantukus, kokie gėrimai ar maistas gali jiems pakenkti ir kt.),

   Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė, individualios rekomendacijos dėl fizinio krūvio, alergenų ir kt.

   Siekiant užtikrinti, kad bent 1 kartą per metus tėveliai nuvestų vaiką pas gydytoją odontologą dėl jo dantų ir sąkandžio būklės tikrinimo, 2013 m. buvo patvirtinta patobulinta Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kurios dalį turi užpildyti ir gydytojas odontologas. Jis turi įrašyti dantų ėduonies (karieso) pažeistų, plombuotų ir iškritusių (išrautų) dantų skaičių. Vaiko sveikatos pažymėjimas turi būti išduodamas visiems vaikams nuo 0 iki 18 metų amžiaus. Jei dar mažam vaikui nėra išdygusio nė vieno danties, odontologas turi apie tai parašyti pažymėjime.

   Kadangi, remiantis odontologijos mokslo išvadomis, kiekvienam žmogui yra rekomenduojama vieną ar du kartus per metus atvykti pas burnos higienistą arba pas gydytoją odontologą dėl profilaktinio dantų ir burnos būklės tikrinimo, tikimasi, kad vaikai ir paaugliai, atvykdami  bent kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti sveikatos ir gauti pažymėjimą, bus išmokyti ir higieninių įgūdžių bei išvengs vidutinio ar sunkaus dantų pažeidimo dėl ėduonies (karieso), bus sutaupyta lėšų dantų gydymui apmokėti.

   Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytą informaciją išanalizavę mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turėtų patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą.

   Mokyklos vadovas ar jo įgaliotas asmuo užtikrina, kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir pateikę užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus.

   Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos.

   Priimant vaiką į įstaigą, vykdančią ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą (toliau – įstaiga), ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a). Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant kontraindikacijų skiepams, į įstaigą nuo 2016 metų sausio 1 dienos toks vaikas nebus priimamas.

   Į vaikų poilsio stovyklą priimami tik turintys Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai.

   Į vaikų sporto stovyklą priimami tik turintys galiojančią Sportuojančio asmens sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 061/a) ar jos kopiją.


   Daugiau informacijos:
   SAM Motinos ir vaiko sveikatos valdyba
   tel. (8 5) 266 1469, 266 1473

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 188. Laba diena norėčiau sužinoti kokiu teisiniu dokumentu yra remiamasi leidžiant ką tik gimusiam naujagimiui į raumenis vitaminą K. Dėkoju už atsakymą

   Laba diena,

    

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Vitamino K naujagimiams yra skiriama hemoraginės naujagimių ligos profilaktikai. Naujagimių organizme vitamino K stokojama. Dėl šios priežasties naujagimiams gali prasidėti sunki hemoraginė liga, pasireiškianti  kraujavimu iš virškinamojo trakto, kraujavimu į smegenis, odos kraujosrūvomis ir kt.

   Tokią profilaktiką rekomenduoja Amerikos pediatrų akademijos ,  Vokietijos, Austrijos  ir kitų šalių neonatologai ir vaikų gydytojai  bei naujagimių sveikatos priežiūros gairės. Mokslo įrodymais pagrįsta  naujagimių hemoraginės ligos profilaktika taikoma ir Lietuvoje gimusiems naujagimiams.

   Tai numatyta Neonatologijos asociacijos ,,Naujagimių priežiūros, diagnostikos ir gydymo rekomendacijose”, 2011.

   Daugiau informacijos:

   prof.dr. Nijolė Drazdienė

   Neonatologijos centro direktorė

   VU MF Vaikų ligų klinika

   Vaikų ligoninė  VULSK filialas

   Santariškių g.7, LT-08406 Vilnius

   tel. +370 5 272 05 81

   mobil.  +370 698 17571

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 189. Laba diena, dėl LR SAM 2011/11/11 įsakymo Nr. V-964 "Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo, 2014/07/04 Nr. V-769. Prašau konsultuoti, ar užkandžių sudėtyje, kuriuos bendrojo ugdymo mokykla perka iš maisto pramonės gamintojų (Pvz. šaldyti ar atvėsinti sumuštiniai, picos ir pan.) esantys mėsos gaminai turi būti aukščiausios rūšies? (pagal LST 1919:2003).

   Laba diena,

    

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Visi mėsos gaminiai tiekiami vaikų maitinimui turi būti aukščiausios rūšies.

    

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 190. Laba diena, Norėčiau patikslinti, 2014-07-04 ministro įsakymo V-769 29.3 punkto išdėstymą. Ar ikimokyklinėje įstaigoje, pagal gydytojo raštiškus nurodymus (forma Nr. 027-1/a), turi būti individualiai gaminamas maistas alergiškam vaikui, net, jei darželis neturi grupės, skirtos alergiškiems vaikams. Dėkoju už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jum už klausimą.
   Sveikatos apsaugos ministerija susipažinusi su Jūsų paklausimu dėl pritaikyto maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose informuoja, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ 29.3 papunktyje nustatyta, kad ikimokyklinio ugdymo mokyklose turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas pagal gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. 027-1/a). Pritaikytas maitinimas turi būti organizuojamas nepriklausomai ar yra atskira grupė alergiškiems vaikams, ar alergiškas vaikas lanko paprastą darželio grupę.

   Ikimokyklinio ugdymo mokykloje pritaikyto maitinimo valgiaraščiai turi būti rengiami iš vaikų maitinimo valgiaraščio išimant patiekalus ar maisto produktus, kurių alergiškas maisto produktams vaikas negali vartoti ir juos pakeičiant tinkamais vartoti. Pritaikyto maitinimo valgiaraštį turi sudaryti ikimokyklinio ugdymo mokyklos atsakingas specialistas ar maitinimo paslaugos organizatorius.

    Daugiau informacijos

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 191. Laba diena. prašau konsultuoti dėl LR sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ 17 punkto. 17 punkte nurodoma, jog vaikų maitinimui mokyklose draudžiama tiekti sūrius gaminius (kuriuose druskos daugiau kaip 1g/100g). Klausimas: ar draudžiama tiekti šaldytą tešlą (kurioje druskos daugiau kaip 1g/100g), tačiau mokykla iš tešlos kepa saldžias bandeles su uogiene ir galutiniame gaminyje (bandelėje) druskos yra mažiau kaip 1g/100g. Dėkoju už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Šaldyta tešla, šiuo atveju, yra tik žaliava, ji netiekiama vartoti vaikams. Vaikų maitinimui tiekiamos bandelės su uogiene, todėl jei nustatėte, kad paruoštuose vartoti bandelėse druskos yra mažiau nei 1 g/100g, minėtą tešlą galima naudoti bandelių gaminimui.

    

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 192. Laba diena, Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujas vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, kuriame įtraukta pneumokokinės infekcijos vakcina. Norėjau paklausti, nuo kokios grupės vaikams ši vakcina bus pradėta taikyti (ar tik naujai gimusiems po spalio 1 dienos?)? Mano vaikui yra 3 metai, ar mums yra gilimybė nemokamai pasiskiepyti šia vakcina? Jei taip, kokia tvarka tai būtų galima padaryti, ir kaip turėtų elgtis (kokia tvarka užsakyti vakciną) BP gydytojas? AČIŪ

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Nuo 2014 m. spalio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, kuriame numatyta, kad kūdikiai skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos (pagal skiepijimo schemą - 2, 4 ir 12-15 mėn. amžiuje). Pagal šį kalendorių skiepijami kūdikiai, kuriems šių metų spalio 1 d. ir vėliau sueis du mėnesiai (gimę ne anksčiau kaip šių metų rugpjūčio mėnesį).

   3 metų amžiaus vaikai nuo pneumokokinės infekcijos pagal šį skiepijimų kalendorių nebus skiepijami. Be to, skiepijant vyresnius vaikus turi būti taikoma kita skiepijimo schema, tačiau tai nėra dengiama valstybės lėšomis.

    

   Dėl išsamios informacijos, maloniai prašome kreiptis į savo vaiko gydantį gydytoją.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais.
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 193. Laba diena, dėl LR SAM 2011/11/11 įsakymo Nr. V-964 "Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo, 2014/07/04 Nr. V-769. Prašome patikslinti dėl 17 punkto: ar turime įvertinti pridėtos duskos (NA Cl) kiekį gaminyje, ar natrio ekvivalentą (Na×2,5) pagal reglamentą 1169/2011?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   17 punkte nustatytas leistinas druskos kiekis maisto produkte – ne daugiau 1 g/100g. Jei ant pakuotės yra pateikiamas natrio kiekis, vertinant jis turi būti perskaičiuotas į druskos kiekį (natrio ekvivalentą Na x 2,5).

    

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 194. Laba diena. Ar priklauso vaikui sanatorinis gydymas sergant bronchine astma, ar tai priklauso nuo ligos sunkumo, 2 vaikai šeimoje serga šia liga.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakant į Jūsų paklausimą, informuojame, kad dėl reabilitacinio gydymo tikslingumo sprendžia gydantis (šeimos) gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008-01-17 įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ pagal indikacijas (konkrečias ligų diagnozes ir asmens būklės sunkumą arba biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį).

    

   Pagarbiai,

   Dainora Burniauskienė

   Gyventojų aptarnavimo  skyriaus vyr. specialistė Klaipėdos teritorinė ligonių kasa Pievų Tako g. 38,  92236 Klaipėda

   Tel.: 8 700 88888

   El. paštas: dainora.burniaukiene@vlk.lt

   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 195. laba diena, Norėjau pasiteirauti, ar vaikai gime 2013 metais bus nemokamai skiepijami Pnc pniaumokokines infekcijos vakcina, nes dabar pagal naujai patvirtinta LR sveikatos apsaugos ministro 2014m. vasario 27 isakymą Nr. V-283 LR vaikų profikaltinių skiepijimų kalendorių, nemokamai skiepijami vaikai tik gime 2014 m. rugpjucio mėn. Ką šiuo konkrečiu atveju patarsite daryti? Ar šiek tiek vyresni vaikai bus diskriminuojami? pagarbiai, mama Ieva

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Nuo 2014 m. spalio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, kuriame numatyta, kad kūdikiai skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos (pagal skiepijimo schemą - 2, 4 ir 12-15 mėn. amžiuje). Pagal šį kalendorių skiepijami kūdikiai, kuriems šių metų spalio 1 d. ir vėliau sueis du mėnesiai (gimę ne anksčiau kaip šių metų rugpjūčio mėnesį).

   Vyresni vaikai nuo pneumokokinės infekcijos pagal šį skiepijimų kalendorių nebus skiepijami. Be to, skiepijant vyresnius vaikus turi būti taikoma kita skiepijimo schema, tačiau tai nėra dengiama valstybės lėšomis.

   Tokia praktika negali būti laikoma diskriminacine, nes visada ir visose šalyse nustatoma data, nuo kurios pradedama skiepyti naujai įtraukiamomis į skiepų kalendorius vakcinomis, pavyzdžiui Lietuvoje nuo 2008 m. vaikai prieš mokyklą skiepijami nuo kokliušo, kūdikiai skiepijami neląsteline kokliušo vakcina ir t.t., nors vyresniems vaikams tai nebuvo taikyta.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 196. sveiki, norėčiau sužinoti, kodėl vaikams kompensuojami insulino pompų, naudojamų ambulatoriškai gydyti nuolatine poodine insulino injecija, keičiamųjų dalių komplektai kompensuojami, o pačios pompos nekompensuojama. Kokie teisės aktai reglamentuoja tai.

   Laba diena,

   Dėkojame jUms už klausimą.
   Atsakant į Jūsų paklausimą, informuojame, kad insulino pompų keičiamųjų dalių skyrimo ir jų įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarka  nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m sausio 16 d. įsakymu Nr. V-41 „Dėl insulino pompų, taikomų ambulatoriniam gydymui nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių skyrimo ir jų įsigijimo išlaidų kompensavimo  tvarkos aprašo tvirtinimo“.

   Gydymas insulino pompa – gydymas nuolatine insulino poodine injekcija – skiriamas sergantiesiems I tipo cukriniu diabetu – vaikams, asmenims iki 19 metų, nėščiosioms ir planuojančioms pastoti moterims (skiriama iki 1 metų laikotarpiui, kai I tipo cukrinis diabetas yra nekontroliuojamas). Gydymą insulino pompa skiria universitetinių ligoninių specialistai.

   Insulino pompas galima įsigyti panaudos, labdaros, nuomos būdu arba nusipirkti savo lėšomis. Kai kurie insulino pompų gamintojai arba jų atstovai Lietuvoje minėtiems asmenims insulino pompas išduoda nemokamai, t. y. panaudai. Informaciją apie insulino pompų ir jų keičiamųjų dalių gamintojus turi suteikti gydymą skyrusios sveikatos priežiūros įstaigos.             

   Minėtiems pacientams, jau turintiems insulino pompas, vadovaujantis aukščiau minėtu įsakymu, kompensuojamos šių pompų keičiamųjų dalių įsigijimo išlaidos.

    

    Daugiau informacijos:

   Sonata Leščinskienė

   Klaipėdos teritorinės ligonių kasos

   Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė

   El. paštas: sonata.lescinskiene@vlk.lt

   Telefonas: 8 700 88888
   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 197. Seikatos apsaugos ministro 2014 m. birželio 12 d. įsakymas Nr. V-683 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. V-313 "Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 "Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" patvirtinimo pakeitimo įsigalioja 2016 m. sausio 1 d. Dauguma tėvų pažymas į ugdymo įstaigas pristato rugsėjį. Jeigu 2015 m. rugsėjo mėn. išduotoje pažymoje nebus žymos dėl skiepų, ar toks vaikas nuo 2016 m. įstaigos lankyti negalės? Ar žymos dėl skiepų bus pradėtos dėti jau 2015 m.? Jeigu 3 m. 9 mėn. vaikas dar visai neskiepytas, ar dabar reikėtų suskubti pasidaryti visus skiepus, norint kad būtų galimybė pabaigti lankyti darželį, tiksliau paskutinius metus? Ar iš viso tai mediciniškai įmanoma? Mano supratimu, teisės aktai neturėtų galioti atgal. Ačiū už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pagal Jūsų minėto įsakymo nuostatas – jei pažymėjimas pristatoma po 2016 m. sausio 1 d., jame turės būti nurodyta apie įsakyme numatytus skiepus. Iki 2015 m. gruodžio 31 d. šios informacijos nebus reikalaujama, o išduoti pažymėjimai galioja 1 metus. Dėl vaiko skiepijimo – pereinamojo laikotarpio pakanka, kad galėtų būti atlikti skiepijimai, jei nėra kontraindikacijų skiepijimams. Dėl vaiko skiepijimų (individualaus skiepijimų plano sudarymo) reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

    

   Daugiau informacijos:
   Nerija Kuprevičienė

   Epidemiologinės priežiūros skyrius

   Sveikatos apsaugos ministerija
   Tel. (8 5) 219 3340; el. paštas nerija.kupreviciene@sam.lt
   www.sam.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 198. Sveiki, gal galite man pasakyti,kokie buvo privalomi skiepai tarybiniais laikais ir iki priklausomybes?Anksciau skiepydavo mokykloje.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvoje Nacionalinė imunoprofilaktikos programa įgyvendinama nuo 1991 metų. Skiepijimais pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą siekiama apsaugoti kiekvieną vaiką nuo užkrečiamųjų ligų ir valdyti užkrečiamąsias ligas, tačiau skiepijimai nėra privalomi. Asmuo arba vaiko tėvai globėjai turi pasirašyti sutikimą ir patvirtinti informacijos gavimą prieš kiekvieną skiepijimą.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 199. Laba diena, norėčiau paklausti ar remiantis LIETUVOS HIGIENOS NORMA HN 75:2010 "ĮSTAIGA, VYKDANTI IKIMOKYKLINIO IR (AR) PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMĄ. BENDRIEJI SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI" 45.3 PUNKTU "kiekvieno vaiko lova ar čiužinys ar patalynė ženklinami tuo pačiu ženklu ar numeriu kaip ir vaiko rankšluostinė ar rankšluostis" reikia atitinkamai ženklinti vaikų miegojimo nuimamus čiužinius( kurie yra dedami į bendrą krūvą paklojus lovas), nors patalynės komplektas ir yra ženklinamas ? Pagarbiai,

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 75:2010 ,,Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313, 45.3 punkto nuostatomis, ikimokyklinio ugdymo įstaiga, atsižvelgdama į vaikų miego organizavimo tvarką įstaigoje, gali ženklinti pasirinktinai arba kiekvieno vaiko lovą, arba čiužinį, arba patalynę. Šio reikalavimo tikslas užtikrinti, kad vienam vaikui migdyti panaudota patalynė neišskalbta nebūtų naudojama kitam vaikui migdyti. Jei yra ženklinamas patalynės komplektas, papildomai ženklinti čiužinius nėra privaloma.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 200. Laba diena, prašau patikslinti, ar Lietuvoje yra priimti teisės aktai, reglamentuojantys pacientų po kochlearinių implantacijų priežiūrą, gal yra patvirtintas tvarkos aprašas vaikų pooperacinio periodo (išrašius iš ligoninės) priežiūrai vykdyti? Dėkoju.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į pateiktus klausimus paaiškiname, kad kompleksiškai  švietimo pagalbos,  socialinės  paramos,  sveikatos  priežiūros paslaugos ikimokyklinio  ir  priešmokyklinio amžiaus vaikams ir jų tėvams (globėjams) teikiamos  vadovaujantis LR švietimo ir mokslo ministro, LR socialinės apsaugos ir darbo ministro ir LR sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 4 d. įsakymu Nr. V-2068/A1-467/V-946 (pridedama).

   Kaip ir kitų ligų operacinio gydymo atvejais, ankstyva pooperacinė priežiūra vykdoma operaciją atlikusioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, vadovaujantis šios įstaigos vadovo patvirtintais diagnostikos ir gydymo protokolais. Išvykus iš stacionaro vaikas prižiūrimas pagal gydžiusio gydytojo rekomendacijas. Klausos procesorius įjungiamas ir palaipsniui reguliuojamas iki optimalaus klausos lygio individualiai, pacientui ir jo šeimai paskiriant konkretų apsilankymo pas gydytoją laiką.

   Aktualios asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos šeimai, auginančiai vaiką po kochlearinės implantacijos:

   1. Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikia specialistų komanda, kurią sudaro: gydytojas (vaikų ligų, vaikų neurologas ar fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas), medicinos psichologas, logopedas, kineziterapeutas, specialusis pedagogas, ergoterapeutas (teikiant tretinio lygio paslaugas), socialinis darbuotojas, slaugytoja.

   Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslauga užtikrina ankstyvą vaikų raidos sutrikimų nustatymą, kompleksinę pagalbą vaikams, neįgalumo pirminę, antrinę ir tretinę prevenciją, kompleksinę reabilitaciją bei integraciją į visuomenę ir švietimo sistemą. Antrinio lygio paslaugos prioritetine tvarka teikiamos vaikams iki 4 metų, vyresni (iki 7 metų) vaikai, nelankantys ugdymo įstaigos, taip pat gali gauti šias paslaugas. Tretinio lygio paslaugos teikiamos visiems vaikams iki 7 metų amžiaus, turintiems raidos sutrikimų.

   Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis teikiamos vaikams, atsiunčiamiems gydančio gydytojo siuntimu.

   2. Medicininės reabilitacijos paslaugos teikiamos vaikams ir suaugusiesiems esant medicininių indikacijų, ambulatorinėmis arba stacionarinėmis sąlygomis. Šias paslaugas teikia specialistų komanda: fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, slaugytojas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, socialinis darbuotojas, psichologas, logopedas.

   Vaikams, lyginant su suaugusiaisiais, yra suteiktos tam tikros medicininės reabilitacijos paslaugų gavimo išimtys ar lengvatos: vaikams teikiamas sveikatą grąžinamasis ir sanatorinis (antirecidyvinis) gydymas; yra sudaryta galimybė medicininę (o taip pat ir pakartotinę ar palaikomąją neįgaliems vaikams) reabilitaciją skirti kelis kartus per vienerius kalendorinius metus; stacionarinė medicininė reabilitacija (sveikatą grąžinamasis gydymas) atsižvelgiant į vaiko interesus, gali būti skiriama ir tada, kai dėl socialinių sąlygų nėra galimybių skirti ambulatorinę reabilitaciją (socialiai remtina šeima, vaikas yra ikimokyklinio amžiaus ar kai vaikas gyvena atokioje kaimo vietovėje ir, gydant ambulatoriškai, nėra galimybių jį vežioti į polikliniką dėl medicininės reabilitacijos procedūrų).

   Vaikai iki 8 metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Į slaugančio asmens išlaikymo išlaidas įskaičiuojamos asmens maitinimo ir nakvynės paslaugų išlaidos, apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Į medicininės reabilitacijos įstaigas vykstančius kelis tos pačios šeimos vaikus lydi vienas slaugantis asmuo. Vyresni nei 8 metų amžiaus vaikai gali būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui yra nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos-judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.

   Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 728 „Dėl Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos antrinio ir tretinio lygio paslaugų organizavimo principų, aprašymo ir teikimo reikalavimų“.

   Medicininės reabilitacijos paslaugos vaikams teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“.

    

   Atsakant į antrą klausimą Ar šie implantai po kurio laiko tarpo keičiami naujais, ar pakanka reguliavimo,

   reikia pažymėti, kad esant sėkmingai operacijai ir individualiai organizmo reakcijai, kochlearinio implanto dalis, implantuojama žmogui, nekeičiama.

    

   Kochlearinis  implantas   –   tai elektroninis  klausos reabilitacijos įrenginys, chirurginiu  būdu įsriegiamas   į  vidinę  ausį  ir  veikiantis  klausos    nervą elektriniais   impulsais.  Kochlearinis implantas susideda iš vidinės ir išorinės dalies. Vidinė implanto dalis  keičia  koduotus signalus į elektrinius impulsus,  o   šie siunčiami elektrodais  ir stimuliuoja gyvybingas klausos   nervo skaidulas.  Išorinė dalis yra kalbos procesorius,  analizuojanti garsus ir verčiantis juos koduotais elektriniais signalais. Išorinė dalis kalbos procesorius periodiškai yra keičiamas – ne anksčiau kaip kas 5  metus.

    

   Pagarbiai,

   Anželika Balčiūnienė

   SAM Motinos ir vaiko sveikatos valdybos

   Vaikų sveikatos skyriaus vedėja

   Tel. (8 5) 266 1469

    

    

    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 201. Laba diena radau informaciją, kad naujagimiams Lietuvoje nuo sausio atliekami du papildomi tyrimai, kurie padeda nustatyti angliavandenių apykaitos ir hormono kortizolio gamybos sutrikimus. Norėčiau sužinoti, ar šis tyrimas atliekamas kartu su iš stacionare imamo naujagimiui kraujo tyrimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų ar tai visiškai kitaip atliekamas tyrimas. Prašyčiau nurodyti dokumentą - SAM įsakymą, rekomendacijas, nutarimą - kuo remiantis šis tyrimas atliekamas, kaip šiam tyrimui imamas kraujas, kur imamas kraujas naujagimiui (stacionare ar poliklinikoje).

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   2014 m. gegužės 22 d. SAM įsakymu Nr. 601 „Dėl Visuotinio naujagimių tikrinimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų tvarkos aprašo patvirtinimo“ yra patvirtintas Visuotinio naujagimių tikrinimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų tvarkos aprašas, kuriame nustatyta naujagimių tikrinimo ir paslaugų teikimo tvarka. Išplėtus įgimtų medžiagų apykaitos ligų spektrą (2014 m gruodžio 31 d. SAM įsakymu Nr. V-1457 „Dėl Visuotinio naujagimių tikrinimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ jį papildant galaktozemija ir įgimta antinksčių hiperplazija (adrenogenitaliniu sindromu), bei nustačius sveikatos priežiūros specialistų veiksmus: už galaktozemijos diagnozės patvirtinimą ir pacientų gydymą atsakomybę pavedant gydytojams genetikams, už įgimtos antinksčių hiperplazijos (adrenogenitalinio sindromo) diagnozės patvirtinimą ir gydymą – gydytojams vaikų endokrinologams), papildomai kraujo imti nereikia.

    

    

    

    

   Daugiau informacijos:

   Valerija Milda Tabarienė

   vyriausioji specialistė

    

    

   Lietuvos Respublikos

   sveikatos apsaugos ministerijos

   Motinos ir vaiko sveikatos valdybos

   Nėščiųjų sveikatos priežiūros skyrius,

   tel. (8 5) 2 19 3316 el. p.: valerija.tabariene@sam.lt

   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 202. Laba diena, DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2011 M. LAPKRIČIO 11 D. ĮSAKYMO NR. V-964 „DĖL MAITINIMO ORGANIZAVIMO IKIMOKYKLINIO UGDYMO, BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE IR VAIKŲ SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO AR PAKEISTAS 41 PUNKTAS IR KAIP TIKSLIAI JIS TRAKTUOJAMAS.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakyme Nr. V-964 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ nebuvo keistas 41 punktas. Šio teisės akto TAR identifikacinis kodas 2014-10242.

    

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 203. Laba diena, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 4 straipsnis numato paciento teisę pasirinkti sveikatos priežiūros specialistą ir sveikatos priežiūros įstaigą. Norėjau pasiteirauti, ar yra galimybė kreiptis dėl nemokamo vaikų dantų gydymo į kitą pasirinktą odontologijos kliniką (sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa), o ne į tą gydymo įstaigą, kurioje dirba pasirinktasis šeimos gydytojas, kadangi netenkina minėtos įstaigos odontologijos paslaugų teikimo tvarka. Jei taip, kokia būtų tokio odontologijos įstaigos pasirinkimo procedūra: į ką reikėtų kreiptis, kokius dokumentus, prašymus pateikti?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Kaip supratome, Jūs klausiate apie galimybę pasirinkti pirminės odontologinės priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją odontologą, o ne gydytoją specialistą odontologą.

   Informuojame Jus, kad pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra apdraustiesiems teikiama vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V-943 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo bei pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“, kuriame nustatyta, kad už pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugas apdraustiesiems, taip pat ir vaikams, mokama jas suteikusiai asmens sveikatos priežiūros įstaigai, prie kurios apdraustasis yra prisirašęs.  Taigi,  ligonių kasų apmokamas pirminės  odontologinės priežiūros paslaugas apdraustieji, tarp jų ir vaikai, turi teisę gauti tose gydymo įstaigose, kuriose jie yra prisirašę. Kitų galimybių apmokėti vaikams suteiktas pirminės odontologinės priežiūros paslaugas, suteiktas gydymo įstaigoje, kurioje vaikas neprisirašęs, šiuo metu galiojančiuose teisės aktuose galimybė nenumatyta.  

   Taip pat informuojame, kad pirminės odontologinės priežiūros paslaugos teikiamos vadovaujantis  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. V- 483 „Dėl pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų, kompensuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, masto (sudėties) patvirtinimo“. Šioms paslaugoms priskiriamas būtinosios pagalbos teikimas; vaikų dantų ėduonies profilaktika, dantų ėduonies gydymas, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, dantų ir dantų šaknų traukimas ir kt. 

    

   Pagarbiai

   Rūta Liaudanskienė

   Vilniaus teritorinės ligonių kasos

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus

   vedėjos pavaduotoja

   Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius

   Tel. (8 5)  266 1333

   El. paštas ruta.liaudanskiene@vlk.lt
   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 204. Laba diena.Norejau pasiteiraut del odontologines ligos vaikui.ar kompensuojami yra breketai vaikui,jam 12 metu.Labai lauksiu atsakymo

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame Jus, kad iš PSDF biudžeto lėšų vaikams iki 16 metų gali būti kompensuojamas ortodontinių anomalijų gydymas, naudojant nuimamus ir profilaktinius ortodontinius aparatus (plokšteles) ar breketų sistemas.

   Šios paslaugos iš PSDF biudžeto lėšų gali būti kompensuojamos tais atvejais, kai vaikams yra diagnozuotos ligos ar ortodontinės anomalijos, kurių sąrašas pateiktas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. sausio 11 d. įsakyme Nr. 17 „Dėl ortodontinių aparatų bazinės kainos bei ortodontinių anomalijų sąrašo patvirtinimo“.

   Vaikai iki 16 metų, norėdami gauti šias paslaugas, apmokamas iš PSDF  biudžeto lėšų, turėtų kreiptis į pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios jie yra prisirašę, gydytoją odontologą. Gydytojas odontologas, jeigu reikėtų, skirs gydytojo ortodonto  odontologo konsultaciją.

   Jeigu vaikas (su siuntimu) bus konsultuojamas gydymo įstaigoje, turinčioje sutartį su teritorine ligonių kasa dėl
   gydytojo ortodonto odontologo konsultacijų teikimo, ir konsultacijos metu gydytojas ortodontas odontologas patvirtins diagnozę, kuri nurodyta minėtame įsakyme, taigydytojo ortodonto odontologo konsultacija ir paskirti ortodontiniai aparatai (plokštelės) ar breketų sistemos bus apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo
   fondo biudžeto lėšų ? už ortodontinį aparatą (plokštelę) kompensuojama iki 52,77 Eur, o už vieną breketo sistemą kompensuojama iki 422,04 Eur. Taip pat informuojame, kad tais atvejais, jei vaikams pradėjus gydyti ortodontines
   anomalijas iki 16 metų gydymas nebaigiamas, tai šių anomalijų gydymas ir toliau kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų iki visiško jo baigimo.

   Informaciją apie gydymo įstaigas ir jose teikiamas gydytojo ortodonto odontologopaslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, galima rasti Vilniaus teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje, žr. nuorodą  
   http://www.vilniaustlk.lt/index.php?id=2206&paslauga=Ortodonto%20odontologo%20(Gydy
   toj%C5%B3%20specialist%C5%B3%20teikiamos%20paslaugos)

   Šioje nuorodoje taip pat rasite informaciją apie trumpiausią konsultacijų laukimo trukmę (dienomis).
   Taip pat informuojame, kad Lietuvoje nuo 2005 m. vykdoma  Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, kuri  skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos,sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.  Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai. Informaciją apie gydymoįstaigas, sudariusias sutartis su Vilniaus teritorine ligonių kasa dėl Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programos paslaugų, galima rasti
   Vilniaus teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje,   žr. nuorodą

   http://www.vilniaustlk.lt/index.php?id=1437&pav=&apsk%5B%5D=1&pasl%5B%5D=1498

   Pagarbiai
   Rūta Liaudanskienė
   Vilniaus teritorinės ligonių kasos
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   vedėjos pavaduotoja
   Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius
   Tel. (8 5)  266 1333
   El. paštas ruta.liaudanskiene@vlk.lt

   www.sam.lt   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 205. Laba diena, norėčiau pasiteirauti, kuo remiantis ikimokyklinio ugdymo įstaigose negali būti atsinešama pašalinio maisto(maisto iš namų) taip pat kuo remiantis negalima vaikų vaišinti tortais? Ačiū už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Vaikų maitinimas ikimokyklinio ugdymo įstaigose organizuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“. Šiame teisės akte nėra reglamentuotas draudimas atsinešti maisto iš namų. Tačiau tokį draudimą gali nustatyti pati ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Taip pat įprasta ugdymo įstaigose susitarti kaip bus pažymimos vaikų šventės pvz.: gimimo dienos ir pan. Tortas yra greitai gendantis maisto produktas, todėl ikimokyklinio ugdymo įstaiga nenori prisiimti atsakomybės dėl galimo apsinuodijimo. Dalis tėvelių pasisako už sveikatai palankų vaikų maitinimą net švenčių metu ir prieštarauja tortų valgymui. Todėl ikimokyklinio ugdymo įstaigose siūloma šventes pažymėti kepiniais be kremo ir vaisiais.

   Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt

   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 206. Ar priešmokyklinės grupės vaikai, būnantys darželyje visą dieną, privalo miegoti pietų miego?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami, informuojame, kad įstaigų, įmonių ar grupių, kurios vykdo ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas (toliau – Įstaiga), ugdymo proceso organizavimo sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 75:2010 ,,Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (toliau – Higienos norma). Higienos normos 13 punkte nustatyta, kad jei įstaigoje vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse. Vadovaujantis Higienos normos 32 punktu, Įstaigoje vaikų nuo 1 iki 7 metų grupėse turi būti įrengta žaidimų-miegamojo / poilsio patalpa / erdvė. Šių patalpų / erdvių įrengimas yra reglamentuotas Higienos normos 45 punkte. Vaikų poilsis organizuojamas Įstaigos nustatyta vidaus tvarka.

    

    Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais Jūsų vaikams ir visai Jūsų šeimai!

    

   Daugiau informacijos:

    

   Giedrė Namajūnaitė

   vyriausioji specialistė

    

    

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Rizikos sveikatai valdymo

   ir kurortologijos skyrius

   El.p. giedre.namajunaite@sam.lt

   Tel. 8 5 205 5294

    

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 207. kokiomis oro salygomis(temperatura ir vejo greitis) galima vesti darzelinukus i lauka.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami, informuojame, kad įstaigų, įmonių ar grupių, kurios vykdo ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas (toliau – ikimokyklinio ugdymo įstaiga), ugdymo proceso organizavimo sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 75:2010 ,,Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą.Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (toliau – Higienos norma).

   Vadovaujantis Higienos normos 100 punktu, vaikai, lankantys ikimokyklinio ugdymo įstaigą, kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12oC temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8oC temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.).

   Daugiau informacijos:


   Giedrė Namajūnaitė

   vyriausioji specialistė

    

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Rizikos sveikatai valdymo

   ir kurortologijos skyrius

   El.p. giedre.namajunaite@sam.lt

   Tel. (8 5) 205 5294

   www.sam.lt

       Atnaujinta: 2015 09 16

  • 208. Ar ikimokyklinio ugdymo įstaiga privalo alergiškam vaikui gaminti maistą atskirai, eliminuojant alergenus. Jeigu taip, kokiame teisės akte tai įtvirtinta. Ačiū

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ 29.3 papunktyje nurodyta, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose pagal gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. 027-1/a) t.y. sveikatos pažymoje, kurią kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. privaloma pristatyti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas. Todėl jei vaiko sveikatos pažymoje gydytojas nurodo, kad vaikas yra alergiškas tam tikram maisto produktui, jam turi būti organizuojamas maitinimas be alergiją sukeliančių maisto produktų.

    Daugiau informacijos:

   Ieva Gudanavičienė

   Sveikatos apsaugos ministerijos

   Sveikatos stiprinimo valdybos

   Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė

   tel.: 8 (5) 219 3343, el.p. ieva.gudanaviciene@sam.lt
   www.sam.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 209. Laba diena, mano dukrai jau nuo 3-jų metų nustatytas regėjimo sutrikimas ir išrašyti akinukai ir rekomenduotas darželis specialių poreikių vaikams.Kas pusė metų turime lankytis pas specialistus Kauno klinikose. Kartą i metus turime keisti akinukus, kuriuos "išaugame". Noriu paklausti, kodėl Lietuvoje vaikams nekompesuojamos išlaidos akiniams? Ačiū už atsakymą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Informuojame Jus, kad akinių lęšių kompensavimo apdraustiesiems tvarką reglamentuoja LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. spalio 6  d. įsakymas Nr. 529 „Dėl kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašo (C sąrašo) patvirtinimo“. Minėtame įsakyme nustatyta, kad  akinių lęšių įsigijimo išlaidos pagal gydytojo receptus gali būti kompensuojamos vaikams, kurių  geriau reginčiosios akies regėjimo aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,3 regėjimo aštrumo.  Kompensuojama ne dažniau kaip kartą per 1 metus ir ne daugiau kaip 1 bazinės socialinės išmokos dydis (38 Eur).

   Kompensuojamieji akinių lęšiai išrašomi 3 formos receptuose, esančiuose kompensuojamųjų vaistų pase. Teisę išrašyti 3 formos receptus akinių lęšiams turi gydytojas oftalmologas, dirbantis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, pasirašiusioje su teritorine ligonių kasa sutartį dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių receptų išrašymo. Gydytojui oftalmologui išrašius receptą kompensuojamiesiems akinių lęšiams, dėl jų įsigijimo galima kreiptis į optikas, su kuriomis  teritorinės ligonių kasos yra sudariusios sutartis dėl akinių lęšių kompensavimo. Kreipiantis į optiką dėl kompensuojamųjų lęšių įsigijimo, reikia pateikti kompensuojamųjų vaistų pasą, kurio 3 formos recepto blanke išrašyti akinių lęšiai, bei apdraustojo, kuriam išduotas kompensuojamųjų vaistų pasas, asmens dokumentą su nuotrauka, vaikams – vaiko gimimo liudijimą.

   Informaciją apie optikas, sudariusias sutartis su Vilniaus teritorine ligonių kasa dėl  akinių lęšių kompensavimo, galima rasti Vilniaus teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje,  žr.  nuorodą http://www.vilniaustlk.lt/index.php?id=1884

    

   Pagarbiai

   Rūta Liaudanskienė

   Vilniaus teritorinės ligonių kasos

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus

   vedėjos pavaduotoja

   Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius

   Tel. (8 5 )  266 1333

   El. paštas ruta.liaudanskiene@vlk.lt

   wwwvlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 17