DUK

Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
 • Sveikatos patikrinimas 131
  • 1. Laba diena, kokiu teisės aktu, o konkrečiau kokiu punktu remiantis darbdavys gali siųsti darbuotoją neeiliniam profilaktiniam sveikatos patikrinimui?

    

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ 13 priedo „Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas“ 18 punkte nustatyta, kad ASPĮ gydytojai, darbdaviui atstovaujantis ar jo įgaliotas asmuo turi teisę, nurodę priežastį (ypač po sunkių onkologinių ligų ir jų gydymo, po operacijų, po sunkių traumų su ilgu laikinuoju nedarbingumu ir kt.), siųsti darbuotojus neeilinio sveikatos tikrinimo. Dėl tokio tikrinimo turi teisę kreiptis ir pats darbuotojas.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2016 09 19

  • 2. Sveiki, kokių gydytojų konsultacijos reikia, norint įsidarbinti?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl darbo apima:
   Šeimos gydytojo konsultaciją, regėjimo, klausos ištyrimą, pulso, kraujospūdžio matavimą, širdies tonų, plaučių klausymą, nervų sistemos veiklos, psichikos įvertinimą.
   Pagal konkrečius profesinės rizikos veiksnius, kurie darbdavio turi būti surašomi į medicininę knygelę, gali reikėti atlikti šiuos papildomus tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, širdies elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą ir kt.

   Dėl išsamesnės informacijos maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:

   Daugiau informacijos: www.vlk.lt

   Dėkojame, kad kartu stiprinate sveikatą.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

    

   Atnaujinta: 2016 06 28

  • 3. Prašyčiau nurodyti konkretų ministro įsakymą pagal kurį pedagogai privalo kasmet daryti plaučių rentgeno tyrimą.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimas Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (toliau – Nutarimas Nr. 544).

   Pažymime, kad Nutarimo Nr. 544 2 punkte nustatyta, kad asmenys, dirbantys visose maisto gamybos ir realizavimo technologinių etapų srityse, sveikatos priežiūros veikloje, vaikų mokymo, auklėjimo, žaislų gamybos ir pardavimo srityse, gali dirbti tik iš anksto pasitikrinę ir vėliau kasmet besitikrinantys, ar neserga tuberkulioze, o pasitikrinti, ar neserga kitomis užkrečiamomis ligomis, privalo esant epidemiologinei būtinybei. Anksčiau minėto nutarimo 5 punkte nustatyta, kad „šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai arba darbo medicinos gydytojas, apklausęs ir apžiūrėjęs pacientą, gali paskirti konsultacijas ir tyrimus, kad sveikatos būklė būtų nustatyta tiksliau. Vadovaudamasis savo, konsultantų ir laboratorinių tyrimų duomenimis, gydytojas sprendžia, ar pacientas pagal sveikatos būklę gali dirbti tam tikrą darbą, vykdyti tam tikrą veiklą, ir tai įrašo paciento asmens medicininėje knygelėje (sveikatos pase) (F 048/a), patvirtindamas įrašą asmeniniu (arba įstaigos) antspaudu“.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos 2000 m. gegužės 31 d. ministro įsakymo Nr. 301   „Dėl Profilaktinių sveikatos priežiūros tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose patvirtinimo“ 6 priede  „NEINFEKCINIŲ LIGŲ PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS TVARKA“, (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. V-943  redakcija), nustatyta, kad esant indikacijų šeimos gydytojas gali skirti plaučių rentgenogramą.

   Kaip matome iš dabar galiojančių teisės aktų prievolės kasmet atlikti plaučių rentgenogramos nėra, tačiau gydytojai pulmonologai klinicistai teigia, kad kitokio diagnostikos būdo, kaip plaučių rentgenograma (su papildomais tyrimais, radus pakitimus plaučiuose), nustatyti tuberkuliozės nėra.

   Daugiau informacijos:
   Vytenė Jankauskienė

   Pirminio lygio koordinavimo skyrius

   Asmens sveikatos priežiūros departamentas

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

   tel. (8 5) 205 3626

   Vilniaus g. 33, Vilnius, LT-01506

    

   Atnaujinta: 2016 05 02

  • 4. Jūs taip ir neatsakėte aiškiai ir konkrečiai į 2015 metais užduotą klausimą. Dar kartą jį performuluosiu išsamiau ir aiškiau: ar pedagogai privalo būtinai kasmet šviestis plaučius su rentgenu? Klausiama ne apie tai ar privalo pasitikrint sveikatą, o apie tai ar privaloma kasmet šviestis plaučius rentgenu? 2002 m. liepos 16 d. nutarime Nr. 1145 nieko apie plaučių kasmetinį švitinimą rentgenu neparašyta nei sakiniu? Tai būtent kokiu konkrečiu įstatymu remiantis gydytojai kasmet verčia pedagogus šviestis plaučius? Mane domina konkretus įstatymas, kur balta ant juodo parašyta, jog mokytojai privalo kasmet šviesti plaučius rentgenu? Jei tokio įstatymo nėra, tai kodėl medikai meluoja ir per prievartą verčia visus šviestis? Ar dėl to, kad už sveikatos patikrinimą bei rentgeno švitinimą iš mokyklų gauna pinigus ir turi gražiai užpildyti buhalterinius popieriukus kur tuos pinigus padėjo, o rentgeno tyrimas juk paprasčiausias - įkišai, apšvitinai ir gautų pinigų panaudojimas jau pagrįstas per vieną minutę? Ar mokytojas turi teisę pasirinkti kitą būdą tuberkuliozei pasitikrinti, ne švitinimą? Jei tokią teisę turi, kodėl apie tai jų niekas poliklinikose neinformuoja, o priverstinai verčia švitintis rentgenu?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Pažymime, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarime Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ 3 punkte yra nustatyta, kad darbuotojai dirbantys vaikų (iki 18 metų) mokymo, ugdymo ir auklėjimo srityje, gali dirbti tik iš anksto pasitikrinę ir vėliau periodiškai besitikrinantys, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis.

   Vykdant periodinius sveikatos tikrinimus, šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas, esant indikacijų (bendras paciento silpnumas, ilgai trunkantis kosulys, subfebrili temperatūra, apetito stoka, svorio kritimas) gali paskirti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Informuojame, kad krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas, rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos tuberkuliozės profilaktikai vykdyti. Šis tyrimas padeda anksti diagnozuoti ne tik tuberkuliozę, bet ir plaučių vėžį, plaučių uždegimą. Krūtinės ląstos rentgenografija yra saugus tyrimas, jo metu apšvita siekia vos 0,05 milisivertų. Atliktas rentgenologinis tyrimas leidžia anksti pradėti specifinį gydymą ir sumažinti kitų radiologinių tyrimų skaičių (ir su tuo susijusią jonizuojančios apšvitos dozę).

   Jei krūtinės ląstos rentgenogramoje yra matomi pokyčiai plaučiuose ir pacientas skundžiasi tokiais simptomais, kaip bendru silpnumu, ilgai trunkančiu kosuliu, subfebrilia temperatūra, pacientas siunčiamas gydytojo pulmonologo konsultacijos, kuris, vadovaudamasis tuberkuliozės ligos nustatymo algoritmu, skiria kitus diagnozei nustatyti reikalingus tyrimus: trijų skreplių ėminių per 2 dienas surinkimą, mikroskopiją, kompiuterinę tomografiją.

   Informuojame, kad tuberkuliozės nustatymas iš kapiliarinio ar veninio kraujo laboratoriniais metodais Lietuvoje nėra įteisintas. Pasaulio sveikatos organizacija tyrimo iš kapiliarinio ar veninio kraujo tuberkuliozei nustatyti nerekomenduoja.

   Daugiau informacijos:
   Vytenė Jankauskienė

   Pirminio lygio koordinavimo skyrius

   Asmens sveikatos priežiūros departamentas

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

   tel. (8 5) 205 3626

   Vilniaus g. 33, Vilnius, LT-01506

    

   Atnaujinta: 2016 03 23

  • 5. Nuo vaikystes blogai matau su desine akimi 0.01. Kaire akis mato daugiau nei 1.0 Einant medicinine komisija del darbo manes neprileidzia nei prie vieno darbo tik del vienos mano blogos akies. Esu sveikas zmogus, turintis igimta desines akie ambliopija. Manes nepripazysta silpnaregiu, man niekas nesuteikia invalidumo tik pasako-jus sveikas zmogus bet dirbti negalite. Ir viskas. Ka man daryti kur kreiptis teisybes? Kaip ir kokie istatymai man gali padeti? Kas gina mano teises i darba ir gyvenima? Aciu...

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 03 07

  • 6. Sveiki, norėjau paklausti. Vaikas nuo Gegužės pradės lankyti darželį. Kokios formos sveikatos pažymą reikės pateikti ugdymo įstaigai? Ji pasikeitė ar išliko tokia pat kaip ir prieš įvedant privalomus skiepus? Ir kiek laiko ta pažyma galioja? ar galima ją išsiimti tarkim kovo mėn, o į ugdymo įstaigą pateikti gegužės 1d. ?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas atliekamas vadovaujantis Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ 3 priedu. Atlikus vaiko sveikatos profilaktinį patikrinimą, išrašomas Vaiko sveikatos pažymėjimas (statistinė apskaitos forma Nr. 027-1/a), kuris galioja 1 metus nuo vaiko tikrinimo. Taip šeimoms yra sudarytos galimybės visus metus joms patogiu laiku pasirūpinti vaiko sveikatos profilaktiniu patikrinimu ir laiku pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą į ugdymo įstaigą (ikimokyklinę arba mokyklą).

   Vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas nemokamai atliekamas toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas. Pas šeimos gydytoją (vaikų ligų gydytoją) ir gydytoją odontologą reikia kreiptis įprasta tvarka: užsiregistruoti iš anksto ir atvykti nurodytu laiku. Būtina, kad vaiką iki 16 metų lydėtų vienas iš tėvų arba atstovų pagal įstatymą. Rekomenduojama pas savo šeimos gydytoją atvykti jau pasitikrinus dantų būklę pas pasirinktą gydytoją odontologą.

   Profilaktinio patikrinimo metu gydytojai: įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4 metų), regėjimą, kalbą, klausą, atramos judamąjį aparatą, išmatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, įvertina psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą ir kita. Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai atliekami Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkoje nustatytu periodiškumu arba esant medicininėms indikacijoms.

   Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti (pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją). Taip pat nurodomos ir pirmosios pagalbos priemonės, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos, lėtinių ligų.  Visos šios rekomendacijos svarbios ugdymo įstaigoms parenkant vaikui tinkamą vietą klasėje, pritaikant tinkamą jo ūgiui suolą, užtikrinant tinkamos aktyvumo kūno kultūros pamokose programos parinkimą, prireikus pritaikant ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems vaiko poreikiams.

   Pastaraisiais metais (nuo 2013 m. birželio mėn.) Vaiko sveikatos pažymėjimas nebuvo keistas. Siekiant stiprinti vaikų sveikatos stebėseną Lietuvoje, 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojo šio pažymėjimo pildymo taisyklės (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gruodžio 24 d. įsakymas Nr. V-951).

   Pagarbiai
   SAM informacija
   ministerija@sam.lt

   Atnaujinta: 2016 02 08

  • 7. Labai norėčiau sužinoti, kokie yra pakeitimai dėl vairuotojų sveikatos patikrinimo. nes mano sūnui iki šiol neleido laikyti vairuotojo pažymėjimo. sūnus dėl to patiria didelį psichologinį diskomfortą, o kiek girdėjau, nuo šių metų sausio mėn. yra pakeisti kai kurie reikalavimai gėl draudimų. internetinėje svetainėje šių pakeitimų nepavyksta rasti. labai būčiau dėkinga už atsakymą

   Nuo 2009 m. sausio 1 d. pakeista vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimai ir tvarka. Pagal sveikatos apsaugos ministro Gedimino Černiausko įsakymą, vairuotojams–mėgėjams sveikatą reikės tikrintis rečiau, o profesionalams – dažniau. Taip pat bus įteisinta daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių naudojama „Vairuotojo garbės deklaracija“.

   Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimai pakeisti ir tvarka nustatyta įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/126 EB dėl vairuotojų pažymėjimų III priedo nuostatas. Pakeista ir nauja redakcija išdėstyta Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažymos forma Nr. 083-1/a. Joje nebereikia asmens foto nuotraukos.

   Patvirtintame Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos apraše nustatyta:
   • Vairuotojų sveikatos tikrinimų periodiškumas derinamas su vairuotojo pažymėjimo galiojimo laiku (pvz., B kategorijai – kas 10 metų).
   • Aprašo nuostatos, skirtos 2 grupės vairuotojams, yra taikomos B kategorijos transporto priemonių vairuotojams, naudojantiems vairuotojo pažymėjimą profesiniams tikslams (lengvieji taksi automobiliai, greitosios pagalbos automobiliai ir pan.) bei traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.
   • Sumažintas kontraindikacijų, dėl kurių negalima vairuoti transporto priemonių (medicininių kontraindikacijų), skaičius ir pobūdis.
   • Pagerinta gyvenimo kokybė tiems asmenims, kuriems iki šiol nebuvo leidžiama vairuoti dėl medicininių priežasčių, individualiais atvejais jiems numatyti tik vairavimo apribojimai (pvz., leidžiama vairuoti tik dienos metu, važiuoti be keleivių, važiuoti neviršijant tam tikro nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos ir kt.).
   • Pritaikius gerąją ES šalių praktiką, įteisinta „Vairuotojo garbės deklaracija“ (sveikatos patikrinimo klausimynas) apie savo sveikatos būklės vertinimą. 

   Pacientas turi būti sąmoningas ir atsakingas, suprasti, kad pablogėjus sveikatos būkleo, pats turi nedelsdamas kreiptis į gydytoją.

   Daugiau informacijos:
   SAM Asmens sveikatos departamentas
   Genovaitė Paulauskienė, tel. (8 5) 266 1473

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 8. KOKIU ĮSTATYMU VADOVAUJASI CMEK TIRDAMI ASMENIS PRETENDUOJANČIUS DIRBTI VIDAUS TARNYBOJE. AČIŪ
    

   Bendras kelių institucijų

    

    

    

   1V-380/V-6

   2003 m. spalio 21 d.

   ĮSAKYMAS

    

   Dėl Sveikatos būklės reikalavimų asmenims, pretenduojantiems į vidaus tarnybą, pageidaujantiems mokytis vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigose, kitose švietimo įstaigose Vidaus reikalų ministerijos siuntimu, bei vidaus tarnybos sistemos pareigūnams sąvado patvirtinimo
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2003.10.29, Nr.: 101, Publikacijos Nr.: 4569)

   Bendras kelių institucijų

    

    

    

   1V-102/V-1

   2007 m. kovo 22 d.

   ĮSAKYMAS

    

   Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 21 d. įsakymo Nr. 1V-380/V-618 "Dėl Sveikatos būklės reikalavimų asmenims, pretenduojantiems į vidaus tarnybą, pageidaujantiems mokytis vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigose, kitose mokymo įstaigose Vidaus reikalų ministerijos siuntimu, bei vidaus tarnybos sistemos pareigūnams sąvado patvirtinimo" pakeitimo
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2007.03.29, Nr.: 36, Publikacijos Nr.: 1334)

   Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija

    

    

   1V-299

   2008 m. rugpjūčio 5 d.

   ĮSAKYMAS

    

   Dėl Specializuotosios medicininės ekspertizės organizavimo ir atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2008.08.09, Nr.: 91, Publikacijos Nr.: 3648)

   Bendras kelių institucijų

    

    

    

   V-533/A1-1

   2005 m. birželio 30 d.

   ĮSAKYMAS

    

   Dėl Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklių, šių pažymėjimų blankų, taip pat Sunkių ligų, kuriomis sergantiems vaikams iki 18 metų stacionare ar medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje slaugyti išduodamas pažymėjimas ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, sąrašo bei Ligų ir būklių, dėl kurių suteikiamos papildomos 14 kalendorinių dienų nėštumo ir gimdymo atostogos, sąrašo patvirtinimo
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2005.07.07, Nr.: 83, Publikacijos Nr.: 3078; Valstybės Žinios, 2005.11.12, Nr.: 134)

   2

   Lietuvos Respublikos Vyriausybė

    

    

   1130

   2004 m. rugsėjo 2 d.

   NUTARIMAS

   Dėl Vidaus tarnybos sistemos pareigūno ar vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigos kursanto sveikatos sutrikdymo sunkumo laipsnio nustatymo taisyklių ir vidaus tarnybos sistemos pareigūnų ar vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigų kursantų sunkių, apysunkių ir lengvų sužeidimų, traumų bei kitų sveikatos sutrikdymų sąrašo patvirtinimo
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2004.09.07, Nr.: 136, Publikacijos Nr.: 4957)

   3

   Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija

    

    

   1V-138

   2004 m. balandžio 23 d.

   ĮSAKYMAS

   Dėl Nustatymo, ar vidaus tarnybos sistemos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų atlikimu arba jo tarnyba, o vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigos kursanto - su profesiniu ar įvadiniu mokymu, taisyklių patvirtinimo ir vidaus reikalų ministro 2000 m. rugpjūčio 22 d. įsakymo Nr. 366 1.2 punkto pripažinimo netekusiu galios
   (Skelbta: Valstybės Žinios, 2004.05.11, Nr.: 78, Publikacijos Nr.: 2749)

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 9. Kur būtų galima surasti sąrašą ligų, dėl kurių negalima būtų įsigyti ginklo?
   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
   Į S A K Y M A S
    
   2000 m. gegužės 31 d. Nr.301
   Vilnius
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 10. Sveikatos apsaugos ministerija gauna nemažai tėvų laiškų, kuriuose teiraujamasi, ar pagrįstai įvairios vaikų ugdymo įstaigos – muzikos, dailės mokyklos, centrai reikalauja pažymų apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. Laiškų autorių nuomone, turėtų užtekti pažymos apie moksleivio sveikatą pateiktos bendrojo lavinimo mokyklai, o ne reikalauti kopijų, gaišinti laiką.
   SAM informuoja, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymas įpareigoja moksleivius bendrojo lavinimo mokyklai iki rugsėjo 15 d. pateikti pažymas apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. Pažymos apie vaikų sveikatą taip pat privalomai pateikiamos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.
   Sveikatos apsaugos ministro įsakymu pateikti pažymas apie moksleivių profilaktinio sveikatos patikrinimo  rezultatus neformaliojo vaikų švietimo mokykloms, tokioms kaip muzikos, dailės meno ir t. t. numatyta kiekvienais metais, prieš pradedant lankyti mokyklą. Toks reikalavimas gali būti įrašytas ir atskirų moksleivių ugdymo įstaigų nuostatuose. Todėl tėvams būtų pravartu pasidaryti pažymos apie moksleivio sveikatą kopijas ir jas pateikti toms įstaigoms, kurios reikalauja.
    
    
        

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 11. koks teisės aktas reglamentuoja mokamą paslaugą už medicininės pažymos vaikui, vykstančiam į stovyklą (Forma 079/a), išdavimą
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į jūsų klausimą, norėtume patikslintii, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 „Dėl Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (Žin. 1999, Nr. 67-2175; 2000, Nr.76-2317; 2008, Nr. 64-2424) yra patvirtintas Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų valstybės ir savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sąrašas ir kainos. Jame nėra numatytas mokamas vaiko sveikatos patikrinimas ir pažymos išdavimas, vykstant jam į stovyklą.
   Dėl paaiškinimo, kuo remiantis iš jūsų yra prašoma sumokėti už minėtą pažymą, turėtumėte kreiptis į įstaigos vadovą.
   Maloniai prašome papildomos informacijos pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyrių:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 09 13

  • 12. Kiekvienais metais, tam kad galėčiau toliau dirbti pedagoginį darbą, turiu profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Patikrinimo metu, kiekvieną kartą daroma plaučių fluorograma. Tiek šeimos gydytoja, tiek komisija teigia, kad fluorogramą daryti privalau kasmet, nes yra toks ministro įsakymas. Tuo tarpu spauda publikuoja, kad kasmetinis toks rentgenas skatina vėžį. Ar tikrai aš profilaktiškai darbui turiu šviesti plaučius kiekvienais metais? Jei ne, tai kaip man tai paaiškinti šeimos gydytojai?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. 
   Kaip mus informavo šią sritį kuruojati specialistė Genovaitė Paulauskienė (http://www.sam.lt/go.php/lit/Bendrosios_medicinos_pagalbos_skyrius/35),
   vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu šeimos gydytojas turi teisę pats spręsti apie tyrimų, būtinų profialktiškai tiksrintis sveikatą, reikalingumą. Kas liečia  rentgeno saugumą, tai visa šiuo metu Lietuvoje naudojama medicinos aparatūra yra akredituota, atitinka nustatytus standartus. Tai galima patikrinti Valstybinėje akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyboje www.vaspvt. Todėl, manome, šie kasmetiniai patikrinimai neturėtų kelti pavojaus Jūsų sveikatai.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 13. kokia informacija pateikiama , mokyklos dienynų sveikatos lapuose, gydytojų rekomendacijų skiltyje
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Kai mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas surenka visas mokinių profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymas, jis privalo informuoti klasės auklėtojus apie vaikų sveikatos būklės ypatumus (nepažeisdamas informacijos apie asmens sveikatą privatumo principų). 
    
   Į mokyklos dienyną yra įrašomos gydytojo rekomendacijos kiekvienam mokiniui, turinčiam kokių nors sveikatos sutrikimų.  Pavyzdžiui, jei yra regos ar klausos sutrikimai, mokiniui rekomenduojama sedėti arčiau lentos, Arba, pavyzdžiui, kokią fizinio lavinimo grupę patariama lankyti mokiniui, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, ar koks rekomenduojamas maitinimo režimas, jei yra problemų su skrandžiu ir pan.
    
   Apibendrinant galima būtų teigti, kad mokyklos dienynų sveikatos lapuose gydytojų rekomandacijų skiltyje pateikiama informacija turėtų padėti saugoti ir stiprinti mokinių sveikatą.
    
   Daugiau informacijos:
   Šeimos sveikatos skyriuje:

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 14. Kas kiek laiko mokytojai profilaktiškai turi tikrintis sveikatą? Koks įstatymas tai reglamentuoja? Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą
   vadovaujantis LR Vyriausybės nutarimu (nuorodą žemiau), reikėtų profilaktiškai tikrintis sveikatą kasmet (užkrečiamųjų ligų profilaktikai):
    
    
   Jei yra kitos profesinės rizikos, reikėtų vadovautis šiuo įsakymu:
    
   Daugiau informacijos:
   Genovaitė Paulauskienė
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 15. 301 SAM įsakymas 13 priedas 2 lentelė p. 1.11. Gamyboje naudojama cheminė medžiaga FERROPHOS, kurios sudėtyje 5% sudaro azoto rūgštis. Klausimas: ar reikalinga, darbuotojams gamyboje dirbantiems su minėta medžiaga, į profesinės rizikos veiksnius įtraukti azoto rugštį (p.1.11. lentelė 2 priedas 13 įsakymas 301)? Dėkui
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Jūsų minėto įsakymo ,,Bendrosiose nuostatose" rašoma:
    
   2. Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
   Taigi, kas nustato Profesinę riziką, tas ir nurodo, ką reikia įrašyti.
    
   Daugiau informacijos:
   Genovaitė Paulauskienė
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 16. Laba diena.Mano močiutė po insulto aštunti metai yra visiškai neįgali,dabar pablogėjus jos sveikatai šeimos gydytojo šiaip ne taip prisiprašėm atvykti ją apžiūrėti,bet jis tik išraše raminamųjų ir išvažiavo, o norėtųsi kad ir ar tai kraują ištirtų ar plaučius pažiūrėtų. Norėčiau sužinoti kaip visišką negalę turintis žmogus turėtų būti konsultuojamas šeimos gydytojo? Kas kiek laiko šeimos gydytojas pas tokį ligonį turėtų atvykti(nes pats ligonis visiškai nepakyla iš lovos).Ir kaip tokiam ligoniui būtų galima padaryti visus tyrimus?Ir ar yra privačių gydytojų korie atvyktų į namus pas tokį ligonį. Labai lauksiu Jūsų atsakymo. Ačiū
   Šeimos gydytojo paslaugų teikimas namuose bei globos įstaigose įteisintas Lietuvos medicinos normoje MN 14:2005 „Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“. Joje apibrėžta, kad  šios paslaugos teikiamos pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo patvirtinta paslaugų teikimo pacientų namuose tvarka ir apimtimi. Todėl turėtumėte kreiptis į pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios esate prisirašęs ir pasidomėti, kokia pacientų lankymo namuose tvarka yra patvirtinta toje įstaigoje.
    
    
   Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V-943 (Žin., 2005, Nr. 143-5205), yra numatyta papildomas apmokėjimas už ne  daugiau kaip 12 gydytojo vizitų į namus per kalendorinius  metus  pas neįgalius pacientus,  kuriems  yra nustatytas nuolatinis slaugos poreikis arba visiška negalia.
    
    
   Aišku, reikėtų nepamiršti, kad paciento sveikatos būklės ištyrimas namuose yra gana ribotas. Jam gali būti paimtas kraujas tyrimams, pamatuotas arterinis kraujo spaudimas ar išklausyti plaučiai. Tačiau nebus galima atlikti plaučių rentgenogramos, vidaus organų echoskopijos ir kitų panašių tyrimų, kurie patikslina ar patvirtina diagnozę.
    
    
   Norėtume priminti, jog ne tik gydytojas gali lankyti pacientus namuose. Atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę ir esamus poreikius, pas neįgalius pacientus, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros specialusis poreikis ar visiška negalia gali lankytis ir slaugytoja. Ji gali paimti kraują, apmokyti paciento artimuosius pragulų profilaktikos, pastatyti lašinę infuziją (12 vnt. per metus).
    
    
   Taip pat primename, kad kiekvienas asmuo gali laisvai pasirinkti arčiausiai jo gyvenamosios vietos esančią arba jam patogiau pasiekiamą pirminės sveikatos priežiūros įstaigą (valstybinę ar privačią) bei šeimos (bendrosios praktikos) gydytoją (arba terapeutą). O už asmens sveikatos priežiūros įstaigos vidaus tvarką, paslaugų organizavimą ir prieinamumą bei įstaigos darbuotojų tinkamą darbą atsakingas įstaigos vadovas bei įstaigos steigėjas.
    
   Daugiau informacijos:
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   http://www.sam.lt/go.php/lit/Seimos_sveikatos_skyrius/17
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 17. Laba diena, Norėčiau paklausti, ar būsimiems pirmokams reikalinga ,,Moksleivio sveikatos raidos istorija"? Mokykloje man pasakė, kad turėsiu pristatyti, o Šeškinės poliklinikoje atsisako ją išduoti,motyvuodami, kad pagal naujus įstatymus nereikalinga. Kas yra teisus? Ir kuo remiantis? AČIŪ
   Laba diena,
    
   Šeškinės poliklinikos gydytoja yra teisi.
   Vadovaujantis Lietuvos higienos norma 21: 20100 „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-60 (Žin., 2010, Nr. 14-678, mokiniai kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokyklos vadovo įgaliotam asmeniui turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą formą Nr. 027-1/a. Šią formą išduoda šeimos gydytojas.
   Be to, Sveikatos priežiūros mokyklose tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-1035/ISAK-2680 (Žin., 2005, Nr. 153-5657), apibrėžta, kad sveikatos priežiūros dokumentacija mokyklose yra statistinė apskaitos forma Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“.
    
   „Moksleivio sveikatos raidos istorija“ buvo pildoma mokyklose maždaug iki 2004 m., kol jose dirbo vaikų ligų gydytojai, kurie buvo atsakingi už profilaktinius vaikų patikrinimus.
   Šiuo metu ši forma yra nepanaikinta, tačiau šeimos gydytojas neprivalo jos pildyti, atlikdamas profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą ir teikdamas informaciją bendrojo lavinimo mokyklai.
    
   Daugiau informacijos:
   Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas
    

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 18. Laba diena, noriu pasiteirauti dėl sveikatos tikrinimo įsidarbinant ir jau dirbant tvarkos. Ką turi žinoti naujai įsikūrusi įmonė, nuo ko pradėti, kaip įvertinti rizikos faktorius ir pan? Įmonė užsiima socialine veikla, koordinavimu, darbuotojų pagrindinis darbas administracijoje, dirbama kompiuteriu. Ar yra išimčių įmonėms, kuriose mažas darbuotojų skaičius, pvz. 3-4? Dėkoju už atsakymus
   Laba diena,
    
   Dėkojame už klausimą, atsakome pagal ompetenciją:
    
   Siūloma vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365). Tikrinimas priklauso nuo profesinės rizikos, esančios darbo aplinkoje.
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
   Darbuotojų, kurie dirba darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai, vadovaujantis šiuo Aprašu bei Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127) ir kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.
   Sveikata tikrinama kiekvienam individui atskirai, ne darbo kolektyvui, išvada taip pat individuali.
   Dėl išimčių mažoms įmonėms paaiškinimo gal būt tikslinga kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.
   Teisės aktų apžvalga tam tikra tema gali būti mokslinio darbo objektas. Jie skelbiami leidinyje „Valstybės žinios“.
    
   Pagarbiai
    
   Genovaitė Paulauskienė
                   Vyriausioji specialistė
                   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
                   Asmens sveikatos departamentas
                   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
                   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius
                   Tel. +370 5 266 1473               

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 19. Laba diena .Norėčiau pasiteirauti:jei mokykloje nėra mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialisto kabineto ,KUR IR PAGAL KOKIUS TEISĖS AKTŲ REIKALAVIMUS ,TURI BŪTI LAIKOMOS VAIKO SVAIKATOS RAIDOS ISTORIJOS, ARBA F Nr027-1/a ?Baiminuosi ,ar nebus pasiekiama visiems informacija apie mano vaiko sveikatą ? Iš anksto dėkoju už atskymą .
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-60 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 21 : 2010 „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 14-678) XI skyriaus Mokinių sveikatos priežiūra  108 punktu, mokyklos vadovas įgalioja asmenį, kuriam mokiniai kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą formą Nr. 027-1/a. 109 punkte nurodyta, kad užkrečiamųjų ligų profilaktika bei informacija apie vaikų užkrečiamąsias ligas, nelaimingus atsitikimus turi būti tvarkoma teisės aktų nustatyta tvarka.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316

   Atnaujinta: 2015 09 29

  • 20. Laba diena, darbdavys išdavė privalomojo sveikatos patikrinimo pažymą F047a, sveikata buvo patikrinta Radviliškio rajono PSPC surašyta išvada ,,dirbti gali", gydytoja neužpildė grafos ,,Kontrolinis patikrinimas paskirtas". Kas turi pildyti šią grafą ir kuo remiantis?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Tai reglamentuota teisės akte: Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (13 priedas) buvo išdėstytas nauja redakcija ir patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 įsakymu Nr. V- 1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 4-163).

   Rekomenduojame perskaityti visą teisės aktą, jei dar turėsite klausimų, prašome klausti.

   Pagarbiai

   Genovaitė Paulauskienė

   Vyriausioji specialistė

   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius

   Asmens sveikatos departamentas

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius

   Tel. +370 5 266 1473


    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 21. Koks periodas tarp sv.patikrinimų elektromontuotojams ir dirbantiems veikiančiuose el.įrenginiuose? Kokiu įstatymu vadovautis?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Siunčiame nuorodą:
    
    
   Daugiau informacijos:
   Genovaitė Paulauskienė

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 22. Sveiki , man 50 metų , girdėjau , kad tokio amžiaus vyrams atliekamas nemokamas tyrimas prostatos vėžiui nustatyti. Ar tai tiesa ? Gal ir daugiau atliekama nemokamai tyrimų ? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Siunčiame informacijos nuorodą.
   Maloniai prašome išsamesnės informacijos teirautis Valstybinėje ligonių kasąje www.vlk.lt arba Jūsų teritorinėje ligonių kasoje.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 23. Sveiki. Įmonėje dirbu administracinį darbą - pagrinde darbas su kompiuteriu. Kartais tenka vairuoti tarp skirtingų padalinių ir už keliones (nuo vienos darbo vietos iki kitos darbo vietos) apmoka darbdavys. Keleivių, prekių nevežu. Kas kiek laiko turiu privalomai tikrintis sveikatą? Ar iš viso turiu privalomai tikrintis ? Jei privalau, ar kiekvieną kartą turi būti šviečiami mano plaučiai?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. 
   Vadovaujamasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365).
    
   Tikrinimas priklauso nuo profesinės rizikos, esančios darbo aplinkoje.
    
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
   Darbuotojų, kurie dirba darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai, vadovaujantis šiuo Aprašu bei Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127) ir kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.
    
   Daugiau informacijos:
     
   Genovaitė Paulauskienė
                   Vyriausioji specialistė
                   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
                   Asmens sveikatos departamentas
                   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
                   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius
                   Tel. +370 5 266 1473               
    
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 24. Sveiki, Kelių eismo taisyklių 208 punktas nurodo, kad asmenims, kuriems kompetentingos institucijos dėl rimtų medicininių priežasčių išdavė specialius pažymėjimus, leidžiama neužsisegti saugos diržų. Šiuose pažymėjimuose turi būti nurodytas jų galiojimo laikas. Norėčiau sužinoti, kokie norminiai aktai (dokumentai) reglamentuoja kas yra "kompetetingos institucijos" ir "rimtos medicininės priežastys". Būčiau dėkingas gavęs nuorodas į šiuos klausimus aptariančius dokumentus, pagarbiai, Rimantas
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Jūsų minėtas Kelių eismo taisyklių punktas taip ir liko neįgyvendintas. Jokio šią sritį reglamentuonačio teisės akto nėra ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Taigi kol kas vientelis kelias gyvybei išsaugoti, važiuojant bet kurioje transporto priemonėje, yra – prisisegti saugos diržus.
    
   Linkime sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM nformacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 25. Ar tomografiniai tyrimai visi mokomi?Ar poliklinikos gydytojas gaji duoti nukreipimą nemokomam tomografiniam tyrimui?
   Sveiki,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pirmiausia, šeimos gydytojas negali duoti siuntimo PSDF lėšomis apmokamam brangiajam tyrimui. Jeigu šeimos gydytojas pacientui rekomenduoja atlikti tyrimą, tai tokie brangieji tyrimai visada bus mokami. PSDF lėšomis apmokamam brangiajam tyrimui siuntimą gali duoti tik gydytojas specialistas (teikiantis II ar III lygio paslaugas). Su tokiu siuntimu pacientas gali gauti paslaugą nemokamai. Jeigu šiai paslaugai gauti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje yra sudaroma eilė, tai norint gauti paslaugą be eilės už tai reikės sumokėti.
    
   Pagarbiai
   Vida Kuliešienė
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus
   vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 26. Sveiki, Jaučiu, kad galiu turėti tam tikrų sveikatos problemų, todėl noriu eiti pas šeimos gydytoją, kad galbūt nukreiptų mane pas kitus specialistus ištyrimui ir panašiai. Tačiau mano darbo laikas ir gydymo įstaigų darbo laikas sutampa, kitaip sakant tai galiu atlikti tiktai darbo metu. Noriu paklausti, ar darbdavys privalo mane išleisti iš darbo tam tikslui ar ne, kokia tvarka viskas turi vykti? Dėkoju už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Nėra nustatytos tvarkos, su dardaviu vizitą pas gydytoją reikėtų derinti tarpusavio susitarimu. Galima vizitą atlikti pietų metu ar išeiginėmis dienomis (yra budintys specialistai), ar Jūsų atostogų metu. Galima susitarti su darbdaviu ir atidirbti valandas, praleistas poliklinikoje.
    
   Linkime puikios sveikatos!
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 27. Laba diena, Kokių ir kiek nemokamų tyrimų per metus turi teisę gauti diabetikas,taip pat sergantis hipotiroze. Ačiū.
   Laba diena,
   Dėkojame Jums už klausimus.
   Bendras principas – visomis ligomis sergantiesiems tyrimai atliekami iš paslaugos bazinio įkainio, kai tyrimą pagal savo kompetenciją ir įvertinęs konkretaus paciento būklę paskiria paslaugą teikiantis gydytojas.
    
   Yra labai nedaug atvejų, kai teisės aktuose reglamentuojama, kiek ir kokių tyrimų gydytojas turi atlikti. Paprastai nurodoma minimalus kiekis, bet tai nereiškia, kad diagnozės ar gydymo korekcijai gydytojas negali paskirti daugiau tyrimų..
    
   Skydliaukės hormonų kiekio tyrimai nėra įrašyti į šeimos gydytojo medicinos normą, todėl pacientas turėtų būti siunčiamas endokrinologo konsultacijai arba gali rinktis mokamą hormoninių tyrimų atlikimo kelią. Konsultacija – tai visi būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai, atlikti gydytojo specialisto. Beje, iš PSDF biudžeto yra atskira endokrinologo konsultacija su manipuliacija, kai atliekami hormoniniai tyrimai ir (ar) echoskopija ir (ar) kitos manipuliacijos. Šios konsultacijos bazinis įkainis didesnis, nei įprastos. Analogiškai apmokamos ir diabetu sergančiųjų konsultacijos. Dėl diabetu sergančiųjų šeimos gydytojui suteikti didesni įgaliojimai: iki 4 x per metus apmokama skatinamoji paslauga „Glikozilinto hemoglobino nustatymas“. Gliukozės, kraujo, šlapimo tyrimai pacientui turi būti atliekamas šeimos gydytojo paskyrimu, kai to reikalauja paciento būklė.
    
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 28. ar dirbančiam mokslinį darbą (humanitarinė sritis) reikia kokių nors sveikatos tikrinimų be apylinkės gydytojo konsultacijos (turiu galvoje darbuotojo sveikatos knygelę)? Kur galima paskaityti darbuotojų sveikatos tikrinimą reglamentuojančius aktus? Ir dar vienas kl.: kaip toje knygelėje esantys galimų ligų aprašymai dera su paciento konfidencialumo principu? Ar darbdavys turi teisę žinoti darbuotojo kraujo grupę, persirgtas ir esamas ligas, jei jos nesusijusios su darbu ir t.t. Knygelės, kuri laikoma personalo skyriuje, duomenys prieinami juk visiems,o ten grafos "nustatytos ligos" ir t.t. Ką apie tai sako medicinos etikos komisija?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.

   Darbuotojų sveikata priklauso ne nuo profesijos, bet nuo profesinės rizikos veiksnių, esančių darbo aplinkoje. Vienas iš profilaktinio sveiktos tikrinimų tikslų: įvertinti, ar įsidarbinantys asmenys ir darbuotojai gali dirbti konkretų darbą konkrečiomis galimos profesinės rizikos sąlygomis; siekti išvengti ar kuo anksčiau diagnozuoti profesines ligas.
    
    
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas)  (13 priedas) patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 4-163).
                   
    
   Aprašas išdėstytas nauja redakcija, nustato įsidarbinančių ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba galimos profesinės rizikos sąlygomis išankstinio, periodinio bei neeilinio privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, kurie priklauso nuo konkrečių profesinės rizikos veiksnių; privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą,  dokumentų įforminimą ir kontrolę. 
                  
   Į F 048/a gydytojas darbdaviui įrašo informaciją, ar darbuotojas dėl savo sveikatos būklės „dirbti gali“,  „dirbti negali“,  „dirbti gali, bet ribotai (nurodant kaip).
   Ligų ir sveikatos problemų diagnozės neįrašomos.
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473               
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 29. Laba diena, mano dukra (5m.) eina i darzeli-lopseli Zibute Vilniuje. Praejusiais metais pries rugsejo pirmaja pristateme sveikatos pazyma is poliklinikos. Siandien buvo pranesta, kad direktores nurodymu, vaikai turi dabar pristatyti pazymas Nr. 027-1/a. Bandziau ieskoti tos formos pvz. internete, bet man panasu, kad tai jau mokyklos reikalavimas. Klausimas - ar si forma turi buti reikalaujama darzelyje? - ar gali direktore reikalauti pazymos dabar (03.31d.), nors ankstesne pazyma jau buvo pristatyta rugpjucio pabaigoje ir galioja 12 men. - ar gali buti skirtingos pazymos isduodamos darzelinukams poliklinikoje (juk gydytoja isduodanti pazymas puikiai zino reikalavimus darzelinukams. As, asmeniskai, tikrai neatsimenu/netikrinau kokia man forma buvo isduota). Sesuo tokia pat forma yra pristaciusi i savo vaiko darzeli (kitas darzelis), jokiu problemu neturi Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame jums už klausimą.
    
   Informuojame, kad Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V- 313 (Žin., 2010, Nr. 50 – 2454) , (toliau – HN 75:2010) 94 punktas nustato, kad priimant vaiką į įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a).
    
   Kadangi HN 75:201 įsigaliojo nuo 2010 m. liepos 1 d. įstaigos direktorė jau rugpjūčio pabaigoje turėjo pateikti informaciją apie tokios formos pateikimo privalomumą. Manyčiau šiuo atveju, svarbiausia yra tai, kad darželis turėtų informaciją apie vaiko sveikatą (kaip suprantu, taip ir yra)  ir tikrai yra netikslinga turint galiojančią profilaktinio patikrinimo pažymą, pakartotinai kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Deja praktika rodo, kad ne visada asmens sveikatos priežiūros įstaigos žino, kad nepriklausomai nuo vaikų amžiaus vaikų profilaktinių sveikatos tikrinimų išvados surašomos į Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a).
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 30. Laba diena. Norėčiau paklausti kodėl reikia mokėti už medicininį sveikatos patikrinimą reikalingą darbui, jei esu socialiai drausta, moku mokesčius. Beje, skirtinguose centruose šio patikrinimo kaina taip pat skiriasi, kodėl?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Vadovaujantis teisės aktais gydymo įstaigose yra įteisinti kai kurie mokėjimo atvejai. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo ir kainų pacientai turi susimokėti už kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą (išskyrus kai kurių kategorijų asmenis), akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojų ir aviatorių pažymėjimus bei keletą kitų paslaugų.
    
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa
    

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 31. Kiek kartu per nestuma galima pasitikrinti echoskopu, jei teko guleti 2 kartus ligonineje del galimo persileidimo. Ar turiu teise gydytojos prasyti siuntimo pas genetika, beto net tiksliai nezinau kelinta savaite,nes gydytojai kiekviena karta nustato skirtingai. Busiu dekinga uz informacija. Pagarbiai Deimante
   Laba diena,
    
   Dėkojame už klausimą.
    
   Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1135 (Žin., 2007, Nr. 2-107) patvirtintais Nėščiųjų sveikatos tikrinimų reikalavimais, esant normaliam nėštumui yra numatytas vienas privalomas nėščiosios ultragarsinis tyrimas 18-20 nėštumo savaitę. Kitas šiame įsakyme numatytas privalomas nėščiosios ultragarsinis tyrimas yra numatytas nėštumui užsitęsus (suėjus 41 nėštumo savaitei). Esant indikacijų, nėščiąją prižiūrintis gydytojas gali skirti ir daugiau tyrimų. Ultragarsinių tyrimų skyrimo indikacijų sąrašas yra patvirtintas sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 136 (Žin., 2002, Nr. 31-1181).
    
   Nėščiąją prižiūrintis gydytojas siuntimą genetiko konsultacijai išduoda esant indikacijų, tokių kaip amžius (moteriai daugiau kaip 35 m. gimdymo metu arba tėvui virš 42 m.), įvykę 2 ar daugiau savaiminių persileidimų, tam tikros giminėje nustatytos paveldimos ligos ir kt. Žmogaus genetikos paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, sąrašas ir jų teikimo indikacijos yra patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. birželio 23 d. įsakymu V-522 (Žin. 2005, Nr. 90-3380).
   Visus Jums rūpimus klausimus siūlytume aptarti su Jus prižiūrinčiu specialistu (šeimos gydytoju, akušeriu ar akušeriu ginekologu).
    
   Linkime puikios sveikatos.
    
   Daugiau informacijos:
   K. Vasiliauskaitė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
   Tel. (8 5 219 3328
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 32. Moku sveikatos draudima.Kodel Seskines poliklinikoje reikejo moketi uz kraujo tyrimus del skydliaukes ,o po to ir del antikuniu nustatymo.Nustate hipoterioze,tad tyrimai bus dazni.Ar ir toliau reiks moketi. KAUNE JIE NEMOKAMI.Prasome skubiai atsakyti,nes 05-17 d. reiks daryti tyrimus
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų el. laišką, norime informuoti, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 22 d. įsakyme Nr. V-1013 ,,Dėl Lietuvos medicinos normos MN 14:2005 ,,Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė‘‘ patvirtinimo‘‘, apibrėžti tyrimai, kuriuos gali skirti šeimos gydytojas. Jūsų išvardinti tyrimai nepriskiriami šeimos gydytojo kompetencijai. Esant reikalui šeimos gydytojas duoda siuntimą pas gydytoją specialistą (Jūsų atveju endokrinilogą). Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakyme Nr. 1K-81 "Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir sveikatos programose numatytų paslaugų, už kurias mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, klasifikatoriaus patvirtinimo" (Žin., 2005, Nr. 89-3363), nurodoma, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto mokama už gydytojo endokrinologo konsultaciją, kai atliekamas skydliaukės echoskopinis tyrimas ir (ar) biopsija (aspiracinė punkcija), ir (ar) hormoninis tyrimas (šių tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į gydytojo endokrinologo paslaugos bazinę kainą). Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų mokama ne už tyrimus, o už gydytojo paslaugą, kuri apima visų jo kompetencijai priskiriamų tyrimų atlikimą.
    
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 33. Laba diena, prieš kuri laiką Šiauliuose, autobusų stotelėse buvo iškabinti plakatai su nemokomomis procedūromis ar kraujo tyrimais sarašas kuriuos paciantas gali gauti per nustatytą laiko tarpą. Norėjau nusirašyti, bet nespėjau. Ieškojau internete šios lentelės, nepavyko rasti. Gal galite atsiusti šią lentelę, arba idėti nuorodą kur ją būtu galima rasti. Ačiu,
   PACIENTO TEISĖ ŽINOTI IR NEMOKĖTI, KAI NEPRIVALU
    
   Pastaruoju  metu pacientams gana dažnai iškyla klausimų, kodėl gydymo įstaigose neretai reikia primokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, pirkti vaistus, medicinos pagalbos priemones, prašoma patarti, kur ieškoti teisybės, jei taip pažeidžiamos paciento teisės.  Būtina žinoti, kad visus rūpimus klausimus pirmiausia reikia bandyti išsiaiškinti sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje įstaigoje. Tai įteisinta Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme: į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas jie turi teisę kreiptis tik, jei nepatenkina toks nagrinėjimas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje, pacientų manymu, jų teisės buvo pažeistos.
   Iš ligonių kasų gaunamų elektroninių laiškų, skambučių telefonu, galima  spręsti, kad gydymo įstaigose pacientai gauna nepakankamai informacijos apie jose teikiamas paslaugas (mokamas, nemokamas), jų tikslą ir pobūdį, padarinius ir kt. Suprantama, pacientai savo ruožtu turėtų tuo labiau domėtis, būti reiklūs. Informacijos reikėtų ieškoti gydymo įstaigos skelbimų lentose, teirautis ten dirbančių specialistų. Beje, ligonių kasos, sudarydamos sutartis su sveikatos priežiūros įstaigomis, reikalauja, kad jose matomoje vietoje – registratūroje, priėmimo kambaryje, laukiamajame, interneto svetainėse – skelbtų, kokias teikiamas paslaugas apmoka ligonių kasos, už ką tektų mokėti ar primokėti. Ten pat turi būti informacija apie paslaugų teikimo tvarką, sąlygas.
    
    
   Netoleruotini atvejai, kai sveikatos priežiūros įstaigoje pateikus klausimą apie priemokas, aiškaus atsakymo negaunama, arba atsakoma: „todėl reikia, kad reikia“. Kartais gydytojai neinformuoja (nors ir turėtų), ką ir kur privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas žmogus gali gauti nemokamai, o tik pateikia būtinų nusipirkti vaistų, medicinos priemonių sąrašą. Apsiginkluokite kantrybe: jei aiškaus atsakymo į tokius klausimus iš gydančio gydytojo nesulaukiate, kreipkitės į  įstaigos administraciją. Mat informacijos teikimo tvarką pacientams nustato įstaigos vadovas, tad, jei svarbios informacijos nesužinojote, neradote skelbimų lentoje, – tai jau jo darbo brokas. Jeigu gauti atsakymai netenkina, reikėtų kreiptis į ligonių kasas.  
    
   Gydymo įstaigoje neskubėkite pasirašyti siūlomų sutikimų įsigyti vieną ar kitą priemonę, mokėti už paslaugą. Pirmiausia išsiaiškinkite, kodėl to reikalaujama. Tai padeda vėliau išvengti galimų nesusipratimų, nes praktika rodo, kad neretai pacientas, gydymo įstaigoje raštiškai sutikęs brangiau mokėti už vaistus ar paslaugas, vėliau nori susigrąžinti priemoką ir kreipiasi į ligonių kasą. Įsidėmėtina, kad priemokos gali būti grąžintos tik tuo atveju, jeigu gydymo įstaiga ligoniui suteikė brangiau kainuojančias ar papildomas paslaugas, medicinos priemones bei vaistus be jo sutikimo. Tokiu atveju pacientas dėl priemokų grąžinimo turi kreiptis ne į ligonių kasą, o į jį gydžiusios įstaigos administraciją. Vilniaus teritorinė ligonių kasa jau skelbia šiais metais sveikatos priežiūros įstaigose nustatytus pažeidimus: pacientai mokėjo už lašinę infuziją, už vaikui suteiktą konsultaciją, slaugos priemones, vaistus, biopsijos adatą, širdies operacijai būtinas priemones ir kt. Apie išaiškintus pažeidimus informuojamos įstaigų steigėjos, o pacientams nurodoma kreiptis į tikrintą įstaigą dėl pinigų grąžinimo.
    
   Pagal Sveikatos draudimo įstatymą sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos visiems apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu gyventojams tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo. Šios įstaigos pacientams turi užtikrinti gydymo paslaugų teikimą, jų prieinamumą bei kokybę. Už apdraustiesiems suteiktas medicinos paslaugas gydymo įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) moka ligonių kasos sveikatos apsaugos ministro įsakymuose patvirtintomis paslaugų bazinėmis kainomis. Neapdrausti (ar neapsidraudusieji) privalomuoju sveikatos draudimu už tokias paslaugas (išskyrus būtinąją pagalbą, kuri apmokama iš PSDF) turi mokėti pagal gydymo įstaigos nustatytus įkainius.
    
   Žinotina, kad vadovaujantis teisės aktais gydymo įstaigose yra įteisinti kai kurie mokėjimo atvejai. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo ir kainų pacientai turi susimokėti už kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą (išskyrus kai kurių kategorijų asmenis), akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojų ir aviatorių pažymėjimus bei keletą kitų paslaugų.
    
   Pacientas turi susimokėti ir tuomet, kai nenori laukti jam siūlomo planinio tyrimo arba procedūros ir pageidauja gauti paslaugą ne eilės tvarka, o kuo skubiau. Jei pacientas nori patekti pas gydytojus specialistus be pirminės sveikatos priežiūros gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimo, taip pat privalo mokėti. Siuntimo nereikia (taip pat ir mokėti), jeigu kreipiamasi dėl būtinosios medicinos pagalbos, taip pat kai yra numatytas ilgalaikis paciento stebėjimas. Be siuntimo galima kreiptis į gydytoją dermatovenerologą. Jei gydytojas specialistas nustato, kad pacientas kreipėsi pagrįstai, tolesnio gydymo išlaidos apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų.
    
   Jei apsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu pacientas savo iniciatyva (ar gydytojo patartas) pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, vaistus ar medicinos pagalbos priemones, jis apmoka paties pasirenkamų ir gydytojo skiriamų paslaugų, procedūrų, vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kainų skirtumą. Pats moka ir tada, kai pageidauja papildomų paslaugų ar procedūrų, nes ligonių kasos moka už gydymą, kurį skiria gydytojas, o ne kokius nors pageidavimus gauti vieną ar kitą paslaugą.
    
   Daugiau informacijos:
   Valstybinė ligonių kasa
   prie Sveikatos apsaugos ministerijos

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 34. Laba diena, esu dieninio kurso studentas ir norėčiau paklausti ar yra taikomas mokestis medicininei pažymai vykstantiems į užsienį? Jei taip tai kokia suma? Būčiau labai dėkingas už atsakymą, nes man kelia abejonių mano gydymo įstaigos sąžiningumas, nes kitose įstaigose mokestis neimamas.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą norėtume informuoti, kad vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) 4 punkto nuostatomis už vykstančiųjų į užsienį pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros paslaugas, teikiamas atliekant profilaktinius sveikatos tikrinimus, apmoka pacientas arba už jį moka kiti fiziniai ar juridiniai asmenys pagal sveikatos apsaugos ministro 1999 07 30 įsakymu Nr. 357 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 67-2175) patvirtintas mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kainas.
    
   Profilaktinių sveikatos tikrinimų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų kainos nurodytos pirmiau minėto įsakymo (Sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. Nr. 301 įsakymas) 18 priede.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2016 03 01

  • 35. Esu dirbantis, už cholesterolio, skydliaukės tyrimus reikalauja mokėti. Ar privalau mokėti?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 22 d. įsakyme Nr. V-1013 ,,Dėl Lietuvos medicinos normos MN 14:2005 ,,Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė‘‘ patvirtinimo‘‘ apibrėžti tyrimai, kuriuos gali skirti šeimos gydytojas. Skydliaukės hormonų tyrimas nepriskiriamas šeimos gydytojo kompetencijai, tad gavus iš jo siuntimą išsitirti tektų sumokėti pačiam pacientui.
    
   Tokiu atveju, esant reikalui šeimos gydytoją konsultuoja gydytojas specialistas (endokrinologas). Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakyme Nr.1K-81 "Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir sveikatos programose numatytų paslaugų, už kurias mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, klasifikatoriaus patvirtinimo", nurodoma, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto mokama už gydytojo endokrinologo konsultaciją, kai atliekamas skydliaukės echoskopinis tyrimas ir (ar) biopsija (aspiracinė punkcija), ir (ar) hormoninis tyrimas (šių tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į gydytojo endokrinologo paslaugos bazinę kainą). Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų mokama ne už tyrimus, o už gydytojo paslaugą, kuri apima visą jo kompetencijai priskiriamų tyrimų atlikimą.
    
   Daugiau informacijos:
   Kazys Žilėnas
   atstovas spaudai
   Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Europos aikštė 1, 03505 Vilnius
   Tel.: (8 5) 236 4105, mob. 8 687 41 445
   El. p.: kazys.zilenas@vlk.lt
   www.vlk.lt

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 36. Norėčiau sužinoti ar dėl diagnozės stabili krūtinės angina, Torakalgija, KŠL Anemija. išrašyta metoprololis, preduktalis MP1x2, stebėti AKS dinamikoje (kaip man stebėti , jei aš negyvenu med centruose. Arkompensuojamas preduktalis ? Ar reikia papildomo III lygio trimo, nes man nustatyta Širdies ekstrasystolija. Po operacijos, atsinaujino reiškiniai, todėl sunerimau, nes vartojau iki operacijos tik metoprololį. Ar kompensuoja ligonių kasos III Lygio škardiologo konsultaciją su (veloergometrinį tyrimą ir t.t.)Ar būtinai reikia būti sulaukus 50 metų moterims, kad tokį tyrimą kompensuotų pagal naujas tvarkas, ar reikia gydytojo siuntimo, tačiau amžius nesvarbu 9nes man 45 metai ir nedirbu) .
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į pateiktą klausimą, informuojame, kad vaistas Metoprololum skiriamas ir išrašomas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir kompensuojamas 80 proc. bazinės kainos pacientams iki 6 mėn. po miokardo infarkto (ligos kodai I21, I22), pacientams, sergantiesiems hipertenzine nefropatija, jei yra inkstų funkcijos nepakankamumas (ligos kodas I12), III ir IV funkcinės klasės krūtinės angina (ligos koddas I20), hipertenzine nefropatija, jei yra inkstų funkcijos nepakankamumas (ligos kodas I12), III ir IV funkcinė klasės krūtinės angina (ligos kodas I20), hipertenzinėmis ligomis (ligos kodai I10 – I11, I15), širdies ritmo sutrikimais (tachikardija ir skilvelio ritmo sutrikimai) (ligos kodai 47, I48, I49.1, I49.3). Metoprololum (modifikuoto veikimo) skiriamas ir išrašomas sergantiesiems III ir IV funkcinės klasės širdies veiklos (kraujotakos) nepakankamumu arba kai kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija mažesnė kaip 40 proc. (ligos kodas I50.1). Modifikuoto veikimo vaistas skiriamas, jei sutrinka kairiojo skilvelio sistolinė funkcija.
    
   Vaistas Preductal (bendrinis pavadinimas Trimetazidinum) skiriamas ir išrašomas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir kompensuojamas 50 proc. bazinės kainos pacientams, sergantiesiems III ir IV funkcinės klasės krūtinės angina (ligos kodas I20). Pažymime, kad vaistą skiria ir išrašo gydytojas kardiologas, jei netoleruojamas vaistas Glyceryli trinitras.
    
   Vėliau gali išrašyti vidaus ligų  ar šeimos gydytojas.
    
   Jei gydytojas liepia sekti kraujospūdį, tai tą galima daryti ir namuose. Jei gydytojas nenurodo kitaip, tai kraujospūdžio matavimo aparatu ryte, dienos metu ir vakare pamatuojate savo kraujospūdį ir duomenis užsirašote. Jie reikalingi gydytojui tam, kad tiksliau sureguliuoti medikamentinį gydymą. Apie III lygio konsultacijos reikalingumą sprendžia gydantis gydytojas ir jei reikia – išrašo siuntimą tokiai konsultacijai . Jei siuntimą turite, tai pati konsultacija ir visi jos metu atliekami tyrimai yra apmokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Apie visus kitus  Jums reikalingus patikrinimus informaciją suteiks gydantis gydytojas.
    
   Pagarbiai
   Vida Kuliešienė
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus
   vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 37. Laba diena, sia vasara mano dukra ketina vykti i vasaros stovykla, organizuojama Lietuvoje. Organizatoriu teigimu, sveikatos pazyma (forma 079/A) galioja tik 3 dienas, todel ji turi buti atitinkamai isduota pries pat stovykla. Musu seimos gydytoja tvirtina, jog pazyma galioja 12 menesiu. Prasau paaiskinti, kuri puse yra teisi ir kokiame teises akte yra numatytas minetos mediciniens pazymos galiojimo laikas. Is anksto dekoju. Pagarbiai, Oksana
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klauismą.
   Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad šiuo metu rengiami reikalingi teisės aktų projektai, kuriais atsisakoma reikalavimo vykstant vaikui į stovyklą turėti specialiąją sveikatos pažymą „Medicininę pažymą, vaikui vykstančiam į stovyklą“ (forma 079/a). Užtenka pristatyti tą pačią pažymą ar jos kopiją, kurią vaikas kasmet pristato į mokyklą (forma 027-1/a, kuri galioja metus).
   SAM: neatidėkite vaikų sveikatos tikrinimo paskutinei dienai
   2010-06-07
   Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Kviečiame tėvelius pasirūpinti vaikų sveikatos profilaktika dabar, o ne rudenį, kai mokyklos administracija paprašys pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą ir pas gydytojus susidarys laukiančių tėvelių bei vaikų eilės.
   „Vaikų sveikata rūpintis reikia nuolat ir ją profilaktiškai tikrinti kasmet, o sveikatos pažymėjimas – tai tik profilaktinio patikrinimo išvada, – pabrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskiene. – Profilaktiniai tikrinimai ne tik padės laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet ir suteiks puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus“. Pasak R. Sketerskienės, sveikatą pasitikrinti būtina kiekvienais metais, nelaukiant, kol paragins klasės auklėtoja.
   Profilaktiškai tikrintis sveikatą turi visi vaikai iki 18 metų. Per profilaktinį sveikatos patikrinimą šeimos gydytojas ar gydytojas pediatras įvertina vaiko sveikatos būklę. Prireikus pacientas siunčiamas konsultuotis pas gydytojus specialistus ir/ar atliekami papildomi reikalingi tyrimai.
   Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad šeimos gydytojas turi pateikti rekomendacijų, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt. taip pat gydytojas turi nurodyti savo kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti iškilus neaiškumams.
   Profilaktiškai vaiko sveikatą tikrinti turėtų gydytojas, prie kurio vaikas yra prirašytas. Apžiūros rezultatus gydytojas pažymi sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje. Šis dokumentas kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. privalo būti pateiktas švietimo įstaigai, kurioje vaikas mokosi, taip pat tokią pat pažymą turi pristatyti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai. Pažymėjimas galioja vienerius metus. Jo duomenys naudojami bendrai šalies vaikų sveikatos stebėsenai ir analizei.
   Už rekomendacijų, kurias nurodo Vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas ar pediatras, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas padės užtikrinti šių rekomendacijų įgyvendinimą švietimo įstaigoje.
   Sveikatos apsaugos ministerija papildomai informuoja, kad šiuo metu rengiami reikalingi teisės aktų projektai, kuriais atsisakoma reikalavimo vykstant vaikui į stovyklą turėti specialiąją sveikatos pažymą „Medicininę pažymą, vaikui vykstančiam į stovyklą“ (forma 079/a). Užteks pristatyti tą pačią pažymą ar jos kopiją, kurią vaikas kasmet pristato į mokyklą

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 38. Laba diena, ponia Oksana labai konkrečiai paklausė, kiek laiko galioja forma 079/a. Interpretuojant jūsų atsakymą suprantu, kad tos formos apskritai nereikia, bet juk rašote, kad pažymos atsisakymo projektas šiuo metu tik rengiamas. Kaip suprasti jūsų atsakymą???? Ir ką pateikli stovyklų organizatoriam???
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Dar kartą maloniai Jums pranešame, kad stovyklos organizatoriui pakanka pateikti vaiko sveikatos patikrinimo pažymos kopiją, kurią Jūs kasmet pristatote mokymosi įstaigai, jei jos galiojimas nėra pasibaigęs (ji galioja metus nuo išdavimo).
    
   Taip, formos 079/a pateikti nebūtina.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 39. Laba diena, vakar 2011-07-06 20.30val.kelyje Klaipeda-Vilnius ties Vievio viaduku vairuojant automobili staiga pasidare bloga, pradejo paralizuoti rankas ir kojas. Sustojusi kelkrastyje ir ijungus avarini signala, praverus automobilio dureles mojau, kad bent kas sustotu(islipti nepajegiau) ir iskviestu greitaja pagalba. Pravaziavo ir policijos automobilis be jokios reakcijos. Vos sugebejau skambant tel. is Klaipedos mamai paspausti atsiliepti, pasakiau kur esu ir kad labai bloga, kvieskit greitaja ir tada pradejo sukti zandikauli, kalbeti nebegalejau, samones nepraradau. Sustojo jaunas vaikinukas ir iskviete pakartotinai greitaja pagalba. Kol atvyko greitoji pradejo siek tiek gereti, esu dekinga siam greitosios ekipazui uz pirmaja pagalba, kuris mane nugabeno i Elektrenu ligonine. O joje gavau kazkokiu popieriu pasirasyti, kuriu net nepajegiau perskaityti tokioje bukleje. O viso to VIRSUNE, kad buvo pareikalauta sumoketi uz gyd. konsultacija ir (apziurejusi gydytoja) pagrasino antstoliais. O as dirbanti net 2 darbuose(Vilniuje ir jo rajone), tai kaip cia yra su musu sveikatos prieziura????? Tai uz ka mes mokame mokescius???? Juk ivyko nelaime Lietuvoje ne tikoje salyje. Tikrai sito nepaliksiu ir kreipsiuosi i ziniasklaida ir auksciau. Prasau man paaiskinti kas cia per tvarka ir koldel privalejau sumoketi??!!! Lauksiu issamaus atsakymo
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimus.
   Būtinoji pagalba teikiama visiems pacientams nemokamai. Iš laiško nėra aišku kokia diagnozė Jums buvo nustatyta ir kokia pagalba buvo suteikta. Jei Jūsų sveikatos būklė nebuvo tokia, kokios atveju reikėjo suteikti būtinąją pagalbą, tai už gydytojo konsultaciją galėjo tekti susimokėti. Nematant medicininėje dokumentacijoje esančių įrašų negalima tiksliai atsakyti į klausimą.
   Maloniai kviečimae Jus kreiptis į Vilniaus teritorinę ligonių kasą ir specialistai, atlikę patikrinimą,  įvertins mokėjimo teisėtumą.
    
    
   Pagarbiai
   Vida Kuliešienė
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus
   vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 40. Laba diena. Norėčiau sužinoti ar gali vyras dirbti tolimųjų reisų vairuotoju turėdamas pirmo laipsnio hipertoniją, kitų susirgimų nėra, tyrimai - norma, EKG be nukrypimų. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Ar gali žmogus dirbti vairuotoju sprendžia kompetetingų gydytojų komisiją, į kurią jis turėtų kreiptis.
   Siunčiame šią sritį reglamentuojantį teisės aktą:
    
   Žiūrėkite 7 priedą.
   Linkime sėkmės ir sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 41. sveiki, esu mokytoja ir noriu paklausti, kas kiek laiko privalau tikrintis sveikata. ir kokius gydytojus turiu pereiti, kad gauciau irasa i sveikatos knygele?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
    
   Linkime sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 21

  • 42. Jums už klausimą. Laba diena, sergu glaukoma H40.1. Neseniai sėkmingai atlikta antiglaukominė operacija. Jau po operacijos man buvo pratęsta vairuotojo sveikatos pažyma. Jokių vairavimo apribojimų nenurodyta. Dirbu mokymo įstaigoje specialiste organizatore. Įstaiga man yra paskyrusi tarnybinį automobilį. Ar galiu vairuoti tarnybinį transportą? Čia iškilo klausimas dėl Aprašo dalies ( BE TEISĖS TEISĖS DIRBTI PAGAL DARBO SUTARTIS VAIRUOTOJU). Dėkoju už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą. Jei turite vairuotojo sveikatos pažymą, kurioje nėra jokių apribojimų dėl sveikatos, tai galite saugiai vairuoti. Ar turite teisę vairuoti tarnybinį automobilį, negaėtumėte atsakyti, tai nėra mūsų kompetencija.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 43. Laba diena, noreciau Jusu informacijos. Mano dukra nuo 2010 m rugsejo men lanko Vilniaus lopseli- darzeli ''Karusele'. Nuo siu 2011 m rugsejo eisime i kita nauja darzeli. Vaiko sveikatos pazymejimo forma Nr.027-1/a is savo gydytojos paememe liepos 26d. Taciau naujo darzelio direktore reikalauja naujos sios pazymos, nes galioja ji tik 4d. Prasau tai patikslinkite. Aciu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 (Žin., 2010, Nr.50-2454), apibrėžia, kad vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams (globėjams) pateikus gydytojo pažymą (F 027-1/a). Jokių nuorodų, kada turėtų būti išduota pažyma (prieš 4, 5 ar kt. dienas), minėtame įsakyme nėra.
    
    
   Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 3 d. įsakymu „Dėl sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir vaikų sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijų patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 18-714) 3 punktu, Įstaigų steigėjai organizuoja asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą jų įsteigtoms Įstaigoms. Minėtu įsakymu patvirtinti sveikatos priežiūros organizavimo Įstaigose modeliai, sveikatos priežiūros specialistų pareigybių steigimo Įstaigose normatyvai ir vaikų  sveikatos priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomendacijos. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad minėtas įsakymas rekomenduoja Įstaigos vidaus darbo taisyklėse ir (ar) kituose Įstaigos organizaciniuose dokumentuose nustatyti darbuotojų veiksmus vaikui susirgus, teisėtų vaiko atstovų raštiškų sutikimų gavimą apžiūrėti vaikus dėl asmens higienos, pedikuliozės ir niežų, pirmosios pagalbos ir pirmosios medicinos pagalbos organizavimą ir t. t.
    
    
   Todėl manome, kad konkretaus atvejo klausimus pirmiausia tėveliai turėtų išsiaiškinti su Įstaigos administracija ir steigėju. Minėta tvarka gali būti numatyta konkrečios Įstaigos (minėtu atveju – nuo rugsėjo 1 d. numatoma lankyti Įstaiga) sveikatos priežiūros veiklos plane arba vidaus darbo tvarkos taisyklėse.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. (8 5) 219 3316
   Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 44. Laba diena, Ar biorezonansinis nelinijinis testavimas UAB "Medozonas" yra patikima ir saugi sveikatos diagnostikos procedūra? Ar diagnostikai atlikti suteiktos visos licenzijos ir leidimai? Ar tyrimas nėra kenksmingas sveikatai? Būčiau dėkinga už išsamų atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 45. Laba diena, dirbu visuomenės sveikatos priežiūros specialiste gimnazijoje. Gimnazijos ketvirtokai (dvyliktokai) jau vos ne visi turi 18 metų. Pagal HN 21:2011 p.98 yra tokia nuoroda „...kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto [4.7] nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą...". Suprantu, tokie mokiniai jau yra suaugę. Tai jie jau ir nebesitikrins sveikatos, nes parašyta "iki 18". Kitos nuorodos nėra. Bet mes, dirbantieji, tikrinamės kartą per metus, o kuo vadovaujantis liepti mokiniams virš 18 metų pasitikrinti sveikatą? Ačiū už atsakymą.
   Sveiki,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Iš Jūsų el. klausimo nelabai aišku, ar Jus domina pavienių nemedikamentinio gydymo procedūrų (šiuo atveju fizioterapija) kompensavimo tvarka, ar ambulatorinė reabilitacija.
    
   Atkreipiame dėmesį į tai, kad teikiant medicininės reabilitacijos paslaugas vadovaujamasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo” (Žin., 2008, Nr. 12-407). Šiame įsakyme numatyta, kad pirmojo etapo medicininės reabilitacijos paslaugos ar pavienės nemedikamentinio gydymo procedūros pradedamos teikti ambulatorinio arba stacionarinio gydymo metu. Apie paslaugų reikalingumą, vadovaudamasis pirmojo reabilitacijos etapo specialiaisiais reikalavimais, sprendžia fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, kuris ir paskiria atitinkamas paslaugas (tiek, kiek reikia). Šios paslaugos teikiamos iš lėšų, skirtų atitinkamo profilio stacionariniam arba ambulatoriniam gydymui ir apmokamos iš fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacinei pagalbai skirtų lėšų kaip konsultacijos arba iš lėšų, skirtų už prirašytą gyventoją.
               
   Pagarbiai,
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Vita Lyskoitienė, tel. 236 4168
   Europos a. 1,  03505 Vilnius
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 05

  • 46. Už darbuotojus, kurie turi pasitikrinti sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų, darbdavys moka 8,40 Lt (SAM 2011-05-27 įsakymas Nr. V-547). Kokiu pagrindu poliklinikoje reikalaujama daryti krūtinės ląstos rentgenogramą ir tuomet patikrinimas dėl užkrečiamųjų ligų kainuoja 25,20 Lt. Kokiame teisės akte tai įtvirtinta? Ar gali darbuotojas atsisakyti šio tyrimo?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) 18 priedo nuostatomis, darbuotojų, kuriems leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau periodiškai besitikrinantiems sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų profilaktinio tikrinimo kaina  įsidarbinant – 11,76, dirbant 8,40.

   Šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai arba darbo medicinos gydytojas, apklausęs ir apžiūrėjęs pacientą, gali paskirti konsultacijas ir tyrimus, kad sveikatos būklė būtų nustatyta tiksliau. Tai  reglamentuojama Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarime Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti asmenims, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų, sąrašo ir šių asmenų sveikatos tikrinimo tvarkos“ ( Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127).  

   Vadovaudamasis savo, konsultantų ir laboratorinių tyrimų duomenimis, gydytojas sprendžia, ar pacientas pagal sveikatos būklę gali dirbti tam tikrą darbą, vykdyti tam tikrą veiklą, ir tai įrašo paciento asmens medicininėje knygelėje. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad vadovaujantis pirmiau minėtu įsakymu (LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas Nr. 301) sveikatos tikrinimo  (darbų ir veiklos sričių, kuriems privaloma profilaktiškai tikrintis sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų) antrinės sveikatos priežiūros paslaugas apmoka pats pacientas arba už jį moka darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Profilaktinio sveikatos tikrinimo kaina gali skirtis atsižvelgiant į profilaktinio asmens sveikatos tikrinimo rūšį bei dėl tyrimų, kuriuos įvertinęs paciento būklę paskiria šeimos gydytojas, skaičiaus.

   Pagarbiai,

   Oksana Burokienė,

   Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės

   skyriaus vyr. specialistė

   Europos a. 1, Vilnius

   Tel. (8 5) 236 4175
   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 47. laba diena,dukrai išrašė sveikatos pažymą nurodydami parengiamąją fizinio ugdymo grupę dėl akių.Norėčiau paklausti kokie yra apribojimai per fizinio pamokas pagal šią grupę? Kas draudžiama?[ pvz.krosai,šuoliai,metimai į tolį ir t.t.]Kur galima rasti sąrašą?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Švietimo ir mokslo ministeriją www.smm.lt, kuri kuruoja šią sritį.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 48. ar tik 1 kartą į metus tikrinimas cholesterolio kiekis nemokamai, kai turiu 2g.invalidumą, aukštą kraujospūdį ir didelį cholesterolį. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų el. laišką, norime informuoti, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 22 d. įsakyme Nr. V-1013 ,,Dėl Lietuvos medicinos normos MN 14:2005 ,,Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė‘‘ patvirtinimo‘‘, apibrėžti tyrimai, kuriuos gali skirti šeimos gydytojas. Cholesterolio kiekio kraujyje nustatymas priskiriamas šeimos gydytojo kompetencijai. Įsakyme nurodyti tyrimai apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Teisės aktai nereglamentuoja kiek kartų per metus Jūsų nurodytas tyrimas gali būti atliekamas. Esant indikacijoms tyrimą skiria Jus gydantis gydytojas.
    
   Linkime sveikatos.
    
   Daugiau informacijos:
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 49. Laba diena, Noreciau suzinoti, kokie turi buti regejimo sutrikimai,kad nebutu leista vairuoti transporto priemones,turint B,C,D,E kategorijas imtinai.Aciu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame teisės akto nuorodą:
    
   Daugiau informacijos:

   Atnaujinta: 2015 09 17

  • 50. Norėčiau sužinoti,kokiu tyrimu galėčiau paprašyti bendrosios praktikos specialisto,profilaktiniam sveikatos patikrinimui.Nusiskundimu neturiu,paskutini karta buvau prieš 3 metus.Norėčiau sužinoti bendra organu būklę,kadangi prieš 9 metus netikėtai [ 2 mėnesiu bėgyje] buvo pašalintas inkstas [nefrosklerozė ir nefrostoma].Ankščiau man skirdavo šlapimo tyrimus,visada rasdavo šlapimo taku uždegimą ,išrašydavo vaistu ir tuo pasibaigdavo.Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klaismą.
   Maloniai prašome kreiptis tiesiogiai į Jūsų šeimos gydytoją, kuris pagal kompetenciją privalo Jus informuoti apie visus galimus ir būtinus tyrimus, kurių tikslingumas priklauso nuo Jūsų sveikatos būklės, amžiaus, darbo ir gyvenimo pobūdžio.
   O jei esate nepatenkinta Jūsų šeimos gydytojo darbu, galite nemokamai kartą per metus jį keisti.
   Linkime sveikatos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 51. Laba diena, Pagal LR Sveikatos apsaugos ministro isąkymą Nr. V-547 (2011-05-27), darbuotojiems, kuriems leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau periodiškai besitikrinantiems sveikatą dėl užkrečiamų ligų (6 punktas), profilaktinio sveikatos patikrinimo dirbant įkainis nustatytas 8,40Lt. Norėčiau paklausti, kokiai darbuotojų grupei šis įkainis galioja? Ar darbuotojams, kuriems yra įrašomi tik ergoniminiai veiksniai (darbo poza, pasikartojantys darbo judesiai) šis punktas galioja?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr.544 (Žin., 1999, Nr.41-1294; nauja redakcija Žin., 2002, Nr.73-3127; 2010, Nr.77-3959) yra patvirtintas sąrašas darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis bei šių darbuotojų sveikatos tikrinimo tvarka. Ergonominiai (biomechaniniai) veiksniai yra vienas iš faktorių, kurie yra nurodyti kitoje sveikatos tikrinimų rūšyje – asmenų, norinčių pradėti dirbti ar dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis (sveikatai kenksmingų veiksnių poveikyje ar pavojingu darbus) – pagal LR SAM 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr.301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365; 2008, Nr.121-4626; 2009, Nr.39-1480; 2010, Nr.1-45; 2011, Nr.17-816) 1.12.5 punktą bei 13 priedą. Šie profilaktiniai tikrinimai apmokami atskira minėto įsakymo 18 priede nurodyta kaina.

   Geros dienos.

   Pagarbiai

   Audronė Čibirienė

   Valstybinės ligonių kasos prie SAM

   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23

   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 52. laba diena, noreciau paklausti kokius straipsnius atitinka šie darbo kenksmingi faktoriai: krovinių tvarkymas rankomis, dulkėtumas, oro sąlygos. Mano sveikatos knygelėje surašyti tik straipsniai, noriu pasitikrinti ar atitinka, norint pereit į kitą darbą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame, kad darbuotojų profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos pasaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas  Nr. 301“Dėl PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE“ (Žin., 2000,  Nr. 47-1365), konkretūs veiksniai yra nurodyti minėto įsakymo 12 priede. 
   Kadangi pateikta nepakankami detali informacija apie veiksnius – tai išsamaus atsakymo negalime pateikti, todėl siūlome žiūrėti į patį įsakymą, kuris yra paskelbtas Lietuvos Respublikos  Seimo duomenų bazėje     http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska
   Galime pasakyti, kad krovinių kėlimas rankomis  yra 4.2.1. Apie oro sąlygas reikalinga konkretesnė informacija: Šiluminė aplinka yra 3.7, kur Oro temperatūra dirbant lauko sąlygomis yra 3.7.3, o  Šiluminė aplinka darbo patalpose šaltuoju metu laiku yra 3.7.2.  Dėl dulkių reikalinga žinoti kokios prigimties dulkės : metalo, medienos ar kt.
   Atsip[rašome, kad dėl pirminės informacijos trūkumo negalime pateiktis išsamaus atsakymo.
    
   Pagarbiai,
   Regina Burbienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Visuomenės sveikatos departamento
   Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus 
   vyriausioji specialistė
   Tel: + 370 5 2661462
   Fax: + 370 5 2661402
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 53. Laba diena, Situacija tokia: jau 2 savaites skauda galva, seimos gydytoja diagnozes negali nustatyti siuncia pas neurologa, kuris gali priimti tik po 2 menesiu. Ar nera jokio istatymo/teises akto ar pan. numatancio skirti papildoma skubu vizita pas poliklinikos neurologa? Ar zmogui reikia kesti skausma 2 menesius ir laukti eileje?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Kiekviena gydymo įstaiga pati nustato savo vidaus tvarką. Maloniai patariame kreiptis į administraciją arba į Jūsų savivaldybės Sveikatos skyrių, kuriam yra pavaldžios poliklinikos.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 11

  • 54. Laba diena, atsiųskite prašau nustatyta tvarka ministro ar kito ats. pareigūno patvirtintą nemokamų tyrimų(pvz. kraujo - colesterolis,......; vidaus organų echoskopija ir t.t.)sąrašą, kuriuo vadovaudamasis bendrosios praktikos gydytojas ar kiti daktarai gali paskirti tyrimus 47-ių metų vyrui,visą gyvenimą mokančiam nustatytas įmokas ir beveik nesirgusiam, bet dabar norinčiam išsamiai pasitikrinti sveikatą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Apdraustųjų privalomuoju sveikatos draudimu, nurodytų Sveikatos draudimo įstatyme, asmens sveikatos priežiūra yra priskiriama valstybės laiduojamai(nemokamai) sveikatos priežiūrai (LR sveikatos sistemos įstatymo 47 str. 2 d.).
    
   Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tyrimų, kuriuos pagal savo kompetenciją turi užtikrinti šeimos gydytojas, sąrašas yra patvirtintas medicinos normoje (tai reglamentuota LR SAM 2005-12-22 įsakymu Nr.V-1013 patvirtintoje medicinos normoje MN 14:2005 „Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė patvirtinimo“).
    
   Kitų tyrimų, kuriuos paskiria gydytojas specialistas pagal savo kompetenciją, kaina, yra įskaičiuota į gydytojo specialisto suteiktos paslaugos kainą.
    
   Pacientams gali būti teikiamos ir mokamos sveikatos priežiūros paslaugos (LR SAM 1999-07-30 įsakymas Nr.357 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“). Mokamos paslaugos teikiamos kai: pacientas yra neapdraustas; neturi siuntimo; paciento pageidavimu teikiamos papildomos paslaugos; pacientas, norėdamas gauti paslaugas skubos tvarka, sutinka už jas mokėti.

   Daugiau informacijos:
   Audronė Čibirienė
   Valstybinės ligonių kasos prie SAM
   Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 5) 237 07 23
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 55. Laba diena. Prieš įsidarbinant reikėjo pasitikrinti sveikatą. Nuvykus į Šiauliuose esančią "Seno bokšto kliniką" sužinojau, kad reikia ne tik šviesti plaučius, bet ir VĖL reikia tikrintis pas ginekologą norint įsidarbinti Ar iš tiesų sugrąžinta senoji tvarka ir norint pradėti dirbti reikia ginekolo išvados "dirbti gali"? AČIŪ
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Taip, siunčiame šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 56. Laba diena, Patyriau kojos trauma, koja istino - bet atvykus i pirmosios pagalbos klinika man israse saskaita 100 LT nors esu dirbantis. Kodel? (buvo iseigine diena, niekas nedirbo)
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome su šia Jūsų sąskaita pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą, kuri įvertins, ar mokėstis buvo paimtas teisėtai.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 57. Laba diena. Įsidarbinau į darbą, kuris nėra priskiriamas Vyriausybės nutarime "Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis" išvardintiems darbams. Ar nereikės per privalomą patikrinimą darytis plaučių rentgenogramą? Jei reikės, kokiu teisės aktu vadovaujantis? Nutarime dėl asmenų, dirbančių profesinės rizikos sąlygomis (mano atveju fiziniai veiksniai - darbas prie kompiuterio) nurodyti privalomi tyrimai susiję su akimis, o apie rentgenogramą nerašoma.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
    
   Linkime puikios sveikatos ir sėkmės naujame darbe!
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 58. Sveiki, noreciau suzinoti kodel reikia moketi nuvezus vaika i ligonine su greitaja pagalba jeigu vaikui reikalinga skubi pagalba ir gydytojo nukreipimo nera kada gauti. Ir kiekviena karta vaikas vezamas i Santariskiu ligonine kur be gydytojo nekreipimo reikia moketi, o kitur neveza, sakydami, kad gali vezti tik i Santariskes .Vaikas priklauso Karolininskiu poliklinikai.Kodel tokia nenormali tvarka? Kur tada nemokama skubi pagalba?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Labai sunku iš Jūsų laiško atsakyti, ar Jūs mokate teisėtai, reikia papildomos informacijos. Maloniai prašome Jūsų pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą, kuri ištirs situaciją ir informuos Jus.:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 59. Laba diena, norėčiau sužinoti, kur publikuojamas ligų, pagal kurias nustatomas neįgalumas, sąrašas?Ar jis prieinamas tik medikams, ar ir pacientams? Kaip dažnai keičiamas ir papildomas tas sąrašas? Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į šią sritį kuruojančią Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 60. Laba diena, dirbu bendrojo lavinimo įstaigoje ir esu atsakinga už asmens medicininių knygelių užpildymą. Šiuo klausimu yra nemažai naujovių, tad norėčiau sužinoti ką konkrečiai rašyti į med. knygelių skiltį kenksmingi faktoriai atskirų profesijų darbuotojams (chemijos mokytojui, psichologui, vairuotojui, soc. pedagogui, ir pan. ir kt.) . Dėkoju
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame Jums nuorodą, kur maloniai prašome kreiptis Jums neaiškiais klausimais: 
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 61. Laba diena.Ivykus nelaimingam atsitikimui darbe buvo suzalotos vyro abi rankos.Pirminiais duomenimis buvo nustatyta lengva trauma.Padarius pakartotina ekspertize buvo nustatyta sunki trauma.Dar po menesio ejome komisija del neigalumo nustatymo.Buvo nustatyta 60%nedarbingumas.Tyrima del nelaimingo atsitikimo tiria darbo inspekcija.Mes nusiunteme jiems prasyma,kad nelaimingo atsitikimo akte pakeistu is lengvo kuno suzalojimo i sunku.Pateikeme pakartotinos ekspertizes isvadas.Gavome atsakyma,kad tai yra lengvas kuno suzalojimas.Darbo inspekcijos inspektorius kuris tiria si ivyki teigia,kad jiems negalioja ekspertizes isvados ir jie remiasi pirmines apziuros duomenimis.Tad noriu Jusu paklausti jei veliau yra nustatyta sunkus kuno suzalojimas kur man kreiptis,kad tyrimo dokumentuose butu pakeistas kuno suzalojimas is lengvo i sunku.Aciu uz atsakyma
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 62. Laba diena, noreciau suzinoti kur galima susipazinti su Sveikatos apsaugos ministerijos ligų ir fizinių trūkumų, dėl kurių asmuo negali įsigyti ar turėti ginklo, sąrašą Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame Jums teisės akto nuorodą:
    
    
   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
   Į S A K Y M A S
    
   2000 m. gegužės 31 d. Nr.301
   Vilnius
    
   Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 63. Norėčiau sužinoti, kodėl dirbantis asmuo (kuriam kiekvieną mėnesį yra atskaičiuojamas sveikatos mokestis ) tikrindamasis profilaktiškai sveikatą turi mokėti už sanitarinę knygelę (beveik 25 lt) ir už plaučių rentgeną (beveik 23 lt). Ir taip kiekvienais metais. Esu mokytoja. Darbovietė kompensuoja šias išlaidas, tačiau tai pavadinčiau ''lupikavimu'' arba pinigų plovimu. Prašau man įrodyti,kokius nuostolius patiria gydytojai mano sanitarinėje knygelėje ''uždėdami spaudus'', nes tai ir yra sveikatos patikra.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr.544 (Žin., 1999, Nr.41-1294; nauja redakcija Žin., 2002, Nr.73-3127; 2010, Nr.77-3959) yra patvirtintas sąrašas darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis bei šių darbuotojų sveikatos tikrinimo tvarka.
    
   Ergonominiai (biomechaniniai) veiksniai yra vienas iš faktorių, kurie yra nurodyti kitoje sveikatos tikrinimų rūšyje – asmenų, norinčių pradėti dirbti ar dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis (sveikatai kenksmingų veiksnių poveikyje ar pavojingu darbus) – pagal LR SAM 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr.301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365; 2008, Nr.121-4626; 2009, Nr.39-1480; 2010, Nr.1-45; 2011, Nr.17-816) 1.12.5 punktą bei 13 priedą. Šie profilaktiniai tikrinimai apmokami minėto įsakymo 18 priede nurodyta kaina. Šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai arba darbo medicinos gydytojas, apklausęs ir apžiūrėjęs pacientą, gali paskirti konsultacijas ir tyrimus, kad sveikatos būklė būtų nustatyta tiksliau.
    
   Vadovaudamasis savo, konsultantų ir laboratorinių tyrimų duomenimis, gydytojas sprendžia, ar pacientas pagal sveikatos būklę gali dirbti tam tikrą darbą, vykdyti tam tikrą veiklą, ir tai įrašo paciento asmens medicininėje knygelėje. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 sveikatos tikrinimo  (darbų ir veiklos sričių, kuriems privaloma profilaktiškai tikrintis sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų) antrinės sveikatos priežiūros paslaugas apmoka pats pacientas arba už jį moka darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Profilaktinio sveikatos tikrinimo kaina gali skirtis atsižvelgiant į profilaktinio asmens sveikatos tikrinimo rūšį bei dėl tyrimų, kuriuos įvertinęs paciento būklę paskiria šeimos gydytojas, skaičiaus. Sėkmės.
    
   Pagarbiai -
   Kazys Žilėnas
   atstovas spaudai
   Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Europos aikštė 1, 03505 Vilnius
   Tel.: (8 5) 236 4105, mob. 8 687 41 445
   El. p.: kazys.zilenas@vlk.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 64. Laba diena, Noriu kreiptis į savo terapeutą dėl siuntimo pas traumatologą. Bet noriu gauti siuntimą pas specialistą dirbančio kitoje įstaigoje, nes jo labiau pasitikiu (už žmogų kalba jo darbo rezultatai). Iš patirties žinau, kad terapeutas priešinsis tokiam siuntimui, nenorės išrašyti. Ar tokie paciento reikalavimai yra teisėti? Ar tokiais atvejais yra kaip nors reglamentuojama kaip turi elgtis terapeutas?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiam pakartotinai Jums patiklsinta atsakymą.
   Jūsų šeimos gydytojas privalo išrašyti siuntimą pas bet kurį Jūsų pasirinktą specialistą, dirbantį bet kurioje šalies gydymo įstaigoje. 
    
   Atsiprašome už netikslumus.
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 65. Laba diena.Gal galėtumėt pasakyti,į kur kreiptis,dėl netinkamo gygymo. Mano motinai 66metai,vietinėje poliklinikoje konsultavosi dėl problemos ausyje.Gydytoja nukreipė į rajoninę,Marijampolės polikliniką,į LOR skyrių.Ten jai išrašė "BERLOCID" tablečių.Jau po pirmojo pavartojimo,atsirado šalutinis poveikis,pradėjo svaigti galva,tirpti viena kūno pusė,galūnes pradėjo dilgčioti smulkūs traukuliai.Tada motina perskaitė visą informaciją vartotojui,buvusią vaistų pakelyje.Pasirodo,tokių vaistų jai kategoriškai negalima vartoti.Paėmęs tą lapelį,pakraupau,kokia mūsų gydytojų kompetencija.Ten aiškiai parašyta,cituoju-"Sunkus ir gyvybei pavojingas šalutinis poveikis dažniau pasitaiko senyviems pacientams(vyresniems kaip 60 metų)..." pas ką daugiau galime kreiptis,nerizikuojant gyvybe,nes turiu įtarimų,kad motina netgi gydoma ne nuo to,kuo serga,jai buvo insultas,o gydo kažkodėl ausies uždegimą. Ačių už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome [agal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą www.vaspvt.gov.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 66. Laba diena, sūnus studijuoja dieniniame skyriuje Vilniuje,Gedimino technikos universitete. Gyvenamoji vieta -Kaunas. Kur jis turi teisę kreiptis Vilniuje dėl sveikatos priežiūros ?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Jūsų sūnus savo studijų laikotarpiu gali pasirinkti bet kokią jam patinkančią pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią gydymo įstaigą ir jam patinkantį šeimos gydytoją ir, gavęs jo jo sutikimą raštu, prisiregistruoti. Apie tai informacija teikiama registratūroje, prisiregistravimo mokėstis 1 Lt.
    
   Pagarbiai
   SAM infromacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 67. Gyvenu viename mieste ,bet prisirašęs kitame rajone.Kur galima gauti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą ? Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame kreiptis į bet kurią pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią gydymo įstaigą.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 68. Laba diena, Manoo sunui yra savaite ,bet gydytjai neina jo tikrint namo,sako,kad patys eitumeme i poliklinika.Visu pirma Antakalnio suaugusiu ir vaiku poliklinika yra bendra...ten eina daug srganciu baisiom lygom...visu antra dabar yra ziema ir labai salta...vaiko tokiu oru tikrai negalima vestis i med.istaiga.tai mano kl.butu toks: ar gydytojai turi ateit patikrint naujagymio i namus ar neprikalusomai nuo oro salygu ir gresmes kuri gali buti sukelta naujagymio sveikatai Mums vistiek reikia ji vestis i poliklinika??? LAukiu atsakymo, pagarbiai Diana K.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   vadovaujantis Vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimo tvarka (3 priedas), kurios  nauja redakcija yra išdėstyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 74-3769), iki 1 mėnesio amžiaus naujagimį namuose privalo 1 kartą aplankyti ir apžiūrėti, o tėvus informuoti apie prisiregistravimo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau-PSPĮ) tvarką slaugytojas, akušeris arba gydytojas. Tėvai gali pasirinkti PSPĮ savo nuožiūra. Pacientų lankymo namuose tvarką tvirtina PSPĮ vadovas, ji gali skirtis įvairiose įstaigose ir turi būti viešai prieinama susipažinimui lankantis ar registruojantis PSPĮ.
    
   Linkime puikios sveikatos Jums ir Jūsų mažyliui.
    
   Pagarbiai,
   Valerija Milda Tabarienė, tel. 219 3316.
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 16

  • 69. Sveiki, lankysiu aukstalipiu kursus, kur gauti sveikatos patikrinimo pazyma, poliklinika ir seimos gydytoja konkreciai nezino,reikalauja atsinesti kazkokia 47 forma is darbo, kai as pats savininkas esu ir jokios formos neturiu ir nezinau kur gauti. Aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Rekomenduojame perskaityti Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 įsakymu Nr. V-1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“  (13 priedas) (Valst. Žinios, 2010, Nr. 4-163):
   7. Darbdaviui atstovaujantis ar jo įgaliotas asmuo, siųsdamas įsidarbinantį ar dirbantį asmenį tikrintis sveikatą, privalo išduoti ir pagal kompetenciją užpildyti Privalomo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formą (toliau – F Nr. 047/a) (įsidarbinančiam) arba Asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą) (toliau – F Nr. 048/a) (dirbančiajam), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 103-2972) (toliau – įsakymas Nr. 515), nurodant:
   7.1. vardą, pavardę, darbo stažą pagal profesiją metais;
   7.2. kenksmingus darbo aplinkos veiksnius ir jų dydžius konkrečioje darbo vietoje;
   7.3. pavojingus darbus konkrečioje darbo vietoje;
   7.4. metines efektinės apšvitos dozes bei apšvitos dozes, gautas darbuotojų, dirbančių su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, dirbant ypatingomis sąlygomis, vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 11-388);
   7.5. F Nr. 048/a turi būti su asmens nuotrauka ir patvirtinta darbovietės antspaudu bei darbdaviui atstovaujančio ar jo įgalioto asmens parašu.
   8. Privalomai profilaktiškai darbuotojų sveikata tikrinama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), turinčioje licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai.
    
   Jei po to dar liks neaiškumų, prašome kreiptis tiesiogiai:
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473     
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 70. laba diena, norėjau paklausti man gydytojas knygelėje parašė, kad mano regėjimas 0,90ir 0,1 man faktoriai yra tokie: darbas su mechaniniai įrenginiai.Iš kur man žinoti ar tikrai aš galiu šį darbą dirbti, nes mano matomumas yra prastas o akinių man niekas neišrašė, medicininėje knygelėje parašyta kad dirbti gali?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Visais su Jūsų sveikata susijusiais klausimais maloniai prašome konsultuotis tik su gydančiu gydytoju.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 71. Laba diena, noreciau suzinoti kiek laiko galioja darbuotojui 049/ a med pazymos forma.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Neužpildyta forma Nr. 049/a galioja neribotai.
   Asmenų, norinčių įsigyti civilinį ginklą, medicininio patikrinimo išvada, įrašyta į  forma Nr. 049/a, galioja 3 metus.
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473
    

    

   Atnaujinta: 2015 09 10

  • 72. Laba diena.Aš 48 m. vilnietis,lankausi Antakalnio poliklinikoje.Atejau užsirašyti pas savo apylinkės gydytoją į priėminą,tai mane užrašė tik po 3 savaičių.Kodėl aš taip ilgai turiu laukti,jei iš tikro aš noriu patekti pas okulistą,pasitikrinti akis?Kas čia per sistema,kai negali tiesiogiai užsirašyti pas specialistą?Ir dar ,kodėl į Antakalnio suaugusiųjų polikliniką ,paskyrus vieną aukštą vaikų gydytojams,gydomi ir vaikai?Ar tai saugu?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetencijką kreiptis tiesiogiai į Savivaldybės sveikatos skyrių, kuriam ši poliklinika yra pavaldi.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 73. Sveiki, norėtume sužinoti, ar socialiai drausti, švietimo įstaigoje dirbantys darbuotojai (pedagogai, valytojos ir kt.), kasmet tikrindamiesi sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų, privalo susimokėti, ar ši paslauga apmokama iš PSDF lėšų? Šiuo metu reikalaujama įmoka už minėtą pasitikrinimą - 8 lt. , taip pat už rentgeno nuotrauką - 7 lt. Iš viso tenka į PSPC kasą sumokėti 15 lt. Labai laukiame konkretaus atsakymo.
   Laba diena,
    
   Dėkojame už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą pirmiausiai noriu paaiškinti, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365). Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat noriu paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos. Jeigu teisingai supratau iš Jūsų el. laiško, dirbate ugdymo įstaigoje, todėl tikriausiai buvote priskirtas  darbuotojams, dirbantiems galimos profesinės rizikos sąlygomis (pavyzdžiui darbas kompiuteriu, balso stygų nuolatinis įtempimas). Už šia profilaktinio tikrinimo rūšį nustatytos tokios kainos: įsidarbinant nuo 0,00 - 21,84  Lt ir dirbant nuo 25,20 - 38,64 Lt (atsižvelgiant į prof. tikrinimo rūšį).
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 13

  • 74. Ačiū už atsakymą, tačiau mes norėtume sužinoti, ar reikia susimokėti einant profilaktinio pasitikrinimo dėl užkrečiamųjų ligų, ar ši paslauga apmokama iš PSDF? Informacija dėl kainų, einant tikrintis sveikatos kas du metus dėl galimų profesinių ligų, mums aiški. Laukiame patikslinimo. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums klausimą.
   Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 sveikatos tikrinimo  (darbų ir veiklos sričių, kuriems privaloma profilaktiškai tikrintis sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų) antrinės sveikatos priežiūros paslaugas apmoka pats pacientas arba už jį moka darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Profilaktinio sveikatos tikrinimo kaina gali skirtis atsižvelgiant į profilaktinio asmens sveikatos tikrinimo rūšį bei dėl tyrimų, kuriuos įvertinęs paciento būklę paskiria šeimos gydytojas, skaičiaus. Sėkmės.
    
   Pagarbiai -
   Kazys Žilėnas
   atstovas spaudai
   Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Europos aikštė 1, 03505 Vilnius
   Tel.: (85) 2364105, mob. 868741445
   El. p.: kazys.zilenas@vlk.lt
   www.vlk.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 75. SAM 2009-12-29 įsakymu Nr. V-1072 patvirtino naują Sveikatos apsaugos ministro 2000-05-31 įsakymo Nr. 301 13 priedo redakciją. Privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašo 28 p. nurodyta, kad "F Nr.047/a ir F Nr.048/a įrašus turi teis tikrinti darbdavys arba jo įgaliotas asmuo..." Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 16 str. nustatyta, kad darbdaviu pripažįstama įmonė, įstaiga, organizacija ar kita organizacinė struktūra. Tokiu atveju kyla pagristas klausimas: kas įmonėje gali susipažinti ir tikrinti asmens sveikatą apibūdinančius įrašus F Nr.047/a ir F Nr.048/a.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Darbo santykius pagal kompetenciją reglamentuoja LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ne Sveikatos apsaugos ministerija.
   Darbdavys turi paskirti, įgalioti atsakingą už darbuotojų saugą ir sveikatą asmenį.
   Pagal kompetenciją informuoju, kad F 047/a arba F 048/a įrašoma, ar asmuo pagal sveikatos būklę gali dirbti ar negali.
    
   Pagarbiai
    

   Genovaitė Paulauskienė

   Vyriausioji specialistė

   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius

   Asmens sveikatos departamentas

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

   Tel. (8 5) 266 1473

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 76. Laba diena, noreciau suzinoti,kodel turime moketi uz OCT4 pozic.del akiu, jau pripazinta kad glaukoma, viena akys 0 %mato,kita 30%, o tamagraf.143lt kainuoja, visa gyvenima zmogus dirbo,mokejo sveik.draudima, o jau kai apako tai dar sako neinvalidas,mato is toli truputi, o kad padaryt tirimus reikia tokius pinigus moket, 84 metai ,pensinike. kur kreiptis ,kad sita tyrima atliktu nemokamai, ir vaistai nekompensuojami 100%, o pvz UK nereikia jokiu vaistu pirkt kai susergi,o duoda taip. o cia pas mus is visko ima pinigus,net ,kad su tavim graziai elget.gydytojas reikia i kisene padiet, taip ir mums pasake,jei norite invaliduma teks paklot ne maza suma. gal zmogus siandien gyvena,kita diena ne, o pinigus is visko ima! aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą:
   http://www.vlk.lt/vlk/pag/?page=vs&ii=naudingos_nuorodos
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 77. Sveiki, noreciau suzinoti del med komisijos 049/a formos. ar zmogus nematantis viena akimi, bet puikiai matantis kita, gali tureti ginkla savyginai, arba medzioklini bilieta ir medzioklini ginkla (atitinkamai islaikes visus egzaminus ir reikalavimus)? yra apribojimai: regejimas su korekcija 0.5 viena akimi ir 0.2 kita akimi. Kitose salyse reikalavimai: regejimas su korekcija 0.5 viena akimi ir 0.2 kita akimi ARBA 0.7 viena akimi, visiskai nematant kita. kiek zinau is patirties, yra medziotoju, kurie nemato viena akimi ir sekmingai medzioja, juk taikytis reikia tik viena akimi.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame Jums šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
   Į S A K Y M A S
    
   2000 m. gegužės 31 d. Nr.301
   Vilnius
    
   Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose
    
   Kilus neaiškumams, maloniai prašome kreiptis į šios srities specialistus.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 03

  • 78. prašau paaiškintši kur registruotis dėl melonomos patikrinimo ir kur vyks pats patikrinimas?
   Gegužės 7-ąją Lietuvoje įvyks penktoji Euromelanomos dienos labdaringa akcija
    
   2012 m. gegužės 7 d. Lietuvoje jau penktą kartą įvyks Euromelanomos dienos akcija. Šių metų šūkis: „Žiūrite, bet nematote”. Kadangi odos vėžys gali būti matomas, jį galima pastebėti aktyviai apžiūrint savo odą. Deja, kaip sako medikai, žmonės Lietuvoje žiūrėdami į savo odą, dažniausiai nekreipia dėmesio į atsiradusius pakitimus. Esminis raginimas būtų svarbus visiems – jeigu aptikote ką nors įtartino, imkitės veiksmų, kreipkitės į gydytoją dermatologą!
   Europos gydytojų dermatologų iniciatyva šios akcijos organizuojamos, norint atkreipti dėmesį į kovą su odos vėžiu ir melanoma. Šios akcijos pagrindinis tikslas – skleisti pirminę ir antrinę odos vėžio bei melanomos prevenciją, mažinti šių navikų sergamumą ir padarinius visuomenei.
    
   Lietuvoje įvykusių pirmųjų keturių Euromelanomos dienos akcijų metu dalyvaudavo daugiau nei 60 dermatologų iš daugiau nei 40 įvairių Lietuvos gydymo įstaigų. Iš viso per keturis metus Lietuvoje buvo patikrinti 4894 pacientai, iš kurių apie 20 žmonių įtarta odos melanoma, apie 150 pacientų – odos vėžys (plokščialąstelinis ir bazalinių ląstelių), beveik 400 aptikti atipiniai apgamai, kuriuos patarta šalinti.
    
   Ir šiais metais Euromelanomos dienos labdaringoje akcijoje mielai sutiko dalyvauti apie 40 viešųjų ir privačių gydymo įstaigų (sąrašas prisegtas).
    
   Žmonių, pageidaujančių profilaktiškai pasitikrinti Euromelanomos dienos akcijos metu, išankstinė registracija vyks telefonu koordinaciniame centre 2012 m. gegužės 2 – 3 d. nuo 9 val. iki 16 val. tel.: 8-800 7 09 01; 8-800 7 09 02.
    
   2012 m. gegužės 7 d. akcijoje sutikusių dalyvauti gydymo įstaigų gydytojai dermatologai įvertins paciento odą, matomus pigmentinius apgamus ir kitus į odos vėžį panašius darinius, taip pat padės pacientui užpildyti anoniminę anketą apie jį veikiančius odos vėžio rizikos veiksnius, ir atsakys į pacientui iškilusius klausimus. Įtarus odos vėžį ar melanomą, pacientui bus pasiūlytas kitas apsilankymas, kurio metu būtų atliekami reikalingi papildomi diagnostiniai tyrimai ir gydymas.
    
   Pasitikrinusių asmenų apklausos duomenys bus apibendrintai išanalizuoti, neskelbiant jų pavardžių. Anoniminės pacientų apklausos anketos bus siunčiamos Euromelanomos komiteto koordinatoriui. Gauti rezultatai bus pristatyti ir palyginti su kitų šalių duomenimis Europos Euromelanomos komiteto susitikime.
    
   Pasak VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologinio centro direktorės, Euromelanomos komiteto koordinatorės, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentės Doc. Matildos Bylaitės, tikimasi, kad Lietuvoje Euromelanomos dienos akcija dar kartą atkreips visuomenės dėmesį į melanomos ir odos vėžio atsiradimo rizikos veiksnius, problemos aktualumą ir būtinybę sekti odos pokyčius bei laiku kreiptis specialisto konsultacijai.
    
   Akcijos organizatoriai sako: “Ačiū, tiems, kas jungiasi į kovą už odos vėžio prevenciją!“
    
   Medicinos įstaigų sąrašas, dalyvaujančių 2012 m. Euromelanomos akcijojoje
    
   Nr.
    Miestas
    Įstaiga
    
   1.
    Vilnius
    VšĮ   VUL SK Dermatovenerologijos centras
    
   2.
    Vilnius
    VAIKŲ   LIGONINĖ, Všį VUL SK filialas
    
   3.
    Vilnius
    VšĮ   Antakalnio poliklinika
    
   4.
    Vilnius
    VšĮ   Antakalnio ligoninė
    
   5.
    Vilnius
    VšĮ   Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinika
    
   6.
    Vilnius
    VŠĮ   Šeškinės poliklinika
    
   7.
    Vilnius
    VšĮ   Centro poliklinika
    
   8.
    Vilnius
    Vilniaus   odos ir veneros ligu centras
    
   9.
    Vilnius
    UAB   „Asmeda“ Klinika
    
   10.
    Vilnius
    J.   Prušinsko įmonė „APGAMAS“
    
   11.
    Vilnius
    Medicinos   diagnostikos ir gydymo centras (UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos   centras“)
    
   12.
    Vilnius
    Vilniaus   lazerinės dermatologijos centras
    
   13.
    Kaunas
    VšĮ   LSMUL Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinika
    
   14.
    Kaunas
    VšĮ   Kauno onkologijos ligonine (LSMUL filialas)
    
   15.
    Kaunas
    VšĮ   Kauno Dainavos poliklinika
    
   16.
    Kaunas
    VšĮ   Kauno 2-oji klinikinė ligoninė
    
   17.
    Kaunas
    Dermatologijos   ir estetinės medicinos klinika "Sveika oda"
    
   18.
    Kaunas
    Dermatologijos   klinika “Grožio pasaulis”
    
   19.
    Alytus
    VšĮ   Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės
    
   20.
    Alytus
    Alytaus   odos ligų ir kosmetologijos centras
    
   21.
    Kaišiadorys
    VšĮ   Kaišiadorių ligoninė
    
   22.
    Kėdainiai
    VšĮ   Kėdainių ligoninė
    
   23.
    Klaipėda
    VšĮ   Klaipėdos Universitetinė ligoninė
    
   24.
    Kretinga
    VšĮ   Kretingos ligoninė
    
   25.
    Marijampolė
    UAB   „Virginijos Černiūtės odos ligų kabinetas“
    
   26.
    Marijampolė
    UAB   Dermameda
    
   27.
    Panevėžys
    VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės
    
   28.
    Plungė
    VŠĮ   Plunges Rajono Savivaldybės ligonine
    
   29.
    Elektrėnai
    VšĮ   Elektrėnų ligoninė
    
   30.
    Radviliškis
    VšĮ   Radviliškio ligoninė
    
   31.
    Raseiniai
    VšĮ   Raseinių ligoninė
    
   32.
    Rietavas
    VšĮ   Rietavo PSPC
    
   33.
    Šiauliai
    VšĮ   Šiaulių respublikinė ligoninė Odos ir veneros ligų centras
    
   34.
    Šilalė
    VĮ   Šilalės raj.ligoninė
    
   35.
    Širvintos
    Viktorijos   Trinkūnienės I
    
   36.
    Tauragė
    VšĮ   Tauragės ligoninės konsultacinė poliklinika
    
   37.
    Utena
    VšĮ   Utenos ligoninė
    
   38.
    Vilkaviškis
    VŠĮ   Vilkaviškio ligoninė
    
   39.
    Visaginas
    VŠĮ   Visagino ligoninė
    
   40.
    Kelme
    VšĮ   Kelmės ligoninė
    
   Daugiau informacijos:
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 79. Laba diena, Norėčiau sužinoti, ar reikia socialiai remtinam asmeniui mokėti už privalomąjį sveikatos patikrinimą siekiant įsidarbinti. Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą pirmiausiai norime paaiškinti, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365).
    
   Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat norėtume paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis.
    
   Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos. Už šia profilaktinio tikrinimo rūšį nustatytos tokios kainos: įsidarbinant nuo 0,00 – 21,84  Lt ir dirbant nuo 25,20 – 38,64 Lt (atsižvelgiant į prof. tikrinimo rūšį).
    
   Pagarbiai ir su geriausiais linkėjimais
   SAM informacija

   Atnaujinta: 2016 05 25

  • 80. Laba diena, norėjau paklausti, kokie privalomi sveikatos patikrinimo reikalavimai mokytojams, tiek įsidarbinant, tiek jau dirbančiam mokytojui mokykloje.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame šią sritį reg;amenuojančio teisės akto nuorodą:
   LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
   Į S A K Y M A S
    
   2000 m. gegužės 31 d. Nr.301
   Vilnius
    
   Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2016 01 29

  • 81. Laba diena, norėjau sužinoti ar poliklinikos turi teisę nepriimti kasmetinio profilaktinio privalomojo pasitikrinimo, jeigu asmens medicininės apžiūros knygelėje įrašyta, kad kensmingu faktorių nėra, o poliklinikos darbuotojai teigia, kad yra. Tai kas nustato ir įrašo faktorius poliklinika ar darbdavys. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame Jums šią sritį reglamentuojančio teisės akto nuorodą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 82. Laba diena, norėčiau sužinoti, ar asmuo turintis 50 proc. darbingumo lygio gali mokintis ir laikyti teises autokaro vairavimui. NDNT nurodyta, kad galiu vairuot, bet kokią transporto priemonę. Tačiau poliklinikos med. komisija draudzia tai daryti. Taip pat norėčiau paklausti ar jie turi teise tokiu atveju panaikinti vieną iš jau turimų vairavimo kategorijų. Ačiu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome Jūsų pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Valakupių reabilitacijos centrą:
   http://www.reabilitacija.lt/
    
   Jame veikia neįgaliųjų vairavimo mokykla ir jie galėtų padėti Jums atsakyti į visus Jums rųpimus klausimus.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 83. Laba diena, Pagal sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 dienos įsakymą Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, numatyta: „5.1. įsidarbinant (1.12 papunktis) numatytos šios tvarkos prieduose pirminės sveikatos priežiūros paslaugų išlaidos apdraustiesiems apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų (nustatytos pirminės sveikatos priežiūros metinės vieno gyventojo bazinės kainos), 1.12.1–1.12.5 papunkčiuose nurodytų sveikatos tikrinimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugos ir pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugos apmokamos iš darbdavio lėšų pagal šiuo įsakymu patvirtintą profilaktinio tikrinimo kainą;“ 8. Pirminės sveikatos priežiūros paslaugos apdraustiesiems šios tvarkos numatytais atvejais apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų (pirminės sveikatos priežiūros metinės vieno gyventojo bazinės kainos), kai apdraustiesiems šios paslaugos suteikiamos toje sveikatos priežiūros įstaigoje, kurią jie nustatyta tvarka yra pasirinkę. Jei apdraustieji dėl šių paslaugų kreipiasi į kitą sveikatos priežiūros įstaigą, už paslaugas moka patys arba už juos moka kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Pirminės sveikatos priežiūros profilaktinių sveikatos tikrinimų paslaugos atliekamos vadovaujantis Lietuvos medicinos norma MN 14:1999 „Bendrosios praktikos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“. Man iškilo klausimas, tai visgi kas apmoka sveikatos patikrinimo išlaidas prieš įsidarbinant - pacientas, darbdavys, valstybė? Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame, kad Profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis, vykdymo ir apmokėjimo už juos tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365, Nr. 52-1509, Nr. 76-2321; 2005, Nr. 55-1896, Nr. 128-4637; 2006, Nr. 48-1728; 2007, Nr. 50-1956; 2008, Nr. 54-2016; Nr. 121-4626; 2010, Nr. 1-45; Nr. 4-163; Nr. 113-5802) (toliau – Įsakymas Nr. 301).
   Profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir apmokėjimo tvarka patvirtinta Įsakymo Nr. 301 1 priedu, o kainos – 18 priedu.
   Kilus neaiškumams patartume pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 84. kur galima surasti įvairių specialybių sąrašą su kodais,dėl sveikatos tikrinimo. nes kodų reikalauja poliklinika. PVZ. skalbėja, kambarinė?niekur nerandu ,randu irk nutarimus ir datas Ačiu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Specialybių sąrašo nėra. Jeigu Jūs klausiate apie profesijų sąrašą – tai Lietuvos profesijų klasifikatorių pagal kompetenciją tvarko Ūkio ministerija.
   Maloniai prašome kreiptis tiesiogiai.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 29

  • 85. Ar individualią veiklą vykdantiems asmenims galioja LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO Į S A K Y M A DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE? T.y. ar jiems taikomi tie patys reikalavimai kaip ir darbuotojams pagal įsakymo priedą Nr. 13?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydama į paklausimą informuoju, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 1386  „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo" ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimo Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo", ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ patvirtinto Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašo, kaip ir kitų teisės aktų, nuostatomis privalu vadovautis visiems asmenims, dirbantiems darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, neatsižvelgiant kokios rūšies veiklą (individualią ar ne) šis asmuo vykdo.
   Pagarbiai
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus
   vyriausioji specialistė Rasa Biekšienė
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 86. laba diena, kokia pagalba be rentgeno atlikimo turi buti (ar neturi) buti suteikiama zmogui po traumos, esant sumustam, zaizdotam veidui? Kas privalo informuoti policijos poskyrio budinti: GMP ar priemimo skyrius?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Kokią pagalbą teikti nukentėjusiam nustato jį apžiūrintis gydytojas.
   Į policiją praneša gydymo įstaigos Priėmimo skyrius.
    
   Pagarbiai
   SAM infornacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 87. Sveiki, ar nustacius spalvinio matymo sutrikima ( kodas H535) yra leidziama mokytis tolimuju reisu vairuotojo profesijos arba laikyti egzamina vairuotojo kategorijai C, E gauti?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašo (toliau – aprašas), patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365; 2008, Nr. 121-4626; 2010, Nr. 113-5802), 7 priedu, (rekomenduoju perskaityti visą teisės aktą nuo pradžios iki galo, tikrai suras atsakymus...)  kuriame įgyvendinamos 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/126/EB dėl vairuotojų pažymėjimų (OL 2006 L 403, p. 18–60) III priedo „Minimalios fizinio ir psichikos tinkamumo normos, taikomos asmenims, vairuojantiems variklio varomą transporto priemonę“ ir vėlesnių direktyvų nuostatos,
    
   Spalvinio matymo sutrikimo ( kodas H53.5) kontraindikacijų vairuoti sąraše nėra. Dėl leidimo mokytis tolimųjų reisų vairuotojo profesijos arba laikyti egzaminą vairuotojo kategorijai C, E gauti turėtų būti sprendžiama individualiai, kada gydytojas oftalmologas patikrina ir kitas regėjimo funkcijas, viskas vertinama individualiu atveju kompleksiškai. Galutinį sprendimą priima Gydytojų konsultacinė komisija.
   Išvada apie tinkamumą vairuoti transporto priemones (nurodant kategoriją (-as) daroma, atsižvelgiant į šio Aprašo 3 lentelėje „Minimalios fizinio ir psichikos tinkamumo normos, taikomos asmenims, siekiantiems vairuoti ir vairuojantiems variklio varomą transporto priemonę“ išvardytas ligas ir sveikatos problemas, dėl kurių ribojama teisė vairuoti transporto priemones, bei 5 lentelėje išvardytus apribojimus dėl medicininių priežasčių.
    
   „Spręsti individualiai“, „individualiu sprendimu“ reiškia, kad asmuo, atsakingas už vairuotojų sveikatos tikrinimus, o 29 punkte nurodytais atvejais – gydytojų konsultacinė komisija, gali priimti individualų sprendimą, leidžiantį asmeniui vairuoti atitinkamos kategorijos transporto priemonę, atsižvelgdami į susirgimą, kompensaciją, patologinio proceso grįžtamumą, jo progresavimą tęsiant vairuotojo, dirbančio pagal darbo sutartis (atsižvelgiant į darbo krūvį, konkrečias pareigas), darbą, tiriamojo psichikos ir charakterio ypatumus, vadovaudamiesi ir specializuotų gydymo įstaigų, specialistų išvadomis ir rekomendacijomis.
    
   Pagarbiai,
   Genovaitė Paulauskienė
                   Vyriausioji specialistė
                   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
                   Asmens sveikatos departamentas
                   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
                   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
                   Tel. +370 5 266 1473          

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 88. Laba diena, norėjau paklausti dėl psichikos patikrinimo, atliekamo Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka, jei žmogui įtariama Psichikos liga. Požymiai gan akivaizdūs ir tas žmogus yra žalingas. Psichikos sveikatos įstatyme, Žin., 1995, Nr. 53-1290, Nr. I-924, rašoma: 23 straipsnis. Pirminį asmens psichikos būklės patikrinimą ir įvertinimą psichiatras gali atlikti pagrįstai įtardamas sunkią psichikos ligą, kurios požymiai yra nurodyti šio įstatymo 27 straipsnyje. Pirminis asmens psichikos patikrinimas atliekamas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Kur ir kokiame įstatyme yra apibrėžta tas pirminis asmens psichikos patikrinimas?
   Laba diena,
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Pirminis asmens psichikos būklės patikrinimas atliekamas vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministerijos 1996 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. 33 ,,Dėl pirminio asmens psichikos būklės patikrinimo tvarkos patvirtinimo".

   Su pagarba
   Rolanda Adlienė
   Psichikos sveikatos skyriaus vedėja
   Valstybinis psichikos sveikatos centras
   Parko g., 15, Vilnius, LT-11205
   tel. (8 5) 249 9975, fax. (8 5) 267 0080
   rolanda@vpsc.lt
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 89. Kas turėtų apmokėti sveikatos priežiūros įstaigai už profesinės mokyklos pedagogų profilaktinius periodinius sveikatos patikrinimus?Darbdavys ar darbuotojas ir kokiais dokumentais remiantis.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą pirmiausiai norėtume paaiškinti, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365). Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat noriu paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos.
    
   Daugiau informacijos:
   www.vlk.lt
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 90. Sveiki. Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija tyrimų bazines kainas nurodo balais. Būtų įdomu sužinoti, kiek vieno balo vertė pavertus litais? Iš anksto ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Labai paprasta sužinoti, kokia yra balo vertė pavertus litais, nes ji yra ministro įsakymuose nurodoma: pavyzdžiui, balo vertė yra 0,87 Lt, tai yra – vienas balas lygus 87 centams; jeigu nurodoma balo vertė yra 0,92 Lt, tuomet vienas balas yra lygus 92 centams ir t. t.
   Sėkmės.
   Pagarbiai -
   Kazys Žilėnas
   atstovas spaudai
   Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Europos aikštė 1, 03505 Vilnius
   Tel.: (8 5) 236 4105, mob. 8 687 41 445
   El. p.: kazys.zilenas@vlk.lt
   www.vlk.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 18

  • 91. Laba diena, norėčiau pasiteirauti dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų. Darbuotojas turi teisę susipažinti su išankstinių ir periodinių sveikatos tikrinimų rezultatais, nesutikus su patikrinimo rezultatais – sveikatą pasitikrinti pakartotinai. Klausimas: Jei darbuotojas nesutinka su medikų išvadomis, ar jis gali tikrintis sveikatą papildomai? Kas tada apmoka už papildomą tikrinimą? Ar gali tikrintis papildomai sveikatą paties darbuotojo pasirinktoje gydymo įstaigoje?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimus.   
   Profilaktiškai tikrinant sveikatą, vadovaujamasi LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) (toliau – Įsakymas Nr. 301). 
      
   Sveikatos tikrinimo tvarka  priklauso nuo tikslo, dėl ko tai daroma.
   Sveikatos tikrinimo periodiškumas ir pobūdis priklauso nuo profesinės rizikos, esančios darbo aplinkoje. Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas), patvirtintas Įsakymo Nr. 301 13 priedu, nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. LR  Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus LR socialinės apsaugos ir darbo ministro ir LR sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504) (toliau – bendras įsakymas Nr. A1-159/V-612), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
   Darbuotojų, kurie dirba darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai, vadovaujantis šiuo Aprašu bei LR radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), LR Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127) ir kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.   
   Aprašo:  8. Privalomai profilaktiškai darbuotojų sveikata tikrinama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), turinčioje licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai.
   9. Prieš privalomą profilaktinį asmens sveikatos tikrinimą, pacientas ASPĮ turi pateikti:
   9.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
   9.2. darbdaviui atstovaujančio ar jo įgalioto asmens pagal Aprašo 7 punkto nurodymus užpildytą F Nr. 047/a arba F Nr. 048/a, kuriose nurodytus profesinės rizikos veiksnius šeimos medicinos paslaugas teikiantis arba darbo medicinos gydytojas įrašo į paciento Asmens sveikatos istoriją (toliau – F Nr. 025/a) ir patvirtina savo parašu ir asmeniniu spaudu;
   9.3. jei reikia, kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo užpildytą Medicinos dokumentų išrašą pagal F 025/a, F 003/a (toliau – F Nr. 027/a), patvirtintą įsakymu Nr. 515;
   9.4. ASPĮ, kurią asmuo yra pasirinkęs teisės aktų nustatyta tvarka, šeimos medicinos paslaugas teikiančio gydytojo užpildytą F Nr. 027/a (jei asmuo tikrinasi kitoje ASPĮ, nei yra prisirašęs).
   10. Privalomus profilaktinius sveikatos tikrinimus atlieka šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai, kurie yra išklausę ne mažiau kaip 36 (trisdešimt šešių) valandų darbo medicinos kursą (atnaujinant žinias ne rečiau kaip kas penkeri metai), kurio programa suderinta su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, arba darbo medicinos gydytojas, privalomai arba prireikus konsultuodamiesi su šiame priede nurodytų kitų profesinių kvalifikacijų gydytojais ir skirdami privalomus arba kitus tyrimus – esant indikacijų:
   10.1. F Nr. 027/a užpildoma ir išduodama tuo atveju, jei pacientas vyksta tikrintis sveikatos būklę į kitą ASPĮ (kurioje jis neprisirašęs) arba kai jis siunčiamas tikrintis pas kitų reikiamų profesinių kvalifikacijų gydytojus bei atsakant siuntusiam konsultuoti gydytojui;
   10.2. F Nr. 027/a pildydamas gydytojas psichiatras nurodo, kad nėra įregistruota asmeniui teiktų sveikatos priežiūros paslaugų arba – nurodomos suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Pacientų psichikos sveikatą tikrina ASPĮ, prie kurios jie prisirašę, aptarnaujančio psichikos sveikatos centro gydytojas psichiatras, kuris tikrinimo rezultatus įrašo į F Nr. 025/a ir į ASPĮ antspaudu patvirtintą F Nr. 027/a, pasirašo ir patvirtina savo asmeniniu spaudu;
   18.  ASPĮ gydytojai, darbdaviui atstovaujantis ar jo įgaliotas asmuo turi teisę, nurodę priežastį (ypač po sunkių onkologinių ligų ir jų gydymo, po operacijų, po sunkių traumų su ilgu laikinuoju nedarbingumu ir kt.), siųsti darbuotojus neeilinio sveikatos tikrinimo. Dėl tokio tikrinimo turi teisę kreiptis ir pats darbuotojas.
   27. Kiekvienas to paprašęs darbuotojas gali susipažinti su savo asmenine medicinine dokumentacija. 
   31.  Sudėtingais ir konfliktiniais (kai išvadai reikia priimti individualius sprendimus) atvejais, 10.4. punkte nurodyto gydytojo siuntimu, įvertinusi konkrečios profesinės kvalifikacijos gydytojo išvadą, apie tinkamumą dirbti sprendžia Gydytojų konsultacinė komisija.“
   33.  Asmuo, kuris nesutinka su privalomo sveikatos tikrinimo išvadomis, gali jas apskųsti Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 2004,Nr. 115-4284) numatyta tvarka.
    Profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir apmokėjimo tvarka patvirtinta  Įsakymo  Nr. 301 1.1. p. (1 priedas). Siūlau jį perskaityti .
   Dėl finansinių klausimų maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis į Jūsų teritorinę ligonių kasą www.vlk.lt
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473   
               

    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 92. Laba diena,esu gydensis nuo alkoholizmo Žiegždrių psihikos ligoninėje 4 kartus savo noru,norint pasikeisti vairuotojo teises manęs nepraleidžia rajono psihikos centras.Gydytojų komisija dėl įsidarbinimo praėjau.Nesu vairavęs neblaivus ir neturiu nei vienos nuobaudos. Gydytoja pasakė kad galėsiu tik po 5 metų preiiti komisija.kaip elgtis man toliau Ačiū
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   ALKOHOLIS (Spręsti individualiai, taikant apribojimą 05.08)
    
   Alkoholio vartojimas kelia didžiulį pavojų kelių eismo saugumui. Atsižvelgiant į problemos mastą, medikai turi būti ypač budrūs.
   1 grupė:
   Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, priklausomiems nuo alkoholio arba negalintiems susilaikyti negėrus ir nevairavus esant neblaiviems.
   Praėjus įrodytam abstinencijos laikotarpiui ir pateikus gydytojo psichiatro išvadą bei reguliariai atliekant medicinines apžiūras, vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami kandidatams į vairuotojus ar atnaujinami vairuotojams, kurie praeityje buvo priklausomi nuo alkoholio.
    
   2 grupė:
   Gydytojas psichiatras tinkamai įvertina papildomą riziką ir pavojus, kurie kyla, kai vairuojamos prie šios grupės priskiriamos transporto priemonės.
   Priklausomybės ligos
    
   PASTABOS:
   Po sėkmingo gydymo sprendžiama individualiai. Vadovaujantis gydytojų komisijos išvada, gali būti leista vairuoti.
   Sergantiesiems priklausomybės liga turi būti ne trumpesnė kaip 3 metų remisija.
    
   Paspaudus čia rasite šią sritį reglamentuojantį teisės aktą
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473     
    
    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 93. Sveiki, norėjau užduoti klausimą. Mano mergina atėjo pas šeimos gydytoją pirmą kartą prisiregistravus naujoje vietoje. Su pakilusia temperatūra. Gydytoja nieko konkretaus nepasakė ir patarė pasidaryti bendrus šlapimo, kraujo, gliukozės ir cholesterolio tyrimus. Ar šie tyrimai yra mokami? P.S. panašūs tyrimai buvo atlikti mažiausiai prieš 3 metus. Ačiū už atsakymą.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Norėtume paaiškinti  bendrą tvarką. Pirmiausiai norėtume paaiškinti, kad Lietuvos medicinos norma MN 14:2005, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio  22 d. įsakymu Nr. V-1013 ,,Dėl Lietuvos medicinos normos MN 14:2005 ,,Šeimos gydytojas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ patvirtinimo“ nustato šeimos gydytojo veiklos sritis, teises, pareigas, kompetenciją ir atsakomybę. Šeimos gydytojas gali paskirti tuos tyrimus, kurie priskirti jo kompetencijai ir už šiuos tyrimus mokėti nereikia.
    
   Jeigu tyrimas nepriskirtas šeimos gydytojo kompetencijai, ir šį tyrimą paskiria šeimos gydytojas, šis tyrimas bus mokamas. Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad šeimos gydytojas turėjo Jus supažindinti, kokiais atvejais ir kokia tvarka kraujo tyrimai gali būti atlikti nemokamai.
    
   Taip pat norime paaiškinti, kad esant medicininėms indikacijoms ir neaiškiais atvejais šeimos gydytojas  vadovaujantis pirmiau minėtos  normos 11.4  punkto nuostata, privalo konsultuotis su atitinkamu specialistu arba siųsti pas jį pacientą
    
   Turint siuntimą už gydytojo specialisto paskirtus tyrimus mokėti neturėtumėte.
    
   Dėl detalėsnės informacijos pagal kompetenciją maloniai prašome kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą www.vlk.lt
    
   Pagarbiai
   SAM informacija

    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 94. Laba diena.Noriu suzinoti ar turiu teise vairuoti B kategorijos lengvaji automobili,jeigu matau viena akimi 1,o kita 0,1.,ir tik is dalies skiriu spalvas?aciu
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Į tai gali atsakyti tik Jus gydantis gydytojas arba speciali vairuotojų sveikatos tikrinimo gydytojų komisiją.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 12 22

  • 95. Sveiki,norejau paklausti,ar asmuo turintis epilepsija gali vairuoti lengvaji automobili? Aciu uz atsakymus.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Taip, asmuo, sergantis epilepsija, gali vairuoti automobilį. Tačiau jis privalo tikrintis sveikatą pas neurologą, laikytis visų gydytojo nurodymų, kurie nustatomi individuliai kiekvienam pacientui.
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    

   Atnaujinta: 2015 09 24

  • 96. Laba diena,prasome atsakyti ar yra privaloma dirbanciam imones darbuotojui atnesti is savo seimos gydytojo uzpildyta irasa F. Nr. 027/a uz 5 metus del privalomojo profilaktinio sveikatos patikrinimo darbovieteje.Sveikatos patikrinimas vykta imoneje , Aciu.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Darbuotojų sveikata tikrinama vadovaujantis Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašu (toliau – Aprašas) (13 priedas), patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 įsakymu Nr. V- 1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr.47-1365; 2010, Nr. 4-163).
    
   Aprašo punkte Nr. 8. nustatyta: „Privalomai profilaktiškai darbuotojų sveikata tikrinama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), turinčioje licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai. Jei įmonė turi licenciją tokiai veiklai, joje gali tikrinti sveikatos būklę.
   9. Prieš privalomą profilaktinį asmens sveikatos tikrinimą, pacientas ASPĮ turi pateikti:
   9.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
   9.2. darbdaviui atstovaujančio ar jo įgalioto asmens pagal Aprašo 7 punkto nurodymus užpildytą F Nr. 047/a arba F Nr. 048/a, kuriose nurodytus profesinės rizikos veiksnius šeimos medicinos paslaugas teikiantis arba darbo medicinos gydytojas įrašo į paciento Asmens sveikatos istoriją (toliau – F Nr. 025/a) ir patvirtina savo parašu ir asmeniniu spaudu;
   9.3. jei reikia, kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo užpildytą Medicinos dokumentų išrašą pagal F 025/a, F 003/a (toliau – F Nr. 027/a), patvirtintą įsakymu Nr. 515;
                     9.4. ASPĮ, kurią asmuo yra pasirinkęs teisės aktų nustatyta tvarka, šeimos medicinos paslaugas teikiančio gydytojo užpildytą F Nr. 027/a (jei asmuo tikrinasi kitoje ASPĮ, nei yra prisirašęs).
    
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473
   wwwsam.lt
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 97. Kas gali atsakyti, ar šeimos daktarė, kol aš guliu palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, negali ir neturi teisės paruošti dokumentus man neįgalumui gauti, tiksliau nedarbingumo lygio nustatymui.Visos reikalingos konsultacijos ir tyrimai atlikti, bet šeimos daktarė pasakė, kol aš stacionare negali ruošti. Dėkoju už atsakymą !
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Darbingumo lygis yra nustatomas vadovaujantis Darbingumo lygio nustatymo kriterijų sąrašu ir tvarkos aprašu (toliau – tvarkos aprašas), patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. A1-78/V-179 (Žin., 2005, Nr. 38-1253).
    
   Vadovaujantis tvarkos aprašu asmenį gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir atsižvelgęs į tai, kad, taikant gydymą ir (ar) medicininės reabilitacijos priemones, išlieka organizmo funkcijų sutrikimų, parengia ir įteikia asmeniui ar pateikia NDNT elektroniniu būdu reikalingus dokumentus.
    
    
   Atsižvelgiant į tai, kad Jūs gulite stacionare ir Jūsų sveikatos būklė gali keistis, šeimos gydytoja elgiasi teisingai. Be to, šeimos gydytojai privalo NDNT pateikti visus išrašus iš stacionaro.
    
   Pagarbiai,
   Eglė Savulienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   vyriausioji specialistė
   Tel. (8~5) 260 4895
   El. p.: egle.savuliene@sam.lt
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 98. sveiki, einant į pirmą klasę, kokius tyrimus ar patikras reikia atlikti vaikui, ar kaip šeimos gydytoja sugalvoja taip ir būna. Internete tokio puslapio su nuorodom neradau. Ačių
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siekiant pagerinti keitimasi informacija tarp asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir ugdymo įstaigų, visiems ugdomiems vaikams kasmet turi būti pildoma statistinė apskaitos forma Nr. 027-1/a ,,Vaiko sveikatos pažymėjimas", patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro  2004 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. V-951 (Žin., 2005, Nr. 3-38).
    
    
   Šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas profilaktinio sveikatos patikrinimo metu įvertina vaiko sveikatos būklę, vadovaudamasis sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. V-586 patvirtinta Vaikų sveikatos tikrinimų tvarka. Ši tvarka apibrėžia vaiko profilaktinės sveikatos priežiūros periodiškumą, jį apžiūrinčius specialistus, apžiūros metu privalomus veiksmus ir būtinus profilaktiškai atlikti tyrimus. Esant indikacijų, pirminės sveikatos priežiūros gydytojas siunčia vaiką profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pas kitus gydytojus specialistus. Apžiūros rezultatus gydytojas pažymi Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje (forma 027-1/a). Joje turi būti nurodyti šie duomenys apie vaiko sveikatos būklę: vaiko ūgis, svoris, fizinės būklės įvertinimas, duomenys apie vaiko kraujospūdį, klausą, regą, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, urogenitalinę, endokrininę, skeleto-raumenų sistemas, duomenys apie vaiko dantų, kraujo, odos ir jos priedų būklę (normali ar yra sutrikimų). Jei vaikas turi sveikatos sutrikimų, šeimos gydytojas turi pateikti rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt., taip pat gydytojas turi nurodyti savo kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti iškilus neaiškumams.
    
    
   Užpildytą minėtą statistinę apskaitos formą, išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, įskaitant kūno kultūros ugdymą, apribojimus ar skubios pagalbos vaikui priemonių būtinumą tėvai pateikia ugdymo įstaigai.
    
    
   Už rekomendacijų, kurias nurodo Vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o ugdymo įstaigos administracija ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistas padės užtikrinti šių rekomendacijų įgyvendinimą ugdymo įstaigoje.
    
    
   Manome, kad profilaktiniai ugdomų vaikų  tikrinimai ne tik padeda laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet ir suteikia puikią galimybę aptarti su savo vaiko šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus.
    
    
   Daugiau ir labiau konkrečios informacijos galėtų pateikti pasirinktas vaiko šeimos ar vaikų ligų gydytojas, su kuriuo siūlytume aptarti ir bet kurią rastą internete informaciją, aklai ja nesivadovaujant ir juo labiau besąlygiškai netaikant savo vaikui.
    
   Pagarbiai
   Valerija Milda Tabarienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Šeimos sveikatos skyriaus
   vyriausioji specialistė
   tel. (8 5)  219 3316
    
    

   Atnaujinta: 2015 10 05

  • 99. Sveiki. sumokėjau 50,80 Lt. už sveikatos patikrinimą vairuotojo teisėms gauti, pažymėjime nenurodė kraujo grupes, kad ją įrašytų, reikalauja papildomai mokėti. Ar tai teisėta? Nei registratūroje ,nei gydytoja, nei kasininkė nepaklausė apie mano pasirinkimą, neinformavo apie papildomą mokestį, nusprendė už mane ,kad man nereikia, nurodyti kraujo grupes .Man atrodo, kad būtinas grupės nurodymas pažymėjime,įvykus nelaimei. Ar tikrai kraujo grupės nustatymo kaina neįskaičiuojama į mokestį?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ nurodytu vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašu, kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatymas nėra privalomas ir atliekamas tik asmeniui pageidaujant. Todėl už kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatymą gali būti imamas papildomas mokestis.
    
    
   Pagarbiai,
   Salvinija Andriušienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Klaipėdos teritorinė ligonių kasa
   tel.  8 700 88888
   el.p. salvinija.andriusiene@vlk.lt
   www.klaipedostlk.lt
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 100. Laba diena. Prašau paaiškinti ar Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo pedagogams yra mokama profilaktinės medicininės apžiūros paslauga?anksčiau ji buvo nemokama. Ačiū.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų elektroniniu paštu pateiktą klausimą, informuojame, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos teikiamos ir apmokamos vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos nuostatomis (tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, Žin., 2000, Nr. 47-1365).
   Šio įsakymo 5.1 punktas reglamentuoja, jog asmenų, norinčių pradėti dirbti ir dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis, profilaktinių sveikatos tikrinimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugos ir pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugos apmokamos iš darbdavio lėšų pagal šiuo įsakymu patvirtintą profilaktinio tikrinimo kainą.  Šie profilaktiniai patikrinimai, apmokami darbdavio lėšomis, atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
   Visus paslaugų apmokėjimo klausimus rekomenduojama aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o kai netenkina gautas atsakymas, kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.
    
   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 101. Sveiki, 301 isakymo 18-tame priede nurodytas dirbančių profesinės rizikos sąlygomis įkainis bei kitų veiksnių, kaip cheminių, fizikinių, biologinių ir pan. ikainiai. Jei darbuotojas dirba, pvz: cheminio veiksnio įtakoje, tai tuo pačiu ir prof.rizikos veiksnio įtakoje. Tai apibrėžia rizikos nuostatai. Koks tada taikomas įkainis - prof.rizikos ar cheminio veiksnio?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakant į Jūsų paklausimą, informuojame, kad dirbančiųjų profesinės rizikos faktorius vertina Darbo medicinos kursų baigimo pažymėjimus turintys gydytojai pagal savo kvalifikaciją. Manome, kad šie gydytojai konsultacijos metu turi teisę įvertinti visas prof. rizikos sąlygas ir veiksnius bei nustatyti taikomą įkainį.
    
    
   Pagarbiai,
   Salvinija Andriušienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Klaipėdos teritorinė ligonių kasa
   tel.  8 700 88888
   el.p. salvinija.andriusiene@vlk.lt
   www.klaipedostlk.lt

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 102. laba diena, norėčiau užduoti klausimą, nes neradau teisės akto, kuriame rasčiau į jį atsakymą.2010 m. gruodžio mėn. šeimos gyd. (1 lygio gyd.) mano vyrą nusiuntė konsultacijai pas nefrologą (2 lygio spec), kuris savo ruožtu nusiuntė jį konsultaciiai į Santariškių konsult. polik. (3 lygio). atlikus tyrimus vyras gulėjo stacionare, vėliau buvo pasakyta, kad reikalingas tolimesnis gydymas ambulatoriškai. Pasakė, kad galime rinktis:ar grįžti pas siuntusi gyd. ar likti santariškėse. mano vyras neįgalus, gyvenam Jeruzalėje, tai pasirinkom Santariškes. pas gyd. lankėmes reguliariai kas 3 mėn. (siuntimo iš poliklinikos nereikėjo). vėliau gyd. išėjo vaiko priežiūros atostogų, patekom pas kitą. 2013m. vasario mėn. turėjom vykti pas gyd. ir buvo pasakyta, kad reikia siuntimo iš šeimos gydytojos. šeimos gydytoja siuntimo nedavė, motyvuodama, kad ne jos kompetencija, nusiunte vėl pas nefrologą. Nefrologė taip pat nenorėjo duoti siuntimo, nes nesigydom pas ją, o siuntimą turėjo išrašyti šeimos gydytoja. Šį kartą siuntimą per vargus gavau, bet po kelių mėnesių turėsiu vėl vežti vyrą į Santariškes, todėl nesinorėtų gaišti laiko ir sveikatos, todėl norėčiau sužinoti, kokia tvarka turi būti siunčiamas ligonis konsultacijai pas 3 lygio specialistus (jeigu jis ten gydosi ). Išb anksto dėkoju. valentina
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Kai pacientas serga lėtine liga dėl kurios turi būti nuolat stebimas gydytojo specialisto, jis įtraukiamas į ilgalaikio stebėjimo (dispanserizacijos) sąrašus ir lankantis pas gydytoją specialistą dėl tos pačios priežasties kiekvieną kartą jam siuntimas yra nebūtinas. Dėl esamos apmokėjimo už paslaugas sistemos, tokiu atveju reikalingas siuntimas vieną kartą per kalendorinius metus. Jūsų atveju siuntimą galėjo išduoti ir šeimos gydytoja, atsižvelgdama į buvusius gydytojų specialistų išrašuose pateiktas išvadas.
    
    
   Šeimos gydytojas, išduodamas siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, Jums turėtų nurodyti mažiausiai 3 įstaigas, kurios teikia šias paslaugas. Taigi Jūs galite kreiptis ne tik pas savo poliklinikos gydytoją, bet ir pas bet kurį kitą gydytoją specialistą (ir dirbantį Santariškėse).
    
   Pagarbiai,
   Eglė Savulienė
    
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamentas
   Šeimos sveikatos skyrius
   vyriausioji specialistė
   Tel. (8~5) 2604895
   El. p.: egle.savuliene@sam.lt
    
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 103. gyvenu siauliu mieste noreciau pasitikrinti del melanomos kada bus akciinis patikrinimas ir kur jis vyks
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame informacijos nuorodą:
    
   Pagarbiai
   SAM informacija
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 104. laba diena, dirbu sveikatos prieziuros specialiste Visuomenes sveikatos biure. Noriu paklausti kas kiek metu turiu profilaktiskai pasitikrinti sveikata. Perziurejau visus imanomus teises aktus, taciau atsakymo neradau. Tikiuosi jusu pagalbos. Is anksto jums labai dekoju.
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siūloma vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365). Tikrinimas priklauso nuo profesinės rizikos, esančios darbo aplinkoje.
    
    
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
    
   Darbuotojų, kurie dirba darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai, vadovaujantis šiuo Aprašu bei Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127) ir kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.
    
    
   Sveikata tikrinama kiekvienam individui atskirai, ne darbo kolektyvui, išvada taip pat individuali.
   Dėl išimčių mažoms įmonėms paaiškinimo gal būt tikslinga kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.
   Teisės aktų apžvalga tam tikra tema gali būti mokslinio darbo objektas. Jie skelbiami leidinyje „Valstybės žinios“.
    
   Pagarbiai
    
   Genovaitė Paulauskienė
                   Vyriausioji specialistė
                   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
                   Asmens sveikatos departamentas
                   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
                   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius
                   Tel. +370 5 266 1473    
              
    

   Atnaujinta: 2016 01 12

  • 105. Laba diena, norėčiau paklausti, ar gydytojas, vykdantis profilaktinį sveikatos patikrinimą (naujai priimamam darbuotojui) atsižvelgia i darbdavio išduotoje pažymoje nurodytus kenksmingus fakorius ir rizikos veiksnius pagal pareigybę, ar yra Lietuvoje vieningas klasifikatorius visoms pareigybės vienodais faktoriais ir rizikos veiksniais. Ar gali dviejų skirtingų medicinos įstaigų gydytojai išduoti tam pačiam žmogui skirtingas išvadas, t.y. vienoje - "dirbti gali", kitoje "dirbti gali, bet išskyrus kai kuriuos kenksmingus faktorius, kuriuos nurodė darbdavys". Ačiū už atsakymą
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimus. 
    
   Siūloma vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr.47-1365). Tikrinimas priklauso nuo profesinės rizikos, esančios darbo aplinkoje.
    
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato įsidarbinančiųjų ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba darbus, įrašytus į Pavojingų darbų sąrašą, patvirtintą 2002 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 87-3751), arba darbo aplinkoje, kurioje įvertinus riziką, atsižvelgiant į Profesinės rizikos vertinimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A1-159/V-612 „Dėl Profesinės rizikos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 100-4504), nustatyti rizikos veiksniai, išankstinio (prieš pradedant darbą ar veiklą), periodinio (darbo metu ar kai veikla yra tęsiama) bei neeilinio (nesilaikant nustatyto periodiškumo) privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
    
   Darbuotojų, kurie dirba darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai, vadovaujantis šiuo Aprašu bei Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127) ir kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.
    
   Daugiau informacijos:
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473          
        
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 106. Kiek galioja sveikatos patikrinimo pažyma F 049/a. Ar galioja mano pažyma kuri buvo išduota 2008.08.08
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Dėl asmens privalomos sveikatos tikrinimo, siekiant įsigyti ir laikyti ginklą.
    
    
   Informuojame, kad asmenys, turintys teisę įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka turėti, saugoti ir panaudoti ginklą, turi tikrintis sveikatos būklę, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) patvirtinta Norinčių įsigyti civilinį ginklą sveikatos tikrinimo tvarka (8 priedas) ir terminais.
    
    
   Sveikata tikrinama, vadovaujantis Asmenų, norinčių įsigyti civilinį ginklą, medicininio tikrinimo tvarka (toliau – tvarka), patvirtinta Sveikatos apsaugos ministerijos 1997 04 24 d. įsakymu Nr. 221 „Dėl ligų ir sveikatos problemų, dėl kurių negalima tinkamai naudotis civiliniais ginklais, sąrašo ir asmenų, norinčių įsigyti civilinį ginklą, medicininio tikrinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 42-1039; 1998, Nr. 25-654).
    
    
   Minėtos tvarkos 9 punktas nustato, kad medicininio patikrinimo išvada galioja 3 metus.
   pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 225, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 107. Koks yra profilaktinių sveikatos patikrinimų periodiškumas ugdymo įstaigos darbuotojams, pvz., administracijai, techniniam personalui?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Siunčiame informacijos nuorodą:
    
   Darbuotojų sveikata priklauso ne nuo profesijos, bet nuo profesinės rizikos veiksnių, esančių darbo aplinkoje. Vienas iš profilaktinio sveiktos tikrinimų tikslų: įvertinti, ar įsidarbinantys asmenys ir darbuotojai gali dirbti konkretų darbą konkrečiomis galimos profesinės rizikos sąlygomis; siekti išvengti ar kuo anksčiau diagnozuoti profesines ligas.
    
    
   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas)  (13 priedas) patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 4-163).
                   
    
   Aprašas išdėstytas nauja redakcija, nustato įsidarbinančių ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba galimos profesinės rizikos sąlygomis išankstinio, periodinio bei neeilinio privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, kurie priklauso nuo konkrečių profesinės rizikos veiksnių; privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą,  dokumentų įforminimą ir kontrolę.  
                 
   Pagarbiai,
    
   Genovaitė Paulauskienė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrosios medicinos pagalbos skyrius
   Asmens sveikatos departamentas
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, kab. 222, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 1473               
    
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 108. Laba diena, Dirbu visuomenės sveikatos biure, rašau straipsniuką apie profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą ir pasikeitusią vaiko sveikatos pažymėjimo Nr. 027-1/a formą. Norėčiau šiek tiek informacijos dėl pasikeitusios vaiko sveikatos pažymėjimo formos, kad galėčiau tėvams suprantama kalba paaiškinti, kas keitėsi. Gal galite pasakyti, kai dabar įdėta papildoma informacija dėl dantų ir žandikaulių būklės, tėveliai pirmiausiai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar odontologą? Ir kokiu tikslu buvo įdėtas odontologo įrašas, juk dantų būklės vertinimas (ne toks išsamus) į sveikatos pažymą buvo įtrauktas ir anksčiau? Iš anksto dėkoju už informaciją. Pagarbiai, Daiva
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
    
   Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013-05-16 įsakymą Nr. V-507, Vaiko sveikatos pažymėjimą turi užpildyti ir pasirašyti šeimos arba vaikų ligų gydytojas ir odontologas, kuris į formą turi įrašyti pieninių dantų – kpi indeksą arba nuolatinių dantų – KPI indeksą.
    
   KPI arba kpi indeksas reiškia, kiek vaikas turi karieso pažeistų, plombuotų, išrautų (ar iškritusių) dantų.
              
   Taip pat turi būti ir įrašas apie sąkandžio patologiją, jei tokia yra.
    
   Šie duomenys leis įvertinti vaiko dantų priežiūros kokybę ir stebėti dantų ėduonies, plombų, iškritusių (ar išrautų) dantų skaičiaus dinamiką per keletą metų. Tai taip pat leis kontroliuoti, kad vaikas reguliariai ir pagal poreikį papildomai lankytųsi pas gydytoją odontologą. Vaikų ugdymo įstaigos susistemintus šių pažymėjimų duomenis teiks visuomenės sveikatos biurams, o šie – Higienos institutui. Bus vedama šių duomenų statistika, todėl bus galimybė šalies mastu įvertinti vaikų burnos priežiūros situaciją ir kaip ji kinta per keletą metų – blogėja ar gerėja.
    
   Patogumas šeimos gydytojams ir tėveliams – nuo šiol formą turi pildyti ir odontologas, todėl šeimos gydytojams, kad galėtų šią formą tiksliai užpildyti, nebereikia vaiko siųsti odontologo apžiūrai. Formą užpildyti gali ir privačiai dirbantis odontologas, jei vaikas lankosi ne pas poliklinikoje dirbantį odontologą pagal prisirašymą.
    
    
   Tam tikslui prie odontologo spaudo yra nurodyta vieta ir odontologinės priežiūros įstaigos spaudui, kad būtų aišku, kokioje įstaigoje dirbantis odontologas užpildė odontologinę pažymėjimo dalį.
    
    
   Visiškai nesvarbu, kuris gydytojas pirmas pradeda pildyti formą. Svarbu tai, kad būtų užpildytos abi formos dalys.
    
    
   Planuojama, kad tai sąlygos eilių pas gydytojus odontologus sumažėjimą poliklinikose.
    
   Ankstesnė Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kur šeimos gydytojui reikėjo užpildyti, ar dantys yra sugydyti, nebegalioja, todėl nebegali būti pildoma.
    
   Jei poliklinika dar neturi atsispausdinusi naujų Vaiko sveikatos pažymėjimo formų, o tėveliai jau pageidauja ją gauti, jie gali turėti šią formą patys atsispausdinę ir pateikti gydytojams, kad užpildytų.
    
    
    
   Pagarbiai
    
   Vilma Šimkienė
   LR Sveikatos apsaugos ministerija
   Asmens sveikatos departamentas
   Specializuotos medicinos pagalbos skyrius
   Vyriausioji specialistė
   tel. (8 5) 266 1467
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 109. Esu bibliotekininkė ir mokytoja. Kasmet mums reikia pasitikrinti sveikatą. Gydausi privačioj šeimos klinikoj Marijampolėje MERIMEDOJE. , kuri finansuojama iš privalomojo sveikatos fondo lėšų. Už kasmetinį sveikatos patikrinimą reikia mokėti virš 36 Lt. Tuo tarpu kitos šeimos klinikos pinigų nereikalauja. Kuo remdamasi šeimos klinika reikalauja tokio mokesčio? Į Jokių tyrimų į antro lygio polikliniką nesiunčia. Nedaro net kraujo tyrimo. Iš anksto dėkoju už atsakymą.
   Laba diena,
   Atsakydami į Jūsų elektroniniu paštu pateiktą klausimą, informuojame, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos teikiamos ir apmokamos vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos nuostatomis (tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, Žin., 2000, Nr. 47-1365).
    
   Šio įsakymo 5.1 punktas reglamentuoja, jog asmenų, norinčių pradėti dirbti ir dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis, profilaktinių sveikatos tikrinimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugos ir pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugos apmokamos iš darbdavio lėšų pagal šiuo įsakymu patvirtintą profilaktinio tikrinimo kainą.  Šie profilaktiniai patikrinimai, apmokami darbdavio lėšomis, atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
    
   Visus paslaugų apmokėjimo klausimus rekomenduojama aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o kai netenkina gautas atsakymas, kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.
    
   Noriu paaiškinti, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365).
    
   Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat noriu paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos. Jeigu teisingai supratau iš Jūsų el. laiško, dirbate ugdymo įstaigoje, todėl tikriausiai buvote priskirtas  darbuotojams, dirbantiems galimos profesinės rizikos sąlygomis (pavyzdžiui darbas kompiuteriu, balso stygų nuolatinis įtempimas).
    
   Už šia profilaktinio tikrinimo rūšį nustatytos tokios kainos: įsidarbinant nuo 0,00 - 21,84  Lt ir dirbant nuo 25,20 - 38,64 Lt (atsižvelgiant į prof. tikrinimo rūšį).
   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas
    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 110. Laba diena,norėčiau paklausti kaip gauti sveikatos pažymėjimą, leidžianti dirbti mokytoja mokykloje? Kokius daktarus ir tyrimus reikia atlikti,kiek laiko tai užtrunka ir kiek kainuoja? Dėkoju iš anksto už atsakymą.
   Laba diena,
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos teikiamos ir apmokamos vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos nuostatomis (tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, Žin., 2000, Nr. 47-1365).
   Šio įsakymo 5.1 punktas reglamentuoja, jog asmenų, norinčių pradėti dirbti ir dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis, profilaktinių sveikatos tikrinimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugos ir pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugos apmokamos iš darbdavio lėšų pagal šiuo įsakymu patvirtintą profilaktinio tikrinimo kainą.  Šie profilaktiniai patikrinimai, apmokami darbdavio lėšomis, atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
    
   Visus paslaugų teikimo ir apmokėjimo klausimus rekomenduojama aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o kai netenkina gautas atsakymas, kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.
    
   Profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365). Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat noriu paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos. Jeigu teisingai supratau iš Jūsų el. laiško, dirbate ugdymo įstaigoje, todėl tikriausiai buvote priskirtas  darbuotojams, dirbantiems galimos profesinės rizikos sąlygomis (pavyzdžiui darbas kompiuteriu, balso stygų nuolatinis įtempimas). Už šia profilaktinio tikrinimo rūšį nustatytos tokios kainos: įsidarbinant nuo 0,00 - 21,84  Lt ir dirbant nuo 25,20 - 38,64 Lt (atsižvelgiant į prof. tikrinimo rūšį).
    
   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

   Atnaujinta: 2015 09 06

  • 111. laba diena, ar vaikui pažymą prieš darželį ar mokyklą būtinai turi išduoti tas sveikatos centras kur jis prirašytas, ar galima pasitikrinti bei pažymą gauti ir privačiai?
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis teisės aktais, profilaktiškai vaikų sveikatą tikrina šeimos gydytojas
   (ar pirminės sveikatos priežiūros komandos vaikų ligų gydytojas), prie kurio vaikas prirašytas.
   Darytina išvada, kad pažymą apie vaiko sveikatą gali išduoti  šie gydytojai.
    
   Pagarbiai
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Asmens sveikatos departamento
   Šeimos sveikatos skyriaus vedėja
   A.      Armonavičienė
    
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 112. Laba diena, norėčiau sužinoti ar yra kokia galimybė jaunam žmogui (35 m.)iškritus nuolatiniam dančiui gauti kompensaciją už protezavimą,gydymą,(šiuo metu esu dekretinėse atostogose)
   Laba diena,
    
   Dėkojame Jums už klausimą.
   maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą www.vlk.lt
   Vienas numeris - 8 700 88 888
    
    

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 113. Sveiki, turiu klausimą dėl sveikatos tikrinimo. Esu ne kartą tikrinusi sveikatą, kuomet dirbau kitose įmonėse. Šį kartą susidūriau su tokai situacija. Dirbu apie pusę metų įmonėje, prieš įsidarbinant nebuvo prašyta pasitikrinti. Radau sveikatos priežiūros knygelę ant stalo, o kadangi komunikacijos problemų yra įmonėje ir nėra kompetetingų žmonių išaiškinti ką daryti. Todėl nusprendžiau paklausti, kokios sąlygos , kaip ir už kokį mokestį turėčiau dabar tai padaryti. Nes iki tol, kur dirbau, viskas būdavo normaliai išaiškinama ir suorganizuota.Dėkoju

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami, informuojame, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos teikiamos ir apmokamos vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos nuostatomis (tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, Žin., 2000, Nr. 47-1365). Šio įsakymo 13 priede nurodyti „Darbai, įrašyti į pavojingų darbų sąrašą, kuriuos dirbant ir (ar) priimant į darbą privaloma tikrintis sveikatą. Tikrinimų periodiškumas ir mastas. Papildomos kontraindikacijos” ir „Privalomų sveikatos tikrinimų tvarka priimant į darbą ir (ar) dirbant kenksmingų rizikos veiksnių poveikyje (kai kuriais atvejais – pakeitus darbą ar darbovietę)” nuostatos.

   Asmenys, norintys įsidarbinti (toliau – įsidarbinantieji) ar dirbantys (toliau – darbuotojai) darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (traumos ar kitokio darbuotojo sveikatos pakenkimo tikimybė dėl kenksmingo ir (ar) pavojingo darbo aplinkos veiksnių poveikio), privalo tikrintis sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai.

   Minėto įsakymo 5.1 punktas reglamentuoja, jog asmenų, norinčių pradėti dirbti ir dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis, profilaktinių sveikatos tikrinimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugos ir pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugos apmokamos iš darbdavio lėšų pagal šiuo įsakymu patvirtintą profilaktinio tikrinimo kainą. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad tokie profilaktiniai patikrinimai, apmokami darbdavio lėšomis už aukščiau nurodytą kainą, atliekami asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Visus paslaugų apmokėjimo klausimus rekomenduojama aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o kai netenkina gautas atsakymas, kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.

   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 21

  • 114. laba diena.Po brachiterapijos,suejus 75m amz. uz PSA tyrimas viena kart metuose yra mokamas.Taip aiskina Antakalnio universitetineje poliklinikoje. Dėkoju. Pagarbiai,

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Laba diena,
   Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame,  kad gydytojo specialisto konsultacijos išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų Gydytojo specialisto konsultacija yra laikomas paciento apsilankymas pas jį turint siuntimą dėl konkrečios priežasties; šio apsilankymo metu atliekami pagal gydytojo specialisto kompetenciją visi pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui.
   Konsultacijos metu gydytojo paskirtų tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į paslaugos bazinę kainą ir apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų, todėl pacientui papildomai mokėti už tyrimus nereikia. Jeigu teko sumokėti, tuomet galima kreiptis į gydymo įstaigos administraciją, kuri paaiškintų, kodėl už tyrimą reikėjo mokėti arba grąžintų neteisėtai gautas lėšas, o jeigu gydymo įstaigos administracijos atsakymas paciento netenkina, galima kreipkitės į savo gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasą mokėjimo aplinkybėms ištirti.
   Pagarbiai,
   Danguolė Petrauskaitė
   Kauno teritorinės ligonių kasos
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   vyresn. specialistė


   Vienas numeris - 8 700 88 888

   Atnaujinta: 2015 10 01

  • 115. Laba diena, norėjau pasiteirauti ar turiu mokėti už hormoninius skydliaukės tyrimus, jeigu mane siunčia endokrinologas? ir jeigu yra kažkokios išimtys, kada žmogus turi susimokėti už šiuos tyrimus, norėčiau sužinoti. Lankiausi pas endokrinologą ir jis pasakė, kad čia yra labai brangūs tyrimai ir negali nemokamai man jų dažnai atlikti, tai nesuprantu kodėl, nes socialinį draudimą moku kiekvieną mėnesį, kam tada tas draudimas, jeigu negalima gauti nemokamos pagalbos... Lauksiu atsakymo, dėkoju.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad gydytojo specialisto konsultacijų išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, vadovaujantis Asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarka, patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 1998 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 329 „Dėl bazinių kainų patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 57-1611; 2006, Nr. 61-2224). Minėtosios tvarkos 3.2 punktas nustato, kad gydytojo specialisto konsultacija yra laikomas paciento apsilankymas pas jį turint siuntimą dėl konkrečios priežasties; šio apsilankymo metu atliekami pagal gydytojo specialisto kompetenciją visi būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui. Tokiu būdu, jeigu pacientas kreipėsi į gydytoją specialistą (pvz. endokrinologą) turėdamas siuntimą, diagnozei nustatyti ir gydymui paskirti reikalingi tyrimai (gydytojo specialisto kompetencijos ribose), turi būti atlikti konsultacijos metu ir už šiuos tyrimus pacientas mokėti neprivalo.
   Be to pažymime, jog neatsižvelgiant į tai, kad kai kurie laboratoriniai tyrimai yra priskirti ir šeimos gydytojo kompetencijai, jeigu pacientas kreipėsi gydytojo specialisto konsultacijai turėdamas siuntimą ir gydytojas specialistas įvertinęs paciento sveikatos būklę mano, jog tyrimas reikalingas diagnozės nustatymui ar gydymo taktikos parinkimui, pacientas negali būti siunčiamas atgal pas šeimos gydytoją tik tyrimų atlikimui. Be to, iš paciento negali būti reikalaujama sumokėti už gydytojo specialisto paskirtų tyrimų atlikimą. Visi reikalingi tyrimai turi būti atlikti gydytojo specialisto konsultacijos metu (ir apmokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis iš gydytojo specialisto konsultacijos bazinės kainos) ir už šių tyrimų atlikimą iš paciento negali būti imamas mokestis. 

   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888
   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

    

   Atnaujinta: 2015 09 08

  • 116. Man 60 metų.Esu bedarbis. Prieš penkis mėnesius mane atleido iš darbo. Ar turiu bet kokią galimybę nors ir minimaliai sveikatos patikrai?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai patariame Jums užsiregistruoti darbo biržoje, nes nedirbantys darbingo amžiaus asmenys, užsiregistravę gyvenamosios vietos darbo biržoje kaip norintys ir galintys dirbti tam tikrą darbą, yra laikomi apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu.

    

   Linkime sveikatos!

   Daugiau informacijos:
   http://www.vilniaustlk.lt/index.php?id=43


    

   Atnaujinta: 2015 09 18

  • 117. Laba diena, Norėtume sužinoti, ar už darželio pedagogų ir kitų darbuotojų už privalomą profilaktinį sveikatos patikrinimą gydymo įstaigai moka darbdavys (darželis), ar apmokama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų? Dėkojame.

   Laba diena

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaudamiesi LR sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, informuojame, kad įsidarbinant profilaktiniai sveikatos tikrinimai nėra apmokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.


   Pagarbiai
   Sigita Paulauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Panevėžio teritorinė ligonių kasa
   Respublikos g. 66, LT 35158  Panevėžys
   Tel. 8 700 88888
   el.p. sigita.paulauskiene@vlk.lt

   Ligonių kasos - sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas.

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 118. Laba diena, šiandien sūnui, kuriam 17 metų, buvo aukšta temperatūra (39,2), todėl kad jam vienam nepasidarytų blogiau, atsiprašiau iš darbo ir palydėjau pati pas šeimos gydytoją. Šeimos gydytoja, pasakė, kad iki vaikui sueis 18 m. privalu vienam iš tėvų visada lydėti vaiką pas gydytoją. Pasiteiravau, koks tai teisės aktas, nes tai būtų pateisinimo pagrindas mano darbdaviui. Šeimos gydytoja pasakė, kad turiu pasiteirauti registratūroje. Registratūroje informavo, kad prievalu vienam iš tėvų lydėti vaiką iki jam sueis 16 m., tačiau negali nurodyti koks teisės aktas reglamentuoja tai. Prašyčiau jūsų parašyti koks teisės aktas reglamentuoja tėvams šią pareigą?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Informuojame, kad Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 102 -2317; 2009, Nr. 145 -6425) (toliau – PTŽSAĮ) 14 straipsnyje yra įtvirtintas draudimas teikti sveikatos priežiūros paslaugas be paciento arba jo atstovo sutikimo, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus:

   1. Pacientui nuo 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jo sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus, kai pacientas negali savo valios išreikšti pats.

   2. Nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus. Sveikatos priežiūros specialistai visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus;

   3. Nepilnametis pacientas iki 16 metų, kuris, gydytojo pagrįsta nuomone, išreikšta medicinos dokumentuose, gali pats teisingai vertinti savo sveikatos būklę, turi teisę savarankiškai kreiptis ir spręsti dėl jam reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, išskyrus įstatymų numatytus atvejus.

   4. Įstatymai gali numatyti atvejus, kai sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo turi teisę duoti tik pilnametis pacientas.

   Pagal PTŽSAĮ 22 str. 1 d. nepilnamečiam pacientui iki 16 metų atstovauja jo atstovai pagal įstatymą: vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas, rūpintojas. Pacientui nuo 16 metų gali atstovauti ir atstovas pagal pavedimą. Pagal PTŽSAĮ toks pavedimas įforminamas notarine tvarka arba pacientas apie savo pasirinktą atstovą  pasirašytinai gali nurodyti savo medicinos dokumentuose.

   Pagarbiai
   Genovaitė Paulauskienė
   Sveikatos apsaugos ministerijos
   Motinos ir vaiko valdyba
   Tel. +370 5 266 1473, genovaite.paulauskiene@sam.lt, www.sam.lt

    


    

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 119. sveiki, noreciau paklausti; kas apmoka profilaktini sveikatos patikrinima,ar ligoniu kasos ,ar darbdavys,ar pats? (pasibaiges sveikatos pazymejimas,esu dirbantis) P.S. kas nustato ikainius,nes skiriasi 5,6 kartus dekoju

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Norėtume paaiškinti, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys ir jų apmokėjimo tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365).

   Šios tvarkos 18 priede nurodytos profilaktinių sveikatos tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Taip pat noriu paaiškinti, kad šio įsakymo 1 priedas nustato profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Atsižvelgiant į sveikatos tikrinimo rūšį kainos už profilaktinį sveikatos tikrinimą yra skirtingos. 

   Daugiau informacijos:

   Valstybinė ligonių kasa
   www.vlk.lt


    

   Atnaujinta: 2015 08 31

  • 120. Labadiena,man pries metus buvo infarktas,daktarai nustate 55 % darbingumo,po metu nuejau pas daktarus ir vel siunte komisijai,atvykus i komisija nustate 50% darbingumo,nors daktaru isvada buvo kad jau panasu i antra grupe,bet komisija nustate 3 grupe,kaip suzinoti kuri grupe istikruju priklauso

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją www.socmin.lt

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 01

  • 121. laba diena, norėjau sužinoti ar aš privalau išsipirkti plaučių rentgeno nuotrauką iš poliklinikos jeigu turiu siuntimą į santariškių polikliniką(reikalauja ją pristatyti). Įtaria astmą Ačiū

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis tiesiogiai į Jūsų teritorinę ligonių kasą ir viską išsiaiškinti

   Vienas numeris - 8 700 88 888 

   Atnaujinta: 2015 09 07

  • 122. Laba diena, Norėjau sužinoti ar socialiniam darbuotojui privalu tikrinti sveikatą vieną kartą per metus ar vieną kartą per 2 metus? Kokių teisės aktu vadovautis? Ačiū.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Darbuotojų sveikata priklauso ne nuo profesijos, bet nuo profesinės rizikos veiksnių, esančių darbo aplinkoje. Vienas iš profilaktinio sveiktos tikrinimų tikslų: įvertinti, ar įsidarbinantys asmenys ir darbuotojai gali dirbti konkretų darbą konkrečiomis galimos profesinės rizikos sąlygomis; siekti išvengti ar kuo anksčiau diagnozuoti profesines ligas.

   Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) (13 priedas) patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-1072 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 4-163).

   Aprašas išdėstytas nauja redakcija, nustato įsidarbinančių ir darbuotojų, kurie siekia dirbti ar dirba galimos profesinės rizikos sąlygomis išankstinio, periodinio bei neeilinio privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tvarką: periodiškumą, sveikatos tikrintojus, privalomus tyrimus, kontraindikacijas, kurie priklauso nuo konkrečių profesinės rizikos veiksnių; privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslą, vietą, dokumentų įforminimą ir kontrolę.
    
   Į F 048/a gydytojas darbdaviui įrašo informaciją, ar darbuotojas dėl savo sveikatos būklės „dirbti gali“, „dirbti negali“, „dirbti gali, bet ribotai (nurodant kaip).
    
   Ligų ir sveikatos problemų diagnozės neįrašomos.
    
   Pagarbiai ir su geriausiais sceikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt
    

   Atnaujinta: 2016 01 31

  • 123. Laba diena.Norečiau paklausti,dėl siuntimų galiojimo laiko.Mano mama yra dispanserizuota pas gydytoja okulistą (glaukoma).Siuntimą gydytojai pristato kartą į metus.Jei siuntimą gydytojui pristatė 2013m.birželio mėn.,ar jis galioja iki 2014m.birželio mėnesio,ar naujaisiais 2014 metais reikia pristatyti naują siuntimą?Ačiū.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Vadovaujantis Siuntimų ambulatorinėms specializuotoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti ir brangiesiems tyrimams bei procedūroms atlikti įforminimo, išdavimo ir atsakymų pateikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-636, siuntimas galioja 30 d., o siuntimo galiojimo laikas skaičiuojamas iki pacientas yra užregistruojamas gydytojo specialisto priėmimui arba įregistruojamas į eilę asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

   Taigi, gavę siuntimą, Jūs per 30 d. turite užsiregistruoti į eilę pas gydytoją specialistą.

    

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

   Atnaujinta: 2015 09 04

  • 124. laba diena. esu 42metu pernai papuoliau lenkijos teritorijoje i auto yviki buvau is yvikio voietos komos istiktas paguldytas i kutnos mieste esancia ligonine birzelio 22 diena liepos 11diena buvau israsytas namo bei rekomendacinio pobudzio parekomenduotas tolimesnei prieziurai tad kadangi jauciausi geriau o pablogejus sveikatai savijautai siu metu kovo 3 diena kreipiausi i medikus nes auginam dukryte kuriai nera nei metuku tad privalau ziuretis rupintis sveikata bet nors ir esu draustas lankausi pas seimos gyditoja mane gmp nuveze i kauno klinikas tiesa pasakius mane tiesiog sokiravo ten dirbanciu mediku elgesis ir poziuris i pacienta net neabejoju kad jie pazeide visais atzvilgiais mano kaip paciento teises tad kokia forma ir kaip reiktu aurasyti skunda jusu ministerijai pagarb gintaras

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už laišką.
   Apgailestaujame dėl Jus ištikusių sveikatos sutrikimų ir mūsų kolegų aplaidumo.
   Maloniai prašome pagal kompetenciją kreiptis raštu tiesiogiai į pacientų interesus ginančią Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą www.vaspvt.gov.lt

   Taip pat informuojame, kad, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2007 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. V-864 patvirtintų Asmenų aptarnavimo ir jų prašymų ir skundų nagrinėjimo Sveikatos apsaugos ministerijoje taisyklių 18.3 ir 23 punktais, asmenų prašymai turi būti asmens pasirašyti, nurodant vardą, pavardę, gyvenamąją vietą. Tik elektroniniu parašu pasirašytas asmens prašymas, pateiktas elektroniniu būdu, prilyginamas prašymui raštu.

   Maloniai prašome pasirašytą kreipimąsi atsiųsti Sveikatos apsaugos ministerijai paštu (Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius), faksu (8 5) 266 1402), elektroniniu paštu lina.simonaityte@sam.lt (nuskanuotą su parašu) arba palikti Sveikatos apsaugos ministerijos Priimamajame.

   Prašymo forma

   Linkime sveikatos ir visų problemų išsprendimo!

   Pagarbiai
   Lina Simonaitytė
   Vyriausioji specialistė
   Bendrųjų reikalų departamento
   Dokumentų valdymo ir asmenų priėmimo skyrius
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
   Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius
   Tel. +370 5 266 14 12
   Faks. +370 5 266 14 02
   lina.simonaityte@sam.lt
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 125. Sveiki Norėčiau,kad man paaiškintumėt?! Kodėl sergantis žmogus,kuris dabar negaluoja ir reikia suteikti pagalba, turi kreiptis i šeimos gydytoja ir gaves siun tima,dar laukti dvi savaites, kol prieis prie reikiamo specialisto? Kodėl negalima ta pačia diena suteikti pagalba o priverstas kreiptis i privacia klinika ir mokėti pinigus??? Kam tada turiu mokėti socialini,jeigu nesuteikiamos paslaugos. Prašom paaiškinti! Laukiu atsakymo. Su pagarba Viktoras
   Ūmiai susirgus – skubi pagalba, paūmėjus lėtinei ligai – trumpesnė eilė
   2014-03-05

   Nuo gegužės 1 d. karščiuojantį, kenčiantį skausmą, ūmios ligos ištiktą pacientą  Asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) šeimos gydytojai privalės priimti tą pačią dieną, kai jis kreipėsi. Paūmėjus lėtinei ligai, pacientas pas šeimos gydytoją ar kitą pirminės sveikatos priežiūros specialistą turės teisę patekti per 5 kalendorines dienas nuo kreipimosi. Tai numatyta Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio patvirtintuose pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarkų pakeitimuose.  

   Sveikatos apsaugos ministerija gauna nemažai pacientų laiškų, kuriuose skundžiamasi, kad tą pačią dieną patekti pas šeimos gydytoją smarkiai pakilus temperatūrai, esant stipriems galvos skausmams, koordinacijos sutrikimams, pykinimui, dažniausiai neįmanoma. Vizito pas šeimos gydytoją talonėlis siūlomas po kelių dienų. Sveikatos apsaugos ministerijos atlikta eilių gydymo įstaigose analizė parodė, kad kai kuriose Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose  priėmimo pas šeimos gydytoją tekdavo laukti  nuo  8 iki 10 dienų.

   Sveikatos apsaugos ministro nuomone, ūmios ligos atveju žmogus pas šeimos gydytoją turi patekti nedelsiant.

   „Tik šeimos gydytojas gali objektyviai įvertinti paciento būklę, siūlyti skubios pagalbos veiksmus, esant būtinybei siųsti pas kitus specialistus, patarti kokių gydymosi priemonių imtis, kokius vaistus vartoti ir pan. Todėl iki gegužės 1 d. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai vadybos, pacientų eilių valdymo, administravimo ir kitokiomis priemonėmis privalo organizuoti savo įstaigos veiklą taip, kad skubi pagalba ūmios ligos atveju būtų teikiama kiekvienam pacientui tą pačią dieną,“ – sako ministras V.P. Andriukaitis.

                        

   Atnaujinta: 2015 09 15

  • 126. Norėciau paklausti mano tėvas gydosi privacioj klinikoj jam 89 metai turi įdėta širdies stimuliatoriu ,darytas šuntavimas ,turi zema spaudima ir šokinėjantį kraujo krešuma,kardiologas liepė stebėti krešuma kas 2 sav kaip krešuma darydavau kas men man nekainuodavo ir po 2sav atvykau atlikti kraujo kresumo man liepe susimoketi ,ar teisingai ? Aciu.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Atsakydami informuojame, kad šeimos gydytojas skiria protrombino laiko (INR) tyrimą kraujo krešumo sistemos būklei įvertinti pacientui, kuriam paskirtas gydymas geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais. Per kalendorinius metus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų apmokama iki 12 vieno paciento kraujo krešumo  sistemos būklės įvertinimo paslaugų (papildomai apmokama skatinamoji pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslauga). Tai reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro 2005-12-05 įsakymas Nr. V-943 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo bei pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 143-5205; 2007, Nr. 50-1955; 2008, Nr. 12-405; 2011, Nr. 29-1369; 2012, Nr. 1-17; 2013, Nr. 22-1095).

   Tačiau tai nereiškia, kad atlikus 12 tyrimų, už kuriuos apmokama, kaip už skatinamąją paslaugą, atliekant sekančius tyrimus, jeigu reikalingas tolesnis kraujo krešumo būklės stebėjimas, pacientas turi mokėti. Bet kuriuo atveju, gydytojui paskyrus, pacientas už šį tyrimą neturi mokėti, nes šio tyrimo atlikimo išlaidos įskaičiuotos į metinę paciento pirminės sveikatos priežiūros bazinę kainą.

   Jeigu protrombino laiko (INR) tyrimą kraujo krešumo sistemos būklei įvertinti skiria gydytojas specialistas kardiologas, šis tyrimas pacientui turi būti atliktas tai pat nemokamai toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje dirba gydytojas kardiologas. Šio tyrimo atlikimo išlaidos yra įskaičiuotos į gydytojo specialisto konsultacijos bazinės kainos sudėtį.

   Pagarbiai
   SAM informacija
   www.sam.lt

    

    

                        

   Atnaujinta: 2015 09 14

  • 127. Laba diena, norėčiau paklausti, kokiai kategorijai pagal dokumentą priskiriamas mokyklos mokytojas ir kiek reikia mokėti už profilaktinį sveikatos patikrinimą pagal naujus įkainius ( "Profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšys" 2011 m. gegužės 27 d. Nr. V-547). Poliklinikoje reikalauja sumokėti 36,96 lt ir niekas nekompensuoja. Ar tai teisingai? Ačiū.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Atsakydami į Jūsų elektroniniu paštu pateiktą klausimą, informuojame, kad profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos teikiamos ir apmokamos vadovaujantis profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšių ir jų apmokėjimo tvarkos nuostatomis (tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, Žin., 2000, Nr. 47-1365).

   Šiame įsakyme nustatyta, kas turi būti atlikta profilaktinio tikrinimo metu. Taip pat šio įsakymo 18 priede patvirtintos profilaktinių tikrinimų, už kuriuos moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai asmenys, kainos. Jos gali skirtis priklausomai nuo profilaktinio tikrinimo rūšies. Atkreipiame dėmesį, kad mokama ne už parašą, o už atliktą profilaktinį sveikatos patikrinimą.

   Visus paslaugų apmokėjimo klausimus rekomenduojama aiškintis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o kai netenkina gautas atsakymas, kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.

   Pagarbiai,

   Dalia Miniauskienė
   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja
   Šiaulių teritorinė ligonių kasa
   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai
   www.siauliutlk.lt
   Tel. 8 700 88 8888

   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

   Atnaujinta: 2015 09 09

  • 128. Laba diena, prašom pasakyti, ar reikia mokėti studentui už skydliaukės tyrimą.Ačiū.

   Laba diena,

    

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu ir turintiems šeimos gydytojo siuntimą, antrinio ar tretinio lygio paslaugas teikiančio gydytojo specialisto konsultacija teikiama nemokamai tose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios turi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl konkrečių gydytojų specialistų konsultacijų teikimo ir apmokėjimo.

   Turintieji siuntimą, gali pasirinkti gydytojo specialisto konsultaciją bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su TLK dėl šio gydytojo specialisto konsultacijų teikimo bei apmokėjimo ir gauti konsultaciją nemokamai.

   Gydytojų specialistų teikiamų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos 1998-06-18 įsakymu Nr. 329 „Dėl bazinių kainų patvirtinimo“.

   Pagarbiai,

   Danguolė Petrauskaitė

   Kauno teritorinės ligonių kasos

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus
   www.vlk.lt

    

    

   Atnaujinta: 2016 02 23

  • 129. Sveiki, norrėčiau sužinoti dėl krūties mamogramos. Mano mamai 61 ir jai darė mamogramą (siuntė akušerė),gavus atsakymą apsilankė pas krūtų gydytoją. Bet gydytoją apšaukė, kodėl mama drįso darytis šį tyrimą, gerai, jog turėjo drąsos prisipažinti ir pan. Literatūroj parašyta jog šis tyrimas atliekamas iki 69 m. Nesuprantame kame čia problema.

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. V-729 yra patvirtinta Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa (toliau – programa), kurioje numatyta šios programos vykdymo tvarka.

   6. Programos priemonės:

   6.1. informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga; 6.2. mamogramų atlikimo paslauga; 6.3. mamogramų vertinimo paslauga.

    

   7. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslaugų teikimą aptarnaujamiems gyventojams organizuoja pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – PAASPĮ).

    

   8. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga apima:

   8.1. įsakymu patvirtintos formos informacinio pranešimo įteikimą pasirašytinai; 8.2. pokalbius su moterimis apie krūties piktybinių navikų profilaktikos priemones bei patarimus, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą; 8.3. moterų siuntimą atlikti mamografinį tyrimą; 8.4. mamografijos rezultatų įvertinimą ir moterų, kurių mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, siuntimą konsultuotis pas specialistą – diagnozei patikslinti ir gydyti.

    

   9. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga teikiama moterims nuo 50 m. iki 69 m., kai slaugytojas, bendruomenės slaugytojas arba šeimos gydytojas, arba pirminės asmens sveikatos priežiūros komandos narys – vidaus ligų gydytojas aplanko aptarnaujamąją namuose arba ji atvyksta į PAASPĮ savo iniciatyva ar gydytojo kvietimu.

    

   10. Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga, apmokama šios programos nustatyta tvarka, teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per metus, kol moteriai bus suteikta mamogramų vertinimo paslauga. Suteikus mamogramų vertinimo paslaugą, anksčiau minėta paslauga teikiama po dvejų metų.

    

   11. Suteikta informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga registruojama asmens ambulatorinio gydymo kortelėje (forma 025-1/a). Nustatytos formos informacinio pranešimo gavimą pacientė patvirtina parašu.

    

   12. Duomenis apie informacinio pranešimo įteikimą formoje 025/a-LK registruoja jį įteikęs PAASPĮ darbuotojas. Duomenis apie pacientės siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, šio tyrimo rezultatų įvertinimą ir pacientės, kurios mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, siuntimą konsultuotis pas specialistą parašu ir atspaudu patvirtina aptarnaujantis gydytojas.

    

   Pagarbiai, Dalia Miniauskienė

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja

   Šiaulių teritorinė ligonių kasa

   Vilniaus g. 273, 76332 Šiauliai

   www.siauliutlk.lt

   Tel. 8 700 88 888

   Ligonių kasos – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – užtikrina apdraustųjų sveikatos priežiūrą, kompensuodamos jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodamos lėšas

    

    

    

    

   Atnaujinta: 2015 09 02

  • 130. Laba dieną, norėčiau sužinoti ar šeimos gydytojai ar specialistai turi ateiti į namus pas nevaikščiojantį pacientą , kiek , kada?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.

   Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. V-133 „Dėl Šeimos medicinos paslaugų teikimo namuose organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ yra patvirtinta šeimos medicinos paslaugų teikimo namuose tvarka. Paslaugos namuose teikiamos naujagimiams, sergantiems vaikams iki 1 metų amžiaus, vaikams, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, pacientams, kuriems yra nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis arba nuolatinės slaugos poreikis, pacientams, kuriems pakilo aukštesnė kaip 38,5Ctemperatūra ir kurios neveikia temperatūrą mažinantys vaistai ir kt. atvejais. Paslaugų namuose teikimą privalo užtikrinti pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos vadovas. Sprendimą dėl paslaugų namuose teikimo reikalingumo minėtame apraše nenurodytais atvejais priima pacientą gydantis šeimos gydytojas arba vidaus ligų  gydytojas, arba gydytojas chirurgas.

   Namuose teikiamos ir slaugos paslaugos. Vadovaujantis Slaugos paslaugų ambulatorinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir namuose teikimo reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. V-1026 „Dėl Slaugos paslaugų ambulatorinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir namuose teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“, slaugos paslaugų namuose gavėjais laikomi asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Už slaugos paslaugų teikimą namuose atsakinga asmens sveikatos priežiūros įstaiga, prie kurios asmuo yra prisirašęs. Slaugytojas, lankydamas pacientą namuose, gali atlikti injekcijas, diagnostines procedūras, žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, prijungti lašelines sistemas ir kt.

   Konkrečią informaciją pacientui turi pateikti pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga ar šeimos gydytojas.

   Pagarbiai ir su geriausiais sveikatos linkėjimais
   SAM informacija
   www.sam.lt

   Atnaujinta: 2015 11 13

  • 131. Laba diena,esu valytoja, dirbu mokykloje. Kas kiek metų turiu tikrinti sveikatą dėl darbo?

   Laba diena,

   Dėkojame Jums už klausimą.
   Informuojame Jus, kad profilaktinių sveikatos tikrinimų vykdymą bei apmokėjimo už juos tvarką reglamentuoja  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas Nr. 301  „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“.

   Vadovaujantis minėu įsakymu, profilaktinio patikrinimo rūšis (tuo pačiu ir periodiškumas) priklauso nuo kenksmingų rizikos veiksnių darbo aplinkoje. Kenksmingus rizikos veiksnius nurodo darbdavys (darbdavio įgaliotas asmuo) siųsdamas patikrinimui. Dažniausiai profilaktiniai tikrinimai atliekami kartą per metus arba kartą per dvejus metus.

   Pagarbiai

   Lina Vitkauskienė

   Vilniaus teritorinės ligonių kasos

   Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja

   Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius

   Tel. (8 5) 266 1338

   El.paštas lina.vitkauskiene@vl

   www.vlk.lt

    

   Atnaujinta: 2016 01 20